Bunun balıkçılıkla ilgisi var mı ?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında reha81 tarafından paylaşıldı.

1. reha81

reha81 reha kızıl

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Balıkçılık olması için yenmesi gerekiyor mu? Balıkçılık aç karnı doyurmak için yapılan bir eylem midir?

3. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Bence balıkçılıkla ilgisi yok. Balık avı tutulan balığı yeme veya en iyi şekilde değerlendirme amaçlı olmalı. Elbette köpekbalığı ya da vatoz gibi yenmeyen balıklar da takılabilir oltaya ancak bunları geri salmak gerekir, böyle tutup da süs eşyası gibi sergilemek çok garip bir davranış. Yemeyeceği balığı sırf zevk için tutanları hiç bir zaman anlamamışımdır.

4. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Bu kadar eften püften haber yapan gazetecinin de, o balıkları büyük bir iş becermiş gibi gururla sergileyen balıkçının da... Neyse...

Yenmeyecek balığı tutmanın balıkçılıkla elbette alakası var ama yenmeyecek balığı bilinçli bir şekilde öldürmek düpedüz katillik...

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bende yemek için balık tutanları hiç anlamamışımdır.

Ben bilhassa yazın, bilhassa köpekbalığı avlarım. Çoğunu da salarım. Güze doğru levrek tutar, onlarında çoğunu salarım. Balık yemeyi de sevmem, kırk yıl yemesem aklıma gelmez.

Amatör Balıkçılık aç karnı doyurmak için yapılmaz. Ve kimsenin kimsenin keyfini, zevkini sorgulama hakkı olduğunu da sanmıyorum.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    banghead

Bir balığı yemek, onu öldürmeyi mübah kılıyorsa, çok işimiz var demek.

Papua Yeni Gine'yi bilir misin? Sanmıyorum, adaların ötesinde de bir sürü dünya olduğunu bildiğinden şüphelerim var. Ama neyse, öyle bir yer var uzakta bir yerde.

O yerde, insanlar ölen yakınlarını güzelce pişirip yerler. En azından eskiden öyleymiş. Buna gösterdikleri ana gerekçe, "Ne güzel et işte, neden heba olsun ki, nasılsa öldü." şeklindedir. Birde "Biz onları yiyerek onlarla bütünleşmiş oluyoruz. Onlar artık bizim bir parçamız oluyor." şeklinde yaklaşımları vardır.

Şimdi yenmiş ve israf edilmemiş olunca, yamyamlık mübah mı olacak o halde, sizin bu yaklaşımınızla?

Eğer siz balık tutmayı yemeye endekslerseniz, o zaman 11 cm çinekopu tutanı, satanı, alıp yiyeni vs. kınamanız vs. abesle iştigal olur, ironi olur.

Ve bu davranışla da o işin içinden çıkamazsınız. Neden adam yenebilecek şeyi, geri salıp, yakalamayıp heba etsin ki? Efenim seneye şu kadar olacakmış? Seneye kim öle kim kala, ben hazır bulmuşum, birde seneyeyi mi bakleyeceğim? Ama yavruymuş, olsun, çıtır çıtır pek güzel oluyo onlar. Nesli tükeniyormuş, haydaaa, rızkı veren allahtır, tükenir mi hiç...

Eğer balıkçılığı yakaladığını yemekle takdis eder, mübah kılarsanız, aynen böyle, o çinekop katliamlarından vs. şikayet etme hakkınızda, etsenizde bir gram etkili olma ve fayda sağlama imkanınızda olmaz.

7. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Aç karnı doyurmak diye bir şey yok abi, bütün amatör balıkçılar makineye, kamışa, takıma, yeme, yola verdikleri parayla "aç karınlarını" doyurabilecek yiyeceği zaten alabilirler. Ancak kendi tuttuğu olta balığını yemek, uygun şekilde temizlemek, pişirmek ayrı bir keyiftir. Madem kimsenin keyfini sorgulamıyoruz bunu da sorgulamayalım o zaman. Zevk için avlanan köpekbalıkları ölmüyorsa elbette sorun yok, ancak hepimizin üzerinde anlaştığı bir nokta var heralde, o da yenmeyecek balığı geri salmamanın katillik olduğu.

8. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    bu adam amatör bir balıkçı değil. Geçimini balık tutup satarak sağlayan biri. Bence bu yavruları bir restorana vs. satıp 3-5 kuruş kazanabilirim diye düşünmüş olmalı. Ya da kahvede arkadaşlara gösterip hava atarım diye düşünmüş olmalı. Nerden bakarsanız bakın cahillik.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Zaten sorgulamıyoruz ki. Sorun sizin tersini yapanı sorguluyor olmanız.

İster köpekbalığı, isterse istavrit olsun, bu bir şeyi değiştirmez. Siz denizdeki bir canlıyı öldürüyorsanız, bu bir canlıyı öldürmektir. Öldürdükten sonra oturup yemişsiniz, kedilere vermişsiniz, derisini doldurup duvara asmışsınız, alıp çöpe atmışsınız fark etmez.

Sorun onu öldürmenin etiği değil. Öldürdükten sonra ne yaptığının önemi yok, artık bir şey farketmyiro, bir can eksildi dünyadan. Ötesi hikaye.

Ama bu şekilde "Yemeyeceksen neden öldürüyon" yaklaşımı, "Yiyeceksen öldürmek mübahtır, iyidir, kabul edilebilir, haktır, yapılabilir" noktasını ortaya çıkarıyor.

İşte mevzunun koptuğu yer burası. Yahu yazık günah, neden öldürdün bu güzelim hayvanı sorusuna, "Yiyecem onu, güzelce kızartıp, ooh, mis gibi böyle" cevabı alabiliyorsan, o sorunun anlamı kayar gider.

O kayan anlam, balığın bir canlı değilde, insan için bir gıda olması boyutuna indiriverir olayı.

İşte bugün 11 cm yaprakları satan, alan, yakalanmasına göz yuman lavukların arkasına saklandıkları psikoloji bu. Ne zamanki bu yaklaşımı kırıp, balığın bir gıda olarak görülmesi noktasını aşıp, onu bir canlı olarak görmeye başlarız, ancak o zaman bu melanetler biter.

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Bu adamın yaptığı, ayının burnuna halka takıp cadde sokak sergilemek ile aynı bana göre.. cehaletin 2. perdesi..

gazetecininde haber olsun bana artı puan yazsın düşüncesinden ibaret..

aynı tas aynı hamam hesabına devam...

eldeki sermaye bu. bu zihniyet ile nereye ? ne kadar? ne şekilde ? gidilebilirse..

11. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:

Evet abi balık insanın en temel gıdalarından biridir. Yaşamak için balık, tavuk veya bazı otobur hayvanları yemek zorundayız. İster kendimiz tutalım, ister marketten alalım. Ben balık yakalamazsam gidip marketten tavuk alacağım. O hayvan da ben yiyeyim diye tavuk fabrikasında öldürülmüş olacak. Yani yaşamak için bunu yapmaya mecburuz ama yemeyeceğimiz hayvanı öldürüyorsak bunun adı caniliktir. Sen sokakta eline silah alıp zevk için sokak kedilerini veya köpeklerini öldüren birini görsen bunu tasvip eder misin? Ayrıca yakaladığım köpekbalıklarının çoğunu salarım demişsin, salmadıklarını ne yapıyorsun merak ettim doğrusu...

12. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Ohh bincem üstüne vurcam kirbaci vurcam kirbaci :) bu geldi aklima serdar abinin benzetmesiyle. Sezercik miydi :) valla ne yalan söyliyim yemiyecegim baliga olta atmak içimden gelmiyor . benim 200m önümden sein nehri akiyor 17senedir olta atmisligim yok. Baliklar toksikmis zaten tatlisu baligi sevmem , ha ufak ebatli baligi salarim gider avda tatmin oldugum saniye toplarim takimi. Herkezin görüsü, tarzi farkli tabiyatiyla..

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Peki o adamın alıp bunları yemesi, onu tasvip etmemize yeter mi?

Köpekbalıklarına ne oluyor? Prensip olarak hepsi suya geri dönüyor. Ama bazısına talip çıkıyor. Alıp gidiyorlar. Ötesini bilmiyorum artık ne oluyor.

Ve orası beni çokta ilgilendirmiyor. Zira, alıp oturup ben veya alıp giden yediği zaman, onun ölmesi mübah olmayacak ki?

Ve sanırım hala anlatamıyorum. Yanlış olan yemek için balık tutmak değil. Yanlış olan balıkçılığın, balığı öldürmenin yemekle mübah kılınıyor olması. Ama görüyorum ki, bu duruma o kadar şartlanmışsınız ki, daha başka türlüsünü düşünemiyorsunuz bile.

