Denetleyen yok, balıkçıda insaf yok, halkda bilinç yok, yasak var ama yasak yok

Konu, 'Tebliğler' kısmında 33orfoz tarafından paylaşıldı.

1. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Laf olsun , torba dolsun yasaları ,
    Ağızlara çalınan parmak parmak bal yasaları...
    Kraçaları , barbunları , çinekopları ,
    Kapışalım bebek balık dolu kasaları .......
    OoOoOohhhh , Afiyet Olsun....

Balık boyutu ile ilgili yasa çıktı , tutulmayacak , satılmayacak , doğayı koruyalım , duyarlı olalım vs vs vs vs vs vs vs .....

Koca bir hikaye ....

Yasayı takan , yaptırımından korkan , uygulayan , denetleyen felan hiç yok abiler , iş balıkçının vicdanına , tüketicinin duyarlılık ve kararlılığına kaldı malesef ... Balıkçı vicdana gelmez , tezgaha bakar idk . Hangi balık çok gidiyorsa ona yönelir ...

Bu durumda elde bir tek tüketici kaldı . Peki ne yapabilir ? O balığı almaz başka balığı alır , parası yetmiyorsa kültür balığı alır . Bir şekilde içten içten de olsa protesto eder , bu işin bir parçası olmamak için gerekirse bir müddet balık bile yemez . Öyle yapar değil mi???

Ama bizim millet .... Bu bizim millet ... Küçücük balığı , normalinin 3 lira aşağısına :eek: bulunca atılan buğdayı kapışan civcivlere dönüyor ...

Kipa mağazasında iki gün önce bir anons geldi , barbun balığının promosyona girdiğini belirtiyordu . Zaten yakındım bir bakayım dedim ve ne göreyim :( serçe parmağım kadar yada daha küçük barbun bebeleri .....
    Küçücük bebeleri ve onları kapışan bebe beyinli develeri .....

Aldılar , kapıştılar , 5 dakika içinde 1 tane bırakmadılar , yere düşen bir iki taneye bile saldırdılar ....

Denetleyen yok , balıkçıda insaf yok , halkda bilinç yok ..... Balık mı ??? Bir müddet sonra o da yok ....

2. greenfish

greenfish q

gıda tarım ve hayvancılık bakanı mehdi eker yeni boy limitlerini öngören imzayı attığında ben hiçbirşeyin değişmeyeceğini söylemiştim :D şimdi bakıyorum etrafa gerçekten de hiçbirşey değişmemiş :D daha önce de söylediğim gibi bu ülkede insanlar yasalara göre değil, kendi yarattıkları ahlak kuralları ve kulaktan dolma dini yasaklara göre yaşarlar.:D

3. AHAKANC

AHAKANC Ali Hakan Ceylan

Türk söylemez söylenir......
    Ben söylenmeyen, söyleyen Türklerdenim....
    Bandırma ve çevresinde her tezgahta Çinekop var.
    Yazdım.
    Bandırma belediyesi bu konuyla ilgilendi ve konunun Tarım bakanlığını ilgilendirdiğini. Mesajın benim adıma oraya iletildiğini söylediler. Aynı zamanda Pazartesi ve bugün yani salı günü ekiplerin, zabıtayla birlikte tüm tezgahlardaki balıkları toplamaya ve çinekop satışını kontrol etmeye başladığını bizzat telefonla bildirdiler... Bu olay 2 saat içinde gerçekleşti. BANDIRMA BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR EDERİM.......

4. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Valla hocam şikayet-ihbarsa sizi söyleyen Türk yapan , eminim ben sizden çok söylemişimdir . Ama kabul etmek gerek sizin sözünüz kuvvetliymiş , maşallah . İş hem yapılmış , hem hızlı olmuş , hem de rapor edilmiş , üçü bir arada , tekrar maşallah . Benden de tebrikler Bandırma Belediyesine , görevini yaptı diye ...

5. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Ali Hakan bey,

Öncelikle söylenmek ve söylemek konulu tespitinize katıldığımı yazayım.

Sonra da bir vatandaş olarak görev bilip, takip ettiğiniz ve sonuç alarak bunu bizlere ilettiğiniz için teşekkür edeyim. :thumb:

Ellerinize sağlık.
    Darısı tüm camianın başına.

