Bütün deniz gözlüklerinin camı dalarken buharlaşır mı?

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında mithatk tarafından paylaşıldı.

1. mithatk

mithatk

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    Demirci 600gr
    İyi akşamlar, ben birçok deniz gözlüğü kullandım. Denize girmeden önce buharlaşmasın diye sürekli camını tükrükleyip temizledikten sonra takıyorum. Fakat Yılmaz gibi kaliteli markalı gözlükte bile daldıktan 5 dk sonra buharlaşma oluyor ve hiçbirşey göremiyorum sürekli gözlüğü çıkarıp suyla temizleyip tekrar takıyorum yine 5dk. sonra aynısı oluyor. Bu yüzden çok balık kaçırdığım oluyor ve bütün hevesim gidiyor. Acaba bütün deniz gözlüklerinde oluyor mu bu? Eğer camı buharlaşmayan deniz gözlüğü varsa markasını bana bildirir misiniz?

Saygılarımla....

2. BB1750

BB1750

Favori Kamış:
    Çatal Bıçak
    En İyi Avı:
    Balıkçıdan Çupra.Kilo 10 ytl =)
    bahsettiğin olayı anti-fog (sis engelleme) özelliği bulunan gözlüklerle çözebilirsin.

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    bende çok daldım ama ben bi tükürünce en az yarım saat gidiyo buhar falan olmuyo, bence tükürmeden önce tatlı bişey ye :)

4. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    gözlükler buhar yapmasın diye sprey sıkardık silikonlu nerde satılır dersen amway ürünlerinde bulabilirsin yada gazaltı kaynakçılarının kullandığı spreyde olabilir günlerce buharlaşmaz:)

5. gurkanbguner

gurkanbguner

Favori Kamış:
    4,20 cm surf kamış
    En İyi Avı:
    palamut 1,7 kg boğaz
    deniz gözlükleri nekadar kaliteli olursa olsun eğer kuruyken tükürüklemezseniz buharlaşma yapar dalmadan en az bir 10 dakika önce tükürükleyin ve hiç temizlemeden suya girin eğer dalmadan önce camı temizlerseniz gene buharlaşma yapar bir yöntemde yeni aldığınız maskeyi dişmacunu ile temizlemektir ben sürekli dalarım ve maskem hiç buhar yapmaz denenmiş tescillenmiş bir yöntemdir.

6. msaribas

msaribas Mustafa Sarıbaş

Favori Kamış:
    olta
    Merhaba,
    Gürkan beyin anlattıklarına ek olarak, maskenizi kuruyken tükürükleyin, aradan 10 dk. geçtikten sonra maskeyi yüzünüze takmadan önce yüzünüzle deniz suyunun ısısını mümkün olduğunca eşitleyin. Yani denize girin, yüzünüzü ve gözlüğünüzü suya sokun bir süre,yüzünüzün ısısı deniz suyunun ısısına yaklaşsın, ondan sonra maskenizi takın. Sıcak yüzünüze maskeyi takarsanız buğu yapar. Bir de, suyun altında panik yaparsanız veya heyecanlanırsanız maskenizin buğu yapması kaçınılmazdır. Piyasada satılan spreyleri boşverin, en güzeli tükürüktür.

Not : zıpkıncı değilim, scuba eğitimi alıyorum. Hocalarımdan öğrenip uyguladığım bu yöntem işe yarıyor.

7. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    MARES VEYA SPORASUB ALMALISINIZ.

8. mithatk

mithatk

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    Demirci 600gr
    teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

9. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    :)

Yücel harikasın valla.Demek keramet tükürükte

10. slimselim

slimselim

Favori Kamış:
    Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
    En İyi Avı:
    2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
    Evet bunu kendimde denedim. Az da olsa burnunuzdan hava verirseniz içeri buharlaşma oluyor. Birde Gözlük cam olursa daha iyi. Plastikler daha çabuk buhulanıyor. Şu an çok pahalı olmayan sadece cam olan gzlük kullanıyorum tükürüklüyorum ve bir problemim yok bu konuda.. Nefes kontrolü önemli sanırım.

Son düzenleme: 3 Ekim 2007
  11. M3hm3T

M3hm3T

Favori Kamış:
    gama 50, lineaeffe rapid 60, alba carbostar, diamond shark,
    En İyi Avı:
    1 kg kefal, 400 gr domuz balığı
    bir de gözlüğü ilk aldığınızda camında çok ince bir jealtin olur onu çakmakla yakın tabi gözlük camı plastik değilse :) sonra diş macunuyla ovalayın bekletin kurusun iyice durulayın. suya girerkende tükürdünmü eser yok buğudan. silitbeng reklamı gibi oldu :)

12. trefli

trefli semih sözer

Favori Kamış:
    seac-sub xfire 85 zıpkın posedion ultımade olta
    En İyi Avı:
    hala denizde duruyor
    slm arkadasım,