Eğer bir balığı "yahu bunun nesini yiyeceğiz" diye salıyorsan, o zaman onun bir şeysini yiyecek olduğu için tutana edilecek bir söz kalmaz. 11 cm'lik çinekop birisi için gayet besleyici ve lezzetli bir gıda ise, adamda bunu alıp yiyor, satıyorsa, bu mantaliteyle ona diyebileceğin bir şey olmaz, olamaz.

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili Serdar bilmem yanlışmı anladım , düşünce tarzı - yaklaşım derken senin fikrin şu , olayı düşünürken sadece ben değil biz-siz-onlar odaklı düşünmek gerek dersin ? bilmem dogru ifade edebildimmi?

15. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Evet kadiyi yiyen varsa alsın yesin, onu yemezse onun yerine tavuk, dana vs. yiyecek tabii. Ama sen de biliyorsun etobur hayvanların yenmediğini. Bunları yiyen kültürler de var, Tayland'da filan yiyorlar.

11 cm'lik çinekop veya 5 cm'lik istavrit de tavaya atıldığında hiç fena olmaz. Peki neden eleştiriyoruz? Sorun bu kaynağın sonsuz bir kaynak olmaması. Eğer sonsuz olsa mesele yoktu. Ama adam henüz yumurta dökmemiş balığı avladığı zaman o balığın kökü kuruyacak. Aynen bugün uskumru, orkinos bulamadığımız gibi yarın da lüfer bulamayacağız. O yüzden bu küçücük balıkları yemektense büyükleri yiyelim, hepsinin bir kez yumurta dökmesine fırsat tanıyalım diyoruz.

16. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Kaşıntı tuttu yine galiba Serdar Köylü. İkidir sataşıyorsun. Seninle uğraştığım zamanki kadar boş zamanım yok. Boş zamanımda balığa çıkıyorum. Dilersen gel, misafirimiz ol, balık tutalım. Orada derdini anlatırsın.

Papua Yeni Gine'yi de Solomon Adaları'nı da iyi bilirim. Hatta Port Moresby'den, Lae'den bir isteğin arzun varsa bu Cuma'ya getirtebilirim.

Ortada tartışılacak bir konu olmadığı için vereceğim bir cevap da yok. Kendi hayal dünyanda demediğim şeyler üzerinden laf salatası üretiyorsun. Salata sevmem ben, kendin yiyebilirsin.

Beraber balık tutma teklifimi tehdit olarak filan algılama sakın. Mağara adamıysak da o kadar mağara adamı değiliz :) Bize şu uzak atış stillerini filan gösterirsin.reeling

17. dahilaz

dahilaz Onur Aksu

Arkadaşlar Merhaba . Siteyi uzun zamandır takip ediyorum ama üye olmak bugüne kısmetmiş.
    Bence dikkatinizden kaçan bir detay var . Haberdeki arkadaş oltaları akşamdan bırakmış ve sabah gelip toplamış . Eğer köpek balığı yüzmeyi bırakırsa solunum durur ve oksijensizlikten ölür. Zaten balıkları yukarı çıkarttığında balıklar muhtemelen ölmüştür . "6 kiloluk balığı çekerken az daha bırakıyordum" demesi haber olmanın vermiş olduğu heyecandan olsa gerek diye düşünüyorum .

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Peki sonsuz bir kaynak olsaydı, yememiz, tutup tutup öldürmemiz doğru mu olacaktı?

Sanırım hala anlatamıyorum.

Eğer damağında iğne ile sudan çıkan şeyi bir canlı olarak görüyorsanız, bu başka bir şey.

Ama sudan çıkan şeyi bir gıda parçası olarak görüyorsanız bu daha başka bir şey.

Yemeyeceğiniz balığı neden tutuyorsunuz yaklaşımı, oltanın yakaladığı şeyi bir canlı olarak değil, bir gıda olarak görme noktasına götürür insanları. İşte o zaman bu film kopar. Artık yenebilir olduğuna kanaat ettiği her şeyi, yakalamakta, satmakta, almakta ve yemekte hiç bir beis göremez kişi.

Bu nedenle "yemeyecekseniz yakalamayın" yaklaşımı külliyeten hatadır, yanlıştır. Ama bu yakaladığınızı yemeyin demek değildir. Aradaki fark gerçekten önemli bir farktır.

