Başarılı ilk Fly Avım

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar, abiler selamlar;

Yaklaşık 6 ay önce satın aldığım Fly setimle şu ana kadar balık avlamak hiç kısmet olmamıştı. Başlarda çok hevesli olsam da Türkiye'deki tatlı suların Fly avına müsait olmaması bir sorun teşkil ediyordu. Ankara'da Fly'ı icra eden ve insanlara yardım etmek isteyen bir kaç kişi olmasına rağmen İstanbul'da bunun sayısı oldukça azdı. Fly takımları arabanın bir köşesinde yatmaktaydı.

Pazar günü uzun bir aradan sonra Ömerli Barajı'nın tenha köşelerinden birinde sazan için şansımızı denemeye karar verdik. Ömerli'nin halinin içler acısı olduğunun ve avımızın pek verimli geçmeyeceğinin farkındaydık. Su oldukça berraktı ve kıyıya yakın kızılkanatlar ve yavru balıklar bulunuyordu. Her nerden kafama estiyse arabadan Fly'ı getirip deneme yapmak geldi aklıma.

Daha önce satın aldığım hazır Nymph(larva) sahtesiyle balıkların önüne doğru atış yaptım. O da ne? Bütün balıklar iştahla saldırıyorlardı benim sahteye. Balıklar çok küçük olduğundan yakalayamıyordum ancak yeme saldırışlarını seyretmek bile büyük bir keyifti. Sonra, beraber avlandığım arkadaşım ilerilerde daha iri balıkların gezindiğini söyleyince hemen oraya gidip önlerine yemimi indirdim. Yem suya ilk düştüğünde oldukça ilgileniyorlar fakat yem dibe indikçe ilgiyi kaybediyorlardı. Fly'ın da güzelliği burdaydı. Çünkü 1 saniyelik bir süre içerisinde yemi tek hamlede çekip balıkların önüne tekrar indiriyordum.

O sırada bir kızılkanatın yemi almasıyla benim avcılık hayatımın miladlarından biri gerçekleşmişti. Videolarda izlediğim gibi ipi elimle çekerek balığı kıyıya aldım. O anki mutluluğumu anlatmam mümkün değildi :) .

Bir fotoğrafın ardından hemen ava devam ettim. Wet Flies denen suya batan sinek sahteleriyle deneme yapsam da nymph kadar ilgi çekmedi. 1-2 saat içerisinde 6-7 tane balık kandırdım. 3 tane kızılkanat ve 3 tane bebek sazan...(balıklar iri olsaydı 2 saat içerisinde onlarca balık yakalardım ancak hepsi çok çok küçüktü. Acemilikten dolayı oltayı 2-3 kere karıştırıp baya zaman da kaybettim).

Avladığım diğer balıklar ve kullandığım sahteler:

Yavru sazan
    Bir başka kızılkanat
    Golden bead. En iyi iş yapan sahte.

Sazan avladığım bir dere var İstanbul dışında. Bir kaç gün içerisinde oraya gidip sazan yakalamak istiyorum. Ekmek ve nymph flyları kullanacağım:) .

Aslında gideceğim yerde sadece birazcık ip ve Angora yün kullanarak yapılmış bir Fly ile yakalayabileceğim 5-6 tür balık var. Umarım eli boş dönmem :) .

Bunu söylemek biraz komik kaçacak ama balıkların hepsi iade edilmiştir :) .

Okuduğunuz için teşekkürler.

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Herşey çok güzel önemli olan uyguladığın av disiplini ile av yapabilmek. İade etmen komik değil takdir edilecek bir davranış, ayrıca tebrikler.

3. cakbas

cakbas çağdaş

En İyi Avı:
    50 cm Turna
    Fransız balıkçılık kanalı chasse et peche ara ara fly avlarına yer veriyor.

ilgi ile izliyorum. malzeme temininden sonra ben de denemelere başlayacağım. hatta son olarak gittiğim malzemeciden 10 tane sinek aldım. şimdilik avlak araştırma safhasındayım. :)

4. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
  5. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Okurken senin kadar sevindim ve heyecanlandım Fatih :) Tebrik ederim. Çok daha güzel trofelerin olsun inşallah :)

6. Kamuran karaman

Kamuran karaman Kamuran Karaman

Favori Kamış:
    Yabomax Sword 4,20 100-250gr
    Favori Makine:
    Okuma Raw 65 II
    En İyi Avı:
    Levrek 4 kg
    Tebrikler Fatih ...Ömer'liye gitmeyeli yılar oldu bırak fly yapmayı artık olta atılmayacak kadar pis bence... Suyun ilk döküldüğü yere jandarmadan izin alıp gire bilirsen eğer Alaska da görülen fly cılar gibi bir keyif yapa bilirsin belki...Rast gelsin.

