Bu Nasil Bir Koku Allahim... (firinda Sazan)

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında dilenci tarafından paylaşıldı.

1. dilenci

dilenci Orhan Yılmaz

Beyler Böyle Bir Tad Olamaz Resmen çamur Yemiş Gibiyim Midem Havalarda Dokunsaniz Boşalacak, şaka Maka Bu Ne Yaa Sazani Hiç Bu Kadar Kötü Kokulu Ve Tadinda Bişey Olarak Hayal Etmemiştim. Beyler Bunu Nasil Yapmamiz Lazim Ben Normal Balik Temizler Gibi Temizledim Ama Sonrasinda Youtubeden Gördüğüme Göre Derisini Yüzmek Gerekirmiş Ben Sadece Biçakla Pullarini Kazir Gibi Sürttüm, Vede Içini Temizledikten Sonra çok Az Tuz Sürüp Yüzeyine Ve Içine Buzluğa Attim 2 Gün Durdu Ve Yedik Yedik Ama Nasil Yedik Birde Bana Sorun Baliktan Soğudum. Yaw Bunun Kokusunu Almak Için Sizler Neler Yapiyosunuz Allah Rizasi Için Söyleyin Söyleyinde Bizde Bu Kokudan Kurtulalim. Ne Sürmemiz Lazim Sirkemi Sarimsak Mi Ne?

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili Orhan balıgın beslenme şekli her şeyini etkiler.. yapısınden tut etine kadar... tutugun yerin dip özelliğinden olabilir..

3. dilenci

dilenci Orhan Yılmaz

İYİDE Muvaffak ABİ ORASI ÖZELLİKLE HAFTA SONLARI DOLUP DOLUP TAŞIYO, NASIL YİYO BU ADAMLAR? GİDİP SORMAK LAZIM

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Avlakta ön pişirme yapılmış sazan tarifiyle pişirilen sazanlar böyle kokar.
    Yazın avlanmış tüm sazan balıkları rigor mortis (ölüm sertliği) içindeyken ayıklanmalıdır. Livarda ölmesine müsade edilmemeli, güneş altında bırakılmamalıdır.
    Forumda böyle kokan balıkların koku giderme ve pişirme tekniklerini içeren eski bir konuyu arayıp okuyunuz.

5. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Siz buzluktan çıkarıp nasıl yediniz sazanı? Pişirmediniz mi? :laughing:

Şaka bir yana, sazanı ben bol yağda kızarmış haliyle severim.:) Öyle derisini yüzmekle de alakalı değil tadı. Pullarını temizle tamam. Dip yapısı da pek etkilemez tadını diye düşünüyorum. Neticede sazan balığının dolaştığı sular genelde benzer özelliktedir. Bulunduğu meraya göre yediği yemler fark gösterebilir. Kimi yerde solucan, çekirge yerken kimi bölgede tahıl ağırlıklı yiyecekleri tercih eder. Bunlar da sazana kötü bir koku vermez.

Benim aklıma "acaba siz pişirirken bir hata mı yaptınız" geliyor. Şimdi kokuyu da bilmeyince fazla bir şey diyemiyoruz tabi.

6. dilenci

dilenci Orhan Yılmaz

Abiresmen çamur Yedim Yahu :) Bir Daha Ki Sefere Derisini Yüzüp Sirkeli Vede Sarimsakli Suda Bir Gece Bekletecem Sonrasindada Yağda Yapicam. Neyse Belki Bilen Birileri çikar Vede Kendileri Sazani Nasil Hallediyolar Yazar.

7. ufukmutlutan

ufukmutlutan mutlutan

En İyi Avı:
    65cm turna
    sazanı ağzıma sürmem :)

8. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    abim dogru söylüyor fazla söze gerek yok ancak sana tavsiyem eger tuttugun balık tatlı suı balıgı ise kesinlikle tutuldugu gün hatta saatte yemeni tavsiye ederim aksi taktirde balıktan sogursun abim

bizim yaptıgımız bir usül var balıgı yakaladıktan sonra temizleyip tamamen tuza buluyoruz ve öylece köze atıyoruz közün yanında sogan ve domates de közlüyoruz balık piştikten sonra tuzun bulundugu deri kısım kendiliginden çıkıyor ve karşına dehşet bir balık :) yemegi afiyet olsun ..

sana önerim tatlı su balıgını tuttugun yerde ye abim hem daha çok zevkli ve en azında evde işkence çekmezzin yanında bolca tuz bulundur tamamdır :))

9. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Bu tarif kasna balığı için yazılmıştı, burada okumuştum ve çok hoşuma gitmişti :) aklımda kaldığı kadarıyla sazan için yazıyorum: Sazan balıklarını ayıkladıktan sonra, yağlanmış fırın tepsisine kalınca dilimlenmiş patatesleri diziyorsun, üstüne balıkları koyuyorsun. Fırına veriyorsun, patatesler pişince tepsiyi fırından çıkartıp sazanları kediye veriyor, patatesleri afiyetle yiyorsun.. :) :) :)

mdizmen bunu beğendi.
  10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    sevgili Orhan çamur yedim derken eger balıltan çamur tadı geliyor ise bilki o balıgın yaşadıgı ortamda veya bir bölgesinde dipte aşırı çamur - çürümüş çökmüş malzeme vardır.. bu olayı geçmişte çok yaşadım..

