Bu hangi balık olabilir??

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında kayral tarafından paylaşıldı.

1. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Cuma akşamı yaptığım avda yaşadığım durumu paylaşmak istedim.

Balığın yuttuğu iğne 1/0 ve resimde 2 alt yüzgecinin arasında duruyor. Parça koparan balık ya ısırmış iğne küçük gelmiş yada iğneye 0 ısırıp ucuz yırtmış :)

Ağız açıklığını ölçtüm tam 5,1 cm geldi

Gönlümden sinarit olduğu geçiyor ama daha büyük bir mercan (kendi türünü yermi bilmiyorum) veya başka bir tür balık olabilirmi ?

Birde ağız açıklığından yola çıkarsak balığın tahmini büyüklüğü ne olabilir?

Teşekkürler :)

2. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Bu tertemiz kesiği atsa atsa lüfer atabilir diye düşünüyorum. Lüfer çenesi için iz biraz sivri gerçi. Sinaritin böyle dişleri yok, pürüzsüz kesip atması zor. Seyrek onun dişleri. Daha büyük mercanda da ezici, öğütücü dişler var arkada, o da sanmam ki böyle temiz kesik atsın. Çene sivriliği ıskarmoza benziyor ama o da ısırdığında balığın eti falan sarkar, parçalanır bence (ıskarmoz kesiği görmedim daha önce ama diş yapısından ötürü fikir yürütüyorum).

Ben lüfer (kofana) veya olmadı, yavru camgöz diyorum.

3. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Sizin de dediğiniz gibi lüfer için iz bana da fazla üçgen geldi. Ama İskarmoz için üçgen sanki çok geniş gibi görünüyor. 2 gündür bu balığı nasıl yakalarım diye düşünüyorum, İnşallah yavru camgöz değildir, Teşekkürler :)

4. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    çene yapısından ötürü Balon olabilir mi?

5. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Iskarmoz çok iri ise üçgen de geniş olabilir belki ama dediğim gibi pek bilemiyorum ısırışını, ıskarmozun ayrık ve iri dişlerinin bu derece muntazam doğrama yapması zor geldi sadece. :) Siz güzel bir bırakma takımı hazırlayın orada ispariyle falan, veya kupes mupes artık ne varsa, bu gece belli olur ne olduğu. :D

6. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Balona hiç denk gelmedim arkadaşım hatta olta attığım yerlerde yakalandığını da duymadım. Bildiğim kadarıyla bizim körfezde çıkmaz bu balık, İnşallah hiç gelmez :)

Paylaşan nikli arkadaşın raporunu görünce akya olma ihtimali de geldi aklıma, ama tam ağız/diş yapısını bilmiyorum tabi olmayadabilir, teşekkürler :)

7. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    İş güç gereği ve hanımdan haftada 1 gece izinli olduğum için en iyi ihtimal haftaya denerim şansımı :)
    Ama canlı balıkla avlanmayı sevmiyorum (zaten o mesafeye canlı balığıda atamam) ama onun yerine taze sardalya ve lüfer takımı benzeri bir takımla şansımı denemeyi düşünüyorum, Kısmetimde olur yakalarsam paylaşırım.
    Bir yandan da taze sübye arayışına girdim şansımı bu 2 yemle deneyeceğim, İnşallah denk gelir arkadaşım, teşekkürler :)

8. Gargadar

Gargadar Burak

kofananın favori avlarından resimdeki arkadaş.
    kesik de çok net, mevsim de uygun sayılır. atışımı kofanadan yana kullanacağım :)

9. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Yarın olmadı yerel balıkçılarada danışırım. Hafta sonu bir kamışı kofanaya diğerinide sübyeyle sinarite yatırıcağım. Yakalayacağımı pek zannetmiyorum ama şansımı deneyeceğim, denk gelirse ne ala :)

10. Spin33

Spin33 Arda

Akya kesmez, kesemez. Oyumu kofanaya veriyorum. Tabi camgöz, müren gibi hedef dışı balıkların ağız-diş yapısını bilemediğimden iyimser olmayı tercih ederim.

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Balık canlıyken, çekerken birden vurup kestiyse o zaman lüfer akla gelebilir ama daha önce dipte ölen bir balıksa benim ilk seçeneğim lüfer olmaz.

Bana sanki kesiğin açısı itibariyle bu mercanın oltaya yakalanıp, uzun süre farkedilmeyip, oltada öldüğü, balığın dipte yan yattığı, başka bir balığında karnından bir parça kopardığı izlenimini verdi. Kesik yapısının sivrice olması lüfer ihtimalini düşürmekte. Dip yapısının çakıllık olması nedeniyle de aklıma müren ve müren familyasından bir balık geliyor ancak. Köpekbalığı kesiği hiç görmediğimden bilmiyorum ama bence sinagrit veya lüfergillerden değil bunu yapan.

