Çağrı "Yasa Dışı Balık Satışına Son, Belediyeler Göreve"

Konu, 'Tebliğler' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Çok sayıda insanı bir araya getiren önemli bir sivil toplum örgütü olarak Balıkavı.net'in de paydaşları arasında yer aldığı, yasa dışı balık satışını etkin bir şekilde engellemek için belediyeleri göreve davet eden çağrı imzaya açılmıştır.

İçişleri Bakanlığı ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü metnin kendilerine ulaşmasını bekliyor.

Lütfen imza sayımızı artırarak yasal değişikliği hızlandıralım.

http://imza.la/yasadisi-balik-ticaretine-son-belediyeler-ve-muhendisler-goreve

2. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Henüz sadece 386 kişi imzalamış. Fakat daha iki gündür açık olması ve paylaşımlarla günden güne daha çok kişiye ulaşacağını düşünürsek, süreç bitiminde ulaşacağımız toplam sayıyı çok merak etmekteyim.

Sadece imzalamakla kalmayalım, sosyal ağlarda paylaşarak daha çok insana ulaştıralım.

3. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Imzaladim Ogretmenim.:)

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Hiç yazmadıysam 2 sene içinde en az 4 kere ilgili makama yazdım ama semt pazarında hala parmak kadar balık satılıyor .. ilgililerden tık yok

m.muvaffak işmen <mufi1957@gmail.com>
    11 Şubat (1 gün önce)
    Kime: torbali

Sayın yetkililer , bilindiği üzre eski adı ile Ayrancılar beldesinde Pazar günleri semt pazarı vardır.. ve burada balık satılır ,

SU ÜRÜNLERİ KANUNU Kanun Numarası: 1380 Kabul Tarihi: 22/03/1971 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 04/04/1971 Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 13799

Madde 33 - (Değişik madde: 22/07/2003 - 4950 S.K./5. md.)

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı teşkilatında ve Bakanlığa bağlı su ürünleri ile ilgili teşekküllerde su ürünlerinin, deniz ve içsuların koruma ve kontrolü ile görevlendirilen personel ile emniyet, jandarma, sahil güvenlik, gümrük ve orman muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve korucular ile emniyet ve jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri bu Kanunla ve bu Kanuna istinaden konulan yasaklardan dolayı, bu Kanun kapsamına giren suçlar hakkında zabıt varakası tutmak, suçta kullanılan istihsal vasıtalarını ve elde edilen su ürünlerini zapt etmek ve bunları 34 üncü madde hükmü saklı kalmak şartı ile adli mercilere teslim etmek; ek madde 3'te yer alan hükümler çerçevesinde idari para cezalarını kesmekle vazifeli ve yetkilidirler.

Sorularıma cevap verirmenizi rica ederim :

-Satılan balıkların boylarının denetimi gerçekten yapılıyormu ?

-Satılan balıkların türleri - avlanma zamanları - denetleniyormu?

-Zabıta personeli nin bu konuda (yasal boy ve zamanlar) eğitimleri -bilgileri varmı ?

Saygılarımla

Muvaffakİşmen emekli bankacı

eğekent 4 torbalı -İzmir..

5. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ahh herkes senin gibi olsa guzel Abim.:) Bu arada yazdigin guzel yorumlara yogunlugum nedeniyle cevap veremedim.Katkilarin icin tesekkur etmek bu ana nasip oldu.Sag ol, var ol.:)

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bu yıl Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü 20-25 kişiden oluşan ve her biri farklı illerden gelen bir tim oluşturdu. Ülke sathında barınaklardan, limanlara, balıkhaneden, karayolunda seyreden balık araçlarına kadar her yerde ani baskınlar yaptı. Tezgahlarda küçük balık maalesef ortadan kalkmak yerine daha da çoğaldı.

Satılabilir balığın belli özellikleri vardır ve satılamayan balık (ticari balıkçılar açısından) avlanmaz.

1- Menşei belgesi olacak (ruhsatlı bir tekne tarafından avlandığını gösteren) Amatör, oltacı, zıpkıncı vs. tarafından avlanan balıkların menşei belgesi olmadığı için, lokantalarda ve balık satış yerlerinde bulundurulması mümkün olmayacak, böylece balık ticareti konusunda kimsenin kişisel yorum ve davranışına mahal bırakılmayacak
    2- Tür için yasak sezon olmayacak (özellikle içsu balıkları)
    3- Boy sınırlamalarına uygun olacak
    4- Sağlıklı olacak

Peki bu denetlemeyi kim yapacak?
    İllerde ilçelerde teşkilatı olmayan genel müdürlüğün yapmasına olanak yok, çünkü ne eleman ne teşkilat yok. Sahil güvenliğin satış tezgahı ve lokanta denetlemesi mümkün değil, polis ve jandarma da denetleyemez.
    Zabıta teşkilatı her belde ve belediyede mevcut. Üstelik Muvaffak beyin de belirttiği gibi; 1380 sayılı kanun zabıtaya sorumluluk vermiş. Fakat nedense zabıta yönetmeliklerine balık ticaretinin denetlenmesi eklenmemiş.
    Bu çağrının amacı bu yanlışlığın giderilmesidir.

katkı sağlayan herkese ülkem adına ve sürdürülebilir balıkçılık adına teşekkür ederim.

7. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cok sevgili Yakup Ogretmenim

Ikinci maddeyi acarmisiniz?Ben anliyamadim.

Bir de bu 4 madde bir teklifmidir, bir onerimidir?

Saygilar sevgiler sunarim degerli Abim...:)

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sanırım iki üst satırdan kopuk okudun Alp.
    Bir balığın satılabilmesi için, o tür için yasak mevsimde olmamamız gerekir. Örneğin Nisan ayında tezgaha hiç bir şekilde sazan konmaması gerekir.

Edit: bir ilave daha yapayım
    aslında bağlantıya tıklandığında gelen metinde ve daha önce forumda çağrı ortaklığını ilan ettiğimiz başlıkta genişce yazılıdır.

Bu çağrı: iç işleri bakanlığının belediyelere bir genelge göndererek, "Zabıta Yönetmeliğinizdeki" eksiği giderin demesi içindir.

9. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Biraz yorgunum ogretmenim sanki teklif ticari balikci icin balik boyu aranmiyacak gibi sacma sapan bir anlam cikararak okudum ve bir yalnislik varmi diye merak ettim ilk mesajda.

Gerisini zaten cok degerli ve olmasi gereken bir caba olarak goruyorum.Dun Talip Beyin acmis oldugu basliga cok yogun oldugum icin bir yorum yapamadan ilgili eklentide konuya destegimi sunmus imzami vermistim.

Hasretle kucaklar saygilar sunarim.:)

10. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    +1 :thumb: :clap2:

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Geçen hafta zabıtanın yanına gittim

- Memur bey , bakın burası pazar yeri , her yaştan insan gelir belli bir otoparkımız yok ara sokaklarda da bazı yol kenarlarına bazı kişilerde araç park etmesin diye bariyer ,sandalye vs koymuş yaşlı insanlar bunca yükü anca arbası ile götürür arabası ile gelmek zorunda ve yol işgali var ..ilgilenin.
    vs derken konu jandarmayı çagırmaya kadar gitti..

Kanatim şudur daha bir kütüphane kitap okuyup ,

Önce insan nedir - Sonra saygı sevgi nedir - Daha sonra Balık nedir ve en son kanun nedir nasıl yürütülür..

Öğrenmemiz lazım ..

Sevgili kardeşim Hüseyin sende sağol varol :)

12. 4443

4443

Paylaşım ve davet için teşekkürler YAKUP hocam imzaladım ve sosyal ağlarda paylaşımını yapıyorum sevgiler ...

13. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    güzel ve istediğim hareket bravoooo

arkadaşlar ben 443. idim face paylaşmak istedim olmadı başarırsak hız alır.....

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
  15. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Sucul alem - tabiat ana için faydalı olan her şeye katılmalıyız..

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Tekrar merhabalar;

Çağrı haberdar olan gerçek doğa dostu herkesin çok güçlü desteğiyle 980 imzaya ulaştı.

Çağrı paydaşları sayısı 30 u buldu. Dernekler, forumlar, kooperatifler dışında binlerce üyesi olan Facebook grupları da "güçlü" destekleriyle çağrıyı ileriye taşıdılar.
    Tüm paydaşlar "tam destek ve başka elimizden ne gelirse yapmaya hazırız" diyerek desteklerini pekiştirmiştir.

Özel davet beklemeden çağrı paydaşları arasına katılan ve imzalarıyla çağrıya destek olan herkese ülkem adına teşekkür ederim.

Bu çağrının amacı kısaca; "zabıtanın balık satış yerlerinin denetlemede aktif olması"dır.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün denetim elemanı ve lojistik imkanları maalesef etkin bir denetim için yetersiz. Bu nedenle tezgahlardan küçük balık satışını bir türlü önlenememiştir. Zabıta daha yaygın bir teşkilat olarak bu kötü manzaraların azalmasında etkili olacaktır.

Çağrının ortakları aşağıdaki listede verilmiştr.

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Bende imzaladım, hayırlı olsun.
    Bu konuda çalışma yapanlara da teşekkür ederim. :)