Bu balığın cinsi nedir?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Balık atçek yaparken tatlı suda ölü olarak yakınımıza geldi, kepçeyle aldım, ağır bir kokusu vardı. Öleli bayağı olmuş. Ne balığı olduğunu anlayamadık, tatlı su balığı olduğundan da emin değiliz ama çay içinde gördüğümüzden Tatlısu balığı olabileceğini tahmin ediyorum.

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Aspius aspius koca ağız balığı da, hangi dereymiş ki bu hala yaşamakta (gerçi bu ölmüş ama).
    Ege bölgesinde yaşadığına dair bilgide mevcut değil.Bi zamanlar Sakarya nehrinde avlamıştım.

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkürler Fatih abi, bilgi vermen çok iyi oldu.
    Neresi olduğunu özelden yazacağım. ;)

Benim daha önce hiç görmediğim, duymadığım bir balıktı.
    Balık neden öldü, çaydaki popülasyonu ne derece hiç bilmiyorum.

4. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Çakma kofana :D Benzemiyor mu ama :laughing:

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :laughing:

Benziyor... :D:D:D

Bizde sudan çıkarmadan önce lüfer sandık, sudan çıkarınca pullu ve dişşiz lüfer olmayacağına kanaat getirdik. :D

6. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    İlginç bir durum. Ege bölgesinde yaşadığı bilinen bir balık değilse ve bu kadar kokmuşsa, belki başka bir bölgede avlandı ve tezgahlarda satışa sunuldu. Balığı alan kişi de tadını beğenmeyip veya başka bir sebeple bunu yakınındaki dereye attı ve bu şekilde size ulaştı. Balık oranın doğal balığı olsa ve doğal yoldan ölse deredeki yengeç, kuş vs. gibi hayvanlar tarafından yenilir böyle tek parça kalmazdı diye düşünüyorum.

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bence de ilginç bir durum. İnternetten aradığımda ege bölgesinde yaşadığına dair bende bir bilgi bulamadım. :confused:

Balığı bulduğum yere yakın bir ilçe var, 5 km falan arası ilçeyle.
    Yani beğenilmeyip, atılma durumu da pek mantıklı değil. Kimse balık atmak için 5 km yol gitmez sanırım. :rolleyes:
    Balık bulduğumuzda pulluydu, yani pulları temizlenmemiş, satın alınıp yenmeye çalışılsa en azından temizlenmesi vücudundan bir parça falan koparılması lazımdı. Balık tas tamam bütün ve dokunulmamıştı.
    Biri başka bölgeden getirse, tek balık değilde 3-5 balığı birden atması daha mantıklı da geliyor. Benim de kafam bulandı. :eek: :rolleyes:

Balığı bir su kaplumbağası yemeye çalışıyordu, beni görünce suya daldı.

Tam emin değilim ama aklımdan şu senaryoyu kuruyorum:

Bölgede bu balıktan az da olsa var. Zaman zaman ağ atanlar oluyor maalesef, ağa takıldıysa ve ağ atan .............. bu balığın tadını biliyorsa direk ölü olarak suya geri atmış olabilir gibime geliyor. Bu taraf zaten sıcak olduğundan 1-2 günde kokmuş olabilir. :rolleyes: Gene de tam emin değilim...

Başka bir bölgeden taşınması pek mantıklı gelmiyor.
    Bizim buralarda tatlı su balığı satan hiç görmedim. (alabalık hariç)

8. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Ben de araştırdım ve balık Trakya, Marmara ve Kuzey bölgelerin hızlı akarsularında yaşar diyor. Dolayısı ile sizin orada doğal olarak bulunma ihtimali zayıf. Tabii bunu avı İzmir'de yaptığınızı varsayarak söylüyorum.

Beğenilmeyip atılma olasılığını tabii bu balık için söylemedim ama topluca alınan balıklardan bir kaçı yenilip kalanı atılmış olabilir veya bir yere naklederken balıkların bozulması, kokması gibi sebeplerle dökülmüş olabilirler. Bana başka bir yerden taşınma olasılığı daha fazlaymış gibi geldi.

9. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    İzmir il sınırları içinde av yaparken denk geldi. İzmir'in biraz kuzeyindeki bir çayda. :) Bölgedeki avcılara soracağım bakalım, bizden başka rastlayan olmuş mu?

10. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg

Aspius aspius
    ile ilgili,Yurdum bilim adamlarının,internette yayınladığı bilimsel çalışmalarını tarattığımda(birşey bulamadım tabiiki) bulabildiğim bir arkeolojik çalışmada Aspius aspiusun İstanbul ve bursada fosillerine rastlandığı belirtilmekte.:) :) :)
    İznik gölü balık çeşitleri üzerine hazırlanan onaylanmış doktora tezinde,Rutilus frisii levkit balığı(populasyonun yüzde otuzu bu balık),Rutilus rubilio gördek balığı(iznik gölüyle özdeş bir tür) ndan bahsedilmedildiğini görmüş bu gözler,zerre güvenmediğim su ürünleri bilim camiamızın,bu balığı şurda yaşar burda yaşamaz gibi bir bilgiye sahip olacağını sanmıyorum.
    O YÜZDEN ,ege bölgesinde yaşayıp yaşamadığı muallakta bir konudur,Volkan bu işe el attı nasılsa:) ,yakında net bilgi ediniriz .

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tam olayı çözecek adamı buldun Fatih abi. :D:D:D
    Balık bölgede kaynıyor olsa en erken 1 sene de yakalarım muhtemelen. :D
    Seneye çözüme kavuşur iyi ihtimalle... :rolleyes: :p

12. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Şu ispendeklere verdiğin emeğin yarısını versen,nesli tükenmekte olan türün son bireyini yakalarsın tatlı suda,yeterki azmet:) :) :)

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    İyi çakmışın Fatih abi. Kalan 9/10'luk birikimin bir kısmı gitmiştir umarım. hihi

14. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

İlk gördüğümde bende çok şaşırdım. Hatta Fatih beyin dediği gibi acaba Aspius olabilir mi diye de aklımdan geçti. Ama hocamında fikrini aldıktan sonra bunun Tirsigillerden (Alosa) bir tür olduğu kanısına vardık. Bunun en önemli kanıtıda (hocamın farkettiği) balığın maxillasının (yani üst çene kemiği) alabalıklarda olduğu gibi çok belirgin olmasıdır. Ayrıca balığın sırt ve yanlarındaki pullarına dikkat ederseniz genellikle deniz balıklarında görülen deniz mavisi rengine çalmaktadır. Bunun yanında yine bazı deniz balıklarında görülen gözün kenar kısımlarında gözü kısmen örten şeffaf yapılar var.
    -Diyeceksiniz ki derede ne işi var bu deniz balığının?
    -Tirsilerin nehir ağızlarındaki acı sularda bulunduğunun yanı sıra bazende tatlı sulara girdiği bilgiside bu soru işaretini ortadan kaldırır sanırım.

15. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Alosa fallax da olabilir tabi.Yanağın üstündeki siyahlık onu çağrıştırdı,ancak pullarının iriliği beni aspiusa yöneltti.
    Şimdi daha Dikkatli bakınca ,ağzının yapısı Alosa olduğunu daha fazla düşündürdü.Eğer körüklü bir ağzı varsa kesin Alosadır.

16. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    kireçli bir yere gömseydin fosilleşirdi :) gelecekteki bilim insanlarımız kemiklerinden bulurdu hangi türe ait olduğunu

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    kofana kefalle mercimegi firina vermis gibi bir izlenim edindim hahaha :D

18. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu balık resmen Tirsi.Tirsi balığının en çok bulunduğu ve akarsu içlerine girdiği bölge Batı Karadenizdir(Trakya).Buradaki cinslerinde balığın üstünde sıra halinde nispeten daha küçük ancak resimdekindede halen belirgin olarak görülen solungacın hemen üstündeki geniş siyah benek olur.

Ölmüş ve üstündende hayli zaman geçtiği için sıralı benekler kaybolmuş
    ancak geniş olanı halende belirgin görülmektedir.

Bu balık seyrekte olsa,Akdenizdede görülür.

Sevgiler

19. ENGN

ENGN engin

Favori Kamış:
    im casting
    Favori Makine:
    awa shima
    evet balık tırsi balığı . vedat abiden alıntı yaparakta kendimi sağlama alıyorum:):)
    tırsi bence lezzetli bir balık. ancak akdenizde bulunan iri ve lezzeti olmayan bazı sardalya türleri ile karıştırılmakta. hatta satıcılar bile bu türlere hemen TIRSİ etiketi koymakta.
    eeebenekleride var nasılsa .büyükse tırsi ufaksa sardalya.aslında o büyüklerde sardalyanın bir türü ama lezzetsiz hali.

tırsi yenirmi ya onapara bile vermem diyeni çok duydum . bu resimde şansıma geldi içimi dökmek için . burdan şu balığın gövde yapısına yassı genişliğine ve kuyruk çatalına dikkat edebiliriz. bol yağlıdır .ızgara ve tuzlama yapanın erbabının elinden yerseniz adını duyup burun kıvıranı utandırır.

tabi hazır burdayken vedat hocamızdanda tırsi için mutlaka görüşlerini duymak bilgilenmek eksiğim varsa tamamlamak isterim. teşekkürler

20. korayandroid

korayandroid Koray

Sazanları denize attıkları gibi, lüferide oraya atmış olmalılar :laughing: