Boğazdaki Kefaller

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Metfox tarafından paylaşıldı.

1. Metfox

Metfox Arda

Benim merak ettiğim bir konu var :

Boğazda ve ya Marmara Denizinde tutulan Kefaller yenir mi ? Geçtiğimiz günlerde Eminönü'nde tuttum bir tane açıkçası midem bulandı balık çok enteresan kokuyordu diğer kovalardaki kefallere baktım onlarda aynı şekilde ağır kokuyorlardı.

2. fish founder

fish founder Özgür

yemek ve veya yememek,

tamamen senin insiyatifinde,

ama ben hiçbir şekilde ağıza koymuyorum ...

3. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Kesinlikle tavsiye etmiyorum ;)

4. lapinavcısı_bursa

lapinavcısı_bursa abdullah

En İyi Avı:
    1,8kg karagöz
    merhaba Arda;
    kefal denen balık zaten pislikle besleniyor. ve genelde pis sularda, kanalizasyonun denize döküldüğü yerlerde bol bulunur.
    Bu söylediklerimden sonra kefal yemen ne kadar doğru olur sen karar ver...

5. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    Bırakın yemeyi yem olarak keserken bile çok pis kokuyor mide bulandırıyor agzında altınla cıksa sudan yine tutmam yemem.

6. korayp

korayp T. Koray Peksayar

Favori Kamış:
    Shakespeare Telebeach Xcede 3.60
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 6000Vi
    En İyi Avı:
    Mırmır ~ 2 x 1 kg. (=2 kg. - kısmetime çift gelmişti en olmayacak yerden)
    Levreklerin favori besinlerinden biri faredir.

Valla ben denizden babam çıksa yerim diyenlerdenim ;)

Hiç kefal yemedim o ayrı :)

7. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    bu tamamen yakalandığı bölgenin denizine bağlı, etinde zaten iş yokda, deniz birde pisse hiç yenmez, ayrıca ben çeşmede dahi yemiyorum kefalı oda ayrı.

8. gtatas

gtatas Gürcan Tataş

Favori Kamış:
    en ucuzu
    Favori Makine:
    en ucuzu
    En İyi Avı:
    Levrek 2.200 gr
    Yakaladığım kefali umarım görmüşündür.1.650 gr geldi.4 kişi afiyetle ızgara yaparak yedik.Ne koku ne pislik yakaladığın deniz önemli doğru düzgün yem bulamazsa tabiki b.k da yer yosun da.Ama temiz denizde bir sıkıntı yok.İnanın levreği aratmadı diyebilirim.

9. kadrikalemci

kadrikalemci Kadri Kalemci

En İyi Avı:
    Kaçırdığım balık
    Balık tuttuğunuz yerin önemi çok yüksek.

Sayın Arda(Metfox) tuttuğunuz balığı kokladınız, başka kovalardaki balıkları da mı tek tek kokladınız?

Yoksa civardaki ithal uskumru ızgaracıları ve sair kızartıcılardan gelen yoğun kokudan etkilenen burnunuz artık kokuları doğru değerlendiremez olabilir mi?

Bence kefal güzel bir balıktır, yemezsiniz, olabilir; ama tiksinilecek bir balık değildir.

Temizlenirken karnı yarıldığında midesinden fare çıkınca, levrek te pis bir balık mı olacaktır? Bokla besleniyormuş, şunu bunu yiyormuş diye balıklara karşı kişisel bir tiksintiniz olabilir.

Ama balıklar lezzetli; üstelik te, bu lezzeti sizin midenizi bulandırmayacak bir şekilde kazanmak gibi bir dertleri yok. Yemezsiniz olur biter.

10. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

kalkan balığının kilosu 50 liraydı dün baktığımda. bu balığın tadıda ortada. peki kalkan hiçmi leş yemiyor? yada kırlangıç? kefal balığının çıktığı yerlerde lüferi izmariti istavriti hiçmi gezmiyor? önyargılardan sıyrılmak lazım. neymiş kefal bok balığıymış pehh :)

11. Metfox

Metfox Arda

Neden alındığınızı anlamış değilim. Yazdığım konuya bakarsanız ,cümle soru cümlesi..Evet tiksindim kokusundan çünkü farklı kokuyordu.Bu yüzden de sordum yenirmi yenmezmi diye. Kesin bi yargı belirtmedim yani .. Lütfen dikkatli okuyun ve "önyargı" yapmayın. Ayrıca gece avladık ve etrafta balık ızgara yoktu.

12. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    kefali kızgın tavada yaparsanız mükemmel derecede lezzetli olur,bilhassada fileto çıkarıp öyle pişerse kılçık namına bişey kalmıyor ve eti felaket lezzetli...koktuğundan şikayet ediyorsanız bir gece sirkeli suyla marine edip bekletirseniz hem kokuyu alır hemde balığa inanılmaz bi lezzet katar...mayonezli kefal balıgını hiçbişeye değişmem...ayrıca balıkların tamamı planktonla beslenir...kanalizasyonda plankton yaşarmı bilmiyorum:)balık mazot türevi şeyler kokuyorsa sadece oradan tuttugunuz kefali değil diğer balıklarıda yemeyin mümkünse,allah korusun sonu kötü olabilir

13. Metfox

Metfox Arda

Teşekkür ederim.

