Boğazdaki bu gırgırlardan nasıl kurtuluruz ?

Konu, 'Genel Konular' kısmında enginson tarafından paylaşıldı.

1. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    arkadaşalr merhaba..
    eminim hepiniz bu konuyu düşünmüşsünüzdür. bugün tekneyle beykozdan balığa çıktık ir çok balıkçı teknesi vardı. sonra bir gırgır geldi resmen herkezi kovalar gibi üstümüze sürdü herkez kaçmak zorunda kaldı inat eden bir amca ağların arasında mahsur kaldı. fotoğraflıcaktım ama makinamın şarjı bitti. adam takımlarını toplayıp zor çıktı ağların arasından.
    bu arada balık vardı ama bir türlü çaparilere gelmiyordu. yanımzıda önümüzde zıplayıp durdular. önlerine çapari atık 4 balıktan başka balık alamadık. bunun nedenini de anlamadım. biz değil kimse balık alamadı.sonra bir gırgır daha geldi avrupa yakasından oda ağ açtı. bu arada bizim kaptan kreçeleri bile topladıklarından bahsetti.
    yani buna bir çözüm bulmak lazım. izmirde aradaşlarımız yazıyor ne güzel ağ attıklarını görmüş sahil güvenliği aramış hemen gelmişler ağı toplamışlar
    burdaki sahil güvenlik ise son gaz gelip geçip sadece dalga yaratıyor başka bir işe yaramıyor. ne yapmak lazım bilemiyorum gerçekten bugün çok sinirlendim.
    balık tutamamaktan değil yanlış anlamayın ama bu şekilde deizlerimizi kurutlamalarından dolayı sinirlerim çok bozuldu. ekmek derdinde olabilirler ama geleceklerine ağ attıklarından haberleri yok.. umarım buna en kısa zamanda bir çare bulunur...

2. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    izmirdeki arkadaşın toplattığı ağlar kıyıya yakındı sanıyorum boğazda gırgırların attığı ağları sahil güvenlik toplamaz toplıyacağınıda sanmıyorum

3. 29519

29519

Aslında kanunlar uygulansa gerekli cezalar kesilse bir nebze de olsa balıkların üzerindeki baskı azalır. Lakin balıkçıların sorunlarını dinliyorum diyerek gırgır'ın tekinde gülümseyerek ağ toplayan bir tarım ve köy işleri bakanımız var. Gerçi denizlerimiz ve akarsularımız'ın halen tarım ve köy işlerinin insiyatifinde olması bile başlı başına bir komedi. 3 tarafı denizler ile çevrili ülkemizde halen bir denizcilik bakanlığının olmaması, devleti yönetsinler diye başa geçirdiğimiz geçmişten günümüze tüm parti ve devlet adamlarının konuya bakışını gayet güzel açıklıyor. Artık bu konuda pasif kalmaya karar verdim balık varsa tutarım yoksa tutmam nasılsa geçimimi bu şekilde sağlamıyorum ama geçimini bu şekilde sağlayan gırgırcılar yarın öbür gün balık olmadığı için ağladıklarında karşılarına çıkıp geçmişte yaptıklarını suratlarına vurmakta boynumun borcudur.

4. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Engin Abicim.Aslinda cok guzel bir konu acmissin.Bende buradan seslenmek istiyorum sozu gececek olan,yada ilgili makamlarda tanidiklari olan uyelere ve yoneticilere.Hadi bunlara bir cozum bulmaya calisalim.Bakin ben cok uzakta oldugum icin aslinda "Banane,ne yapan yapsin.Ben burada zaten baliklarin icindeyim" da diyebilirdim.Fakat boyle birseyi kesinlikle aklimin ucundan bile gecirmem.Istanbulda ve hatta Turkiye genelinde boyle seyleri duydugumda,ogrendigimde son derece rahatsiz oluyorum.Cok cok cok cok coooook uzuluyorum ve sinirleniyorum.Simdi enginson demiski :"ekmek derdinde olabilirler.ama geleceklerine ag atiyorlar"
    Hayir Usta.Ekmek derdi degil bu.Eger gercekten ekmek derdindelerse o zaman ufak baliklari tutmayacaklar.Birsekilde geri birakacaklar o zaman.Memlekette olan biten sayisiz sacmalik var.Ama bu tur konular en cok uzuldugum konularin baslarinda.Organizasyonlar,vs,,, yapiliyor.Tamam cok guzel,amenna.Fakat bu tur olaylar icinde organizasyonlar yapilabilirmi acaba diye dusunuyorum.Mesela tiriviriyla yapilan guzel mucadele gibi.YEMIN le soyluyorumki eger orada olsam ve boyle bir mucadele organizasyonu yapilsa kesinlikle aranizda olurdum,ke-sin-lik-le.Yazacak cok sey var aslinda daha...Ama daha ne soyleyeyim.Insallah duygu ve dusuncelerimi anlamissinizdir.
    Hepinize Rastgele :(

5. deePblue

deePblue na

istanbulun sahil güvenliğine harbiden hastayım..
    boğaz havasını bile unuttruyorlar millete..
    ama engin dediğin gibi sadece "hava"
    sarıyer tarafında da durum farklı değil gırgır konusunda. biri toplamadan diğeri açıyor.

6. ycan

ycan Yalın CAN

Favori Kamış:
    Shakespeare-Balzac
    Boğazın içerisinde ve boğaz girişlerinin belli bir mesafesinde av yasağı koymak lazım bence balıklarda rahatlar biraz, girerken av veriyorlar çıkarken av veriyorlar, el kadarları avlanılıyor , balığın büyümesine müsade yok, ondan sonra denizlerimizde balık bitti diyip dövünüyoruz.

Durum büyükçekmecedede kötü, bütün sene gırgır teknesi göremezsin, ama balık sezonu 15-20 tane dev gibi gırgır teknesi mimarsinanda durur, akşam hepsi aynı anda tek sıra açılırlar denize, çekmece koyunun açıklarında ip gibi dizilip sabaha kadar balık toplarlar, gece gelir bazıları kamyonlara atar kasaları hop devam balığa, yazık günahtır geceleri izlerim içim sızlar bu kadar teknemi olur diye.

Son düzenleme: 18 Eylül 2010
  7. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    burdaki gırgırlar izmirdeki ağlardan kıyıya daha yakındı inanın.. zaten boğaz dediğin yer ne kadarlık yerki adam yarısına ağ atıyor resmen

8. deePblue

deePblue na

denizin dibini kurutana kadar durmak yok..devam..
    denizde avlayacak bi şey kalmadığında işleri hazır zaten..
    reklam işi yapıyorlar ;)

9. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    benim konuyu açmamdaki amaç dostum zaten" bu tür bir organizasyon yapabilirmiyiz acaba ?" buydu. eğer böyle bir organizasyon, imza toplama ne bileyim birşeyler yapılacaksa tıpkı tırıvırı mücadelemiz gibi katılmak isteyen birçok balıkcı dostumuzda olduğuna eminim böyle bir organizasyon yapmak. eminim tırıvırı mücadelesindeki gibi bir nebze de olsa sesimizi duyurabiliriz diye düşünüyorum..
    sağol emrah dostum duyarlılığın için teşekkür ediyor ve seni yürekten kutluyorum..

10. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    gerçekten sahil güvenlik teknesi son gaz yanımızdan geçerek sadece dalga yaratıyorlar denizde başka hiç birşey yaptıkları yok ahmet. tuttukları balıkları da tezgahlarda zor görürsün. çoğu ihrac ediliyor o yüzden balık fiyatlarında değişiklik oluyor hala balık yok çok az diyorlar..

11. REEL28

REEL28 ÜMİT

Favori Kamış:
    1.71 Boyunda kanlı canlı bir japon:)
    Favori Makine:
    1.71 boyunda kanlı canlı bir japonun zekası :)
    En İyi Avı:
    1.71 boyunda kanlı canlı bir japonun dostluğu..
    Arkadaşlar sahil güvenlik her ihbara itibar etmez.Aynı anda arka arkaya 8-10 kişi ihbar yaparsanız gerekli uyarıyı verirler.Bir asker olarak söylüyorum bunu.toplanın ardı ardına ihbarda bulunun aynı konu hakkında.Yaptığınız ihbarlar kayıtlara geçtiği için ilgilenmek zorundalar.Ve sizden tel no,isim soyisim gibi bilgiler isteyecekler kesinlikle bu bilgileri verin yoksa ilgilenmezler.

Ayrıca gırgır ağlarına bazı durumlar dışın da el konulmaz ama okkalı bir para cezası kesilir,sanırım 12000 civarıydı.

Son düzenleme: 18 Eylül 2010
  12. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Nereye kadar?
    Ben cok merak ediyorum ; acaba yetkililer,ilgili makamlar ne zaman dur diyecekler? (tabii ilgili makam,mevkii varsa)
    Sadece bu illet trol,girgircilarda degil ayrica.Galata ya gittigimizde suru halinde bohcacida gormemiz mumkun.Acaba nereye kadar?Acaba ne zaman birileri dur diyecek?
    Cogu zaman : " olta balikciligiyla balik tukenmez " gibi seyler gordum ve duydum.Peki sorarim o zaman : " Illahi tukenmesi mi lazim be kardesim ? "
    En azindan Galataya gorevli bir memur verilse ve o gorevli herkesin kovasina,livarina baksa cok mu zor birsey olur?Yilbaslarinda nasilki meydanlara tacizcileri,kapkaccilari yakalamasi icin gorevliler veriliyorsa bence bu tur yerlere de denetlemeci gorevliler gonderilebilir.Girgir,Trol gibi illetlere de daha yetkili birseyler yapilabilir.Ama neredeeee? Simdi kimisi derki : " Gundemde bu kadar konu varken,birde bununlami ugrasacaklar".
    Ugrassinlar kardesim,ugrassinlar Abicim! Gundemde ciddi konular varken , gereksiz konularla da mesgul olunuyorsa bu gibi ciddi sorunlarla da ugrassinlar.

