Botu Nihayet Denize İndirdim

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında denizbilimci tarafından paylaşıldı.

1. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Sevgili arkadaşlar uzun bir bekleyişin ardından ruhsatımı alınca nihayet botumu suya indirebildim. Niyetim balık tutmaktan ziyade rodajın ilk periyodunu halletmek ve motorun performansını görmekti. Sağolsun kardeşim Hüseyin (Cousteau) da bana eşlik etti. Tek başına mümkün değil botu indirip kaldıramazdım.

PERFORMANS NOTLARI:
    • Yamaha 8HP 2 zamanlı motorum her seferinde tek iple çalıştı.
    • Rodajda olduğundan yarım yolu aşmadık buna rağmen 2 kişi (95x2kg +malzemeler) neredeyse kayma pozisyonuna geçtik.
    • Sadece jigle çekiliyken duman yaptı onun dışında duman ,koku sıfırdı.
    • Motorun sesi oldukça düşüktü hiç rahatsız etmedi.
    • Yakıt tüketimi 2LT/Saat altında idi. (Yarım yol)
    • Sonuç olarak motor bizden tam not aldı.

Sefer sonunda kardeşimle bir palmiyenin gölgesinde dinlendik. Bu arada çekek yerlerini kullandıran Dragos Yelken Kulubüne teşekkürlerimi sunarım.

Bu arada bir yandan balık almayı da ihmal etmedik tabii. Tekneyle avın keyfi bambaşka, balık kestimi bas gaza 1 dakikada yer değiştir.reeling

Bu kadar olumlu bir yazının ardından büyük bir problemden bahsedeceğim. Olacak şey değil, motor aynaya tam ortalanıp oturduğunda gaz kolu aynanın tümsek yapan kısmına değiyor ve dümen kıramıyorum. Sol tarafa çevirirken problem yok fakat sağa kırarken gazkolu aynaya değiyor ve sadece 10 derece kadar kırabiliyorum, manevra yapamıyorum. Bugün bu şekilde kullandık fakat bu problemi hemen halletmeliyim. Ya aynayı bir miktar kesicem, engel olan kısmı, veya motorla aynanın arasına bir demir çubuk koyup motoru yükselticem. Bu aynalar standart değil mi nasıl böyle uyumsuz olur anlamıyorum. Siz olsanız ne yapardınız?

2. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Hasan kardeşim sana bu yeni botunun hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim, çok gezel.:) :) :) iyi günler de kullanmanı dilerim, aman çok sert havalarda denize açılma...o sorunu botu aldığın firmaya bildir, motoru da yanında götür, hemen ayarlarlar...fazla problem yok, sevgiler hoşça kal.:) :) :)

3. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Darısı bana :D

4. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Hasan Bey Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.Kolibri bot bende de var.Forumda resimleri var.Ben daha bağlama kütüğü çıkarmadım.Edirne de liman başkanlığı olmadığı ve denize gittiğim yerde liman başkanlığı olmadığı için uğraşamadım.Yoksa faturası ve CE belgesi hala sapasağlam duruyor.Bağlama kütüğü çıkarmanız size kaça maloldu acaba?Forumda videosu var görmüşünüzdür 1955 model motoru denedik.Bizde de aynı problem yaşandı.Motorun el tutma yeri sizin gibi bizde de botun ayna kısmına takıldı.Biz trim ayarlarından olduğunu zannettik.Ama şimdi anlıyorum ki botun aynası ile ilgili bir sorunu var.Ben botun ayna kısmına uzun şaft uzatma aparatı almayı düşünüyorum.

5. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Size başka tavsiye olacak.Botun ayak pompası kendi markası.Kullandığım ayak pompası belli müdet sonra kasnağından çıkmaya başladı.Civata yalama oldu.Bu nedenle yanınızda mutlaka yedek pompa bulundurun.Ben yanıma el pompası,çakmaklıkla çalışan pompa,pille çalışan pompa bulunduruyorum.Botu belli müddet pille çalışan pompa ile şişiriyorum.Kalan kısmını el veya ayak pompası ile şişiriyorum.

6. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Güle güle kullan, ne a) ne b) şıkkı bence Orhan abinin dediği en mantıklısı..

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Gözümü bir türlü karartamıyorum. Yoksa bende bir bot istiyorum. İyi günlerde, kazasız belasız kullanmak nasip olsun.

8. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    .....inanılır gibi değil.....tek kelime ile ucuz etin yahnisi....aynen benim sea master bot gibi, alırken dizaynına şekline şemailine hayran olunuyo, fiyatıda şahane, gelgelelim nerdeyse tüm yapışkan yerlerinden kendini bıraktı.....Kolibri botunda bu sorunu varmış demekki.....hayır, bu kadar basit bir konuda nasıl hata yapılabilirki.....takılan kısmı kesmek akla en yakın seçenek gibi gözüksede yepyeni sıfır botta ilk günden böyle bir işlem çok mide bulandıracaktır.....ayriyeten aynı işlemi yekenin takılmadığı diğer taraftada yapmak lazımki görüntüyü kurtarsın.....bi lokma daha dönebilse olduğu gibi kullanmak en iyisi diyecem ama 10 derece de çok az.....ama genede yüksek süratlerde zaten genelde yeke çok fazla açı ile çevrilmiyor, düşük süratlerdede yekeyi azıcık kaldırarak kullanılabilir belki.....(bi arkadaşım fiber teknesinin aynasını alçaltmıştı, aynı sorunu yaşadı ama daha kesim yapmak yerine yeke havada kullanmayı tercih etti.....zamanla alışmıştı)

9. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Sevgili Orhan Abim, güzel temennilerin ve tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Dediğin gibi en iyisi botu ve motoru aldığım yere götürmek. Kendi kendime uğraşıp bir de başıma iş almayayım.
    Çok teşekkür ederim, inşaallah kısa zamanda botunuza kavuşursunuz.
    Çok teşekkür ederim, demekki kolibri botların ortak sorunu bu. Ayna çukuru çok derin yapılmış. Uzatma aparatı kullanılırsa pervane çok yukarıda kalmaz mı?
    Bağlama kütüğü bana 50 kuruşa maloldu, fotokopi parası:) İşlem tamamen ücretsiz.
    Çok teşekkür ederim, inşaallah size de daha güzeli nasip olur kısa zamanda.
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Sea star bot ben de kullandım fakat kalite ve işçilik yönünden Kolibri'nin biraz daha iyi olduğunu düşünüyorum. İşçiliği ve kullanılan malzeme çok iyi fakat dizaynda yapılan bu hata akıl alır gibi değil. Resmen sağ tarafa gidemiyorum botla, manevrayı hep soldan yapmak zorunda kaldım, Allahtan trafik olan bir yer değil yoksa maazallah bodoslamadan dalardım bir gemiye.idk
    Yekeyi havada da kullansam yine de arka kısmı değiyor, değişen bir şey olmuyor.

10. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Teşekkür ederim, en mantıklısı sizin yaptığınız gibi, güneşin altında ayak pompasıyla kan ter içinde bot şişirmek bir süre sonra çekilmez bir hal alır herhalde.

11. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Hasan Bey forumda resimleri var pilli pompanın

12. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    olacak sey degil.....bu adamlar tum dunyaya kimbilir kacbin tane bot satiyo yilda, ki bu boy en cok tercih edilenlerden.....kucuk bir uretici olarak az sayida bolgesel uretim yapsalar anlardim ama bu olacak sey degil...
    sonuc olarak tek care mumkun oldugunca estetik sekilde aynayi kesmek.....ureticinin komple aynayi degistirmesi zor gibi.....(aslinda olmasi gereken bu).....hatta tum bu ayipli seri geri cagirilip duzeltilmeli, madem dunyaya ihracat yapiliyor.....L

13. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    İthalatçı firma Kaptanbalık'ı aradım, birşey yapamayız, böyle bir müdahale yapacak ekipmanımız yok, lütfen kendi imkanlarınızla çözün bu sorunu dediler.

İş başa düştü, ayna ne ile kesilir, kıl testeresi mi, matkap ucuna takılan yuvarlak kesicilerle mi ne bileyim bir şekilde kesmek zorundayım o kısmı.:(

14. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    dekupajlada olabilir, malzeme metal olmasada daha sık tırtık olduğundan metal kesme ucu ile daha estetik bir işçilik elde edilebilir. (tabii asla eskisi gibi olmayacak, ama motorunda varlığından ötürü bir derece olsun kamufle edilebilir). birkaç gönderi önce estetik olsun diye diğer tarafıda kesin demiştim ama sanırım onada gerek yok, olan olmuş üzücüde olsa ne yazıkki sineye çekilecek :( ama genede illede simetrik olsun diyorsanız, motorun dönmesini sağlayacak en ufak kesimi yaptıktan sonra bir bakın, çok kötü bir görüntü yoksa diğer tarafıda istiyorsanız kesin..... dünyanın sonu değil, çok dert etmeyin, sizin en büyük şanssızlığınız yepyeni pırıl pırıl bota bu işlemi yapmak zorunda kalmanız; ancak seyir güvenliğiniz çok daha önemli.....

bu arada yeni bot alacak arkadaşlar.....nispeten şanslı sayılırsınız bu paylaşımlar sayesinde.....işte sea masterden benim başıma gelenler vede işte kolibriden Hasan Beyin başına gelenler :(

15. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Umut kardeşim ilgilendiğin için teşekkür ederim, artık dediğin gibi tam sınırda olacak şekilde aynayı kesicez, çirkin görünürse diğer tarafı da aynı şekilde...
    İnşaallah aynanın mukavemetine zarar vermem, yalıtımını da iyi yapmak gerekecek.

16. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    ayna dediğin düz olur bir de Kolibrininkine bak.

17. sabriyazici

sabriyazici sabri

Allah kazasız belasız iyi günlerde kullanmak nasip etsin keyfiniz hiç kaçmasın inş rast gelsin

18. mutlu48

mutlu48 mutlu

Favori Makine:
    shimano stradic 3000fa / ultegra xbt5500
    En İyi Avı:
    2 kg lahos/2.600 levrek
    hasan abi botu denizle buluşturmana çok sevindim. hayırlı olsun. ekipman yok dendiyse sen onu mutlaka orjinaline en yakın haliyle yaparsın.yazı işinde ne kadar profesyonel çalıştığını hatırlayınca bundan eminim. hatta yaptıktan sonra kolibriden teklif bile alırsın sen :)

darısı benim başıma :)

19. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Oh maşallah, bot denizle bululmuş, keyifler yapılmış, balık bile tutulmuş, daha ne olsun.. kazasız belasız keyifli sürüşler ve iyi avlar dilerim.. bende fiber tekne var, bot konusunda tecrübem olmadığı için bişey diyemiycem ama üretici firma ve bayii bişey yapamıyorsa iş başa düşüyor.. kesimin ardından cila atmayı ihmal etmeyin, malzeme sudan zarar görmesin.. bu arada keserken şişme bölüme de zarar vermemek gerekir.. tekrar hayırlı olsun..

20. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Çok teşekkür ederim Sabri Bey.

Mutlu kardeşim çok teşekkür ederim, beni acaip motive ettin vallahi:D Ben şimdi bu motivasyonla orjinal gibi yaparım inşaallah. Darısı inşaallah senin başına, ama kolibri alma :rolleyes: