SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

D.a.m Dura Chrome 840 Rd

Konu, 'Makineler' kısmında yaban-cı tarafından paylaşıldı.

 1. yaban-cı

  yaban-cı Koray

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  596
  Şehir:
  KADİRLİ
  Favori Kamış:
  D.A.M E-MOTION 270
  Favori Makine:
  SHİMANO SEİDO 4000 FA
  En İyi Avı:
  sabır...
  değerli üstatlarım, bu makinayı almak istiyorum
  [​IMG]

  3 ayrı sitede buldum. iki tanesine mesaj attım orjinal alman mı diye bir tanesi d.a.m ve diğer markalar artık sadece kendi ülkeleri iç pazarı için kendi ülkelerinde üretim yapıyorlar dış pazar için çine yaptırıyorlar işçilik v.s. daha ucuz diye... dedi
  diğeri ise orjinal alman dedi. açıkçası hangisine inanacağımı şaşırdım. çin yapımı ise gerçekten yurt dışından malezya yapımı getirtmeyi daha doğru buluyorum(kendi görüşüm)

  kullanan varsa bu makina hakkında ve özellikle netten alan varsa orjinal olup olmadığı hakkında değerli bilgilerinize ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler.
   
  Son düzenleme: 14 Ocak 2009
 2. Sponsor

 3. Mustafa bildiğim kadarıyla DAM makinelerin Almanya üretimleri 8 yıl önce son buldu..Hatta birkaçyıl üretiminin yapılmadığını,daha sonra uzakdoğuda aynı ismle tekrar üretilmeye başladığını biliyorum..Ancak dediğim gibi emin değilim..
  DAm olarak kısa bir dönem Sumo modelini kullanmıştım..Orta seviyede bir makine olarak hafızamda kalmış..
  Ancak bu makinenin teknik özellikleri oldukça iyi..
   
 4. hakan28

  hakan28 hakan

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  531
  Şehir:
  manisa
  Favori Kamış:
  kamışlar, el oltaları
  En İyi Avı:
  Levrek, çipura
  Şuanda D.A.M. firması test, dizayn ve mühendislik çalışmaları dışında Almanyada hiç birşey yapmıyor. En özel makinelerini bile dışarıda yaptırıyor. Üzerinde adınızın orjinal olarak yazılıp geldigi kamışı bile Almanyada üretmiyor. Buradan yola çıkarak o hani orjinal alman yapımı diyen arkadaş pekde inandırıcı gelmiyor. Sınırlı sayıda seri numaralı üretilen D.A.M. 1000 serisini bile dışarda yaptırırken sizin beğendiğiniz makinayı Almanyada imal edildiğinin düşünülmesi yanlış olur bence. Yüksek ihtimallede çinde yapılmıştır gibi geliyor bana.
   
 5. point.shot

  point.shot rıfat kayar

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  1.377
  Şehir:
  Kayseri
  Favori Kamış:
  Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
  Favori Makine:
  Shimano Stradic 3000FI
  En İyi Avı:
  Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
  Valla ben eşim Almanya'da iken ona aldırmıştım elimdeki D.A.M.ı. Ordan kutusuyla geldiği halde ne ambalajın üzerinde ne de makinenin üzerinde en ufak bir menşei işareti görmedim. 3-4 senedir kullanıyordum. Dayanıklı ve sorunsuz bir makine ama geçenlerde açma telinin diğer bir tarafında (yayın olduğu kısım değil diğer uç) olan tutyadan yapılmış (çok basit bir malzeme !)malzemenin tırnağı kırıldı. Tel kapanmaz oldu. Burda ne kadar balık mazlemecisine hatta sadece dam ürünleri satan yerede götürdüysem para etmedi. Parça konusunda sıkıntı var. Son çare baldızla bir ihtimal deyip yine Almanya'ya gönderdim. Gerçi 2009 serisinden yeni bir makineyide gözüme kestirdim ama sadece şunu söyleyim. Almanya üretimi bulamazsında Almanya'da ya da Avrupa dahilinde satılan makinelerin kalitesini korumak ve belli kalite kriterlerine uymak zorunda olduklarından ordaki mallar bana daha güvenli geliyor. Fiyat konusunda da burdakilerden daha uygun bulursun. İmkanın varsa Almanya'dan bi tanıdık vasıtası ile temin etmeye çalış derim.
   
