Bursada Alabalık nerede tutulur ?

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında AlihanYlmz tarafından paylaşıldı.

1. AlihanYlmz

AlihanYlmz Alihan

Merhabalar, Forumda yeniyim. Yaz tatilinin başlarında köyüm Rizede Alabalık avına merak sardım hemen kendime spin bi olta takımı hazırladım. Mepps kullanarak bikaç balik aldım ama küçük olduğundan dolayı geri bıraktım. Şuan Bursadayım ve burda nerelerde Alabalık var hiçbir fikrim yok. Bu konuda bilgisi olanlar lütfen avlak yerlerini söyleyebilirler mi? Şimdiden sağolun herkeze rasgele...

2. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    Merhaba. Aramıza hoşgeldiniz. Keyifli ve trofeli avlar diliyorum.
    İnternet ortamında avlak yeri paylaşılması genel olarak pek tutulan bir durum değildir. Muhtemelen size bu konuda yardımcı olan pek çıkmaz.
    Hedefiniz alabalık ise şöyle yardımcı olabilirim: Suyun kurumadığı orman içi suların yüksek kesimlerinde alabalık bulmanız çok yüksek ihtimaldir. Suyun ne kadar çok veya az aktığı önemli değildir. Yeterki yükseklerde akan bir dere bulun. Göllerde de alabalık bulunabilir. Fakat hangi gölde alabalık var ben de bilmiyorum.

3. AlihanYlmz

AlihanYlmz Alihan

Cevabınız için çok teşekkür ederim Rıfat Bey, ama Bursada orman içi temiz akan bir dere bulmak zor iş. Heryerde insan izleri var. Uludağda ise zaten milli park olduğu için kırmızı benekli alabalık tutulması yasak diye duydum. Ne kadar doğru bilmiyorum. Avlak yeri söylenmemesi çok doğru bişey ama bu tırıvırıcılar için geçerli. Ben kendi spin takımımla limitlere uyarak avlanmak istiyorum.

4. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    suyun kurumadığı sürekli aktığı dereleri v.s. bulun. Oraların yüksek yerlerinde alabalık her zaman vardır. ama milli park sınırları içerisini bende yasak diye biliyorum malesef.
    aynı şekilde bahsettiğim sularda çok yüksek ihtimal kasna da vardır. spin takımınız ile kasnayı da avlayabilirsiniz.

5. AlihanYlmz

AlihanYlmz Alihan

Bende tatlı su kefali avına başlamak istiyorum. Bursa'da çok güzel avlak yerleri var :) Kasna balığı Alabalık gibi çok temiz su ayırt etmez. Alabalık oksijensiz sularda yaşayamaz ama kasna şehir içindeki çaylarda bile bulunabiliyor. Avlak olarak pek sıkıntılı bi balık değil yani :)