7. mustafa_06

mustafa_06 mustafa

Favori Kamış:
    D.A.M phyton spin 50
    Favori Makine:
    shimano nexave 4000FC
    En İyi Avı:
    97 cm Baracuda
    tebrik ederim güzel vakit geçirmişsiniz umarım gönlünüzden geçen o güzel avlarınızı da gerçekleştirirsiniz.

8. azizcan

azizcan azizcan

Çok sevindim Fatih.

Fly ile tuttuğun ilk balıkların boyu büyük veya küçük hiç önemli değildir. İşin aslı sen onu tuttuğunu düşünürken bambaşka bir dünya seni tutmuştur, farkında değilsindir.

Rastgele......

9. Querorz

Querorz Fatih

Teşekkür ederim . Aslında "komik kaçacak" derken "balıklar çok küçük olduğu için iade etmemiş olsam zaten saçma olurdu" demek istemiştim :) .

Ben de izliyorum bu kanalı. Aslında açıkcası Fly ile alabalık ya da somon avcılığı hiç ilgimi çekmiyor. Yıllardır aynı şeyleri göre göre bıktım gerçekten. Benim ilgimi daha çok diğer türler çekiyor. Özellikle de avcı olmayan türler. Çünkü avcı olmayan bir türü bir sahteyle kandırmak hakikaten zor iş. Fly ise bunu mümkün kıldığı için çok özel benim için. Pek çok avda, verimliliği açısından solucan kullanmak istiyoruz ama çoğu zaman toprak elverişli olmuyor. Üstelik iğneye takması filan baya uğraştırıyor. Fly ise size aynı verimi çok daha kolay bir şekilde sunuyor. Açıkcası sahtelerin balıklar tarafından nasıl tırtıklandığını görünce kullandığım diğer pek çok yöntemi toprağa gömdüm :) .

İnşallah Kadir Abi. Şu anda Nymph bile bağlayamıyorum doğru düzgün. Helikopter böceğine yolum çok :) .

Teşekkürler İnan Abi. Ben de raporu yazarken aklımdan geçiriyorum "İnan Abim ne yorum yapacak acaba" diye :) .

Abi bunu burda söylemem ne kadar doğru bilemiyorum fakat çok temiz kısımları var Ömerli'nin. Bir kaç bira şişesinden fazlası yoktu bu taraflarda mesela. Ama bölgeye ulaşmak için 20-30 dakika , oldukça bozuk yollardan geçmek zorunda kaldık. Araba mahvoldu. Barajın girişe yasaklı kısmının methini duydum. Oraya girebilecek torpil bende yok ne yazık ki :) .

Çok teşekkürler güzel temennileriniz için.

Azizcan Abi 10 gramlık balığı çekerken bile öyle heyecanlanıyorum ki... Bir de ekipman öyle hafif ki 4 cm'lik balığın kafa atışını bile hissediyorsun :D . İnşallah şansım yaver giderse Türkiye'nin ilk Fly sazanını paylaşabilirim bir kaç gün içinde :) .

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Farklı bir teknikle yapılan bu avı okurken çok keyif aldım. Elinize sağlık, hedef balığınıza da ulaşırsınız umarım. :)

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Fly deneyimi güzel başlamış Fatih, gönlünce avlar da yaparsın inşallah.:)

Heves kırmak gibi olmasın da; "yavru sazan" diye fotoğrafını yayınladığın balık sazan değil. Bu bir tatlısu kefali (kasna) yavrusu.