 6. fish founder

  fish founder Özgür

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  1.875
  Şehir:
  istanbul
  herkese slm,
  bildiğim kadarı ile birşeyler eklemek isterim.
  avrupa'da yaklaşık son 4-5 senedir değil balıkçılık nerdeyse tüm malzemelerin üretimi başta çin olmak üzere uzakdoğu ve asya ülkelerine kaydı.avrupa menşieli markalar ya kendi kalite normlarına uygun fabrikalarda ürünlerini fason olarak yatırıyorlar yada yüksek satış rakamlarına ulaştıkları kalemlerde kendi üretim tesislerini kuruyorlar.ancak yaptığım araştırmalar üretimlerin sadece fason olarak yaptırıldığı neticesinde.benim şahsi fikrim her ne kadar kendi kalite standartlarıyla üretim yaptırmış olsalar bile o alışa gelmiş kalite ve uzun ömür bence artık birçok üründe bulunmamakta.ürün çin malı olsa bile fiyatın türkiye'de pahalı olma sebebi merkezi almanya'da bulunan marka yaptırdığı ürünü vergi,nakliye varsa antidampingini ödeyip kendi ülkesine ithal ediyor.daha sonra aynı ürün almanyadan türkiyeye kdv ve nakliye gideri eklenerek türk pazarına giriyor.birde lokal firma karı eklenince fiyat biraz şişiyor.lakin avrupalı tüketicilerde yavaş yavaş çin imalatlarının her ne kadar daha az kaliteli olduklarını fark etmiş ve bu doğrultuda şu sıralar ciddi anlamda müşteri memnuniyetsizliği oluşturmaktalar.çinde üretim yaptıran markalar bu handikapı aşabilmek için lokal üretim bantlarından çıkan x ürüne geçmişte 1 sene garanti verirken artık bu süreçleri 2-3 senelere çıkartmış bulunmaktalar.burdaki durum olası sorunlu ürünlerin arkalarında durduklarının ispatıdır.zaten rantabiliteleri fazlalaşmıştır.ekstra verilecek bedava yedek parça hizmeti bu rantabiliteyi etkilememektedir.
  ama aynı ürün belli bir kullanım katsayısında türkiye'de sorun çıkarttığında aynı destek lokal satıcı tarafından sağlanamayabilinir.buna türkiye'deki tüketici hakları mevzuatınında yetersizliği eklendiğinde elimizde kenarda atıl duran sorunlu ünlü markalardan oluşan bir koleksiyon oluşabilir.
  ben farklı bir tavsiyede bulunmak istiyorum.henüz gerçekleştirmiş değilim lakin araştırmalarım devam etmekde.
  avrupalı markalara fason üretim yapan çin'li fabrikaların bu markalar sayesinde almış oldukları how-know'u kullanarak ürettikleri 'yani aynı banttan çıkan sadece markası ve renkleri değişik' ürünler internette online satışda.ve fiyatlar inanılmaz cazip.neredeyse sorun değil 1 sezon kullanayım bozulursa yenisini alırım dedirtecek kadar.
  şimdi işte o fabrikaların hangileri olduğunu bulmaya kaldı sıra.eğer sizde benle aynı yoldan gitmeyi planliyor iseniz başlangıç noktası www.alibaba.com
  bunlar benim fikirlerim,
  ama unutulmamalıdır ki,her zaman hem daha kaliteli hemde daha ucuzu vardır :)
  sevgiyle kalın
   
 7. diapozitif

  diapozitif Bülent Özdemir

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  5
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M. BANAX ve Alba'nın birçok makina ve kamışı
  En İyi Avı:
  Deniz ve tatlısularda hemen her tür balık
  Almayı düşündüğünüz makine oldukça kaliteli ve işinizi fazlasıyla görecek bir model. Son yıllarda D.A.M üretimi tamamen uzakdoğuya kaydı. Ancak Türkiye'de halen özellikle kıyı şeridindeki köhne av malzemecilerinde orjinal Alman üretimi D.A.M. bulmak mümkün. Tabi ki bunlar elde kalan, satılamayan malzemeler. Sonuçta ürünlerin Çin'de ya da başka bir yerde üretilmesi artık çok önem taşımıyor. Üretici firmanın kaşesi ve ciddiyetine bakmak gerekiyor.
   
 8. yaban-cı

  yaban-cı Koray

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  596
  Şehir:
  KADİRLİ
  Favori Kamış:
  D.A.M E-MOTION 270
  Favori Makine:
  SHİMANO SEİDO 4000 FA
  En İyi Avı:
  sabır...
  arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. ayni ürünü yurt dışından getirtme imkanı var ama ryobi nin orjinal japon olduğunu okudum. bu ne derece doğrudur? eğer öyle ise tercihimi ondan yana kullanmak isterim.
   
 9. yaban-cı

  yaban-cı Koray

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  596
  Şehir:
  KADİRLİ
  Favori Kamış:
  D.A.M E-MOTION 270
  Favori Makine:
  SHİMANO SEİDO 4000 FA
  En İyi Avı:
  sabır...
  almanya üretimi olmadığı öğrenmiş oldum. ama aceba o eski alman kalitesi var mı? bana uzak doğu pek güven vermiyor açıkçası. bu ürünü son zamanlarda alıp kullanan var mı? kaliteden ödün verilmemişse bu hafta sonu alacam.
   
