Bu makinelerden hangisi olsun, veya başka önerileriniz?

Konu, 'Makineler' kısmında Engin79 tarafından paylaşıldı.

1. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Herkese merhabalar.
    İstanbul boğazında avlanmaktayım. İstavrit ve benzeri balıklar için küçük ve hafif makinem zaten birkaç adet var.
    Bir de ara sıra palamut lüfer tarzı balıklara 150 gram kurşunla sahte veya kaşık sallamak için kullandığım, rahmetli babamdan kalma, ihtiyar kurt Shakespeare 2441 var.
    Onu artık emekli edip, yeni bir büyük makine almayı düşünüyorum.

Büyük dedim ama anlarsınız işte. İstanbul boğazında torik veya kofanaya denk gelme şansımız sıfıra yakın. O yüzden 50 ila 65'lik arası makineler bize göre büyük sınıfına giriyor.
    Zaten genelde boş atıp boş çektiğimiz için 150 gramlık kurşunu çekerken beni yormasın yeter. :)

Aslında bütçem 400-500 civarı. Ve Shakespeare'in boşalan tahtını ıvır zıvır ile değil, yine az buçuk kaliteli bir makineyle doldurmak istiyorum.
    Aklımda da Okuma Trio Rex Salt TXS-60 ayarında iyi bir makine almak vardı. Fakat dükkanlarda genelde ucuz modeller olduğu için, ve ben "getirtmeyi" ya da "elime alıp denemeden satın almayı" sevmediğim için, mevcut modeller arsında en iyisini seçme çabasına girdim.

Muhabbeti kısa kesip aklımdaki modellere geleyim.

Daiwa Crosscast 5000 255 TL

4 bilye, 635 gram.
    Kafanın surf tipi olması, makinenin genel tipi, ve kafanın sarım sırasında yukarı-aşağı çok yavaş gitmesi (böylece misineyi daha muntazam sarması) beni epey etkiledi.
    Düşük fiyatlı bir makine olmasına rağmen bu tür detaylar (ve şekil itibarıyle güçlü görünüm) onu üst düzey bir makine gibi gösteriyor.
    Mat siyah boya dışını plastik gibi gösterse de, gönlüm bundan yana.

Okuma Ceymar C-65 215 TL

İnternette 7 bilye, üstünde 8 bilye yazıyor, 586 gram.
    Kafası malesef surf tipi değil. ama kolu o kadar hafif ki anlatamam.
    Normalde diğer makineler kendi kolunun ağırlığıyla hafifçe dönerken, ceymar kol ağırlığıyla fırıl fırıl dönüyor. Resmen yağ gibi akıyor. 8 bilye farkını burada ortaya koyuyor.
    Tip olarak bildiğimiz genel kullanım makinesi. Kafasının yukarı-aşağı hareketi de standart. Ama o akıcılık gerçekten müthişti. :thumb:

Bunların haricinde dikkatimi çeken okuma Avenger 65 var mesela.
    Çok tercih edilen bir model, insanların genel kullanımda her işini problemsizce gören bir makine. fakat 400-500 liralıklara heveslenirken 165 liraya orta halli bir şey almak beni düşündürüyor. Almışken biraz daha üstü olsun istiyorum.
    Ayrıca bu da 7 bilye, fakat ceymar'daki sıra dışı akıcılık bunda yok.

Bir de Okuma Epix Pro 65 diye bir şey var. 9 bilye.
    Dükkancı ısrarla önerdi, internette de çok güçlü makine diye yorumlar var, ama bana epey tipsiz geldi. İstemeye istemeye onun da fotosunu koyayım, belki bir yorum yapan olur.
    Fiyatı 375 gayme, fakat bence remixon'un 40-50 liralık modellerine benziyor.

Sizin önereceğiniz başka modeller varsa bilmek ve tecrübelerinizi öğrenmek isterim.
    Dediğim gibi bütçe 400-500'e kadar, ama 200-300'lük modeller de olur. Önemli olan parayı sonuna kadar harcamak değil, parasının hakkını veren iyi bir makine almak.

2. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Abi sen bence okuma trio rex salttan saşma kendim kullaniyorum o ergonomik topuz işi bitiriyor veya okuma raw 2 de alabilirsin iki makine de yag gibi akiyor rapala arkasi kullanıyorum trio rex salt i gayet guzel emin olabilirsin

3. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Can kardeş haklısın aslında.
    İyi bir makinenin hayalini kurarken, sırf dükkanda bunlar var diye seçimimi değiştirmek benim de pek hoşuma gitmiyor aslında.
    Bir gün fırsat bulup şu cengiz balıkçılığa gideyim.

4. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Abi en son standta t kollu ürun vardi ben topuz kollu olani beklemeni tavsiye ederim. Akinti bastıgında kolaylik oluyor.

5. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    660 gr makine + 470 gr kamış = 1020 gramlık takımla at çek yapmaktan olan bileğimin ağrısı bugün biraz depreşince, makinelerin ağırlıkları daha bir batmaya başladı gözüme.
    560-650 gram arası ağır makinelerdense, şöyle hem hafif hem de kaliteli bir makine almak şu an daha mantıklı geliyor bana.
    Biraz bilek ağrısı, biraz da boğazda öyle abartılı büyüklükte balıkların olmayışı DAIWA CREST 4000'i de seçeneklere eklememe sebep oldu.

DAIWA CREST 4000 220 TL

6 rulman, 400 gram. Orta boy hatta küçük sayılabilecek bir makine, fakat ara sıra mecbur kalırsam Daiwa kalitesi lüfer-palamut çekmeme de yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Kullananlar yorum yaparsa sevinirim.

6. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Engin Abi, ufak bir makinenin boğazın güçlü akıntısına karşı koyabileceğini düşünmüyorum. İlk zamanlar pek sorun yaratmayabilir ama ileri zamanlarda dişli sıyırması kuvvetle muhtemel gibi geliyor bana.

7. budun 34

budun 34 NAİM

Favori Kamış:
    shimano alivio TE 390 -50/100
    Favori Makine:
    lineaeffe fd 60
    Engin bey yazdıklarınızın içinde f/p olarak okuma ceymar c65 olarak gözüküyor.
    drag değerlerinde de
    okuma ceymar c65 11 kg 91,5 cm tur ,
    DAIWA CREST 4000 6 kg 86 cm
    Okuma Epix Pro 65 10 kg 88 cm
    Daiwa Crosscast 5000 bulamadım en mantıklısı ceymar çıkıyor . seçim senin rast gelsin

8. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. :)

Aslında bu konuyu açarken insanların "kardeşim sen ne istediğini bilmiyorsun, biribiriyle hiç alakası olmayan büyük-küçük-surf-spin karmakarışık modeller koymuşsun" diyeceğini falan düşünüyordum. :)

9. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evde eski makinelerle uğraşırken üzerlerindeki vuruklar ve çizikler dikkatimi çekti.
    Hor kullanan biri olduğumu düşündüm ve makineye fazla para bağlamamak gerektiğine karar verdim. Bir anlık kararla gidip Avenger 65 aldım.

Aklım Ceymar'a yatmıştı fakat ben açık renk olta istedikçe nedense hep siyah denk geliyor. Kamışta da istemeye istemeye siyah almıştım, makinede aynı hatayı yapmayayım dedim.

Bugün kısmetse sahilde Avenger'i deneyeceğim. İşimi fazlasıyla görecek gibi görünüyor.

Yorumlarıyla bana fikir veren herkese teşekkürler. :)

10. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evet bugün Avenger'i denedim. Makine resmen yağ gibi.
    İstavritten büyük balık çekmek kısmet olmadı ama, kamışımı iki büklüm yapan ve ağırlıktan kolumu bayıltan "devasa çöp poşetini" çekerken makine sanki boş çekiyormuşum gibi hafifti. :)
    Beş altı tane palamutla dolu bir çapariyi dahi çatır çatır çeker bence.

İleride google'da bu modeli araştırırken bu sayfaya denk gelen kişiler için yorumum, bu makineyi gönül rahatlığıyla alabilecekleri yönündedir. :thumb:

11. budun 34

budun 34 NAİM

Favori Kamış:
    shimano alivio TE 390 -50/100
    Favori Makine:
    lineaeffe fd 60
    Hayırlı olsun güle güle kullanın.Aldığın makinede kendini ispatlamış bir üründür. yağına suyuna dikkat ettikten sonra uzun yıllar sorun çıkarmaz. rast gelsin.

12. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler. :)