CE Belgesi yüzünden bot mu almam gerekecek?

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında mka.mka tarafından paylaşıldı.

1. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Botu elden geçirdim bakımını yaptım motorumuzuda aldık. Sıra geldi bağlama kütüğüne. Ancak İstenilen belgelerden birtek botun CE Belgesi eksik. Türkiye distirübütörü kapanmış. Amerikadaki üreticisiyle iletişime geçtim CE belgesi düzenlemek için 100 USD para istedi :( Benim bildiğim bu belge her bir bot için ayrı düzenlenmiyor mevcut belgeyi sadece mail atacak yoksa benmi yanlış biliyorum? Botun aynasındaki tablada CE işareti ve CE numarası var bu yeterli omluyormu? Veya bir çözüm yolu önerebilecek arkadaşımız varmı?

2. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    CE belgesi avrupa ülkelerinin istediği avrupa dışında üretilen ürünler için şart koşulan bir belgedir (yeterlilik belgesi gibi birşey)

üretimi yapılan belli bir seri için alınır mesela x1 botunu avrupa için yapıyorlar avrupa ya girebilmesi için ce belgesi şart olyor ve bu seri için belge çıkartılıyor..
    eğer ki botu aldığınız zaman ce belgesi aldığınız ülke için gerekli değilse istenmiyorsa belgeyi üretici çıkartmamıştır..

botun üzerindeki yazılar belge yerine geçmediği için belgeyi üreticiden almanız gerekli diye biliyorum (para talep ediyorsa yapacak bir şey yok)

3. taricak

taricak Tarık Arıcak

Favori Kamış:
    Alba Star Volume 330 cm
    Favori Makine:
    Silstar Thunder 7000
    En İyi Avı:
    Sazan 1 kg
    CE belgesi değil EC decleration düzenleyip gönderirler. Bu ücretsizdir. Ancak kargo ücreti minimum 40 USD civarı olabilir. Siz mail olarak kopyasını isteyin ve şansınızı öyle deneyin. Eğer olmazsa yapacak çok fazla birşey yok. Sahte evrak düzenleyenler var ama onun cezası çok büyük. Öyle birşeye girmemeni tavsiye ederim.

Saygılar

4. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Bana gönderdikleri mailde CE Belgesi düzenleme maliyetinin 100 USD olduğunu söylediler ve faturanın kopyasını (?) istediler. Cevap olarak para istemelerinin etik olmadığını sonuçta yeni bir belge düzenlemeyeceklerini mevcut belgeyi mail atacaklarını söyledim. Bakalım ne cevap verecekler. Botun üzerinde CE işareti olduğuna göre bu seri için mevcut bir belge var diye düşünüyorum. Ayrıca faturanın kopyasını istemeleri acaba aynı belgeden bahsetmiyormuyuz sorusunu aklıma getirdi. Sonuçta faturadan bağımsız bir belge bu. Amerikayla aradaki saat farkı yüzünden iletişimde çok yavaş ilerliyoruz. Bakalım nasıl sonuçlanacak.

5. taricak

taricak Tarık Arıcak

Favori Kamış:
    Alba Star Volume 330 cm
    Favori Makine:
    Silstar Thunder 7000
    En İyi Avı:
    Sazan 1 kg
    Eğer faturanız hala mevcutsa, model numarası açısından bunu isteyebilirler. Ancak daha önce yazdığım gibi CE belgesini size göndermezler. EC Decleration of Conformity belgesini göndermeleri gerekir. Siz yinede firmanın web sitesinde araştırın. Mevcut model no ile ilgili deklerasyon veya sertifika varsa onun kopyasını kullanın. Yoksa deklerasyon isteyin.

Saygılar

6. dincer

dincer Dincer YILMAZ

CE ( EC Declaration)

Merhaba. Ben de 2 sene önce botumu kaydettirdim. Bahsettiğin belgeler bende yoktu. Firmalaradan istedim. Hrhangi bir ücret talep etmediler. Motor distribütörü mail ile gönderdi (Tohatsu). Bot bayii kargo ile gönderdi. Belgeleri incelediğimde kendi ürünlerinin tümüne ait bir belge olduğunu gördüm. Dolayısıyla bir tek ürüne geçerli değil. Ellerinde varolan belgenin fotokopisi anladığım kadarıyla. Selamlar.

7. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Botun ayna bilgilerinin resmini mail atmıştım. Orda bütün bilgiler var aslında. Buna rağmen faturayı istediler. Akşam olsunda ne cevap yazacaklar bakalım. Bende tek bir belge diye biliyorum. Tarık Bey CE belgesini neden göndermezler yani liman kaydı için gerekli olan o bildiğim kadarıyla? Veya siszin bahsettiğiniz belgenin farkı nedir?

8. legendario

legendario Lütfü Özbay

Favori Kamış:
    Albastar Bosphorus 2308 4.20 200-300G
    Favori Makine:
    Penn Fierce FRC6000
    En İyi Avı:
    koca bir ağaç kütüğü
    CE belgesi tek bir ürün için düzenleneceği gibi tek seferde birkaç ürün için de düzenlenebilen bir belgedir. Belirli zamanlarda uluslararası standardların güncellenmesine atfen geçerlilik tarihlerinde bu belgeler yenilenir. Sizin botunuza ait model numarası bu belge üzerinde işli olabilir yada olmayabilir. İşliyse üretici bunu bir kopya olarak zaten verebilir kendi kaşe ve imzasını yaparak, bakanlıkta bunu böyle kabul edecektir. Mail ortamından gelicek belgeylede kabul ettirebilirsiniz, yeterki bot modeliniz belge üzerinde gözüksün.
    CE belgesi, ürün kendini kanıtladığı taktirde test kuruluşlarınca düzenlenerek üreticilere verilir , EC Declaration of Conformity ise üreticinin CE yi özet alarak kendi düzenleyebildiği bir belgedir. Bunu test kuruluşuda verebilir aslında biraz karışık konular.

9. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    :) Evet biraz karışıkmış

10. eseses kikiki

eseses kikiki Gökhan Tunalı

Bu CE belgesi nasıl birşey acaba, bendeki botta (Neta) sadece kullanma kılavuzunda belirtilmiş, bot aynasındaki plakada var bir de.:confused:

11. dincer

dincer Dincer YILMAZ

CE bir kalite belgesi olmayıp üretici firmanın avrupa normlarına uygun olarak üretim yaptığını ürününün üzerine işaretlemesi demektir. Hehangi bir test kuruluşundan alınan belge değildir. Sadece bu normalara uygun üretildiğinin beyanıdır. Selamlar.

12. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Dinçer Bey bende aynı şekilde düşünüyorum. . Ancak araştırdığımda kayıt yaptıran arkadaşlar CE belgesine çok dikkat ettiklerini söylemişler. Sonuçta botun seri numarasının olduğu aynada bu işaret var ama yeterli olmuyor sanırım :(

13. dincer

dincer Dincer YILMAZ

Ben yazıcı çıktısını götürdüm herhangi bir sorun çıkartmadılar. Size tavsiyem elinizdeki takımların marka ve modellerini yazarsanız belki burayı takip eden arkadaşkarda sizin takımınıza uygun ce bulunabilir. Selamlar.

14. dincer

dincer Dincer YILMAZ

Şu an elimde tohatsu marka motorların ce belgesi var gönderebilirim isterseniz.

Soner5296 bunu beğendi.
  15. dincer

dincer Dincer YILMAZ

Botun Ce belgesinin fotokopisini saklayıp saklamadığımı hatırlamıyorum. markası SEAMASTER Q

16. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Aslında türkiyede bu bottan varmıdır emin değilim distiribütörü uzun zaman önce kapanmış. Ama umarım yardımcı olabilecek çıkar Botun markası APEX Model RIL-32
    aslında bot çok iyi durumda olmasa hiç düşünmeden yenisini alacağım ama bir belge yüzünden hypolen botu ıskartaya çıkarmak istemiyorum. Bu arada üretici para istemesinin etik olmadığını söylediğimden beri bana cevap vermeyi kesti :)) Şansımı biraz fazla zorladım galiba :D

17. dincer

dincer Dincer YILMAZ

18. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Dinçer Bey tarih 31 Aralıktan 29 şubata çekilmiş. Bu durumu biliyordum fakat motoru aldıktan sonra kayıt yaptıracaktım. Motoru aldıktan sonra baktığımda tarihi öne almışlar :(((

19. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Dostlarım tekrar merhaba. Üretici ISO ve EC Decleration belgesi gönderdi. Sanırım bu iş oldu (mu?)

20. dincer

dincer Dincer YILMAZ

gözün aydın..