Bir düşünsenize görünce söylenip durduğumuz bunca yanlışı söyleyen ve kanun gereği cevaplanmasını isteyen binlerce dilekçe ile neler yoluna girmez?

6. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Bu forumdan biri başbakan veya tarım bakanı olmadıkça bu iş çözülemeyecek anlaşıldı.

7. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    En İyi Avı:

8. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Son iki gündür yoğun bir tempoda çalıştığım için cevap yazamadım.

Evet ne duruyoruz?
    Haydi biz de varlığımızı gösterelim.
    Biz de yapacağımız müracaatlar ile sürdürülebilir yaşam ve paralelinde sürdürülebilir avcılığa fayda sağlayalım.

Dilekçe yazmak, onu postalamak zorumuza mı gidiyor?
    Teknoloji ilerledi. Onu kullanalım.

Mesela güncel bir konuyu desteklemekle başlayalım.
    Kaynak:
    http://www.yabantv.com/haber/8410-lufer-koruma-timi.aspx
    http://www.lezzetyolu.com/174-cinekop-sikayet-hatti/

Çinekop satıldığını görürseniz lütfen 174 Alo Gıda Hattı'nı arayın

Fikir Sahibi Damaklar ve Greenpeace önderliğinde lüfer avlanma boyu 20 cm'e çıkartılmıştı. Buna rağmen bugünlerde tezgahlar çinekop dolu!

Lüfer Koruma Timi herkesin lüfer koruma timinin bir parçası olduğuna inanarak tezgahlarda ve restoranlarda çinekop görenleri göreve çağırıyor.

Nerede olduğu farketmez, siz de tezgahta ya da restoranda çinekop satıldığını görürseniz lütfen 174'ü arayın. 174 Alo Gıda Hattı'na satışı yasak olan çinekobun nerede satıldığını söylemeniz yeterli.
    Ayrıca şikayet talebi oluşturmak için, işletmenin tabelasını ve balıkların fotoğrafını çekip alo174@tarim.gov.tr ye e-posta göndererek kayıt oluşturabilirsiniz. Yetkililer gelen şikayetler üzerine denetime gidiyor.

Haydi her gördüğümüz balık tezgahına alıcı gözle bakalım.
    Her nerede 20 cm.altı boyda lüfer yavrusu - çinekop görürsek 174 ü olsun arayıp, satanı ihbar edelim. Veya verilen e-posta adresine ihbarlarımızı iletelim.

Bakalım ne sonuçlar alacağız?

9. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Bu arada dilekçe yazarak takip etmek isteyen arkadaşlarımız konuyu yazsın.

Seçilen konuda gerekçeleri, dayanakları bulalım, uygun ve etkili bir dilekçe yapısını el birliği ile oluşturalım ve olabildiğince çok dilekçeyi ilgili birimlere yollayıp cevap bekleyelim.

Aldığımız sonuçları burada, hatta her uygun ortamda insanlarımızla paylaşalım.

Haydi hep beraber yapalım.

10. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
  11. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Kardeş, verdiğin linkin altında yazılanları okumamıştım.

Aslı astarı nedir?
    Güzel soru.
    :)

Öğrenmek için hemen aradım 174 ü.
    Görevli arkadaşa sordum.

Bu hattan boy limiti altı çinekopları satanları size bildirsek ne gibi bir işlem yapıyorsunuz? dedim.

Satışı yapan işletmenin adı ve adresini bildirmemiz halinde adrese gönderilecek ekip ile gerekli denetimin yapılacağı bilgisini aldım.

Bu mesajımı kopyalayıp verdiğin linkin altına da yolluyorum.

Bence bundan sonra yapılacak şey ihbarı iletmek ve beklemektir.
    Yani yaşayarak görmek. ;)

12. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Abi ben 174 ü arayıp ihbar ettim . Sizin duyduklarınızın aynısını banada söylediler hatta internet üzerinden ihabrımı takip edeceğim bir adres bile verdiler ama yanıtları şu oldu malesef :

Tarih Açıklama
    23.09.2011 14:01:34 Şikayet konusu Gıda Güvenliği ile ilgili olmadığından Şube Müdürlüğümüz mevzuatı çerçevesinde değildir. Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne şikayet başvurusu yapılması gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederim.

Ben 10 - 15 cm çinekop ve limitin çok altındaki orfozlar için ihbar etmiştim .

13. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Mustafa kardeşim ve sevgili arkadaşlar,

Yapılan müracaat ve sonrasında alınan ilgisiz cevabı okudum. Hemen Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar kurucusu sayın Defne KORYÜREK Hanımı telefon ile arayıp bilgi verdikten sonra aşağıdaki mesajımı yolladım.

Defne hanım merhaba,

Öncelikle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum.

Az önce telefon ile size 174 ihbar hattına ilişkin ilettiğim yazışmaların linkleri aşağıdadır.
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?p=866495#post866495
    ve
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=43052

Bir avuçta olsa, ilgili insanların inancının kırılmasına müsaade etmeden, bir an önce onlara doyurucu bilgi vermek, aydınlatmak isteğindeyim.

Sizden alacağım bilgileri onlara aktarmak üzere beklediğim gibi, eğer arzu ederseniz sizde bu foruma kolayca üye olabilir, cevap verebilirsiniz.

Kolaylıklar diliyor, cevabınızı bekliyorum.Saygılarımla.

Tarık ERSAL

14. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Sevgili arkadaşlar,

Defne hanımdan aldığım cevap aşağıdadır.
    Bildiğiniz gibi damlaların devamlılığı sayesinde taşları bile delmek mümkün.

Yeter ki istekli ve ısrarlı olalım.

Tarık ERSAL

Sevgili Tarık bey,

O "bir avuç" ilgili dostumuza şükran dileklerimi iletmek isterim ve altını çizerek belirtmeliyim ki bizlerin inancı, ısrarı ve inadıdır değişimi başlatacak. bu nedenle dilerim o "bir avuç" hiç eksilmesin, her daim artarak, hatta, "ele avuca sığmaz" olsun!

Şimdi... kalkıştığımız iş, az iş değil. cümlemize sağduyu, sabır ve inat diliyorum. zor zamanları dirayetli insanlar aşar, dilerim ileride çocuklarımıza gururla anlatalım inanç ve inadın nelere kadir olduğunu. ama, işimiz zor. zira:

Öncelikle kendisini denizin sahibi sayan balıkçı denizin ve avın kurallara bağlanmasından hoşnut değil. her ne kadar SürKoop gibi, İstanbul Birlik gibi balıkçı örgütlerinin başkanları kurallara riayet edilmesi hususunda hassas uslüp sahibilerse de, balıkçı kendisini denizin sahibi sayması sebebiyle kendinde "başkası tarafından konulan" bu kuralları yıkma hakkı görüyor!

Bakınız, geçen haftadan iki haber http://www.sariyermanset.com/gundem/1891.html ve http://www.posta.com.tr/turkiye/Hab...e_tepkili.htm?ArticleID=93935&Date=17.01.2010

Bu nedenle ben, balıkçılarda çinekop satışını ==hele bayramı yapılmaya başlanmış bir şehirde, basının duyarlılığının arttığı bir dönemde== bir nevi eşkiya isyanı, eşkiya bayrağı olarak değerlendirmekten yanayım. sokakta satılan her bir çinekop, kanaatimce balıkçının devlete, devletin koyduğu kurala "el mi yaman bey mi yaman" usulünde meydan okumasıdır. evet, yavru boyda satılan tek balık lüfer değil, ancak çinekop satışının bu yönü önemle değerlendirilmelidir, kanaatimce.

Diğer yandan.. devlet, hükümetleri aracılığı ile doğal kaynaklarını korumakta bugüne kadar ne kadar yeterlilik gösterdi, kanaatimce, zaten tartışmalı bir konu. topraktan, tohumdan, sudan başlayarak bugün tartışmakta olduğumuz HES'lere, tohum yasalarına ve mera kanununa kadar tüm hükümetlerin politikaları "ekonomik büyüme"ye endeksli olmuş, malesef "sürdürülebilirlilik" bağlamında yeterince sorgulanmamış politikalar. bu zaaf denizler ve balıkçılık bağlantılı politikalar söz konusu olduğunda bariz bir şekilde önümüze dökülüyor, zaten. bu yılın TÜİK verilerinde 8.8 büyüyen Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörünün %20 ile balıkçılık sektörü oluşu ve gene aynı yıl "İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın" kampanyasının yapılarak denizlerimizin nasıl çölleştiğinin konuşuluyor olması konuyu özetliyor, sanıyorum http://www.iha.com.tr/NewsDetail.aspx?nid=192820&cid=5

