Beklemeli çupra avı için kamış+makina önerisi?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında khophiphi tarafından paylaşıldı.

1. khophiphi

khophiphi burak

Merhabalar siteyi bir süredir takip ediyorum. Gerekli verileri toplamaya çalışıyorum fakat sizlerden bir kaç fikir almak istiyorum.

Öncelikli olarak ilk amacım kıyıdan zilli kamış ile Çupra ve Lidaki avı yapmak istiyorum. Bu avlar günü birlik veya çadır kamplı şekilde olabilir. Yılda en fazla çıkabileceğim av sayısı 15-20 dir. Avlanacağım yerler ya mendirekler ya kayalık kıyılar yada sahil bölgeleri olacaktır.

300 lira bütçem var sorum şunlar;

1- Beklemeli av yapacağım düşünülerek kaliteli 300 liralık bir kamış+makina setimi alayım yoksa 150 şer liralık 2 takım oluşturacak 2 kamış+2 makina seti almakmı daha mantıklı ?

2- Fikirlerinize göre bana bütçem doğlultusunda kamış+makina kombinasyonu marka ve model vererek söyleyebilirmisiniz?

3- Böyle bir takımda kullanılacak en iyi misina hangisidir size göre?

Teşekkür ederim.

2. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Telesurf 4,50 , Okuma Vsystem Spin 270 cm. 20-60 gr.
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    En iyisini bilmem ama beklemeli av + spin için aşağıda verdiğim kombinasyonlar sizin için gayet kullanışlı olacaktır..

Çipura avını hedef olarak vermişsiniz ancak bu iş sadece çipura ile kalmaz.. Ki gece vakti canlı bırakma da yaparsanız ne geleceği hiç belli olmaz.. Sonra bu işin gün doğumu var, gün batımı var.. insanın canının sahte ile atçek yapmak istediği anlarda da rahatça kullabileceği bir set olmalı..

Kamış olarak kaliteyi daha da düşürüp biri daha hafif aksiyonlu (daha az gram ağırlık atan) iki kamış belki alınabilir ama iki makina alacağınız takdirde trio40 kalitesinden uzaklaşırsınız..

Av sadece çipura ve benzeri balıklar olsa, 3 metrelik ince uçlu, fiyatı 20 30 lira civarı teleskobik herhangi bir kamış ile 20 30 liralık 1 2 bilyalı 40'lık bir makina işinizi görür ama dediğim gibi gelecek balığın durumuna göre ya da atçek yapılması gereken zamanlarda işin sonunda pişman olmak da var..

Misina olarak ben kullandığımı yazdım.. Yemlide de atçek de gayet memnumun.. Gam yapmıyor, suda görünürlüğü az.. Fakat bütçeyle doğru orantılı olarak diğer arkadaşların tavsiyeleri doğrultusunda illa ki kalitelisi vardır..

http://www.avmarketi.com/asp/product/13516/OKUMA-V-SYSTEM-SPIN-KAMIS-270cm-20-60GR

http://www.avmarketi.com/asp/product/13519/Okuma-Trio-40-makine

http://www.avmarketi.com/asp/product/13503/OKUMA-SEABASS-MISINA-300M-0-28MM

3. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Sanırım şu anda elinizde hiç takım yok?
    Bunu göz önüne alarak size şu tavsiyede bulunucam.Ben olsam 300 liraya 100 lira civarında 3 tane takım kurarım,Bunların biri surf takım olur takarım ucuna yengeci,madyayı atarım çipuraya ucunada zili taktımmı tamamdır sadece yarım saatte bir gidip yemini vs. kontrol ederim..
    Bu esnada diğer kalan 2 takımım daha olucak ki bunların biri at-çek takımı diğeri yine yemli dip oltası olucak...Bölgenin suyun özelliklerine göre ya at çek yaparım yada karagöz,lidaki,mırmır vs. kovalar dururum... (Ki aynen bunları yapıyorum zaten :) )

