Bu balığın cinsini bilen var mı?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında alfino tarafından paylaşıldı.

1. alfino

alfino hakan

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ekim 2010
  2. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
  3. alfino

alfino hakan

:)

tşk ederim bahti...
    bu balığın cinsini bilen var mı? buranın halkı sazan diyo ama sazanla hiçbir alakası yok...biz serpmeyle yakalıyoruz. yada tirevoleyle... ben bu balığı oltayla yakalamak istiyorum onun için cinsini merak etdim. hangi yemle nasıl bir oltayla bu balığı yakalamak mümkün olur.
    ayrıca bu balık bingölün yukar kesimi olan karlıovada yakaladık erzurum tarafına doğru akan çaylarda

4. Metalist

Metalist Özkan

5. alfino

alfino hakan

biliyorum daha sonradan öğrendim yasak olduğunu ama bu bölgede herkez tırıvırı kullanıyo ve bu bölgede ki ismi tirevole olarak geciyo. zaten farkına vardıysanız oltayla avlamak istediğimi ve bu balığın cinsinin ne olduğunu ona göre olta kullanmak istediğimi yazdım. yardımcı olursanız memnun olurum balığın fotolarının resmini linke koydum yardımcı olursanız sevinirim

6. lebiderya

lebiderya adem

küçük olanlardan 3 tanesi bekir(bıyıklı) balık,diğerleri siraz(Sarıbalık). muhtemelen tırıvırı ile yakalanmışlar. bi tanesinin solungaçları epey hırpalanmış çünkü. Oltayla nasıl yakalandıklarına gelince; takım mı soruyorsun yem mi. Konuyu biraz daraltırsan yerinde olur.

7. barakuda55

barakuda55 mustafa

Favori Kamış:
    remixon
    Favori Makine:
    albastaradmiral
    En İyi Avı:
    sazan15kg,sudak 3.5kg.,mercan 550gr.,yayın 4 kg.
    slm

resimdeki balık siraz balığı solucan hamur ve böceklere gelir.küçük iğne ve ince misina kullanmanı tavsiye ederim ayrıca trıvırıyı tercih etmediğin için tebrikler

8. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Bencede Siraz..

9. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    2 tane bıyıklı görebildim.Bu balıkları dip oltası ile solucan kullanarak yakalayabilirsin.

10. alfino

alfino hakan

hem takım hemde yem soruyorum kardeşim yardımcı olursan cok memnun olurum. bende yeni amatör balıkcılığa başlıycam

11. alfino

alfino hakan

bu balıklar bingöl karlıovanın çaylarında yaşıyolar. halk bunlara sazan balığı diyor. ama ben sazana benzetemediğim için forumdan öğrenmek istedim. ve bu balıkları oltayla yakalamak istiyorum. dip oltasıyla mı yüzey oltasıyla mı yakalanır? akıntıya mı olta atılır? yoksa durgun suya mı? kaç numara cengel kullanıl malı? en ideal yem hangisi?

12. lebiderya

lebiderya adem

kurşunlu dip takımı kullanmalısın. solucan iş görür.

13. alfino

alfino hakan

peki bunun için dip oltasımı kullanmalıyım? ve oltayı durgun suyamı atayım? ve atacağım yer nasıl bir yer olmalı?

14. LapinCash

LapinCash

Sis değil dimi ?

15. fikret maden

fikret maden Fikret

evet şiraz balığı o balıklar.maşallah irilerini tutmuşsunuz.bulunduğum bölgede de şiraz balığı var.hem de irileri ama bir türlü tutamıyorum.solucan denedim ama çayda çok sayıda tatlı su kefali yavrusu var.oltayı suya atar atmaz yemlere hücum ediyorlar.kancaları pırıl pırıl yapıyolar saniyeler içinde.suya düşsem beni bile yiyecekler:)

aynı soruyu ben de sorayım.tatlı su kefali ve şiraz için ne tip olta kullanmalı.avlandığım çay bir hayli akıntılı ve derin sayılır.büyük kurşunlu oltaları bile zaman zaman sürüklüyor akıntı.şamandıralı oltaları da akıntı görütüp kıyıya bırakıyor.balıklar nispet yaparcasına su yüzeyinde oynuyor ama oltama doğru dürüst gelen yok.tatlı su kefali için 3 no mepps aldım ama meppse hamle yapan balık bile olmadı şimdiye kadar.yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.

Son düzenleme: 3 Ekim 2010
  16. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    şamandırasız dip oltası kullanmanı tavsiye ederim.iğne olarakta 7-8 numara ince iğneye solucan takarsan iyi sonuc alırsın.Bu balıklar genelde dibi çorak yani kum çamur olan yerlerde yaşarlar.Yani durguna atman lazım.Ama akardada bulunan yerler var.Şamandıra takma diyişimin nedeni ise bıyıklı balığı yemi azına aldığı zaman çekmez.oldugu yerde geveler veya vakumlar vurduğunu pek anlıyamassın.ama Sazan avında olduğu gibi ufak bi zil takarsan cok daha rahat edersin.Diceklerim bu kadar hadi Rastgele

17. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    olta ve yem

Bingölde çalışırken bunlardan çok yakaladım, akıntılı yerde avlanacaksan iki iğneli dip oltası tavsiye ederim,durgun yerlerde şamandıralı kullan, dip olta kullanacağın zaman kasnak tercih et, elinle balığın vurduğunu anlarsın birkaç denemeden sonra, hissedince çek. şamandıralı oltada da yine kısa tut misinayı, daldırınca çek yoksa çabuk kaçırırsın, rastgele

18. gezgin4262

gezgin4262 m.ali

Biz bu balığa Sirez balığı deriz.

19. sazancıkütahya

sazancıkütahya ali talha

ne tırıvırısı yaaaa !!!

20. arslan3455

arslan3455 ARSLAN YILMAZ

bu balık siraz küçük derelerde ve akarsularda bulunur oltaya cok nadir geliyo akarsu çaglayanlarında ve tabanı kum temiz olan yerde bolca bulunurlar.