VICDANI ILE AVLANAN TUM AVCILARA RASTGELE...

13. 29519

29519

O zaman ihbar için ihbar hattı kuralım biz de yada mail list oluşturalım orada herkse mail düşsün olayın tüm detayları ve herkes arasın.

14. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    balaık bittiği zaman. burası türkiye insanın başına gelmesi olası şey olduğu zaman başına gelene kadar birşey yapmazlar. mesela üsküdarda bir yokuş vardı sürekli dediler buraya röfüş yapın arabalar çok hızlı geliyor yavaşlasın diye belediyeye çok söylediler esnaflar adamlar birşey yapmadı. sonra ordaki esnaflardan birinin oğluna araba çarptı çocuk vefat etti ondan sonra yaptılar.
    bir örnek daha bir 4 yol ağzı ortada ada var ışık felan yok . ordada aynı şekilde birşey yapmadılar şikayelere rahmen büyük bir kaç tane kaza oldu ondan sonra ilgilendiler. burdada balık biter önlem alırlar. .. tıpkı göllerimizdeki gibi.. denizde yakında biter önlem alırlar o önlemde de amatör balıkcılara bile balık tutturmazlar böyle bir önlem olur..

15. REEL28

REEL28 ÜMİT

Favori Kamış:
    1.71 Boyunda kanlı canlı bir japon:)
    Favori Makine:
    1.71 boyunda kanlı canlı bir japonun zekası :)
    En İyi Avı:
    1.71 boyunda kanlı canlı bir japonun dostluğu..
    Engin istersen bir link vereyim formu doldurup gönder telefon ile hemen geri dönerler sana olayı vs. vs. anlatırsın.Bakalım gerekçeleri neymiş.

16. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    çok iyi olur ümit bey en azından gerekcelerini öğreniriz. teşekkürler ilginize.

17. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Marmara 'yı komple doğal koruma alanı konumuna sokarsanız , kurtulursunuz , yoksa aynı hamam , tasta tamam , devam !!!

Gençgsli , alemsin inan , gözlemlerin on numara !!

18. tcomak

tcomak Tayfun Çomak

Favori Kamış:
    linea effe
    Favori Makine:
    dam
    En İyi Avı:
    kefal 2 kg
    bişeler yapmalı bencede bogazla ve gırgırlarla ilgili ama tırıvırı org. topu topu 8 kişi vardık bu da ne kadar ilgili oldugumuzu ortaya seriyor..eminim tekne org. yapıyoz desen 30 kişi gelirdi. ilgisiziz ilgisiz malesef hep lafta kalıyor.

19. ycan

ycan Yalın CAN

Favori Kamış:
    Shakespeare-Balzac
    Ülkede deniz bakanlığı şart, yanlışları görüp düzeltecek birileri olması gerekir, bir çok fikir üretilebilir,

Örneğin benim düşüncem, bölgesel avlanma; şöyleki sezon açıldı haber geldi büyükçekmece palamut bütün gırgırlar oraya, av yasağı başladı hadi egeye torik avına, torik avı bitti Romanyaya kalkana (eskiden Ukraynaya gidiyorlardı şimdi gidemiyorlar) , yada Bandırmanın gırgırlarının benim bölgemde ne işi var haftalarca avlanıyorlar? , herkez kendi bölgesinde avlanabilir. Benim bölgemde gırgır teknesini bırakın en büyük tekne 8 metredir, ama sezon oldumu 35-40 metrelik devleri görüyorum, kurutup gidiyorlar balığı .

Bir düzen gerekli kurudu güzelim tek denizimiz marmara, kılıçların orkinosların tutulduğu, fokların yaşadığı güzelim tek denizimiz bitti, ne uskumru ne kolyos kaldı, tuttuğumuz balık sayısı belli, istavrit-sardalya-zargana-izmarit-levrek-palamut-lüfer (artık lüferde sinyal veriyor farkında değiller) Saygılar.

Son düzenleme: 19 Eylül 2010
  20. serder

serder Serkan

Favori Makine:
    OKUMA MISTIQUE MQ 65
    En İyi Avı:
    :((
    Eskiden bi binbaşı vardı sahil güvenlikte adını unuttum. O boğazda avlananların ağı alıp yasal bölgeye çekiyor orda da bırakıyordu suya. O nun zamanında boğaz harika idi... Şimdilerde komik komik cezalar kesiliyor....