canlı yem levrek avında iğne seçimi...

Konu, 'İğneler' kısmında poga.T tarafından paylaşıldı.

1. poga.T

poga.T Hasan YILMAZ

En İyi Avı:
    3.250 kg levrek
  2. sudak

sudak erol

Favori Kamış:
    el otası kıyıdan kamış
    En İyi Avı:
    2.260 kg antenli mercan şimdilik
    Mustad 1251 2/0

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Evet. Kesinlikle doğru tercih. Lakin en az 10 numara olanı kullanmalı 2kg nin üstündeki levrekler daha küçük iğneleri kağıt gibi açıyor. Kerata hayvan. Bende eski avlarımdan kalan açılmış numune iğneler hatıra olarak saklanmaktadır:) Ama merak ediyorum bu iğneyi ben elimle açamıyorken bu hayvan taa ciğerine saplanan iğneyi nasıl açmayı başarıyor? Görmek isterdim.

4. ğne kullanacağınız canlı yeme göre ve takılış şekline göre değişmekle birlikte 01-04 arası iğneler tercih edilebilir..Bunun yanında şahsi tercihim iğnenin mat krom renginde olan renkleridir

5. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    mustad 1251 olarak önerilen iğneyi google da aratınca uzun palalı ve nikel görünümlü bir iğne çıktı ama bu levreği huylandırmıyor mu ?
    Ayrıca levrek için vakti zamanında almış olduğum bir kutu iğne vardı içinden 4 farklı iğne çıktı..

Canlı yem bırakma ile hangisini tercih etmem gerekir?
    Klasik uzun palalı bir iğne yok
    fotoğrafı aşağıda...yem olarak kupes veya benzeri kullanmayı düşünüyorum

6. poga.T

poga.T Hasan YILMAZ

En İyi Avı:
    3.250 kg levrek
    çok teşekkür ederim önerileriniz için,peki yağmurlu havanın levrek tutmaya herhangi bi etkisi varmıdır?Forumu sürekli okuyorum,bi çok kişi ürkek hayvan old. yazmış,yağmur yağarken kaçar mı acaba ??

7. Aksine yağmurlu ve dalgalı denizde şansınız çok daha yüksek olur..;)

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Güzel kancalar. Genelde Fly (sinek) bağlamak amaçlı ve bazen de kurt, teke, solucan takılarak kullanılan kancalardır.
    Boyutunu buradan anlamak zor ama, doğru düğümle bağlarsanız 3. kanca levreğe uygun. 2. kanca balık takmada kullanılır ama genelde ölü yem balığı ve shasy içindir.

9. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Cevabınız için teşekkür ederim Yakup bey ..Numaralarını ben de net bilemiyorum açıkcası.
    Ben de 3. ve en sağdaki arasında kalmıştım. En sağdaki de nisbeten uzun palalı ve palası da ekstra kertikli olduğu için levrek gibi yemi kusan balık için belki işe yarayabilir diye düşünüyordum....
    3. yü bağlayıp deneyeceğim..:)

10. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Sağlam ciğer var demek ki :D

11. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

O kertikler yem olarak kurt takıldığı zaman iğneden sıyrılamaması içindir.

12. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    o çentikler levreğin ağzına bile değmeden geçer arkadaş kusarken sen levreğin ağzı ile o kanca arasında bi bağlantı kursan iyi olur koca ağızlı canavara karşı küçücük kancacık o sadece yem olarak taktığın parçayı tutabilsin diye dir avcılığı sadece yemi iyi tutarak arttırır başka da bi işe yaramaz bence :D

13. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :D :D namık abicim senin gibi bi avcıya (tereciye tere satmaya ) bi niyetim yok bunun cevabını da ancak şöle verebilirim yüksek müsadenle öğrendiğim kadarı ile yemi tutup belli olmayan bi mesafe ağzında taşıyor ama yutuyor olsa daha çıkaramaz heralde ama belli ki güvenli bir tutum var taa ki tuzak olmadığına ikna olana kadar da yutmuyor yani yemde kancanın konumu bu sorunun cevabı ile direk bağlantılıdır abi mesela çengel iğne var balık ağzına soktuktan sonra bi daha çıkaramıyormuş mustad chirkle hook diye bi çeşit iğne ondan kurtulamıyormuş
    tek mesele balığı yeme atlatmakta kalıyor :D :D

14. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    abi çare mustad chirkle hook en küçüğü 1/0 zaten sonrası yücel usta için ben sadece 1/0 ını bulabildim raporunu yazmadım ama 7 kilogramlık vatoz ykldım ve kanca tıpkı reklamlarındaki yerdeydi 16 cm lik gelinciği yutmuş ve kanca ağzının kenarındaydı ama paslanmaya uyuz olan abilere duyrulur paslanıyor ilk kullanımdan sonra isteyenler de tedarik ederim daha levrek tutamadım ama vatoz ve iskorpit bide kıçı kesilmiş kefal vardı abi yutsaydı kesi livardı ama :D

15. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    hayır abi kesinlikle tasma yok eğer sen tasma atarsan balığı azad etmiş olursun ben çift kalmalı makinalarla avlanıyorum çıyorum kalamayı sonra gelecek olan o muhteşem cızırtıyı bekliyorum sessizce ve hareket etmeden müzik dinliyorum aipot tan çoğu zamanda BAKARA MAİDE EN AM SÜRELERİNİ DİNLİYORUM bereketli olsun diye yakında okumayı bilmeden hatm edecem abi

16. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    abi az önce sorunda tasmalı avlar dedin balık tasmayı nasıl atar az çok bi bilgim var ama bu kanca zaten sazan kalkan gibi balıklar için değil de pike yapan balıklar için abi yani tasmanı kendin at modelli bi iğne abicim fizik uralı ile sabit diyorlar bilmem ne kadar doğru ama bişeler formüller var abi ama model kendi tasmanı kendin at :D :)

17. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    evet abi doğru ama yanlış bi açıklama mı yaptım yoksa ben sürekli ondan kullanıyorum buldum bulalı canlı balık takacağım zaman evet daha levrek alamadım ama diğer balıklarda tutluyor o gözel kısa pal bide iyice saklanıyo abi biliyorsan bu kancaları bişe soracam tekeyi nasıl takacaz bu kancaya yaa

18. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    abi senle anlaşmak için evliya olmak lazım yazılarının nerdeyse hepsini okudum sen kimse ile anlaşamıyosun ki anti sosyallik var sende :D :D :D :D benden ne istediğini söle bende varsa vereyim abi oruç kafama vurdu zaten bebek te cır cır olmuş
    yağmurda var levrek te yok oooğğooh şimdi izmarite talim,

19. poga.T

poga.T Hasan YILMAZ

En İyi Avı:
    3.250 kg levrek
    bende o kusma işine çok takıldım balık nasıl olurda ağzına takılmış kancayı kusabilir:S bir de herkes kalamayı açık bırakıyorum diyor,dalgalı havada kamışı dikip kalamayı açık bıraktığımızda dalgadan misina kamıştan sürekli salınır,genelde dalgalı havada azda olsa yosun olur ve misina yosun toplar,şu kalama işini hala çözmüş deilim:S

20. poga.T

poga.T Hasan YILMAZ

En İyi Avı:
    3.250 kg levrek
    yardımcı olacak yok mu :)