Deniz Çiyanına dikkat !...

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında metinimsi tarafından paylaşıldı.

1. metinimsi

metinimsi metin

Favori Kamış:
    1-)Master KAMIŞ 100-250 gr atarlı, kapalı boyu: 107cm 2-)REMIXON SAFARİ KAMIŞ 80-150G 360CM
    Favori Makine:
    1-)Mars makina 3 +1 bilya 4.2:1 devir. 2-)OKUMA LONBOW LBII-665 MAKİNE
    En İyi Avı:
    4,100gr TOMBİK
    Belki forumdaki birçok arkadaş bu canlıyı biliyordur ama bilmeyen arkadaşlar için bu konuyu açayım dedim,Balık tutarken sık sık oltamdaki yeme takılan bu canlıyı araştırayım dedim iyikide araştırmışım hiçte masum olmadığını öğrendim. Altta resmini koyduğum canlı tehlikeli bir deniz canlısı leşlerle besleniyor dokunduğu yere zarar veriyor ve genelde bu canlının bol olduğu yerde balık pek olmuyor.bu konuyla ilgi bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

2. sanli

sanli Şanlı

Favori Kamış:
    Alba Star Member 4.20
    Favori Makine:
    Silstar Shuttle 7000
    En İyi Avı:
    Henüz iyi denecek olmadı...
    Geçenlerde böle bişey yemli sarıkanatta attığımda yemimde istravritti böle bişey vardı yemde attıktan 10-15 dk sonra yerini değiştirmek için çektiğimde görmüştüm hatta şaşırmıştım bu ne diye...

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tipik bir halkalı solucan vakası. O beyaz tüyler, aslında tüy değil zehirli dikenlerdir. Zehri genelde öldürmeyen ama çokca süründüren, pek acı veren bir şeydir.

Bir kaç türü vardır. Deniz tavşanı gibi benzer olan türlerden, vücudunun çıyan gibi bölmeli, halka halka olması iyi bir ayırıcı özelliktir.

Balıkçı için en ciddi tehdidi, yeminize bulaşıp gelmesi oluşturur. Genelde sudan çıkınca hoş görünmez, o yüzden kimse pek dokunmaz istemez. Ama onu temizleyip atarken, zehirli iğnelerin bir kısmı yemin üzerinde kalmış olabilir. Bunlar hala acı verici olma özelliğine sahip olur ve elinize batarsa, çok sıkıntı verir.

Bir diğer tehdit ise, yem olarak çıkardığınız midye vs. içinden çıkmasıdır. Biraz uyanık durmalı böyle bir şey çıkarsa kabuğun içinden dokunmamaya dikkat etmelisiniz.

İğnelerin içinde zehir kanalı filan yoktur. İğne kendisi bir zehirdir. Bu nedenle kopmuş iğneler başlı başına bir ağrı kaynağıdır.

Bir şekilde dokunursanız, öncelikle temas eden yeri kurutun. ama havlu ile değil, sallayarak, üfleyip, güneşe tutarak vs.

Sonra oradaki dikenleri / tüyleri bir şeylerle ayıklayın. Büyükler pense, cımbız vs. ile kolayca alınabilir. Küçükler için, en makulü, kaliteli bir koli bandını dokunan yere yapıştırıp sertçe çekerek, onunla dikenleri sökmektir. Evet, kıllar vs. de çekilecek, pek bir can yakıcı olacaktır, ama bunu yapmazsanız daha çok canınız yanacaktır.

Akabinde, varsa eğer biraz amonyak, sirke vs. dökerseniz, ağrı bir hayli azalır.

Eğer bir doktora giderseniz, iyi olur. Size büyük ihtimalle bir şeyler verir, daha çok rahatlatır. Ama %99 başka bir komplikasyon çıkmaz, biraz inletir, ızdırap çektirir, sonra geçer gider.

4. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    bir kaç sene önce babam ayağını suya sokmuştu ertesi gün çok ateşlendi bir baktık ki bacağı mosmor iltihap kapmış. hastaneye götürdük sanırım onuda böyle birşey soktu..

5. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    2 sene önce dalgalı bir günde Antalya Konyaaltı sahilinde görmüştüm, suda orada likkoz tabir edilen ufak balıklar sudaki kağıt vs çöplere bile atlarken bunun yanından bile geçmiyordu. İlk başta alıp yem olarak kullanmayı düşündüysemde balıkların uzak durmalarından bu işin içinde bir iş olduğunu ben de anlamıştım. Bilgilendirme için sağ olun, kafamın bir köşesinde kalmış bu fotoğrafın artık bir ismi var.

6. MandiBuLa

MandiBuLa SerKan

Favori Kamış:
    Balığı olta tutmaz
    En İyi Avı:
    Mığrı,uzunluğu 1 metre civarıydı.
    bu önemli bilgi için teşekkürler.

7. gtatas

gtatas Gürcan Tataş

Favori Kamış:
    en ucuzu
    Favori Makine:
    en ucuzu
    En İyi Avı:
    Levrek 2.200 gr
    Çok güzel ama bir okadarda tehlikeli.Arkadaşlar sayın ustalarım hep güzel şeyler çok tehlikelidir neden acaba?