Ahtapot2 arkadaşımında dediği gibi denizin ne vereceği hiç belli olmuyor,daha dün alperin karaburunda çipura için attığı oltaya 30 kiloluk bir akyanın zıpladığını okuduk işte mrsparkle

4. khophiphi

khophiphi burak

merhaba arkadaşlar teşekkür ederim ilgilendiğiniz için, ahtapot2 senin verdiğin kombinasyon hem baklemeli avda hem at çekte kullanılabilecek bir takım değilmi ? birde kamışın teleskobik olması daha kullanışlı değilmidir?

furukaan evet şimdilik kendime ait bir kamış takımım yok yeni sahip olacağım ve mantıklı karar vermek istiyorum senin dediğinde kafama çok yattı aslında 150-160 ar TL lik bir bekleme(çupra vs için) birde at-çek için 150-160 ar TL lik kaliteli bir takım kurulabilirmi ? model ve markalar ne olur bu kombinasyonlarda ? aynı zamanda birini beklerken diğeriyle at-çek yapmakta gayet mantıklı.

dediğim gibi 150-160 ar TL lik bir at-çek birde beklemeli av yapabileceğim kamış+makina önerilerinizi bekliyorum.

birde bir sorum olacak kamışta oltayı ileri fırlatmak için makinanın kilidini açtığımızda misina niye fırrrr diye kendiliğinden boşalır? misina dandik diyemi? misina sıfır diyemi? yoksa fazla veya gevşek sarıldığı içinmi ?

5. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Benim profilimdeki takım 80-100 lira arası bir şey...İnanın çok para harcamak çok balık tutmak değil bu işlerde...Şimdiye dek beni hiç üzmediler gayet başarılı avlar gerçekleştirdim..Ha bunun yanında at çek takımım ayrı,bot kamışım ayrı,ve bunlara uygun başka makinelerimde var ama hiç bir takımıma 100 liradan fazla para vermedim şimdiye dek..Ha verilirmi derseniz paranız çoksa verilir tabi ama inanın sonucu çok etkilemiyor...

Bence esas sonucu etkileyen faktörler kamış,makina gibi pahallı ekipmanların tersine ucuz hatta bedava olan ekipmanlar...Yani iğne,misina,yem gibi çok çok ucuz ekipmanların yanında birde bedava ekipman olan avlak....Bunlar iyi olucak,doğru seçilmiş olucak esas...

Kilidi açtığın an parmağın misinanın üstünden kamışa doğru baskı uyguluycak ki sen daha kamışı sallamaya başlamadan kurşunun ağırlığı ile makine boşalmasın...Misinaya parmağınla bastırırken kilidi aç,kamışını sallamaya başla ve tam takımın düşmesini hedeflediğin yöne doğru kamışın yönelince parmağını geri çek...Zamanla alışırsın,ben ne acemilikler yaptım bir bilsen :D

6. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kemeraltı hisarönüne in bir ara...Balıkmarketim ve çağlar av var..Daha bir sürü varda bunlar benim gidip memnun kaldıklarım..Adamlara bütçeni söyle,avlamak istedilerini söyle..Seve seve yardımcı olucaklardır...

7. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    İki adet takım diyorsanız; beklemelide kullanabileceğiniz, aynı zaman da uzağa da atış yapabileceğiz bu kombinasyonu öneririm.. Kamışın (Lineaeffe Spirit Surf) en önemli özelliği aynı boydaki birçok kamışa göre daha hafif ve ince uçlu olmasıdır.. Makina ise bu kamışa uygun olacaktır..

http://www.avmarketi.com/asp/product/5001/Lineaeffe-spirit-surf-kamis-3-90m

http://www.avmarketi.com/asp/product/13467/Okuma-Compressa-CP50-makine

Spin olarak da;

http://www.avmarketi.com/asp/product/7392/Lineaeffe-fire-spin-kamis-2-70

http://www.avmarketi.com/asp/product/11141/OKUMA-FLAME-40-MAKINE

Fire spin eski kamışımdı.. benim hatam sonucu kırıldıktan sonra okuma vsystem almıştım..

