Cabelas Alişveriş ölçü Birimleri

Konu, 'Takım Çantası' kısmında burman tarafından paylaşıldı.

1. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
    Hepinize saygılar selamlar.Cabelastan alışveriş yapıyorum fakat.Kamışlar ve makine alımında sıkıntı yaşıyorum.Ölçü birimlerininm karşılılarını bulamıyorum

mesela. Kamış boyu (Length) kamışın atarı(Lure wight) yada makinenin kapasitesi (capacity) ve deviri.

Elbet aranızda bu oranları bana söyliyecek biri vardır. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ocak 2020
  2. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    kamış boyu için yardımcı olabilirim ben...

mesela 6'5'' diyor ====== -oradaki 6nın yanında belirtilen (') işareti feet demektir... oda tahmini 30 cm civarıdır...

('') işareti ise inç göstergesidir oda yaklaşık 2.54 cm civarıdır...

Yani 6'5'' dediği zaman (6x30)+(5x2.5) = 192.5 cm civarı olur ;)

yardımcı olabildiysem sevinirim...

3. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    yok Namık abim...

12 inç bir feet eder...

adamlar 11 inçten fazlasını demezler!!!

illa bi zorluk çıkaracaklar ya bize :D

ama pratik olsun diye feet i 12 ile çarparak toplu bir inç rakamı çıkarabiliriz ;)

4. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sağolasın Burç makbule geçti cahillik zor iş:). Boy konusunu hallettik şimdi geldi. kamış atarlarına ve makina kapasitesine varmı bilien lure weiğht olayını ?

5. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sanırım reklam niteliği taşımaz ama taşıdığı düşünülürsede silinebilir yazdıklarım...

Burak avmarketi.com adresindeki kamış sayfasında atarlar hakkında bilgi olacaktı... ayrıca verdiğin resimdeki üstteki bilgiler makinelere ait onlar hakkında da bilgi var verdiğim sitedeki makineler bölümünde...

Oradan karşılaştırabilirsin ;)

Şahsen bende çok uğraştım ama sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım en mantıklısı mevcut türkçe sitelerden aynı yada benzer ürünlerin özelliklerini karşılaştırararak eşleştirmek ;)

6. balikci

balikci

Yabancı firmalarının iç piyasalarında kendi kullandıkları ölçü birimlerine göre boy ve test değerlerini verirler. Örneğin 2 lbs. yazan kamışın gram cinsinden değeri: 1 libre 455 gramdan 2 libre 910 gram, olur bu sayıyı 16 ya bölünce 57 çıkar. Demek ki kamış en fazla 57-60 gram ağırlık atar.

7. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    -Muratcım verdiğin bilği için cok teşekkür ederim.Peki bu şekilde bir ifade kulanmışlar. 1/32 - 1/ 4 burda 1 rakamları lbs ise 32 ile 4 nedir ve nasıl cevrilir .Çok teşekkürler tekrar

8. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    burman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    -Muratcım verdiğin bilği için cok teşekkür ederim.Peki bu şekilde bir ifade kulanmışlar. 1/32 - 1/ 4 burda 1 rakamları lbs ise 32 ile 4 nedir ve nasıl cevrilir .Çok teşekkürler tekrar

Bahsettiğiniz değerler Amerikan OZ (ons) ölçü birimidir..Bunu metrik yani gramaja çevirmek için 1 OZ ortalama 28 gr (23.349 gerçek değer) olarak kabul ediyoruz.Dolayısı ile 1/4 oz 28/4 gr yani 7 gr dir.1/32 oz 28/32 0,875 gr ortalama alırsak 1 gr dır.Yani 1/32-1/4 oz arası değer görürsen kamışın atar değeri 1 gr la 7 gr arasıdır yani bu kamış ultra light bir kamıştır...

