bu balık sevdası nasıl olacak ?

Konu, 'Genel Konular' kısmında datçabalıkavı tarafından paylaşıldı.

1. datçabalıkavı

datçabalıkavı kerim ay

En İyi Avı:
    1.800 kg çipura,2.500 kg ıskarmoz
    evvel evvel zaman önce aslında benim balıkla hiç sulu ilişkim yoktu sevgili abilerim,ablalarım,akranlarım,kardeşlerim,dostlar,romalılar,yurttaşlar.ölee haşır neşir yüz göz değildim.

ayda yılda evde pişip önüme konulursa yerdim o kadar.:hungry: [​IMG].
    çocukken balığı çizgi filmlerde,birde hale balık almaya gittiğimizde görürdüm .düzeyli ciddi bir ilişkim vardı.mesafeliydik.ama ne olduysa birgün eve şu lanet olasıca oyuncağın gelmesiyle oldu
    [​IMG].
    şimdi düşünüyorum bilinçaltıma nasıl işlemiş nasıl çılgın,uslanmaz bir bağımlı olmuşum diye de sanırım ilk zehir hafiften bu oyuncakla bulaşmıştı.ankarada denizde yok göl desen götüren yok napcan mecbur evde tutuyordum.gırgır bizim evde de vardı ama balık boldu bazen 100 balık tuttugum günler bile oluyordu:) sonrasında biraz büyünce ev halkı eşşek kadar oldu hala oyuncak mı oynuyor bu deli diyip ayıplamasın diye ağlaya zırlaya akvaryum kurdurup devam ettim balık tutma işine eee beyin bedava niye kendime laf ettireyim.
    bazen akşam yemeginden sonra çayımı alır salona akvaryumun başına geçer plastik igneme yemi takar kendime rastgele diyip akvaryuma sarkıtırdımhooked
    (sonraları deniz kenarlarına tatile filan gittiğimiz de ben niye aileme olta aldırmamışım balık tutacam diye ortalıgı birbirine katmamışım bilemiyorum:rolleyes: ) bir yazda yaylaya gittiğimizde orman işletmesinin yapay göl oluşturup içine balık attıgını duymuştum.işte fırsat ayagıma gelmişti savaşmak için hazırdım evde tutmuştum ne kadar zor olabilirdi ki:)tavukların mıntıkasından solucanımı toplamış 2 metrelik bi değnek biraz misina tek bir igneyle göle varmıştım.o gün serçe parmağımı geçmeyecek bir tane balık tutabilmiştim:laughing: oysa akşam ziyafet olacaktı evdekileri doyuracaktım aferim alacaktım cyrr.hayal kırıklığı ve öfkeyle eve dönüş yoluna geçtiğimde ormanda birde at sineği musallat olmuştubanghead
    sağolsun yol boyunca yoldaş olmuştu bana dertleşe dertleşe eve kadar beraber gelmiştik.sonrasında bu sinek yüzünden bir dahada gitmedim zaten.ilk denize olta sallayıp balık tutmamda seneler sonra 2010da datcaya yerleşmem sayesinde olmuştu ilk balığım sokkandı(forumda yazmıştım:)
    şamandıralı oltayla tutup dolapta biriktiriyordum yeterli sayıya ulaşıncada mmmm mis mis çok lezzetliymiş lokum lokumm diye diye gömüyorduk:Dsonra millet kefale at küçük balıkla ugraşma filan diyince iyi büyük sözü dinleyim atayim dedim attım tuttum :) o ilk büyük balığı tuttum ya işte o zaman tam anlamıyla bagımlı oldum bu hobiye.sonrasında netten araştırmalar video izlemeler filan derken az da olsa pişmiştim artık:)
    her okuduğumu her yazılanı denemiyordum ama.(lepistes beslerken akvaryum ile ilgili bir forumda adamın biri lepisteslere fındık ezip verin bayılırlar çok severler ben veriyorum diye birşey yazmıştı kulağını çınlattığım fındıgın suyu sapsarı yaptığını yazmamıştı ama:D )tamam beyin bedavaydı ama aklıma yatması lazımdı.misal bi gün balonla avcılığa denk geldim [​IMG]
    hımm çok güzel iş yapar dedim,aklıma yatırdım kırtasiyedeki balonları bitirdim nereyse ama bi umut bi gün iş yapacak diye hala bekliyorum:)ama dip oltasıyla ilgili burda yazılan bilgilerden çok yararlandım .ilk zamanlarda dipten balık yakalayınca bi ara azıtıp erol taşa dönüşmüştüm hiç unutmam yakaladığım güzel dip balıklarını kendim yiyor kardeşime de kefal,sokkan gibi degersiz balık yediriyordum neyseki o kötü huyum uzun sürmedi sürmesine de şimdi de kayda değer dişe dokunur balık tutamıyorum.her sene bir önceki seneden daha verimsiz geçiyor .av raporlarının diğer senelere göre giderek azalmasıda bunu gösteriyor sanırım.kefale sokkana zaten atasım gelmiyor begenip yemiyorum artık(haspam[​IMG])ee dip oltasına gelen balıkta[​IMG] kadar.at çek yapayim diyorum arada gelirse bi at-çeke geliyor işte.bir de şu var insanoğluyuz özeniyoruz imreniyoruz eloğlunun tuttugu balıklara.onun kullandıgı kamışın,makinanın,ekipmanının vs aynısından alıyoruz,raporda sahte ismi yazılınca bi kaç güne stoklarda bitiyor pehhh o tuttuysa bizde haliyle tutarız diyoruz ama kazın ayağı öle olmuyor nedense? misal zamanında youtube da markos vidalis'in shore jigging videosuna denk gelmiştim.gelsin akyalar gitsin sinaritler ohh kebap izledikçe agzımın suyu akıyor bilinçaltıma yerleşiyordu.bagımlıyız ya zor tutuyorum kendimi dedim kerim sakın yapma etme bide başına shore jigging bulaştırma derken sabredemedim aldım a'dan z'ye ekipmanları eee bi dünya para bayıldım peki o adamın tuttugu balıklardan tutabilcekmiyim
    shore jigging takım kuran takımını paylaşan bir sürü arkadaş var burda ve birçok forumda eee hani nerede ?kaç tane shore jigging av raporu var peki?bi kaç deneyip dip oltası takımına döndüreceğim gibi :( [​IMG]