Hni diyorsunzu ya, vicdani sirküler filan. Ki aslolan da bu zaten. Gecenin bir vakti kıyıda tek başıma tuttuğum balığı benim elimden kurtaracak olan tek şey, benim kendi vicdanımdır, doğru mu? İşte o vicdani sirkülerin çalışması için, öncelikle tutulan şeyin bir canlı olduğunu hissetmesi, özümsemesi gerekiyor. Yoksa, ne olacak, adam hakkıyla gıdasını topluyor işte, dinamit atmasında ne mahzur var vicdanen. Efenim yavrularda ölüyormuş, olsun, ne farkeder?

Bugün yaşadığımız bu kıyımın ardında yatan gerçek budur. Yıllardır, nesillerdir, balıkların bir rızk, bir gıda olarak değerlendirilmesi ve yeniyorsa elbette ki mübah kabul edilmesi. Bu sorun aşılmadıkça, öbür sorunlar aşılmaz.

Ve bu millette bir gün rızkı verenin allah olmadığını, kökünü kurutunca öylece bakılıp kalınıverileceğini görür ama, iş işten geçmiş olur.

19. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Sürdürülebilir balıkçılık diye bir kavram var. Bunun için bazı kriterler konuyor. Nedir bunlar? Mevsim yasakları, av bölgesi yasakları, boy limitleri, amatörler için günlük 5 kg. limiti vs. Uygulanıp uygulanmadığı başka bir konu. Balık stoklarının doğru tespiti, doğru yasaklar ve bunların tam uygulanması ile sürdürülebilir balıkçılık sağlanır, sağlanmalıdır. Gerisi hikaye.

Bizi balığı et olarak görmekle itham ediyorsun, onu bir canlı olarak hissetmediğimizi söylüyorsun. Peki köpekbalığını ne ile avlıyorsun? Başka bir balığı yem yaparak, yani öncelikle o balığı canlı canlı kesip öldürüyorsun. Sonra yemeyeceğin diğer balığa sırf onu çekerken yaşayacağın zevk için acı çektiriyorsun, ağzını parçalıyorsun. Belki senin yol açtığın o yara yüzünden balık denizde ölüyor. Ya da kıyıda taliplisi çıkarsa veriyorsun ona balığı. Bu mu o balığı bir canlı olarak hissetmek?

Bizim sahilde bir adam vardı eskiden. Mantarlı takıma istavrit takıp martılara atardı. Zavallı martı yakalanınca onu uçurtma gibi uçurup eğlenirdi. En sonunda da martıyı çekip serbest bırakırdı. Bu da bir zevk sonuçta. Köpekbalığını avlayıp geri salmaktan farklı mı? Bence değil. Madem öldürmedi, o zaman zevki için hayvana acı çektirmesini normal mi karşılayacağız? Benim mantığıma ters. En azından zevk için hayvanları böyle kullanıyorken, kendinizi hayvansever, yemek için balık avlayanları et peşindeki fırsatçılar olarak göstermeyin.

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Serdar abi sonuçta kanaat ettigimiz herseyi alip yemiyormuyuz. Siz yumurtaya kanaat edersiniz ya tavuk besler yumurta edinirsiniz yada satin alirsiniz. Ben yumurtayi sevmem ona kanaat etmem ya civciv besler büyütür tavuk yerim veya satin alirim. Meselenin özünü anlayamadim ki. Sonuçta bir sekilde bünyemize gida sokmak durumundayiz. Tüm gidalarda bir nevi canlidir olaya bu pencereden bakacak olursak. Nasil ki koca fili tek kursunda indirerek nefsini tatmin etmeye çalisan avcilar varsa bunu keklik avlayarak yasayanlarda var. Balik avciligi da benim için böyle bir hobi. Siz köpekbaligi avlar salar zevkinizi bu sekilde yasarsiniz, ben kendi avladigim balik soframa gelirse bu zevki yasarim. Kilosu 6euro uskumru için 500km yol yaparim 1depo benzin yakarim otobana para öderim masraf ederim takimiydi bilmem nesiydi veya uçaga atlar istanbula lüfer tutmaya giderim, o lüferi de atar valize tee parise getirir ailemle izgaranin üzerine dizince nefsimi tatmin ederim. Malesef kimi de parmak kadar baligi kovasina atinca tatmin olur. Yani herkezin tatmin olabilme noktasi degisiktir. Bunun sinirlarini bireyin vicdani, siniri astigi an da toplumun dolayisi ile de devletin vicdani seviyesi belirler. Bunlar da kanundur yasalardir uyan alkislanir uymayan ayiplanir toplumdan dislanir.