12. erence10

erence10 ismail

Değerli komşum ; denizden çok balık yakalıyanı gördüm, yakaladım, zıpkınla vuranı gördüm, ağla yakalayanı, aklına ne gelirse hepsini gördüm.
    Amaaaaa balığı yakalayıpta, çekerken aynı zamanda mürene temizlettireni görmedim TEBRİKLERRR :D

13. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Bence Kofana olma ihtimali yok hatta bence lüferde değil, zira kesik izi lüfergillerde böyle değil ve lüfer balığı hep arkadan saldırıyor ve hilal gibi kesik izi bırakıyor, balığı gelişi güzel karnından ısırdığına hiç şahit olmadım.. eğer lüfer hatta kofana olsaydı bence bu balığın kafa kısmına yakın bir bölgeden gerisi temiz bir kesikle yok olmuş olurdu :) Bence bu balığa Müren, Kalamar veya Ahtapot saldırmış olabilir...

14. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Burdaki yerel ustalara da danıştım 2 kişi müren 1 kişide daha büyük bir fangri olabileceğini söyledi, bende iyimser düşünüp takımları sinarit ve kofanaya göre hazırlayacağım :)
    Dediğiniz gibi arkadaşım muhtemelen sinarit veya lüfer değil ve muhtemelende müren :)
    Bizim körfezin dalganın vurduğu kıyı kumu çakıllık olduğundan bende meraları korumak adına balıkları genelde dalganın vurduğu çakıllık alanda fotoğraflıyorum ve fotoğrafı kim nereye benzetiyorsa mera orası oluyor :) Fotoğrafın hemen arkası kumluk alan.Bu yüzden resime bakarak dip yapısını tahmin etmek yanıltıcı olabilir ama dip yapısı dediğiniz gibi çakıllık ve eriştelik.. Oltanın ucunda balıkmı var taşamı sürtüyor bazen karıştırabiliyorum. Hatta oltada balık var triplerine girip sahilde çok geri geri yürümüşlüğüm vardır :)
    Ama balık çektiğimde hala yaşıyordu, hayvancağıza yoldamı saldırdı yoksa iğneye yakalandıktan bilemiyeceğim, değerli yorumunuz için teşekkürler :)
    Sevgili komşum dediğin gibi müren galiba :) Hanım 2 gündür başıma kaka kaka kayınvalidemi ne kadar özlediğimi hatırlattı :D Haftasonu yanına gidiyorum ve buyüzden bu haftasonu olta atmam zor ama aşka geldim öteki hafta tek seferlikte olsa değişik sistemlerle kalbimden geçen balık için şansımı deneyeceğim, denk gelirse ne ala :)

Bende senin gibi düşünmüştüm arkadaşım ama ahtapot veya kalamar hiç aklıma gelmemişti, pekte ihtimal vermedim açıkçası ama bu açıyla bu kadar temiz kesik atabilirlermi bilmiyorum ama buradaki ustalar da sizin gibi müren dedi. Yorumunuz için teşekkürler, rastgele :)

15. Rüzgar

Rüzgar Rüzgar Devrim

Akya olma ihtimali yok. kesin ve net. :thumb:

16. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Öyle diyorsanız öyledir, sadece olma ihtimali varmıdır merak etmiştim ama nasıl bir ağzı vardır bilmiyorum. Sadece birkaç kez uzaktan geçişini görme şerefine nail oldum, teşekkürler :)

17. Rüzgar

Rüzgar Rüzgar Devrim

Şu resimden daha anlaşılır bir hal alır örneğin.
    Agız içerisi zımpara gibidir bu yüzden net konuştum.
    Umarım bir dahaki avınızda denk gelir merakımızda gider.

18. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Hadi ben de sallayım; kaplumbağa :)

19. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    İnşallah denk gelirde yakalarsam paylaşırım tabiki, Ayrıca Resimli bilgilendirme için teşekkür ederim ve avınızı tebrik ederim :)

Arkadaşım her nekadar martıdan daha yüksek ihtimali olsa da bizim buralarda deniz kaplumbağası olmadığı için dediğin gibi sanki biraz fazla olmuş :)

Raporlarınızı özlettiniz, Orhan Abiye de selamlar, rastgele :)

20. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    A.s :) Geliyor birazdan ;)