Bu nedenle, ben, devletin ve aracısı hükümetlerin denizlere dair alacakları, sürdürülebilirlik bağlamında müsbet ya da menfii bir kararın arkasında durabilmesini, kolay görmüyorum. ne alt yapı, ne geçmiş tecrübeler ve ne de gelecek projeksiyonları bağlamında her kuralın esneyebileceği, bozulabileceği, değişebileceği aşikar olduğu gibi; konu da tek başlı bir idareye sahip gibi görünse de aslında tek başlı bir denetime asla sahip olmayışından dolayı açıkta, boşlukta bariz biçimde.

Ancak bir kural konuldu, o kuralın uygulanması kuralı koyanın onurudur, bu bakımdan 174 üzerinden yapılan tüm ihbarlar aslında konunun muhattabına yapılan ihbarlardır.

Haa, muhattabımız doğru ancak iletişim aracımız doğru mu, diye sorabilirsiniz. zira, bir ihbara cevap "biz bu konunun ilgilisi değiliz" şeklinde gelmiş. benim önerim birden çok yoldan, birden çok araç vasıtasıyla ama her daim kuralı koyan, balıkçılığın yönetiminden sorumlu olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın muhattap alınması şeklinde. şöyleki:

Sokakta, semt pazarında, markette ya da lokantada 20 cm altı balık gördüğünüzde;

1. 174'ü arayın ve "yavru balık satışı ihbarı yapmak istiyorum" deyin.
    sizden adres isteyecekler, Migros vs gibi tüm marketlerin adresleri online bulunuyor, geri kalan tüm tabelalı işletmeler için bir kartvisit istemenize bakar adres temini, semt pazarı ya da sokaktaki tezgah içinse biraz daha gayret gerekiyorsa da hemen yanında, önünde durduğu bir işletmenin adresinin işe yaradığını tecrübe ettim, tavsiye ederim. tezgah sahibine adını sormak da işime geliyor, onu da ekliyorum zira ihbarıma. 174 size bir takip numarası verecek, alın. ve takibini ihmal etmeyin.

2. alo gıda adresine yazılı ihbar yapın.
    174'ü aramakla yetinmeyin, aynı ihbarı bir kez de evden ya da iş yerinizden //alo174@tarim.gov.tr adresine bir mail atarak tekrar edin.

3. aynı ihbarı bimer@basbakanlik.gov.tr adresine de yapın,
    BİMER yetkilileri gelen soru ve dilekçeleri "doğru" muhattaba ulaştırmakta muazzamlar, 15 gün içerisinde de kesin bir cevap ulaştırıyorlar, geri.

4. aynı ihbarı il tarım müdürünüze de yapın.
    İstanbul İl Tarım Müdürü'nün adını siteden (http://www.istanbultarim.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=876&Itemid=345) bulamadım, ancak İstanbul'un Lüfer Bayramı çerçevesinde düzenlediğimiz av yarışma jürisinde de yer alan Müdür Yardımcısı Ahmet Kaygusuz'a akaygusuz@istanbultarim.gov.tr'den ulaşılabilir.

5. bir ihbar da ilçe tarım müdürünüze yapın
    İstanbul'un ilçe ilçe her bir tarım müdürlüğüne dair detaylı bilgi için: http://www.istanbultarim.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=877&Itemid=353

6. ihbar mektuplarınızı Fikir Sahibi Damaklar'la paylaşın.
    yaptığınız her ihbar mektubunu eğer lütfeder ve bana cc'lerseniz, bizler oluşturduğumuz dosyaya sizlerden gelen ihbar mektuplarını da ekleyebiliriz. bazen online boyutu işin göz doldurmuyor fakat dosya kalın olunca gösterme imkanımız artıyor ve haliyle basının da ilgisi başka türlü oluyor :)))

7. ihbar etme imkanlarından çevrenizi haberdar edin, herkesi balığına sahip çıkmaya teşvik edin.
    facebook sayfalarınız ve twitter gibi sosyal paylaşım araçları vasıtasıyla bu bilgiyi paylaşır ve yaygınlaştırırsanız, şüphem yok, kapısı hergün binbir yönden, binbenzemez usulle çalınan muhattabımız da harekete geçecek ve koyduğu kuralın uygulanması artan hassasiyetimize paralel olarak denetimi arttıracaktır.