Ortalama 300 TL. bütçe ile iki set olarak da bunları tavsiye edebilirim, sizin işinizi gayet rahat görecektir.. Birinci kombinasyon hem beklemeli hem surf tipi atışta kullanışlıdır.. İkinci kombinasyon ise hem spin hem beklemelide kullanılabilir..

8. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Faruk kareşim merhaba.

İzmir gibi, bu sektörde alternatiflerin bol olduğu şehrin avantajını kullanacaksın. Bu açıdan şanslısın.

Görüş ve değerlendirmeler farklı farklı olacak, sizde kendinize en uygun öneriyle seçiminizi yapacaksınız.

Derseniz ki, '' Balık yakalasında nasıl olursa olsun, pekde önemli değil '' O zaman 300 liraya 3-5 takım yapın.

Ama derseniz ki '' Kullandığım ekipman 4X4 olmalı, kullanırken zevk almalıyım, bana güven vermeli, şık ve estetik olmalı '' o zaman bu paraya, standartlarınıza uygun 1 takım yapın. İleriki zamanlarda da edineceğiniz deneyimlerle 2. takımınızı yapın.

Size 3 link veriyor ve mağazadan direk olarak pazarlıkla alabileceğiniz tutarları yazıyorum. Değerlendirme size ait olsun.

1. ve 2. linklerde ki makinalar aynı olmakla, birincisi önden kalama, ikincisi arkadan kalama + mücadele kalamalı, 140-150 Tl. Arası. Hem atçek hemde beklemeli avlarda kullanabilirsin.

http://www.balikavmarketi.com/main/shimano_exage_4000_fc_4xsss1_bb-pmu834.html

http://www.balikavmarketi.com/main/shimano_exage_4000_rc_4xsss1_bb-pmu1028.html

3.Linkteki makina diğerlerine göre biraz daha ağır olduğundan beklemeli avlarda kullanabilirsin. 220 Tl. seviyelerindedir.

http://www.balikavmarketi.com/main/shimano_exage_6000_fb_4xsss1_bb-pmu18.html

At çek için 240 boyunda, sorf ve beklemeli avlar için 3.00-3.60 boylarında kamışlar düşünebilirsin. Taşıma promlemin var ise, teleskopik olanları tercihin olmalı.

İyi dileklerimle.

9. khophiphi

khophiphi burak

teşekkürler arkadaşlar bu verdiğiniz kombinasyonları araştıracağım yanlız ahtapot2 2. verdiğin kombinasyonda parçalı kamış yerine teleskopik kamış modeli verebilirmisin makinaya uygun olarak.

Birde bu kamışlarda boy orantısı muhabbetleri var benim boy 178 cm :)

furukaan hisarönündeki av bayilerini tek tek gezip kartlarını topladım sizden gelen kamış+makina tavsiyelerini tek tek hepsine soracağım telefondan, en uygun fiyatı veren yere gidip alışverişimi tamamlayacağım şimdilik böyle düşünüyorum. Varsa bu konuda da tavsiyeler söyleyebilirsiniz. En uygun internetten veya İzmirden nasıl temin edilebileceğine dair?

10. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    http://www.avmarketi.com/asp/product/22492/Ron-Thomson-Tyron-teleskopik-2-70-mt-10-40-gr-Spin-Kamisi

teleskobik spinde bunu öneririm.. ancak sitedeki fiyatı bana biraz pahalı geldi.. izmirdeki dükkanları bilmiyorum ancak gidip yerinde fiyat araştırması yapmakta fayda var..

1,78 boyundaki bir insan için kamış uzunluğunun problem olacağını sanmıyorum.. el alışkanlığına bakar iş.. atacağınız takım boy olarak, kamışın ucundan en fazla makinaya kadar uzun olsun.. makinanın daha aşağı kısmına geliyorsa atarken ve kıyıya çektikten sonra sıkıntı yaratacaktır..