9. balikicimurat

balikicimurat murat

Favori Kamış:
    olta,kamis,siyirti,birakma
    En İyi Avı:
    akya....13.5 kg----levrek4.3 kg
    sevgili arkadassim...... kamisin ozelikleri

length......uzunlugu demek 5 feet 6 inces..yani 1 feet 0.31 cm======1 inc=2.54 cm ..yani kamisin boyo 1.70 metre

PEACES: Demek kac parcadan olusuyor...amerikada bazi oltalar ice gecmeli ona 2 peace diyorlar,,bizde tek parca yani alistigimiz gibi olanlara tek parca yani teleskop deniyor

POWER.......GUCU DEMEK
    UL====ULTRA LIGHT HAFIF KUCUK BALIKLAR.. gol baliklari..tatli su icin
    M====medium
    L....large..buyuk olanlar,,deniz ve buyuk baliklar icin

LINE WEIGHT......misinanin cekme kapasitesi lb olarak anlatilir..1 lb=0.437 gr

LURE WEIGHT: KAMISIN KENDI OZ AGIRLIGI
    1 OZ=28 GR 10 OZ YAKLASIK 2kg 800 gr

SPINNING REELS bolumune gelince (makinadan bahsediyor

capacity....kapasitesi..alacagi misinanin kalinligi ve metresi
    220yard=200 m 8 lb ceker..yani 4kg

gear ratio....turkcesi makinanain sansimani gibi....5 ve yukari ozellikte...ayni zamanda geri sarisi var

BEARINGS......icindeki bilye sayisi..nekadar fazla bilye okadar iyi

weight==========-makinanain agirligi 1 oz=28gr
    10oz=2.8 kg

unutmadan bu kamislar genellikle 2 parcadan oluyor,,,almadan once teleskop olmasina emin ol.....yani icine katlanabilenden olsun...birde ugly stick
    shakespere almaya calis,,,umarim yardimci olabilmisimdir

10. balikicimurat

balikicimurat murat

Favori Kamış:
    olta,kamis,siyirti,birakma
    En İyi Avı:
    akya....13.5 kg----levrek4.3 kg
    unutmadan 10 feet ve ustu kamislar 50-100 gr kursun atarlar...ben genellikle 12 -16 feet kullaniyorum...70 gr ve 150 gr

11. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
  12. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çok Teşekkürler Hakan Bey Mesajınızıda aldım.Çok faydası olucak.

13. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Çok sağolun Murat bey. Benim merak ettiğim ölçü birimlerinin çevirilmesi. Mesela Kamışın Atarı (LURE Weight) Ve Kamışın Boyu ile ilgili ölçülerdi.
    Ben kendimde Cormoran bullfighter 2parçalı 10 - 30atarlı kamış kulanıyorum.Aradığım daha hassas parcalı bır kamış. Tekrar Teşekkür ediyorum.

Bişey daha sorıcam Peki bu UL kamışlar buyuk balıkları çekmezmi. Çünkü Atıcagım sahteler en fazla 9 gr. ona göre kamış alsam buyuk balık yakalamaya.?

14. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    bayes teorimini Fog gof ları hatırlıyorum ama 4 işlemde sıkıntı yaşıyorum.Malum Sözel mezunuyuz. :)

15. Burada kırmızı olanb yerler konusunda biraz farklı düşünüyorum..Şöyleki

Lure weight:Kamışın ağırlığı değil kamışın atar ağırlığı(aralığı) olmalı..at-çek kamışlar için lure weight..diğer kamışlar için casting weight

Gear ratio ise :devir oranı demektir yani kolun bir turuna karşılık gelen makara turu

16. İLKERTO

İLKERTO İLKER

Arkadaşım cabelasta bir takım çantası ararken senin cabelastan alışveriş yaptığını yazdığın mesajın takıldı gözüme.bende bir takım çantası almak istiyorum ama nerede bulacağımı bilmiyorum yardımcı olursan sevinirim.

17. violinist41

violinist41 Deniz

Favori Kamış:
    Lineaeffe extreme cast-Lineaeffe Scruve 4,50 surf-İtalcanna vertigo-shimanospeedmasterspn
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000, Twinpower 8000PG,Bull's eye XT9120,Saragosa 6000,Sustain 5000,Tica Dolphin
    En İyi Avı:
    14 kg Akya
    gitti gidiyor da engin bey var o satıyordu. dükkan adı istanbul balıkçılık