14. kadrikalemci

kadrikalemci Kadri Kalemci

En İyi Avı:
    Kaçırdığım balık
    Alındığım filan yok sevgili arkadaşım. Ön yargı da yok. Yenir mi dediniz, yenir dedim. Ben etraftaki ızgara balıkçıları sadece örnek olarak verdim, aksi taktirde sizin ne koku aldığınızı ben elbette bilemem.

Ancak ilginç olan şu ki; balıklar yenir mi yenmez mi diye kesin bir yargı belirtmemizi istediğiniz konuda, bana yargı yapmayın demeniz de ilginç. İkileminiz elbette sizi bağlar ama hatırlatayım dedim.

15. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Kefal aslında en lezzetli balıklardan biridir. Özellikle altınbaş kefal ve has kefal türleri çok lezzetlidir. Tavası, ızgarası, buğulaması, çorbası, mayonezlisi, yani her çeşit yemeği olur. Dalyan'da ve Karataş'ta tütsülenip mumla kaplanan yumurtaları, ayrıca Likorinos adı verilen tütsülenmiş eti en makbul yiyecekler arasındadır.

Ancak kefali yemek için yakalandığı denizin mutlaka temiz bir deniz olması gerekir. Kefal deniz dibindeki çamuru ve kumu ağzına alıp içindeki organik maddeleri ağzının içindeki dokungaçlar sayesinde ayırır, bunları yer, geri kalan kumu ise geri püskürtür. Kefalin yaşadığı yerde denize lağım akıyorsa, kefalin ayırıp yediği organik maddeler lağım maddeleri olacaktır. Böyle denizlerde yaşayan kefallerin karnının içi simsiyah bir zarla kaplıdır. Temiz denizlerde yaşayan kefaller ise doğal organik maddeleri yerler. Bunların karnındaki zarın rengi açık gridir. Özellikle Ege ve Akdeniz'in temiz yerlerinde yakalanmış kefaller çok güzeldir, çekinmeden yiyebilirsiniz.

16. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Söylenildiği gibi tutulduğu bölge önemli olduğu bir gerçek zaten, temiz bir bölgeden tutulmuş kefali uygun şekilde temizleyip hazırlar ve ehli olan birisi pişirirse bir çok balıktan lezzetli olduğunu, ayrıca herhangi bir kötü koku olmadığını görürsünüz.

Şunu da belirtmek isterim ki tercih meselesi olmakla birlikte, sadece leş vs. yediğinden ötürü kefal yemeyen dostların, menülerinde bulunan diğer deniz mahsulleri ve tavuk vs. gibi kümes hayvanlarını da tekrar gözden geçirmelerini tavsiye ederim.;)

Benim açımdan önemli olan kefalde genel olarak bulunan ağır kokudan arındırılması ve ağır metal vs. benzeri insan sağlığını tehdit edecek unsurların bulunmamasıdır. Bu saydıklarım kefal harici su ürünleri için de geçerlidir.

17. Metfox

Metfox Arda

kadrikalemci

Ben bu cümlelere takıldım , hani sanki ben Kefal balığını kötülemişim lanetlemişim gibi bi yargı belirtmişssiniz.Belkide üslubunuz böyledir.Yoksa benim kefal ve ya diğer balıklarla alıp veremediğim yok , olsa bu forumda ne işim var ? Bişeyler öğrenmeye çalışıyorum.

18. acemi01

acemi01 SERKAN

Favori Kamış:
    LİNEAFFE EXTREME 420
    Favori Makine:
    OKUMA SALİNA
    En İyi Avı:
    KEFAL 1KG
    bende her boğaza balığa gittiğimde mutlaka kefale atarım senelerdir tutarım ve yerim hatta hiç balıkla arası olmayan tanıdıklarıma bile verdim yediler ve çok beğendiler bence bu söylenenler kefale vurulmuş kötü bi damga gibi bazı kişilerdende duyuyorum kokuyo yenmez diye peki hiç tutup denedinmi diye soruyorum cevap hayır denemedim oluyor

19. fuatbc

fuatbc fuat

En İyi Avı:
    750 gr kefal
    bazı yorumlar cok mantıklı geldı bazıları ıse cok komık ama tabıkı herkesın fıkrı dusuncesı ayrıdır saygı duymak lazım ama kardesım sana sunu soylıyeyım bende cok tuttum ve benım kayınpederım rizelidir asla buranın kefalını yeme demıstır bende ılk zamanlar yemıyordum daha sonrasında denemek ıstedım ve cok guzel balık oldugunu gordum kefalın kokusundan bahsedılır ben hıc koku alamadım hıc bır zaman benım koku duyum bozuk yada denızden ne cıksa yerım tarzındayım ben hıc bır zaman gercekten koku alamadım ama etı cok guzel kımısı kokusunu almak ıcın ıcını temızleyıp sarımsak sogan tuz lımon koyar ıc kısmına 1 gun bekletır ertesı gun yer kımısı sırkelı suda bekletır ertesıgun yer ama dersenkı beklettınmı hıc hayır hıc bekletmedım tuttup eve gelıp guzelce temızledım ve afıyetle yedım bence denemelısın tavsıye ederım tabıkı secım senın ben sadece bu balıgı tutup yıyen kısı olarak dusuncelerımı soyledım.

20. Metfox

Metfox Arda

teşekkürler fuatbc