Fly ile sazan avı tabiki yapılır, yurtdışı kaynaklı örnekleri de var. Ancak sularımızda bu disiplinle avlanmış olanına rastgelmedim henüz. İnşallah senden görme imkanımız olur.:)

Bu arada, fly avı tuzlusuda da pekala kullanılan bir sistemdir, bunu da not düşmüş olayım.

12. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    iki kez emaneten deneyip yok becerememdim dedigim bir teknik :) tebrik ederim Fatih. fly avcilari oldukca zevkli bir yöntem oldugunu söylüyorlar. umarim daha iri baliklar da oltani ziyaret eder.

13. Querorz

Querorz Fatih

Umarım... Çok teşekkürler.

Ballı Abi teşekkürler. Bu balık Kasna olsaydı hevesimi kırmazdı. Çünkü daha önce hiç Kasna avlamadım fakat Ömerli'de Kasna bulunmuyor. Hatta bildiğim kadarıyla İstanbul'un hiç bir yerinde yok Kasna.

Yanımda bulunan ve bölgeyi iyi bilen arkadaşım bana bunun bir ot sazanı olduğunu söyledi.

Benim Fly'a başlamamdaki vesile Fly'ın tuzlu suda da kullanılabiliyor oluşuydu. Çünkü öyle bir teknik ki bu takliti doğru becerebildiğin sürece istediğin her balık senindir... Avcı balıkların yanı sıra kefal de yakalanabiliyor denizde. Yosun sahtesi kullanılıyor bunun için. Ekmekle uğraşmak çok çok sıkıntılı. Eğer becerebilirsem Fly ile kefal yakalamayı yemli bırakma avlarımda çok rahatlatacak beni.

Aslında merak ettiğim bir şey var. Bir karides sahtesi bağlayıp çipura, karagöz gibi balıkları avlayabilir miyiz? Bunun Dünya'da bir örneğini görmedim. Tuzlu suda hedeflenen 3-5 tür var ve hepsi bu.

Abi icra ediş yolundan çok av prensibi çok zevk veriyor bana. Fly'ı suya indirdiğimde suya bir canlı eklemişim gibi hissediyorum :) . Hele su berraksa izlemesi çok keyifli. Küçük balıklar tırtıklıyor filan. Sonra büyük gelip ondan çalıyor. Şamandıra ya da kurşun olmadığından balık yemi ağzına alınca tedirginlik de yaşamıyor. Bıraksan alıp gider herhalde :) .

Senin gibi bir adamın Fly'ı becerememesi mümkün değil abi. Hakkını vererek yapmak gerçekten çok zor ancak en azından oltayı sallayıp 6-7 metre ileri atmak gerçekten bir kaç saatlik pratikten fazlasını istemiyor :) .

14. KBenekliAla

KBenekliAla Oğuz Kaan

Herkesin çok bilmediği bölgelerde kasna mevcut hatta fly için ideal derelerde mevcut İstanbulda. Bu arada tebrikler yöntemin tutması bayağı mutlu etmiş sizi :)

15. gümüş06

gümüş06 Ahmet YABACI

keyifle okudum.balık tutkusunun ve keyfinin insanı ne kadar mutlu ettiğinin kanıtı.balığın boyu büyüklüğü değil onu oltanın ucunda hissetmek olsa gerek bunca caba sarfettiren.tebrik ederim.yeni fly maceralarınızı bekliyorum.:)

16. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    Her kez gibi ben de keyifle okudum. paylaşılan balığın çokluğu veya boyutundan ziyade , konunun özünden; cümlenin mutlu olması, keyif alması farklı bir keyif.

Kefal avcılığını da pek severim. denizde fly kefale olur-diğerlerini bilmem. sabah gün doğumunda , dolun ayda , sesiz sakin yerde keyifli olacagini düşünüyorum.

Ustad rastgele...

17. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Fatih kardeş selam,

Gerçekten senin adına çok çok sevindim.
    Tebrik ediyorum seni ve o büyük azmini. :thumb:

Fly ile ilk av, hele de kendi imal ettiğin yem ile ilk av unutulmaz tabii ki.

Kendim yaptığım fly ile 2004 yılında kandırdığım ilk gökkuşağı alamın (o heyecan ile asıldığım kamışın aksiyonuyla) başımı sıyırarak geçip, arkama düştüğü günü bu gün gibi hatırlıyorum. :D Müthiş bir keyifti o.

