Başlangıç Seviyesindeyim Yardım Edin Abiler

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında EmreOğuz tarafından paylaşıldı.

1. EmreOğuz

EmreOğuz Emre Oğuz

Abiler öncelikle Selamun Aleykum. Ben foruma bugün katıldım. 2 senedir unkapanı köprüsünden çapari atan acemi bi balıkçı kardeşinizim. Abiler benim oltam 2 sene önce indirimdeyken aldığım Erma Albatros Funmaster 210 cm olta setidir. Kamışın üstünde 5-306 yaziyor herhalde 30 gr atarı var tam bilmiyorum sadece üstünde rakam olarak bunlar yazıyor.
    1-Bu olta seti hakkında bilgi verirmisiniz?

Ben köprüden ne zaman atsam bu köprü oltasi değil diyor yanimdaki abiler. Ben de balıkçılara gidiyorum orda ise bu köprü oltası ucu cok hassas kırılır eğer kıyıdan atarsan diyorlar.
    2- Bu olta ne oltası veya hangi tür balıklar avlayabilirim?

3- Ve hangi meralara gitmeliyim ?

Küçükçekmece Sefaköy"de oturuyorum ve üniversiteden yeni mezun oldum kpssye çalışıyorum. Açıkçası sadece kaşık veya sahte alacak param var.
    4- Eger sahte veya kaşık atmak için uygunsa oltam fazla pahalı olmayan kaşık ve sahte yem önerirmisiniz?

Dün köprüdeydim tesadüfen çinekop takıldı onu köprüden çektim ama düştü burda anlatmak istediğim şey kamış hassas ama sağlam bir kamış. Abilerim çok uzattım hakkınızı helal edin yordum sizi . Sorularimi cevaplar misiniz ?

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Valla bi araştırma yaptım ama ürünle alakalı hiçbir özellik av mağazaları tarafından paylaşılmamış. O yüzden özellikleri nedir ne işe yarar bilemiyorum. Kamış ve makinenin üstünde yazan sayısal her şeyi buraya yazarsan belki bişeyler anlayabilirim.

3. EmreOğuz

EmreOğuz Emre Oğuz

210 cm kamisi var abi 5-306 atar degeri olarak boyle bisey yaziyor 30 gr olabilir atari makineyi bilmiyorum 200l 2000l falan yaziyordu sanki ben eve gidince bakip buraya yazarim abim

4. EmreOğuz

EmreOğuz Emre Oğuz

Buyur abim

Ekli Dosyalar:

5. EmreOğuz

EmreOğuz Emre Oğuz

Kusura bakma ilk defa foruma foto yukluyirum fazla yollamisim bazi fotolar ayni :)

6. EmreOğuz

EmreOğuz Emre Oğuz

Abi okuyamazsan diye yaziyorum bir de buraya.

MAKİNENİN ÜZERİNDEKI YAZILAR

2000L mm/m 0.20/390 0.25/250 0.30/???

Funmaster Gear Ratio 5.2.?

2000L lbs/yds 6/420 8/270 10/185

1BB

NOT: BU SORU İŞARETİ KOYDUĞUM YERLER SİLİNMİŞTİR. O YÜZDEN BÖYLE SORU İŞARETI KOYDUM.

KAMIŞIN ÜZERİNDEKİ YAZILAR

Albatros Funmaster 210 5-306

NOT: BÜYÜK İHTİMAL CARBONDAN ÜRETİLMİŞTİ ÖYLE HATIRLIYORUM.

7. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Makinen, 0.20 lik misina sararsan 390, 0.25 luk misina sararsan 250 metre misina alabiliyormuş. Buradan yola çıkarak 4 binlik bir makineye sahip olduğunu düşünüyorum(makinelerle alakalı biraz araştırma yapman lazım).

Gear ratio 5.2: Makinenin sarma koluyla yaptığın her 1 turda, makine kafasının dönüş sayısıdır. Bu oran bazı makinelerde 4 civarı olur. Sendeki 1 sarım da 5 turdan fazla dönüyor. At-çek avına uygun bir devir sayısı. Neden diyecek olursan bildiğim kadarıyla sahtelerin, kaşıkların aksiyonu devir sayısı yüksek makinelerde daha iyi oluyor(daha hızlı ve etkin bir sarım olduğu için).