örnek .(İstanbul) k. çekmece altın şehir dip tarafta avladıgım sazan balıklarından çamur toprak kokusu gelirdi.. ancak çatalca yolunda solda bir çakıl gölü vardı oranın sazanlarınde koku olmazdı o zamanlar balıkta boldu tabii..çakıl gölünün farkı dibi zemini nisbeten sert malzemeden oluşmuş ve suyuda daha temizdi berraktı..

yöre balıkçıları o tarihte bu tür et farkların yine bu tür zemin farklılıkalrından kaynaklandıgından bahsederdi..yani beslenme farklılıklarından..sonuçta bu balık dibi eşeliyor agzına alıyor ve işine geleni yutup gerisini tükürüyor..ama bu arada da uzun vadede mikro düzeyede başka şeylerde gidiyor..

tatmadım ama :D siyah balçıktan çıkan nereis ile kayalara yapışık ince midye tabakasının altından çıkan nereis arasında fark vardır.. baktıgınızda fiziksel olarak bile farklıdır..balçık kurdu pis kokar.. kaya kurdu..kokmaz..:)

Sayın Karayelin açıklamasıda olabilir..

11. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    avlandığın yerin dibi çamur bataksa sakın yeme yakala bırak.avlandıgın yerin dibi çakıllı kumlu filansa at yağa süper olur.aynı derenin farklı yerlerinden tuttuğun balıkların bile tadı aynı olmuyor.

12. dilenci

dilenci Orhan Yılmaz

muvaffak abi bu kokuyu gidermenin bir yolu yokmu peki?

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Tatlı su balıklarını genelde sevmem yemek adına
    Bir gün Karamürselde bir alabalık çiftliğine gittik. kalmalı gece tabi balık yenecek içilecek vsvs...

alabalık çiftliğine mecbur alabalık dedim balık geldi. daha bir tutam aldım ve benim lüferim bunu yer dedim. adam arkamdaymış pardon dedi.. dedim söylediklerim budur. benim lüferim ne olursa olsun. bu balığın üstünden geçer mangalın ateşinide söndürür dedim. ve 16 yıl üstüne bir alabalık yemiştim. herhalde zorunluluk dışında tatlı su balığı yemem diye düşünüyorum.....

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    soganda bekletme sirkede bekletme gibi bişiler var ama ben denemedim..gerek kalmadı.. sen en iyisi mekanı değiştir abisi..:)

15. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Balik yemekleri kisminda sazanla ilgili degisik tarifler var ama bataklik dipli meradan da çok bi lezzet beklememek lazim bol tuzlu limonlu soslu soganli falan karnini doyuracan iste :) balik yiyeyim , balik muhabeti yapayim ( muhabeti ile yemesi ayridir ) diyorsan tatli su baligiyla çok zor olur o is

16. azimli

azimli ADEM

Favori Makine:
    RYOBİ ECUSİMA 6000 Vİ DAM SPEEDCAST 850
    karnım ağrıdı

usta bitirdin benii fıkra gibi oldu :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

17. iskandil55

iskandil55 metin kara

Tatlı su balıkları için verilmiş en güzel tarif :p Hepsine uygulamak gerekir.

18. tellakman

tellakman Engin

Temiz yerin balığı olması gerekiyor.(avlağını değiştirebilirsin). Ankara Gölbaşından yakaladık sazanları, bir hevesle eve getirdim, temizledim, attım ızgaraya bir lokma aldım, Ben iğnenin ucuna mısır takmıyorum diye yemin ettim. Ama geçenlerde Kızılcahamamda una bulandıktan sonra yağda kızartılmış ve daha sonra üstüne, dövüldükten sonra hafif sulandırılmış sarımsakla ve yanında sirkeli çoban salatası ile birlikte tadı biraz daha iyi hatta yenebilir hale gelmişti. Sen sen ol temiz suyun balığını tut bence. Ya da Faruk abinin dediğini yap Orhan kardeşim.

19. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Sazan maddi değeri olmayan bir balıktır bence. Ancak manevi değeri de vardır. Yakalamak! Kokudan kurtulmak istiyorsan yakala-bırak.

20. 38380

38380

Favori Kamış:
    Daiwa Tournament Basiar 45 QD Makine
    Favori Makine:
    Daiwa Tournament Tele Surf 420 cm (70-150)
    Bir aralar bizim seyhan ırmağının oralarda kaçak mazot satıyorlardı haliyle varillerin dibinde kalan çamurlu mazotları nehire döküyorlardı efendime söylimm burdaki balıkcı abiler ağ filan atıyordu sonra satıyordu bir kere bizde aldıydık lakinnn resmen gaz kokuyorduu hatta o olaydan sonra yaklaşık 8 yılmı ne balık ağzıma sürmedim evdekilerde yapmadı şimdi nehir temiz lakin bu seferde ağ seriyorlar inanırmısınız boyu 7 cm olan yavru sazanlarııı bile affetmiyorlar alıyorlar gecen gittim bir amca 53 tane mi ne doldurmuş torbayııı ortalama büyüklükleri 8 cm 10 cm vs arası emmi sen bunları yiyecenmi şimdi yazıkgünahtır bırak kalsın kaç ay boyunca yoook diyor karışma işimeee vs ne bilim yaaa ırmakta balık bırakmadı şerefsizler eskiden en küçüğü 1 kiloluktuu vuran balık şimdii her yer ağ doluu herrrrrrrrr yer hemde anlamıyomm ne yapıyorlar o minnik balıklarıı :S:S::S:S:SS:S:s