 10. hayri 38

  hayri 38 hayri savruk

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  9
  Şehir:
  kayseri
  Favori Kamış:
  shimanao kamış ryobi 6000 vi makina
  En İyi Avı:
  4.180 gr aynalı sazan 3,120 yayın
  merhaba ben artık ne dam ne de shekspere kullanıyorum bence avmarketinin 2008 yazında getirdiği RYOBİ markasını incele orjinal japon admlar harika bir makina yapmışlar şiddetle tavsiye ederim fiyatı 50 USD civarında saygılar
  BOL TROFELİ GÜNLER......
   
 11. yaban-cı

  yaban-cı Koray

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  596
  Şehir:
  KADİRLİ
  Favori Kamış:
  D.A.M E-MOTION 270
  Favori Makine:
  SHİMANO SEİDO 4000 FA
  En İyi Avı:
  sabır...
  tavsiyeniz için teşekkür ederim. ryobi evet dediğiniz gibi japon tasarımı amaaa çin üretimiymiş. bu gidişle çin kelimesinden nefret etmeye başlayacam.
   
 12. serhatyuksel20

  serhatyuksel20 serhat yuksel

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  44
  sevgili kardeş ben kullan mıyorum ama arkadaşımda var gerçekten çin malı çoğu bana sorarsan şimano dene istersen önce şimanoyu bı araştır bıraz pahalı ama mumnun kalırsın
   
 13. Okan_uA

  Okan_uA .

  Mesajlar:
  898
  Şehir:
  10.5
  Makinenin kamışa bağlantı yerinde made in japan yazanlar var onlardan alınca bir sorun yok.
   
 14. yaban-cı

  yaban-cı Koray

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  596
  Şehir:
  KADİRLİ
  Favori Kamış:
  D.A.M E-MOTION 270
  Favori Makine:
  SHİMANO SEİDO 4000 FA
  En İyi Avı:
  sabır...
  teşekkür ederim.
   
 15. draco

  draco Kaan

  Mesajlar:
  1.854
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
  Favori Makine:
  JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
  En İyi Avı:
  Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
  bunun yerine bence shimano exage 4000 rb alın. fiyatı da aynıdır, türkiyede ikisini de 220-240 ytl civarı buldum şimdi internetten, yurt dışında da aynıdır.

  shimanonun avrupa pazarındaki çoğu makinası da malezya da yapılıyor ancak malzeme kalitesi olarak kesinlikle d.a.m. dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. dam da var elimde shimano da var, bence arada önemli bir kalite farkı bulunmakta. ama mesela illa ki dam istiyorum derseniz size quick effzett fds 750 rd yi tavsiye edebilirim, yağ gibi makinedir ama onun da kalaması çabuk patlıyor...

  shimano da tavsiye ettiğim modele bir bakmanızı öneririm... sevgiler.
   
  Son düzenleme: 26 Şubat 2009
 16. cafer baydemır

  cafer baydemır cafer baydemır

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  58
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  DAM green fıber 300. SHIMANO tıtanos xt 10000
  En İyi Avı:
  gumus 10cm
  arkadasımın yazdıklarına katılıyorum.ama ba makınelerın kullanıs amaclarıfarklı.bırı 40 lık spın makınesı dıgerı 50 lık mucadale makınesı.ayrıca ben fıgt drag system 750 yı coktandır yayın avında kullanıyorum. sınıfında dokum kollu olmayan yanılmıyorsam tek makıne ve eger kullanmayı bılıyorsanız fıgt drag system makıneler oltaya vuracak balıgın buyuk olması ıhtımalınde ( ornegın yayın ) mukemmel bır kalama kolaylıgı saglıyor.
   
 17. draco

  draco Kaan

  Mesajlar:
  1.854
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
  Favori Makine:
  JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
  En İyi Avı:
  Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
  şu an üç adet dam makinem var birisi quick finessa 750 fs, birisi slr 560 birisi de quick effzett fs 435 rd, 750 sini de biliyorum, bu üç makineden içime en sineni quick effzett oldu. ancak kalaması biraz problemli (bu da mücadele kalamalı), değiştirdim yine problem çıktı, mücadele kalaması tavsiye ettiğim shimano exage da da var zaten, illa spin ise 40 lık, yemli ise 50 lik önerebileceğim iki makina bunlar bu bağlamda; shimano ezage 4000 rb ve dam quick effzett 750 fs rd... sevgiler.
   
 18. sazancıı

  sazancıı gökhan batu

  Mesajlar:
  1.561
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  Daiwa mini spin 180
  Favori Makine:
  Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
  En İyi Avı:
  55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
  arkadaşlar ben konuyu yeni okudum bence çin mallarını yabana atmayın çinliler istediğiniz kalitelerde ürün yapıyor 1 lirayada 1000 lirayada çin malı var.dam veya başka iyi bir firma kötü ürün ürettirip isimlerini kararatmaz