Diğer hiçbir şeye anlam veremedim :) yalnız 5-306 atarının 5-30 gram arasında olduğunu gösteriyor olabilir. Peki bu ne demek? Kullandığın yem yada kurşunların ağırlığı 5 ile 30 gram arasında olmalı demek.
    Yani kamışın sıkıntısız bir şekilde maksimum atış mesafesi 5 ile 30 gram arasındaki sahtelerle oluyor. Eğer ki 35-40 gram gibi yüksek ağırlıklar kullanırsan kamışın atım esnasında kırılabilir. Yalnız kamışın da ezilen bir yer varsa dikkat et. Ben bir keresinde kazara kamışıma basmıştım(hafif bir şekilde). 5-20 atarı olan kamış 18 gramlık kaşığı atarken çat diye kırılmıştı. Eğer kamışında bu tarz büyük bir hasar varsa 20-25 gramı fazla geçme. Denizde hayatım boyunca hiç av yapmadım. Bu yüzden sana tavsiye veremeyeceğim. Bence sen bulunduğun bölgede avlanan insanlarla bi sohbet et. İlk olarak rastgele de. Verecekleri cevap şeklinden konuşmayı sevip sevmedikleri, ufak bir sohbetten rahatsız olup olmayacakları belli olur. İllaki cana yakın birini bulursun. Onlara bu işe yeni başladığını söylersin. Sonrada kamışının, makinenin eksik yanlarını sorarsın(sizce kamış kısa mı? makinem yeterli mi falan filan).

Daha fazla yardımcı olmak isterdim ama maalesef benim bildiklerim ve tavsiye edebileceklerim bu kadar. Bol şans Emre kardeşim :)

EmreOğuz bunu beğendi.
  8. EmreOğuz

EmreOğuz Emre Oğuz

Abim saolasin beni mutlu ettin. Bazi insanlar sartlanmis gibi bilgilerini sakliyorlar veya ugrasmak istemiyorlar diyim ama kendileri de bir zamanlar benim durumumdaydi hic kimse balikci olarak dogmamistir :D abi son olarak dicegim sey bu olta nasil bi olta acemi icinmi yosa acemi ile orta arasindami yani daha dogrusu saglam mi atar degerinin saglamliklar bir ilgisi yok degil mi :)

AhmetKurt29 bunu beğendi.
  9. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Valla ne yalan söyliyeyim erma marka hiçbir ürün kullanmadım. Fiyatına bakılırsa başlangıç ile orta seviye arası bir üründür. Eğer bir gün ciddi ciddi bu işe atılmak istersen daha iyi bir takım edinmen yerinde olur. Gördüğüm kadarıyla balık tutan çoğu kişi babasından, arkadaşından yada bir akrabasından(yani yakınlarından) görüp bu işe hevesleniyor. Ama benim gibi istisnalarda var elbet :) Hiçbir yakınımın balık tutmayla alakalı bir eylemi, bilgisi yoktur. Bu işe tamamen kendi kendime heveslendim. Ve yine tamamen internette yaptığım araştırmalar, forumda okuduğum sayfalardan olta avcılığını öğrendim. İlk avıma gittiğimde olta atmayı bile bilmiyordum. Avlaktaki abilerden öğrenmiştim :) Yine çok bilgili sayılmam ama elimden geldiğince sitedeki yeni arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Özellikle kendime benzettiğim üyelere(eski halime) ayrı bir hevesle cevap yazıyorum :) Dediğim gibi deniz avcılığı hakkında pek bilgim yok. Dolayısıyla elimden bu kadarı geliyor.

Son olarak belirteyim ben 97 doğumluyum abi demene gerek yok :) Rastgele...

EmreOğuz bunu beğendi.
  10. EmreOğuz

EmreOğuz Emre Oğuz

Heyyt ustam eyvallah :) ben satici birisine sordum da boyle cevap verdi urun elind eolsaydi satmak icin soyluyor olabilir diyebilirdim ama stokta olmamasina ragmen alabalik da kullanilir demesi umutlandirdi biraz alabalik nasil bi balik guclu bir balik mi daha once tutmadim ama bendeki beyin de boyle alabalik gucluyse levrek de cekebilir diye bir karar vericem ustam :D

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 28 Ağustos 2018
  11. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    Kardeşim, olta setin sanırım carrefourlarda satılan başlangıç seviyesi bir takım. Makina çok küçük ve kamış çok kısa, atarı da kıyıdan köprüden kullanıma uygun değil. Tatlısu avları için belki iş görür ancak senin avlanmak istediğin unkapanı köprüsü ve küçükçekmece sahil kesimi için daha iyi bir sete ihtiyacın var. Bununla istavrit bile alman zor, levrek mümkün değil. En azından 40-50 lik bir makine ve 3-3.6m lik kaliteli bir kamış edinmelisin.

EmreOğuz bunu beğendi.
  12. EmreOğuz

EmreOğuz Emre Oğuz

Zaten gecici olarak bunlar var yoksa kpssyi kazaninca veya ise baslayinca 400 tl lik bi set yaparim