Ve, en önemlisi: el birliği ile bu işin üstesinden geleceğimize ve lüferin sadece ve sadece bir sembol olduğuna, bu gayret meyva verdiğinde bereketinin tüm balıklara sıçramasının kaçınılmaz olduğuna inancınızı asla yitirmeyin :)))

Hürmetlerimle,

Defne Koryürek
    Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar

www.fikirsahibidamaklar.org/lufer

15. GoodLuck

GoodLuck uğur

Favori Makine:
    okuma avenger

yarın çok geç olabilir

16. GoodLuck

GoodLuck uğur

Favori Makine:
    okuma avenger
    pendik balık pazarında bütün balıkçı çinekop satıyo hemde okadar çok satıyoki allah belalarını versin ben şikayet ettim sizlerde edin lütfen

17. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Cok aci bir gercek... tum yasaklara, limitlere ragmen ufacik cinekoplar balikci tezgahlarinda bugunlerde... :mad: ustelik vatandasin o baligin yavru oldugundan, o boydakinin avlanmasinin yasak oldugundan filan haberi yok... cinekop kapis kapis gidiyor. :(

Ankara`da Cayyolu Galleria'daki Kiler Supermarket'in balik reyonunda bugun cinekop bile denilemeyecek boyda, defne yapragi boyunda ufakliklari gorunce icim yandi... saticilara "yasak" filan demeye gelmiyor, her an kavgaya hazirlar. Iki laf etmeye kalkana bir de ustu cikip "musterimi kacirtiyorsun" diye cikisiyorlar. :mad:

Sikayetlere devam arkadaslar... asagida konu hakkinda ilgili mercilere gonderdigim sikayet yazisi var... sizler de aynisini kopyalayip altina kendi isminizi ekleyerek gonderebilirsiniz.

Sayin Yetkili,

Ankara'da Cayyolu semtindeki Galleria Alisveris Merkezi icerisindeki Kiler supermarketin balik reyonunda, ilgili balikcilik tebliginde avciligi ve satisi yasaklanmis boydaki yavru luferlerin (cinekop) satilmakta oldugunu uzulerek musahede ettim.

Malesef, tum yasaklara ve sirkulere ragmen, Ankara'nin bir cok semtindeki balikcilarda bu uzucu tablo karsimiza cikmaktadir.

Sorumlu vatandaslik geregi, milli servet olan su urunlerimizin korunmasi ve gelecek kusaklarin balik yiyebilmesi icin bu konudaki hassasiyeti dikkatinize getirmek istedim.

Kiler supermarketteki bu sorumsuz satis uygulamasina dair gereginin yapilmasini ve neticesinden tarafima bilgi verilmesini arz ederim.

Saygilarimla,

ADI, SOYADI

18. GoodLuck

GoodLuck uğur

Favori Makine:
    okuma avenger
    ilk mail e gelen cevap

ikinci mail e gelen cevap
    arkadaşlar kayıtsız kalmayın lütfen

19. dragonX

dragonX selcuk

Bakanlık tam komedi yapıyor...

Alo174'e ihbar ettikden 6 gün sonra zahmet edip gitmişler ve tebliğe aykırı balık bulamadık diye cevap yazmışlar....

Kaç gün sonra gidince bulamazsınız tabi....

Gülermisin, Ağlarmısın....Türkiye bura...

20. dragonX

dragonX selcuk

Bu arada Bakanlık denetim elamanlarının ihbardan 6 gün sonra zahmet edip gidip de uygunsuz balık göremedik dedikleri Kadıköy Balık PAzarına bugün tekrar gittim, gene aynı manzaralar...her yer 20 santim altı Lüfer Dolu......

Zekamızla dalga geçiliyor gibi geliyor...

Kadıköy Balık Pazarı ve Bostancı Balık Pazarı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne en yakın yerlerdir, hergün denetleme imkanına sahip oldukları bu yerleri nasıl göremiyorlar...