Boğazın gırgır avcılığına kapatılması için dilekçe.

Konu, 'Tebliğler' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar

İstanbul'dan kıyı raporları konusunda görmüş olabileceğiniz gibi Burunbahçe'de gırgırlar çeviriyor ve bunu artık yasal olarak yapıyorlar.

Çünkü, boğazda gırgıra yasak bölgenin kuzey sınırı, daha önce Yeniköy-Paşabahçe hattı idi.
    2/1 numaralı tebliğde değişiklik yapılarak bu sınır daha güneye Çubukluya kaydırıldı.
    Yani, boğazda gırgır avcılığına açık saha biraz daha genişletildi.

Her neyse, sağduyulu profesyonel balıkçılar (aralarında gırgırcılar da var) bunun yanlış olduğunu, boğazda gırgır avına açık sahayı genişletmek şöyle dursun, boğazda gırgırın tamamiyle yasaklanması gerektiğini düşünüyor ve bu yolda hazırladıkları dilekçeyi ilgililere göndermeye başlıyorlar.

Dilekçe aşağıda, bu fikre katılanlar varsa, aynı dilekçeyi ya da kendilerine göre değiştircekleri bir metni anılan isimlere gönderebilirler.

Aslında bunu basına da göndersek çok iyi olur.

Selam ve sevgiler.

Sayın Yetkili !!!

Bizler Türkiye balıkçılık sektörünün büyük çoğunluğu olan geleneksel kıyı balıkçılarıyız.
    Geçen yıllarda Marmaradaki balık varlığını ve avcılığını ciddi boyutlarda olumsuz etkileyen, balıkçıların kaykay-salya-lez olarak adlandırdıkları müsilajın giderilmesi için yapılması gerekenleri belirlemek amacıyla, Bakanlıkça yerli ve yabancı bilimadamlarından oluşturulan heyet tarafından bir rapor hazırlanmıştı.
    Bu raporda, Marmara'yı etkileyen salya(kaykay-lez) adı verilen müsilajın giderilebilmesi için boğazlardan Marmara'ya balık geçişinin engellenmemesi , şiddetle tavsiye edilmektedir.
    Avlanma sezonu başlama tarihinden önce 21/8/2008 tarihli ve 26974 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’in,
    “Çevirme ağlarına ilişkin yasaklar” başlıklı 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde yer alan, trafik ayırım düzeni ibaresi, trafik ayırım şeridi olarak , Paşabahçe Feneri (41° 06’ 57" N - 29° 05’ 23" E) ibaresi, Çubuklu Kozaltı Burnu (41°06,599’ N - 29°04,973’ E) olarak değiştirilmiş, yani boğazda gırgır avına açık saha biraz daha genişletilmiştir.

Bu durumda öğrenmek istediğim;

1- İstanbul boğazında gırgır avcılığına açık alan, niçin ve yukarıda anılan rapordan daha güçlü hangi gerekçeyle genişletilmiştir?

2- Sonuçları ve tavsiyeleri yok sayılan, tebliğde yapılan değişiklikte kaale alınmayan ve hatta tam tersi bir uygulama yapılan bu raporun hazırlanması için devlet kesesinden kaç TL harcanmıştır?

3- Marmara'daki müsilajın en çok gırgırları etkilediği gerçeğinden hareketle, doğal olarak en çok gırgırları, dolaylı olarak da diğer balıkçıları ve tabii balık stoklarını korumak maksadıyla, bundan sonra, anılan rapor çerçevesinde tebliğde değişiklik yapılması düşünülmekte midir ?

Bir balıkçı olarak, tebliğde yapılan değişikliğin, balık varlığının devamlılığı için sakıncalı olabileceği kanaatiyle, bu yanlış uygulamadan en kısa zamanda dönülmesini ve sözkonusu rapor doğrultusunda boğazın gırgır avcılığına tamamen kapatılmasını arz ederim.

Saygılarımla.
    .

GÖNDERİLECEK ADRESLER
    Daire Başkanlığı
    Recep TEZGEL

yayin.baskan@tarim.gov.tr

Dr. Nihat PAKDİL

nihat.pakdil@tarim.gov.tr

Kgm Genel Müdür
    Doç.Dr.Muzaffer Aydemir
    Tel:0312 4257789 Fax: 0312 4186318
    Email:maydemir@kkgm.gov.tr

Kkgm Genel Müdür yardımcısı
    Dr Durali Koçak
    Tel: 0312 4179623 Fax:0312 4188005 Email:duralik@kkgm.gov.tr

KKGM Su Ürünleri Hizmetleri
    D.Bşk.Sn. Vahdettim KÜRÜM
    vahdettink@kkgm.gov.tr

Başbakanlık Email : bimer@basbakanlik.gov.tr

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili Mahir amca çabanız için şahsınızı kutlarım. Elleriniz dert görmesin.

Dilekçe örneğini hitap ifadesi hariç (biraz sert ne nezaket dışı bir ifade gibi geldi bana) aynen kopyalayıp ilgili adreslere gönderdim. Camiamızın değerli katılımlarıyla inşallah arzulanan sonuçlar elde edilir hayırlısıyla.:)

3. d1ablo

d1ablo ender

En İyi Avı:
    izmarit :)
    tüm adreslere postaladım bu konuda inşallah bir çözüm bulunur

4. mr_zagg

mr_zagg zeki

Favori Kamış:
    V.s, v,s. v,s....
    En İyi Avı:
    hedefime az kaldı...
    Bu konuda sonuna kadar arkanızdayız... bir mail de bende. peş peşe buraya ulaşacak şikayetler ile konunun ciddiyetine tekrar parmak basmış olacağız inşallah... Tüm üyelerin bu konuda çok duyarlı olacaklarına inanıyorum

5. MehmetAliYILDIZ

MehmetAliYILDIZ Mehmet Ali YILDIZ

Mahir Bey Merhaba,
    Teşekkürler uğraşınız için. Bire bir kopyalayıp yolladım.
    Yeterli katılımla çok iyi sonuçlar alınır inşaallah.
    Saygılarımla,

6. deePblue

deePblue na

Eline sağlık Mahir amca..
    Gereken ilgiyi gösterelim lütfen !

7. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Geçen seferki gibi olmasında !!! detekliyeceğiz tabiyki !!,

8. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    amcacım ne diyeyim tam istediğimşey ellerinizi öpmek isterdim çok sağolun. inanın bu gırgırlar özellikle bir tanesi var ben hayatımda böyle birşey görmedi resmen ufak balıkcı teknelerinin üstüne sürdü çok üzücü bir talo görseniz millet resmen can havliyle takımlar suda nasıl kaçıştılar. bizim kapta gırgırlardaki radrların balığı sersemlettiğini o yüzden balığın boğaza giremediğini söyledi. inşallah şu boğazımın gırgırlardan temizlenir..
    "5 sene boğaza gırgır girmesin akvaryuma döner orası"
    bu da bizim kaptanın lafı..

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İlgin için teşekkürler.

Hitap, genel yazılmış, sanırım oraya,yetkili kelimesinin yerine Sayın...(gönderilecek kişinin adı) yazılsın diye düşünülmüş.

Bilerek bir kabalık yapmayacağımı ve kabalığın içinde olmayacağımı bildiğinden eminim.:)

Bir de herkese şunu hatırlatmış olayım.

Burada konu, gırgır düşmanlığı değil, bizim oltalarımıza, küçük balıkçıların ağlarına vs.ye zarar verdikleri için değil, doğrudan doğruya balık stoklarının korunması adına, bilimsel raporlar doğrultusunda yapılması gerekenlkerin yapılmasını sağlamak adına böyle bir girişimde bulunuluyor.

Umarım bu çabamız başarılı olur ve sonucu da balıklar ve (gırgırlar dahil) bütün balıkçılar için hayırlı olur.

10. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter, Okuma Cromo Jigging, Lineaeffe Extreme 180/440
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Mahir abi yukarıdaki bütün mail adreslerine yolladım. Umarım forumumuzdan daha fazla üye aynı hassasiyeti gösterir...
    Geçen sene KKGM ye yolladığım maile ''cevap verildi'' ibaresiyle geri döndüler ama nedense o cevap benim elime hiç ulaşmadı. Bakalım bu sefer ne olacak....

Zaten ben sadece İstanbul değil Çanakkale boğazı ve bütün Marmara'da balık avcılığının yasaklanması taraftarıyım...

11. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    bu dilekçe örneğini site üyesi olmayan bir kaç arkadaşıma da söyledim onlar da mail attılar umarım olumlu şeyler olur mahir amca tekrardan ellerinden öptüm.

12. Chipower

Chipower Ümit Şimşek

Favori Kamış:
    Milo Explanada 420,Milo Fulk 11 Surf
    Favori Makine:
    Shimano Big Baitrunner Long Cast,Daiwa Spitfire4000
    En İyi Avı:
    Olta suda şu an bekliyorum...
    Üşenmeyip tek tek göndermek lazım arkadaşlar, bir şeyler yaparsak, sadece kendi kendimize kuru kuru şikayet etmemiş oluruz, sesimizi duyurmaya çalışalım gırgırıyla yada daha büyük tekne ,gemileriyle bilinçsiz avlanan kişiler denizde balık nesli tehlikeli sınıra yaklaştığında balıkçılık kendisini kurtarmadığı zaman satacak teknesini başka iş yapacak çünkü balıkçılık o kişiler için . ancak ben şu anda 17 günlük olan çocuğumla 17 sene sonra da boğazda yada denizlerimizin herhangi bir yerinde balık tutma zevkini aşkını paylaşmak sürdürmek istiyorum ,bizim için iş değil tutku bu.

13. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Aynen. ayrıca bu hafta sonu dibi tarayan midyeci teknelerde çok vardı..

14. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    bu konuyu tekrar üste çektim mail atmayan arkadaşalr olabilir.

15. SpinnerPro

SpinnerPro Doğan

bende gönderdim. şu bir haftadır özellikle geceleri köşe kapmaca oynanıyor, gözleri dönmüş. özellikle ekmeğini bu işten çıkaran bir çok insanında bunun bir parçası olmak zorunda kalmalarına da üzülüyorum. göz göre göre yok ediyorlar boğazı.

16. SpinnerPro

SpinnerPro Doğan

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  18. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    güncel devam ;)

19. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sürekli olarak, eşimiz dostumuzla, e-postaları göndermeye devam edelim.

En azından herkesin uyumadığını anlamalarına yardımcı olur.

ntvmsnbc'nin haberinde boğaz trola da açıldı demiş, öyle bir şey yok.

Tam olarak gerçekler yazılmayınca haber de inandırıcılığını kaybediyor.

En güvenilir olması düşünülen haber kanallarından biri.:(

Halbuki, altta verdikleri dilekçede neyin değiştiği apaçık yazılı.

Yani, maalesef ülkemizde, sadece balıkçılık konusunda değil, her konuda bir karmakarışıklık almış başını gidiyor.

20. AkÇ@Y

AkÇ@Y Murat

Tek tek bütün adresleri mailleri attım.Hatta birçok arkadaşa da mail yollaması için açılan bu konuyu izninizle kopyalayıp göndereceğim.Hareket etme vakti geldi de geçiyor bile:( Bu arada bu konu için çok teşekkürler Mahir amcacım.