Balıkçıların ve görenlerin dikkatine !!

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında Kadir Levrek Peşinde tarafından paylaşıldı.

1. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    cümleten merhabalar..pazar günü av dönüşü, su kenarında ölü bir martı görmüştüm..

ben sandım dengesizin biri vurdu av tüfeği ile..hayvanda su kenarına vurdu..böyle dengesiz lavuk çok buralarda..bu sebebten benzetme yaptım..

bu gün av dönüşü tekrar gözüme ilişti bu hayvan..bu martımı başka bir kuşmu:confused:

gagasından tutayım bakayım derken...birde ne göreyim...:(

iğneli takım yüzünden hayvan boğulmuş:(

muhtemelen biri kopuk takımı bıraktı öyle..iğnede yem vardı tabii..bu hayvanda o yemli iğneyi gagası arasında çiğnedi,iğne alt gagasına oturmuş..

çıkarayım derken iyice dolanmış alt üst gagasına...muhtemelende son hamlesi ayağı ile kurtarmak oldu...

2ci iğne de ayağına takılınca..hayvan boğulup ölmüş:(

Uploaded with ImageShack.us

lütfen avlak bölgenizde,iğneli takımlarınızı gelişi güzel atmayın insanlık namına!! hele hele iğnede yem takılı halde iken.kesinlikle atmayın!!!!
    o bölgelere kuşlar kadar.kediler köpeklerde gelip yiyecek arıyorlar.. sokak hayvanları bunlar..kim dertlerine çare olur!!!
    kimse hurda takımını ulu orta atmasın... bulduğu takımı imha etsin..özellik ile kayalık aralarında çok olur..insanlık namına bu iğneli takımları imha edelim..
    nasıl imha edilir,,,,iğnenin ağzı kapatılır...sonra misina iğnenin palasına yakın yerden kesilir..uygun bir deliğe sokulur..
    son olarak...sahtelerimizi kedilerin,köpeklerin olduğu yerde,,daha dikkatli kullanalım..ayrıca yemli avlanan arkadaşlar....yem takarken..yakınlarda hayvan varsa hoşt deyin..pisstt deyin uzaklaşmasını sağlayın..tutduğunuz balıktanda bir tane verin..göz hakkıdır sevaptır...mrsparkle

2. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Gerçekten çok acı... Ben de bundan birkaç sene önce aynı durumdaki bir martıyı kurtarmıştım. Hayvanın boğazına takılan iğnenin diğer ucu da ayağına dolaşmıştı. Her adım atışında çektiği acı belli oluyordu. Güç bela yakalayıp dolaştığı misinaları kestim.

Yaptığımız hobi maalesef çevre konusunda ilave özen gerektiriyor. Attığımız misinalar, kurşunlar, av artıkları... Sadece balık değil, tüm canlıların yaşamını olumsuz etkiliyor.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ucunda kanca olmasa da 10-15 cm den uzun boş misinaların da etrafa gelişigüzel bırakılmaması gerek. Özellikle ince-yumuşak misinaların kuşların ayaklarına dolanması an meselesi, aman dikkat dostlar.:)

4. oniks16

oniks16 ismail doganay

çok anlamlı bir paylaşım.Örneğin bu konuda ben daha dikkatli olacağım.Bu resimleri görünce kendi adıma bir ders çıkardım. Kadir kardeşim paylaşımın şimdiden yararını göstermeye başladı. Sanırım birçok kişi de böyle düşünecektir.

5. rko

rko mustafa

Kadir abi paylaşımın için teşekkür ederim yer yüzündeki tek canlı kendi olmadığını anlayan insanların sayısı çok az bunu geliştirmemiz lazım !

6. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Kadir bu konuyu açtığın için teşekkür ederim,:mad: sonuna kadar sana katılıyorum.Yazıktır günahtır bu hayvanlara:mad: profesyonel demek çok tutan değil kurallara ve çevreyi koruyandır...Al bi tanede bizim boğazda da bunları yapıyorlar....Yahu yanında bir poşet veya kutu getir atılacak iğneleri içine koy...:mad: Yok bu öküzlüğün son mertebesidir...:mad: Bunlar amatör balıkçı falan değil bunlar amatör potansiyel katil...Kusura bakmayın çok sinirlendim:mad:

7. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Çok üzücü bir durum. Çevremizde bulunan tüm canlılara gereken değeri verip gözetmekte fayda var ve bu bir insanlık görevidir, pazar günü gümüşyakada avlağımda bizzat bunu yaptım , orada sabit yaşamlarına devam eden kediciklere karınlarını doyuracak şekilde yiyecek verdik , siz balıkcı dostlarımında böyle yaptığını düşünüyorum.

8. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    AMATÖR BALIKÇI KARDEŞLERİM LÜTFEN İŞİ BİTEN ATILACAK İĞNE VE MİSİNALARINIZI ÇEVREYE ATMAYIN YANINIZDA TAŞIYACAĞINIZ POŞETE KOYP ÇÖPE ATINIZ:mad: :mad: :mad: :mad: ÇOCUKLAR VE HAYVANLAR İÇİN POTANSİYEL TEHLİKEDİR..LÜTFEN UYALIM VE UYARALIM....

9. RainboW

RainboW Sertan

İstanbul Avrupa yakası için söyleyeyim, böyle gelişi güzel sağa sola atılan çapariler ve diğer takımlar yüzünden sahildeki güvercinlerin çoğunun parmakları yok. Tek ayakla yaşamaya çalışan güvercinlere bile sıklıkla rastlayabilirsiniz. Sahillerde neredeyse adım başı çöp kutuları mevcut. Çok mu zor işe yaramayan takımları bu kutulara atmak?

10. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    en sağlıklı yöntem..bu gibi boş takımları nerede görürsek görelim..iğneyi etkisiz hale getirelim..ki bir canlıya batacak şekilde bırakmayalım..ayrıca bağlı olduğu misinayı iğnenin sap kısmına yakın yerden kesip kopartalım..

malum çöp kutularına,çöp poşetlerinde atılsalar,saklansalar bile..kedi köpek o çöpleri karıştırıyor yemek bulmak için..

şu hayvanın derdi karnını doyurmak idi:(

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Güzel bir konu ama içim acıdı. Hele ki kediyi görünce... :(:(:(

İnşaallah daha fazla dikkat eder insanlar. Yabancı bir ülkede sırf bu iş için görevli çalıştırıyorlardı bir belgeselde. Pelikanları ve diğer su kuşalarını misinalardan kurtarıyordu.

Geçen avda bende bir yılan balığı yavrusunu kurtardım. Hayvan yakalanmış, birde misinaya dolanmış. Misina bedenden kesilmiş ve öylece ölüme bırakılmış.
    Gece karanlığında tesadüfen farkettim ve hafif kıpırdayınca ölmediğini anladım. 15 dakka misinadan kurtarmak için uğraştım ve suya geri bıraktım. İnşaallah yaşamıştır.

İnsanlar işine yaramayan balığa bile şevkat göstermiyorlar. :(
    Gerçi işine yarayana da göstermiyorlar ya neyse...

Umarım bu konu birkaç kişiyi etkiler. Bende ardımda çöp bırakmıyorum uzun bir süredir ve misina artıklarına dikkat ediyorum.

Emeğine sağlık abi, rastgelsin. :)

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bu duyarlılık için çok teşekkürler.

Şuur çok önemli, her konuda.

Burada profesyonel-amatör meselesi değil, insanlık ve düşünce öne çıkıyor.

Tekneden avlananlar da bozulan çapariyi dertop edip denize atıyor.

Ayrıca hayvanlar da aç, her şeye saldırıyor, geçen gün bir arkadaş karabatakların çaparideki balıklara saldırdığını, birinin de çapariye dolaştığını ve onu zorlukla kurtarabildiğini söylemişti.

Her konuda çok duyarlı ve dikkatli olmak lazım.

Tekrar teşekkürler, Allah razı olsun.

13. Candy_Man

Candy_Man Necip TEPE

Gerçekten çok önemli bir konu. Birde balık tuttuğunuz yere yakın lokantalar büfeler varsa. çok balık avlayan insanlar varken o esnafların hayvanlara iyilik yapmak için denize bayat ekmekleri dökmesine engel olun. bir kere benim başıma geldi. martılar çıldırmış gibi saldıyordu akıntıyla sürüklenen ekmeklere. Sonuç. dipte bekleyen oltamın misinasına takıldı bir martı ve düğüm etti kendini. sonra yavaşça kıyıya çektim uzun süre uğraştım misinadan kurtardım martıyı. O da sağolsun elimi ısırdı :) Vedalaştık gönderdik.

14. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    su üstü ile sahte ile avlanırken..civarda küçük martılar varsa daha dikkatli atıp çekiyorum..
    küçük martılar tecrubeli olmadıklarından hemen inişe geçiyorlar..büyük yetişkin martılar daha tecrubeli oralı olmuyorlar:D

yaklaşık 1ay önce deniz dalgalı idi.. sahteyi fırlatırken 50 60mt sağımdam deniz kuşu geliyordu.. yaban ördeği büyüklüğünde o renkte...dedim o gelmeden ben fırtalırım..sahteyi fırlattım misina paraşüt gibi dahasuya temas etmedi..bizimki zang takıldı..çırpınmaya başladı..takımı sertbest bırakmıştım..o çırpındıkca sahte ona doğru yaklaşıyordu..son 2mt civarı kalmıştıki,,kurtldu oh çektim..demeki bazı hesapları yaparken karşı tarafın gücünüde hesap etmek gerekmiş:D

15. horcan78

horcan78 horcan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider,Okuma V System
    Favori Makine:
    Penn Affinity,Okuma Blue Hawk,
    En İyi Avı:
    LÜFER
    Kadir Bey,
    Harika bir konu lakin içim parçalandı bu hayvanlara...
    Çubuklu Hayal kahvesinin orda 1 ay kadar önce artarta 2 tane martı çaparilre takıldıyavaş yavaş çektirdik sudan.Martının biri yavruydu..Denize geri bıraktık uzun süre izledim uçacakmı diye..Biraz ağırdı hareketleri yavruydu.Oradan tecrübeli bir ağabey birazdan uyum sağlıcak formuna gelicek endişelenmeyin dedi.
    Bunlar çok üzücü gerçekten.

Birde şu kedi kurtarıldımı ?Müthiş rahatsız oldum bu resimlerden ve bunu yapan insan görünümlü hıyarlardan....

16. ozkan79

ozkan79 özkan

İbretlik,

sabit başlıklara eklenmesi gereken bir konu,

paylaşanın yazanın çizenin eline emeğine sağlık çok önemli konu.

17. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kedi resmini tesadüf bulmuştum google araştırma yaparken..aklıma gelmişken onuda ekledim:(

18. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    Kadir sagolasin konuyu actigin icin
    Gecen yaz su ustu sahteye ooca marti atladi
    Levrekle bu kadar mucadele etmedim agzinda 12 cm sammy ile ucmaya basladi kopmasin diye kalama ayari vs resmen debelendim sonunda yqnima kadar getirip kurtardim ama kopsaydi agzinda o sahteyle yasamazdi herhalde.

Cok dikkat etmek lazim cook

19. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Aziz dostum Kadir, bu çok önemli ve hassas konuyu açtığın için sağol var ol.

Malum, burası Türkiye'nin en fazla takipçisi olan balıkçılık forumlarından biri. Ne kadar fazla oltacıya bu gibi uyarılarda bulunursak o kadar iyi olur. Dolayısıyla, konunun her zaman kolayca erişilmesi için sürekli yukarıda kalmasında fayda görüyorum. Site yönetiminden ricam bu yöndedir.

20. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    konu sabitlenmiş,yönetime teşekkür ederiz:)

sorumsuz gittiği yere çöp atan topluluğun içinde,bize düşen bu gibi hadiselere sebebiyet verdirmeden..insanlık namına,ortalıkta,kaya aralarında,çöpte vs yerlerde,,misinadan ayrılmamış.iğneli takımı gördüğümüz anda imha edelim..iğneyi misinadan kurtaralım ve iğneniyi işlevsiz hale getirelim..
    biz insan olduğumuz halde kendimize iğne battığı halde soluğu acilde alıyoruz...
    ya bu hayvanları kim götürecek!!
    bu sebebten önceden önlemini alırsak,tehlikeyi bertaraf etmiş oluruz o bölgede:)

cümleten rasgele