not:neşeli başlayan yazı nasıl karamsar bitti bende anlamadım :D [​IMG]

2. Querorz

Querorz Fatih

O oyuncaktan bende de vardı. Yoksa bütün balık avı camiasının bilinçaltını şekillendiren bu oyuncak mıydı? :D

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Büyük balık tutacaksan, büyük balık tutmaya gitmen lazım. Gidip ufak tefek şeylere olta atayımda, büyüğü denk gelirse hay hay dememen lazım. Ancak o zaman büyük balık ne zaman, nerde olur, neyle, nasıl tutulur öğrenebilirsin.

Ama asıl mesele şu olur. büyük balık, her durumda nadirdir, azdır. Eğer büyük balık tutmaya devam etmek istiyorsan, tuttuktan sonra salacaksın. Bir karar vermen lazım, midenin gurultusu mu, bastıran avcı güdüsü mü? Midenin gurultusunu geçirecek şey emin ol her tarafta var, markette bile taze taze yada donmuş tonla balık bulunuyor. Ama avcı güdünü tatmin edecek büyük balık, ancak yakaladığını salarsan var olacak.

Ben kendi adıma, en basit içgüdü olan açlık içgüdüsünü bastıramayacak kadar zayıf olmadığımı düşünüyorum. Allah şükür evde soğan ekmek dahi olsa yiyecek bir şey var, aç değiliz, açık değiliz. Tuttuğumuz balığı öldürmenin, bir de bunu yemek gibi ilkel bir güdüye yaslayıp aklamanın pek uygar bir davranış olmadığını düşünüyorum.

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Çok güzel, eğlenceli bir paylaşım, eline sağlık, keyifle okudum. :D

İnşaallah Shore Jigging takımını amacına uygun kullanabilmek nasip olur. Av raporunu da okuruz umarım.

Keyifli avlarınız olsun. :)

5. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Bir gün usta bir balıkçıya eşlik et, rehabilite ol, kendini şarj et; zamanla oluyor; eküri bulmak çok iyi olur.

6. datçabalıkavı

datçabalıkavı kerim ay

En İyi Avı:
    1.800 kg çipura,2.500 kg ıskarmoz
    çocukluğu deniz kenarında geçmeyen insanları bence bu oyuncak bağımlı yaptı :D
    burada büyük balık kıyadan ayda yılda bir şans eseri denk geliyor serdar abi diğer yerlerdede durum hemen hemen aynı diye düşüyorum.devamlı buyuk balık tutayım gözüm yükseklerde artık dersem tekne almam lazım ki öyle bir planımda yok.bir hevesle büyük balık tutmak için shore jigging takımı yaptım bakalım olurda denk gelirse bir gün mideye indiririm.mideye indirmemin tek nedeni de bir daha tutamayacağımı düşünmem.misal 2013 yazında [​IMG]şu balığı tutmuştum 1.800 kg gelmişti.o günden beri aynı yerden atmama,bazen tam 12 saat oltaların denizde kalmasına rağmen birdaha denk gelmedi.ayda yılda belki ömrümde bir kere tutabileceğim balığı şans eseri tutmuştum o gün.keşke yabancılar gibi büyük balık tutmaktan gözüm doysa devamlı yakala bırak yapsam ama büyük balık çok nadir denk geliyor abi.yakalayınca da geri salmak gelmiyor içimden işte.kıyıya ag atanlar,troller,gırgırlar denizi kuruturken,çinokop lüfer olamazken kırk yılda denk gelen büyük balık benim hakkımdır ailecek yiyelim diye düşünüyorum.
    teşekkür ederim volkan abi:) bugün ilk defa shore jigging yaptım iskeleden 1 saat kadar 3 tane kum mezgiti yakalayıp bıraktım.iş yapacak gibi geldi daha ilk denememde hat trick yapınca:)uçurumun kenarlarında,kayalarda keklik gibi sekerim ben artık:D
    adil abi ukala,kendini beğenmiş deme de burada kıyıdan olta sallayanlar içinde usta balıkçı olarak tek ben varım durum o kadar vahim yani datcada:D

7. avcıdemir

avcıdemir Demir

Hocam o oyuncağı bende çok severdim ya. Duygulandım bak :'(

8. balikcitayfun

balikcitayfun Tayfun Göktaş

Hahah hocam elinize sağlık. O kadar güzel bir yazı yazmışsınız ki :D