Dalış ve Dalgıç Malzemeleri

Konu, 'Makaleler' kısmında avcimarketcom tarafından paylaşıldı.

 1. avcimarketcom

  avcimarketcom avci market

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  1
  Şehir:
  Bursa
  Dalış dışarıdan bakıldığı zaman kolay geliyor olabilir sizlere. Fakat çok büyük zorlukları ve eğitimi mevcuttur. Kaleme almış olduğum makalemde mesleki olarak yaşadıkları zorlukları anlatmaya çalışacağım. Bazı sektörlerde sabah işe giderek akşamları evinize dönebilirsiniz. Ama gecenin geç saatlerinde bile denize adam düşmesi gibi acil durumlar yaşanmaktadır. Kamu ya da özel olsun acil olarak olay gerine gitmek zorundadır.

  Nöbet mantığı mevcut olmasa da, 24 saat esasına göre çalışırlar. Ailesinin yanında ayrılma saatlerine bakmazlar ve gerekli fedakarlığı yaparak acil durumlarda müdahale ederler. Dalgıçlar acil duruma giderken dalış malzemesini de, dalgıç malzemelerinde hazırda bulundururlar. İtfaiyecilerin, arama kurtarma timlerinin, ilkyardımcıların ve dalgıçların gitmesi gereken çok sayıda durum yaşanmaktadır. Ülkemizin etrafının sularla ile çevrili olduğuna göre bu da bir zorunluluktur. Plajlarda can kurtaran görevliler bulunmaktadır. Fakat denize uzak bölgelerde, sahil güvenlik ve dalgıçlar görev yapmaktadır. Kendi hayatlarını hiçe sayarak insan hayatı kurtarmaya çalışmaktadırlar. Her mesleğin zorluğu vardır ama dalgıçlar ve bu sektöre hizmet herkesin üzerine çok büyük yük düşmektedir. Önemli olan insan hayatının kötü de olsa, alkolikte olsa kurtarılmak herkesin hakkıdır. Dalgıçlar acil ve gerekli durumlarda helikopterle bölgelere sevk edilmektedir. Deneyimli ve tecrübeli dalgıçlar tüm donanımları ile hareket etmek zorunda ve su içerisinde çok durmalıdırlar. Bunu sağlayamazlar başta kendilerinin hayatını tehlikeye atarlar. Su içerisinde kalmak gerçekten zordur, kendilerini görevlerine hazırlarken psikolojik olarak ta hazır olmalıdırlar. Ülkemizde ve dünya da insan hayatının tehlikeye atılmaması önceliktir. Tüm güvenlik önlemi ve tedbirini almadan kimse görevini tam olarak yerine getirmiş sayılmaz.

  Kimsenin kahramanlık yapmasına gerek yoktur. Bunu düşünerek arkasında bırakacak ailesini düşünerek hareket etmesi gerekir. Çok çeşitli meslek grubunun olduğu ülkemizde dalgıçların ihtiyaçları içinde av marketleri mevcuttur. Av marketleri dalgıçlara, zıpkınla balık avı yapacak kişilere, hobi olarak bu işi yapan herkese yardımcı olmaktadır. Dalgıçlar başta kendi güvenlikleri sağlamak durumda olduğundan maddi olarak tasarruf yapamazlar. Kurtaracağı kişiye faydadan çok zararları olur bu şekilde davranış sergilerlerse. Oksijen tüplerinde ikinci bir çıkış olması gerekiyorsa bunu almalıdırlar. Kurtardığı kişinin oksijene ihtiyacı böylelikle karşılarlar.

  www.avcimarket.com