Bu trofenin türü nedir sizce?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında erdemevren tarafından paylaşıldı.

1. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Merhaba, haftasonu bu balığı tuttuk. Ama türünden tam emin olamadım. Dönüşte markete uğradık tarttırdık, 2.200 gr geldi, boyu da yaklaşık 50 cm. Sudan çıktıktan sonra da yaklaşık 3-4 saat canlı kaldı. Veriler bunlar..Kısa sazan avcılığı kariyerimizin en büyük balığı bu oldu o yüzden türü önemli..Şimdiden teşekkürler.

2. ozkan79

ozkan79 özkan

Selamlar,bu baligi avladiginiz golde israil sazani varmi ?

3. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Evet, gölde tür çeşitliliği yüksek, İsrail Sazanları da bunlardan biri.

4. cagatay2501

cagatay2501 Çağatay

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    4 kiloluk turna
    Öncelikle tebrikler.Bana ilk bakışta israil sazanı gibi geldi.Fakat bukadar büyümesi şaşırtıcı.

5. xcebeci

xcebeci umut semi yavuz

En İyi Avı:
    geri saldıgım yapraklar...
    bence bu bir melez israili andırıyo ama israil bukadar buyumeyecegini duşunerek bu balıgın yarı israil yarı pulu diye tahmin ediyorum kesin sonuc icin DNA analizi yapmak gerek..:cool: hihi hihi hihi

6. sefatoyer

sefatoyer Sefa

En İyi Avı:
    Levrek 3.400,Kofana 42 cm.,Sazan 7.300,Kaba Lüferler,Palamutlar..
    Balık,bildiğimiz pullu sazan.

7. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    İsrail sazanı ile normal sazanın melezlenemediğini daha önce yine forumda okumuştum.

Bıyıklarını göremiyorum ama bana normal pullu sazan gibi geldi...

8. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    pullu sazanda biyik olur. melez bir tür de olabilir. fakat bana Carassius carassius gibi geldi. burda carassin deniyor bu baliga.

9. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Balığın 1-1,5 cm kadar bıyığı vardı. Resimlerde gözükmemiş, kendi üstüne yapışmış galiba. Sadece ilk resme tıklayıp büyütülürse biraz gözüküyor bıyıklar.

Not:Balığın lavaboda resimlerini arkadaşım çekti, sonra o da vazgeçerek balığı yememiş. Ben zaten tatlısu balıklarını yemiyorum.

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Türkcede ismi ise havuz balığı Roy,ama arkadaşın resimlerini eklemiş olduğu balık büyük bir ihtimalle pullu sazan...

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    türkcesini blmiyordum sagol Selim abi :) gerçi onun ortasinda da belirgin bir çizgi oluyor. en büyük boyu da fotograftaki kadar olabiliyor diye biliyordum. tatlisu baliklarini ayirdetmek zor is cidden :)

12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Aslında ayırt etmek zor değil ama resim tam detaylı çekilmesi gerekiyor Roy,resim çekimi iyi olmadığı zaman, seninde dediğin gibi bazen ayırt etmek zor oluyor...

13. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Bilgi veren ve tebrik eden arkadaşlara teşekkürler.

Balık renkleri, resimlerde net olmasa da bıyıkları itibarı ile pullu sazan gibi duruyor. Öte yandan sırtındaki kambur ve etli bölüm İsrail Sazanını çağrıştırıyor. Bıyıkları için birkaç resim daha ekledim.

İsrail Sazanları (Carassius Carassius) ya da tebliğde geçen adıyla Havuz Balığı, diğer sazanlarla çiftleşebiliyor deniyor. Tebliğde "Sazan balığı ve bazı sazangiller türleriyle çiftleştiğinde kısır yavrular meydana gelir." diye yazıyor. Şimdi bu balık melezse kısırdır. Ama melez bir balık üzerinde İsrail Sazanına ait daha çok özellik olması gerekirdi. Balık bu haliyle melez bir balık ile pullu sazanın çaprazı gibi duruyor. O da melezler kısır olduğundan imkansız bir durum.

Sırttaki bombeli yapı, bir bölüm pullu sazanda yine görülüyor. Hatta wikideki Cyprinus carpio konusunun resmi benim balığa çok benziyor.

Arkadaşların görüşleri ve internetten bulduğum bilgiler ışığında bu balık Pullu Sazan olmalı.

14. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    SAZAN OĞLU SAZAN:) dır o...

15. ErenSaruhan

ErenSaruhan Eren SARUHAN

Favori Kamış:
    SHIMANO Nexave - Vengeance
    Favori Makine:
    SHIMANO Exage 3000 & DAIWA MegaForce
    sazar türü olduğu kesin. ama kafası gövdesine göre küçük kalmış. israil sazanının döllediği üreme yeteneği olmayan kısır saza türlerinden olabilir.

16. MADMAN

MADMAN KEMAL

Favori Kamış:
    DAİWA TOURNOMENT 270 AGS+ DAİWA TATULA 210 YUKI TAYLOR Q5 420 SURF
    Favori Makine:
    SHİMANO AR-C AERO CI4+ 4000XG DAİWA TATAULA R BAİTCASTİN OKUMA salina sa 2 16000 Daiwa Caldia 4000
    En İyi Avı:
    sevgili eşim :)
    sa

bildiğin pullu sazan abim bu 15 sene önce barajda yakalardık bunlardan

17. elnino55

elnino55 ahmet

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Red Sea Bass 270 cm MH(10-50 gr)
    Favori Makine:
    okuma trio 55s
    En İyi Avı:
    4.800 kg deniz levreği 9kg pullu sazan
    bizim avlandığımız bölgedede bu balıklardan çokca var yıllardan beri avlıyoruz israil sazanı yokkenden vardı bu balık hatta israil sazanı diye bir tür yokdur avcıların sevilmeyen balığı olduğundan dolayı adına israil denmişdir gerçek adı macar sazanıdır. bu balığı biz yıllardan beri göl sazanı olarak avılıyoruz en büyük trofem 8kg olmuşdur daha buyuklerinide avlayan arkadaşlar oldu