ÇEMBER İĞNE KALLANANLAR (CİRCLE HOOKKS)

Konu, 'İğneler' kısmında dalyan48 tarafından paylaşıldı.

1. dalyan48

dalyan48 deniz

uzun zamandır bu iğneleri araştırıyorum.Genelde boot kamışı kulandığım için tasmalamam çok iyi değildir.Sorum şu bu iğneleri kullanan arkadaşlarım var ise ner gibi sorunlar yaşadılar dezavantajları nelerdir.Yaptığım araştırmalarımda genelde iğnenin özelliği hakkında bilgiler var.Hedef balıklar çipura mercan kopez kolyoz istavrit vb.
    Avlarıız hep bol olsun şimdiden teşekkkürler

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bende araştıryorum. Kıyıdan beklemeli çupra avında kullanmak istiyorum. Lakin görmeden almak istemiyorum. Buradaki bayiilerde de bulunmuyor.

3. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    takip... :)

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Circle iğne kullandım. İzmirde rahat bulunuyor ayrıca. :)

Lakin benim ve avdaşlarımın pek hoşuna gitmedi.

Circle iğne genelde damaksız balıklarda huni ağız yapısı bulunan sazan tipinde veya ada izmariti gibi balıklarda etkin sanıyorum.

Forum içinde amacı dışında Çipura ve mırmır tipli sert damaklı balıklarda da kullananlar var ve gayet güzel avları olduğunu da okuduk.

Lakin bu biraz da nasıl avlanıldığı ile de ilgili.
    Şöyleki: Circle iğneli bir yemi balık alıp ağzında çevirip iğneyi veya takımı kusmaya çalışırken muhtemelen damağa girmesi bekleniyordu verilen bilgilerde. Tasma atmak kesinlikle tavsiye edilmiyordu.

Eğer takımı yemleyip atıp sabaha kadar uyuyup, sabah olunca bakalım ganimet varmı denilecekse circle iğne uygun olabilir. Ancak takımı gözlemeyi seviyor her zil sesinde heyecanla kamışı izliyor ve balığı yakalarken etkin rol oynayıp tasmalamak istiyorsanız bu iğne tipi damaklı balıklara kesinlikle uygun değil.

Ben tasmalamaktan hoşlandığım için her anı kaçırmamak, her vuruşu izlemek ve etkin rol oynamak istediğimden hiç memnun kalmadım circle iğnelerden. Şu anda da kullanmıyorum. Geçen yaz döneminde birkaç çipura kaçırdık tasmaladıktan sonra. :)

Hareketli olmayan avlaklarda takım kurulup yatılacaksa, tavsiye edilebilir bence. :)

5. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Ben kıyıdan avlarımda genelde aktif olarak iki takım kullanıyor,birinde yengeç takıp uzaklara savuruyor ve kamışın ucunada zili takıp onu unutuyorum,diğer kamış ise kolumun altında habire yemleyip hanosların karnını doyuruyorum :D O zaman ben zil takıp unuttuğum kamışa çember iğne kullansam dahamı avantajlı olurum diyorsun yani? :)
    Yeni taktikler geliştirmeliyim 2 hafta sonra 2-3 günlük bir balık avı kampı yapıcaz daha şimdiden geceleri gözüme uyku girmiyor heyecandan bir avmarketi.com bir balıkmarketim.com derken maaşı yine hanoslara yatırdık hihi

6. fleto

fleto baran kilitci

Favori Makine:
    daiwags9
    bu iğneler fena namussuz.ispendek ve kefala çok uygun.avcılığını yaptım yaşadım.oskar hayalet misinayla çok uyumlu.

7. dalyan48

dalyan48 deniz

Galiba kopezin ağız yapısı bu oltaya pek uygun değil galiba. Çipurada sert ağız yapısı var. Ben tekneden av yaparken kaptan eline olta kasnağını alıyor bir bir balık alıyor ben sadece balıkları besliyorum. Umarı yaorumlardan sonra bu çember iğne sorunlarımın çözümü olur...

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    :laughing: :D :p

Maaşı hanoslara yatırma kendine mukayyet ol Faruk. :D:D:D

Avlanma şekline göre değişir dediğim gibi. Unutacağın takım varsa, özellikle hareketli geçmeyen ve iri balık vaad eden yerlerde çok avantajlı olabilir.

Tek iğne, gezer kurşunlu takıma yengeç veya madya (bana göre çember iğne madyaya daha uygun) takıp, unutabilir. Diğer takımla kendini eğlendirebilirsin. Mantıklı ve başarılı olabilecek bir sistem olur bence. :)

Yengeçin yapısı itibariyle, sert kabuğuna çember iğneyi takarken hayvanı öldürebilir, avcılığını düşürebilirsin. Bana sanki madya, yem olarak çember iğneye daha bir uygun gibi geliyor. :)

İcabında unutacağın 2 takım da yapabilirsin. :) Bizi de bilgilendirirsin icabında. :p hihi

9. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kaptan gopez tutuyor sen o sırada balıkları besliyorsan. İğnen muhtemelen büyük olduğu içindir. Yahut yemi gereğinden büyük takıyorsundur bence.

10. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Aslında çember iğneyle her türlü balık yakalanabilir, çalışma mantığı balığı yanaktan yakalamak olduğundan balığın çeneli veya çenesiz olmasının bu iğnenin çalışma sistemi için önemi yoktur ama iğne boyutu ile hedef balığın ağız boyutu arasında doğru orantı vardır.Küçük iğneyle büyük balık yakalama şansınız çok azdır,küçük iğne balığın yanağına batmadan çıkar gider. Ben çupra avında ara ara kullanıyorum(Owner 5114).350-700 gr arası no:2 çalışırken daha büyük balıklarda no:1 daha avcı oluyor.

http://i46.tinypic.com/ocug.jpg

http://i47.tinypic.com/2wnv7sj.jpg

Ama amaç kupez/mırmır gibi yumuşak ağızlı balık yakalamaksa owner 50660 iğne çok çok daha avcıdır. Ama bu iğnenin dezavantajı ; tek kullanımlıktır, çok çabuk körelir, her av yenilemeniz gerekir.

Tabiki bu yazdıklarım kendi deneyimim ve yorumumdur, kişiden kişiye değişebilir. Rastgelsin :)

http://www.youtube.com/watch?v=gR23sY2UFFo

http://www.youtube.com/watch?v=0-gk9-IXTjw

11. ovunc41

ovunc41 övünç karlıdağ

Favori Kamış:
    Trabucco İridium Distance 4.20 3p,Ryobi Komatsu 3.75 50-150 ,Spro GTPRO 2.40 15-40 3 parçalı spin
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 4000 FA,Shimano Ultegra XSC 5500,Shimano Catana 4000,Ryobi Ecusima 8000vi
    En İyi Avı:
    kiloluk eşkina,1.1 kg mırmır,lüfer vs..
    merhabalar..

ben circle iğneyi mırmır avlarımda kullanıyorum ve gerçekten çok çok memnun olduğumu söylemeliyim..

circle kullanmadan önce mırmırların karnını doyuruyordum hep kullandıktan sonra mırmırlar benim karnımı doyurmaya başladı diyebilirim :)

şaka bir yana genelde tasmaya gerek kalmıyor bu iğnelerde ben kullanmayı seviyorum ama tercih meselesi..

aynı zamanda minekop avlarında da oldukça başarılı olduğunu biliyorum,çipura için bişey diyemem bizim yöremizde pek karşılaştığımız bir balık değil..

şimdiden rastgelsin..

12. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Yeniliklere açık olmak lazım. Denemekle tecrübe etmek gerekir.

13. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Şayet yakala bırak disipli,nini ilke edinmişseniz Circle iğne kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Şayet canlı yemle sırtı yapacaksanız geniş ve iri bir circle iğne,iğnenin yem balığının burun deliklerinden geçirilerek kullanılması halinde,yem balığının yüzme ve salınma hareketlerinin daha gerçekci olmasını teminen,circle iğnenin sair iğnelere nazaran şaftının daha geniş olması sayesinde gerçekleşebileceğini ve randıman vereceğinide unutmayınız.

Balık vurmadığı hallerde isterseniz yem balığını tekrar iğneden çıkarıp kolayca pek örselenmeden çıkararak salıverirsiniz.

Ancak yengeç gibi mamun gibi teke gibi ve hatta karides gibi yemlerde iğneyi yeme güzelce takılmasında zorluk yaşarsınız,vakit kaybedersiniz.

Sahilden beklemeli avlarda dikkati dağılan bir avcıysanız circle iğne kullanıp balığın kendi kendini tasmalayıp yakalanmasını bu iğne kullanımı ile daha rahat sağlarsınız.

Atçek avını seviyor olupta kimi balığı salıverme niyetinde iseniz,rapalaların 3'lü iğnelerini çıkarıp Circle iğne kullanmanız halinde yakalanıverme randımanında pek düşme olmazken,balığın pek örselenmeden tekrar salınıvermesinide bu iğne ile avlanmanız isabetli olacaktır.

14. dalyan48

dalyan48 deniz

Ben genelde muğlada dalaman çayının denize döküldüğü yerde şeytan oltası tabir edilen pırdöndü ve kursun olmadan 7 no iğne ile 25 mm misina ve teke kullanarak akıntıya bırakmak suretiye gece avı yapıyorum.genelde levrek,sargoz,mırmır.melanurya gibi 500 gr 1 kg arası balıklar geliyor.Balık oltayı birden alıyor ve hızla geri dönüyor. bence bu çember iğne burada iş yapar ama küçük boyunu bulabilirsen

15. dalyan48

dalyan48 deniz

Birde çember iğneler heryerde yok internetten sparişte sıkıntılı numaraları birbirini tutmuyor.

16. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Kullandığım en güzel circle "Matzuo" idi. Tek iğneli takım ile 5 kg çipura aldığım gün oldu :) Bu arada sarkıtma avlarında daha verimli olacağını düşünüyorum ;)