Bot için en uygun kamış nasıl olmalı

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında eseses kikiki tarafından paylaşıldı.

1. eseses kikiki

eseses kikiki Gökhan Tunalı

Şişme botun kumaşını parçalamamak için kasnak kullanılmaması gerektiğini çoğumuz biliyoruz. Bot kamışı seçiminde botun tüp çapına mı yoksa avlanan balığın türüne kilosuna göre mi boy belirlenir. Mesela 1,2 - 1,5 - 1,8 -2,1 boy seçeneği verilmiş kurşun atarları aynı 50-100gr, boy arttıkça kamışın ağırlık da artıyor. Dip oltası yapacak isek farklı boyların amacı nedir.reeling

Bunu seçtim bile , seçmeden önce sorulsa daha iyiydi:D

http://www.avpazarim.net/_A3-2330-roder-iguana-solid-2-parca-1-5-mt-10-30-lbs-kamis.htm

2. mutlu48

mutlu48 mutlu

Favori Makine:
    shimano stradic 3000fa / ultegra xbt5500
    En İyi Avı:
    2 kg lahos/2.600 levrek
    gökhan bey daha kullanmadım ama kullanıcıları ve av bayi arkadaşlarımın dediğine göre o tarz dolgu kamışlar sağlamlıkta ün yaptılar... ben mevcut 2.70 bullfighterımı ve 1.60 dolgumu kullanacağım.

3. eseses kikiki

Pratiklik hafiflik için kısasını 1,5 mt seçtim ama hata mı yaptım acaba boyda dedim, içim rahatladı şimdi mutlu bey sağolun.

4. sami sökeli

sami sökeli sami oguz

Gökhan bey 1.30 ile 2.70 cm arası uzunlukta karbon ve tekne kamışları var kısa kamışta kamış ucuna daha iyi hakim olursunuz lb degeri kamış ucunun çeker degerini belirler genelde 8-15 lb. 10-30 lb aralıgında ifade edilir bundan ayrı olarak kamışlarda slow, fast olarak belirtilen hassasiyet vardır kimi kamış gövdenin ırtasından kimi kamış uç kısmından esneme yapar tekne kamışları hedef balıga göre belirlenir genel olarak tekne kamışlarının slow yumuşak aksiyon olması gerekir almış oldugunuz kamış jig kamışı bunda amaç büyük balık yakalamaktır büyükten amaç kilo üzeridir o kamışla oltanıza gelen balıgı gayet güzel alırsınız fakat küçük balık olursa ignenize takılı yemi yer maalesef sizin fazla hissetme sansınız olmaz çünkü uç kısmı serttir.Kamışlarda boy olayı yukarıda bahsettigim gibi kısada kamış ucuna daha iyi hakimiyet peki 2.10-2.70 kamış neden kullanılıyor tekne ile avlanmaya sabah erkenden başlarız akşama degin bu av sürer güneş üzerimize dogru günün degişik saatlerinden degişik açıdan görülür işte bu degişik saat dilimlerinde bulundugumuz teknenin gölgesinin deniz dibine doğru yansıması vardır bu gölge kimi balıkları saklanma amacıyla altına çeker kimi balıkları ise ürkütür o gölgenin dışına kadar gelir burada uzun kamış devreye girer onu kullanırsınız.

5. eseses kikiki

Sami bey teşekkürler sanırım uzun daha iyi kısa almakta hata ettik ,ürün tanımında jig demiş,fiyatı düşük olduğundan ben pek umursamadım onu. Ucu sert ise ufak balıklar için kamış zili takmak gerekebilr.

Kimi de lineafe'nin var mesela 80 cm 'den 150 cm'e gidiyor atarı 50-100 gr diye belirtilmiş. Hafif avlar için diye belirtmiş onda da.

http://www.avdeposu.com.tr/?urun-10734-LINEAEFFE-SEABOAT-KAMIS.html

6. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Bende 100 cm-120 cm-150 cm kamışlar var.En rahat hareket ettiğim 120 cm olan.150 cm olanda balığı daha iyi hissediyorsunuz ama hareket alanınız kısıtlanıyor.Birde kamışın atarı en az 150-200 gr olmalı.Bazen öyle dip akıntıları oluyor ki 200 gr kurşun bile dibi bulmayabiliyor.

7. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    fladen x flex, alba rodex 3.90 , lineaeffe 4.50 s-curve
    Favori Makine:
    daiwa emblem x 5000, okuma avenger 30, carmoran 3000 fjet,okuma zeon
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    peki şuan almış olsaydınız hangi kamışı alırdınız ?

8. eseses kikiki

Mesut bey 150-200 gr atarlı bot kamışı bulamadım marka verir misiniz.

Kamış geldi 1,5 metre esnekliği dolgu kamış olduğu için biraz az tam his vermez ama yine de vurduğu net şekilde anlaşılır. 1,5 metre kamışta 7 porselen halka mevcut ve heryeri çok sağlam.

9. eseses kikiki

10-30 lbs 4,5-13,5 kg demekmiş , bu kamışın en iyi yakaladığı ağırlık mı oluyor. Kamışın modeli iguana ,deniz iguanası yakalamak için yapmışlar sanırım.:)

Benzerini buldum tekneden av için uygun diyor ama hassaslık daha beter bunda aksiyonu 15lbs 6,5 kg

http://www.balikmalzemeleri.com/Olt...IXON-HURRICANE-150-M-OLTA-KAMISI-0329943.html

Tekneden avlanmak istyenler için tavsiye edilen bir kamıştır.İçerisinde misina klavuzu kırmızı ip bulunmaktadır.

REMIXON HURRICANE 1.50 M OLTA KAMIŞI Detay Bilgisi
    Hurricane 1.50 M 2 parça kamış 15-30 lbs çekerli, kapalı uzunluğu 76 cm kamışıdır.Tekneden avlanmak istyenler için tavsiye edilen bir kamıştır.İçerisinde misina klavuzu kırmızı ip bulunmaktadır.Sağlam olup jiğ lerde de kulanılabilir.Derin su avlarında kullanışlıdır.