Kardeş, bu denemelerini kışın bitimini takiben, doğanın uyanıp, börtü böceği canlandırdığı günlerde de tekrarlamanı tavsiye ediyorum. Yaptığın flylar tabii ki özgün modeller de olabilir. Ama başlangıç için tavsiyem yıllardır kullanılmakta olup, balıklara kendini kabul ettirmiş olan klasik modelleri taklit etmendir. İlerleyen yıllarda umarım adını senin koyduğun modeller üretirsin.

Ayrıca kullandığın iğneler görebildiğim kadar fly iğnesi değil. Bu da fly ile avda önemli bir ayrıntı.
    Bulabilirsen fly iğnelerini donatmaya çalış. Bir zamanlar İSTOÇ a geliyordu.
    Unutmayasın Dry, Wet ya da Nymph iğneler farklı özelliklerde imal edilir ve kullandığın iğnelerden çok daha avcı olurlar.

Kolaylıklar diliyorum.

Keyfin ve FLY ile avların daim olsun.

18. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Nacizane iki tavsiye daha. :)

1- Mümkün olduğunca arkandaki arazinin yamaç olmamasına dikkat edersen, çalı çırpıya yem koparttırmaz, takılacak endişesi hissetmeden yemini uygun şekilde ve sessiz bir şekilde sermeye odaklanabilirsin.

2- Yaptığın yemleri biraz daha titiz donat. Baştan savma. Balıklar ayrıntıya bayılıyorlar. ;)

http://www.balikavi.net/forum/forumdisplay.php?f=41 linki altındaki üst konular sana yardımcı olacaktır sanırım.

Kolay gelsin.

19. Querorz

Querorz Fatih

İstanbul'un ücra köşelerinde hiç bilmediğimiz pek çok avlak var. Haklısınız. Kasna olabilir bir yerlerde. Ömerli'de olduğunu sanmıyorum ancak Ömerli'den herşey beklenir. Turna çıktığı söylentisini bile duymuştum. Teşekkürler :) .

Çok teşekkür ederim. İnşallah paylaşacak başka raporlarım da olur.

Teşekkür ederim. Fly'la kefal avında başarılı olabilirsem ve şu ekmek derdinden kurtulabilirsem çok sevineceğim. Tüyolar için sağolun :).

20. Querorz

Querorz Fatih

Tarık Hocam raporu yazarken aklımda hep "Acaba Tarık Hocam bir yorumda bulunacak mı?" sorusu vardı. Çok çok sevindim sizin adınızı görünce.

Hocam yazınızdan anlıyorum ki kış aylarında Fly ile pek verim alamayacağım. Oysa ki kışın kapısını araladığımız şu günlerde balıkların nymphlere böyle iştahlı saldırdığını görünce herhalde kışın da verimli olacak diye ummuştum.

Hocam flyları benim bağlamış olduğumu düşünmeniz beni çok üzdü. Çünkü şimdi size gerçeğin öyle olmadığını söyleyip sizi hayal kırıklığına uğratmak zorunda kalacağım. Ama hocam inanın bu avdan sonra çok şevklenip flylar bağlamaya başladım. Dün aynı flyı 6 kere bağladım sonuca ulaşmak için. Yabancı forumlarda sorular soruyorum insanlara.
    Umarım bir kaç gün içinde kendi flylarımla ilk balıklarımı yakalayıp bu güzel sözleri hakedeceğim. Şevkimi görmeniz için bağladığım bir kaç flyı paylaşayım sizinle.

Turna için streamer:

Bu avdan sonra bir şevkle 6 kere bağladığım nymphler. İğne çok küçük olduğundan çok derli toplu olmadı maalesef. Bir de dubbing olarak angora yün kullandığımdan hemen içine su çekip çok hızlı şekilde dibe batıyor. Oysa ki biraz daha yavaş bir batış istiyorum. Farklı bir dubbing malzeme edinmem lazım.

Sazan Fly'ım

Hocam Fly için olan iğnelerden 10 ya da 20 tane var bende. Onlar da hazır setin içinden çıktılar. Yazın Amerika'ya gidecek olan arkadaşıma yüklü bir ekipman siparişi vereceğim.