Maskemi yeni aldım bende.35 ytllik.Alır almaz dismacunu sürdüm 24 saat beklettim iyice temizledim sonrasında.Dalısa gittim girmeden tükrükle sildim ama o dalıs maskenin buğu yapmasından iskenceye döndü.
    ikinci kez yine aynı değisen birsey yok.3 aynı...

ve dün suya girmeden maskenin camını tükrükle sildim ayrıca yüzümü deniz suyuyla iyice yıkayıp maskeyi taktığımda ne buğu ne bir sey tam 55 dkka suda kaldım hiçbir sekilde buğu yapmadı..tavsiye ederim....:D

13. innamuraska

innamuraska

Favori Kamış:
    ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Henüz vuramadıklarımız...
    Ben de söylendiği gibi ilk aldığımda diş macunu sürdüm. sonra takmadan tükürdüm. şimdi ise arada paniklerde nefes verirsem burnumdan, buğu oluyordu. ama en garanti yöntem kafa sudayken maskenin içine su doldurmak ve o şekilde biraz beklemek, tabi nefes almadan, sonra kafayı sudan çıkarıp maskedeki suyu boşaltıp takmak.
    Böylece fizik kurallarına uyulmuş oluyor: "camın önü ve arkasındaki ısı farkı ve nem ne kadar fazla ise o kadar buğu olur"

14. ArcameneL

ArcameneL

Favori Kamış:
    olta, zipkin
    En İyi Avı:
    girida 6 kilo babamla beraberdi ama :)
    bende bircok gozluk kullandim oyle cakmakla yakin fln gerek yok ilk aldiginizda dis macunu ile temizleyin sonra dalmadan tukurun girin burundan nefes vermedikce bugu fln olmuo her gozluk bugu yapar baska turlu yapmio die cok para vermye gerek yok gozluge en kucugunu alin kafi :)

15. DELİ YÜREK

DELİ YÜREK

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    3 kilo levrek,kefal
    slm diğer arkadaşların söylediği doğru tükürükten gerisi yalan tek püf noktası gözlükcamını mentollü olmayan diş macunu ile dip bucak iç dış güzelce sıva bu işi akşam yatmadan önce yap sabah ılık su ile yıkadıktan sonra birkaç saat normal suyun içinde beklet ve gelsin balıklar yanlız tükürük işini gözlük camı kuru iken yapman şart ve dalmadan yüzünü diğer arkadaşın dediği gibi suda ıslatman şart yardımcı olbildiysek ne mutlu bize
    haaaaaaaaaaaaaaa
    bişey sorucam yaban tv de izledim mersinli bi vatandaş var soy adı karadeniz maşşallah bir yere dalıyo o ne balıklar öyle akya,levrek,çupra bilgin var mı
    GÜNÜN NEŞE İLE ZIPKININ BALIK İLE DOLSUN

16. DustDeviL

DustDeviL Özkan

ben daha dalmadım ama tanıdık taksici abiler var kışın buhar yapmasın diye sabunlu bezle siliyolar camı buhar olmuyomus yakında havalar biraz ısınınca avlanmayı planlıyorum o yöntemi denicem işe yararsa yazarım :D

17. biohazard17

biohazard17

en iyisi dişmacunudur.

18. acquis_communautaire

acquis_communautaire

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Ne kilosu yahu, gram :)
    Merhaba arkadaşlar,

Benim zıpkıncılıkla pek ilgim yok ancak en dogru cevabı sizlerden alacagimi dusunerek bu topik altinda sormak istedim.

Speedo marka amator deniz gozlugum var, snorkelling icin kullaniyorum sadece. Yazin her kullanimdan sonra tatli su ile temizlemis olmama ragmen, ertesi yaz kisin sakladigim yerden cikardigimda silikonunun sarardigini ve buzuserek deforme oldugunu gordum. Ustelik bir onceki sene de aynisi olmustu. Ben performansindan çok memnun oldugum icin yine Speedo almis, bu sefer her kullanimdan sonra daha da iyi temizlemistim ama sonuc ayni...

Yaz sonrasi ozel bir kaliba filan koymadim, ondan mi deforme oldu, ama peki neden sarardi? Yoksa tamamen tek sezonluk amator birsey oldugu icin mi? Yahu az boz para da degil 50YTL filandi yanlis hatirlamiyosam. Tabii iyi bir gozluk icin yetersiz olabilir. Ama her sene benim gibi yeni gozluk alan kimse yok tanidigim.

Saygilar,
    Utku

19. acquis_communautaire

acquis_communautaire

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Ne kilosu yahu, gram :)
    Kimse yok mu cevap verebilecek :)

20. avcianil

avcianil Anıl YÜCELER

Favori Kamış:
    Lineaeffe Oyster Cast 390,Dam quick super 340 rd makine,Apnea powerpoint 90 zıpkın,
    En İyi Avı:
    Lambuka 5.5 kg,Levrek 1.5 kg,Akya 3 kg,Fangri 1.1kg,Çipura 500gr
    Merhaba söylediğiniz kişi Nurullah Karadeniz hocamız olabilirmi acaba :) ?