Çömezim, yardım!

Konu, 'Kamışlar' kısmında Magician tarafından paylaşıldı.

1. Magician

Magician Magician

Öncelikle merhaba abilerim kardeslerim araniza yeni katildim. Yeni bir makine ve kamış aldım. Makinem Remixon X-Pro 65 Surf, kamışım ise decathlondan 4.20m uzunluğunda 100-200 atarlı teleskopik Caperlan Surf. Ben çoğunlukla tatlısuda avlanıcam ve hedefim sazan olucak. Şamandıralı oltayı daha çok seviyorum fakat
    100-200 atarlı bir kamışa 100gr kurşun taksam onu taşıyabilecek bir şamandırayı nasıl bulucam, sonra mesela bu ağırlıkta kurşun takınca dibe çekmez mi yani dip oltası gibi olmaz mi? Bugün bir balıkçıya bilgi almak için gittim derdimi anlattım bana, eger şamandıralı av yapmak istiyorsan 100gr kurşun kullanma
    dedi . Yaylı ( hamur vs. sarılandan) ve çok kancalı sazan için klasik olan şeyden verdi kurşun olarak da 5 gr küçücük bi kurşun verdi kafam karıştı forumlarda hiç böyle bir şeyler okumamıştım. Kamışımdan verim almak ve uzağa atabilmek için (uzağa atmak hoşuma gidiyor ) 100gr kurşun takıp şamandıradan da vazgeçip dip takımı mı yapmalıyım (aynı zamanda avlanıcağım yerde dip oltası sıkıntılı olabilir takılma ve kopma ihtimali var) yoksa 5 gr kurşunla mı atmalıyım? Misina olarak da sufix tritanium surf 0.30 mm kullanmayı düşünüyorum eğer 100gr gibi kurşun takarsam ucuna 0.40mm eklemeyi düşünüyorum bilmem gerek olur mu buna. (makinem ve kamışım hakkındaki görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim). Yardımlarınızı bekliyorum. ♠️♦️♣️♥️

Son düzenleme: 21 Haziran 2018
  2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    100 gram ağırlıkla hiç uğraşma. O kadar ağırlığa hiç lüzum yok bence. Avlandığın bölgenin dip yapısı taşlık, kayalık yada çok yosunlu ise bence şamandıralı takımla avlan. Çünkü yeni başlamış biri olarak iğnelerini defalarca kez dibe takarsın. 6-10 metre gibi yakın bir uzaklığa olta atıp sazan yakalayan o kadar çok kişi gördüm ki. Dip yapacaksan başlangıç için 20-25 gram dene. Daha sonra işi öğrendikçe zamanla verim aldığın, sana kolay gelen yöntemi keşfedersin.

Magician bunu beğendi.
  3. Magician

Magician Magician

Öncelikle çok teşekkür ederim. Şamandıralı sistem için kaç gr kurşun kullanmalıyım? Bir de bu sazan için üretilen yaylı bir şey var ya onu şamandıralı sistemde mi kullanıcam yoksa o dip için kullanılan bir şey mi?
    ♠️♦️♣️♥️ images.jpeg

4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Bildiğim kadarıyla yaylı sistem sadece dip için kullanılıyor. O yayın içine hamur, mısır, ekmek vs sazanın sevdiği yemler karıştırılıp koyuluyor. Buradaki amaç suda yemlerin dağılması, koku yapmasıyla iğne ve çevresine ''yemleme'' işlemi yapmak. Bu sayede verim artmış oluyor. Şamandıralı sistemde kaç gramlık, nasıl bir şamandıra kullanıyorsun? Kurşun ağırlığının tavsiyesini vermek için bunu bilmek lazım. Ama ne yazık ki bu konuda pek bilgi sahibi değilim.

Magician bunu beğendi.
  5. Magician

Magician Magician

İlginiz ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.☺
    ♠️♦️♣️♥️

AhmetKurt29 bunu beğendi.