8. fisher33

fisher33 Levent

Favori Kamış:
    BG 30 DAİWA(rat)-Balzer kamış
    En İyi Avı:
    120cm sapan,96cm levrek
    eline dilene sağlık çok güzel bilgiler,meraklılara uyarı olmuştur

9. uckunmetin

uckunmetin METİN UÇKUN

Bu konu ve arkasından gelen bilgiler için teşekkürler

10. iklim

iklim Yaman

En İyi Avı:
    kofana 3,100gr
    daldığım zaman bazen bundan yem olurmu diye düşünmüştüm iyiki ellememişim bilgi için teşekkürler

11. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    Öncelikle arkadaşlar bunun deniz versiyonunu mu diyeyim artık balıklar yer !
    buyrun resmi ;
    http://images.google.com.tr/imgres?...r&rlz=1T4GGLL_trTR347TR347&sa=N&start=60&um=1

yalnız bu çıyanın kara versiyonu çok ama, simsiyah olan ve sadece uzangaçları kırmızı olan türünden uzak durmayın derhal kaçın.
    o kadar aşırı derece zehri vardır ki ; kaldı ki bu cinsi tarantulayı, akrebi dahi çatır çutur yer.
    buyrun buda o cınsın resmi, görürseniz bu renktekı çıyana sakın dokunmayın ;
    http://images.google.com.tr/imgres?...&rlz=1T4GGLL_trTR347TR347&sa=N&start=280&um=1

Son düzenleme: 22 Ekim 2009
  12. seçkin

seçkin SEÇKİN

Favori Kamış:
    LINEAFFE
    Favori Makine:
    MITCHELL AVO 6500
    En İyi Avı:
    5 KG SAZAN
    Bilgi ve paylaşım için teşekkürler.

13. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Ustalarım Bodrum'da avlanırken özellikle yemi biraz fazla bekletince bu çiyanlar yapışırdı.Temas halinde kaşıntı yapar tabi temasın şiddetine ve temas yüzeyine bağlı.Çok ciddi olmayan temaslar sadece kaşıntı yapar oltanızdan çıkarmak için kullanılan yöntem çok basit; çiyanın üzerine tükürmeniz halinde çiyan tükürdüğünüz yerden ikiye bölünecektir bu şekilde ondan kurtulabilirsiniz.Öldürmeden nasıl kurtulabiliriz bilmiyorum.İnşallah öyle bir yolu da vardır.Ama bu yöntem alternatif olabilir sizler için.Saygılarımla...

14. nedim gürler

nedim gürler Nedim Gürler

Favori Kamış:
    remixon
    Favori Makine:
    yok
    En İyi Avı:
    3-4 kg sazan
    Resimdeki çiyanın görüntüsü çok harika, çok güzel renkleri var. Demek ki her güzellik güzel değilmiş. Bilgiler için teşekkürler.

15. blackdragon

blackdragon emir polat

En İyi Avı:
    tanımsız 300 gr :D
    valla doğada böyle aşırı renkli canlılar zehirli olarak geçer ben zehirliyim yaklaşmayın diye böyle olunca uzak durulacak pek çok canlı var :D mesela aslan balığı :D

16. efecanturkey

efecanturkey Semih

Favori Kamış:
    REMİXON
    Favori Makine:
    REMİXON
    En İyi Avı:
    Kalkan 2 kg
    Karada yaşayan siyah renkli olan bu yaz bahçede el bileğimden ısırdı.Isırdığı yer ilk başta acıdı sonra uyuştu ve şişme yaptı.Sabunlu su ile yıkadım fakat şişlik 2 gün sürdü.

17. elevator

elevator selim

geçmiş olsun

18. RAPÇİ

RAPÇİ yagmur

Favori Kamış:
    alberto sea wave 360
    Favori Makine:
    alba star pion 50
    En İyi Avı:
    m olduğu zaman yazıcam
    ben bodrumda minik bir kepçeyle ufak kayalıklarda kestane teke yengeç şalyangoz türü şeyler yakalarım (yengeç ve kestaneler geri salın maktadır.)ve butürüde yakaladım tehli keli olduğunu örendim ve birde ilginç yönü var üstüne tükürürseniz eriyor ve suyu kırmızı yapıyorlar...

19. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Gerçekten ilginç. Acaba kendiniz mi öğrendiniz bu özelliğini?:D Bunu yakalasam tükürmek hayatta aklıma gelmez :D . Denize çişini yapanlar, tükürenler demekki faydalı birşey yapıyor:D . Aksi halde bu çiyanla uğraşmak zorunda kalırdı herkes:rolleyes: .

Belki de erimiyordur, bir tür sıvı salgılıyordur. Tükürükle erimesi bence olanaksız.

Saygıar...

20. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bu çiyanı yıllar önce elime almıştım bu nedir diye.Elim çok acı bir şekilde yanmaya başladı.Sanki yaranın üstüne tuz basmışsın gibi.O gün bu gündür bilmediğim hiç bir şeyi elime almıyorum.