DENİZDE DEHŞET!!!

Konu, 'Genel Konular' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    http://olay.com.tr/haber/ilceler/marmara-denizinde-panik!==200205.html#.U_IoOWPm7jU
    Dün mudanya istanbul arası sefer yapan BUDO deniz otobüsü,Bozburun açıklarında fırtına nedeniyle patlayan ön camı nedeniyle geri döndü,yolcuların arasında yaralanma ve büyük panik gerçekleşti.

Bu haberi niye paylaşıyorum ,
    Çok övündüğümüz meteorolojimizin denizlerdeki rüzgar , yön ve hız tahminlerinin, diğer tahminlerdeki gibi tutarlı olmadığını vurgulamak için.
    Öyleki son bir hafta dahil ve dün,marmaradaki rüzgar yön ve şiddeti verileri tamamen hatalı sunulmakta. HERGÜN AYNI KOPYALA YAPIŞTIR GİBİ gece gündüz poyrazdan sabah 3-5 akşam 5-7 gösterip dururken,aynı süre zarfında iki defa kısa süreli poyrazın dışında tek bir kuzey doğu rüzgarı gerçekleşmedi.
    Dün öğle saatlerinden itibaren karayelden esen hafif rüzgar,saat 15 ten itibaren giderek sertleşmiş saat 19 dan sonra resmen fırtınaya dönüşerek,3 m üzeri dalgalar oluşturan BATI-KARAYEL'e dönerken,meteorolojinin sitesinde 3-5 poyraz vermeye devam ediyordu!!!
    http://www.meteoroloji.gov.tr/deniz/24saatlik.aspx
    mesela şu an sıfır rüzgar mevcut iken ve sabahtan beri akşamki karayelin çalkantısı dışında dal kıpırdamazken,bu sitede 5-7 poyraz gösteriyor:mad: :mad: :mad:
    Dün iki deniz otobüsü KARAYEL fırtınasından bi haber ,yüzlerce yolcusuyla marmara denizinde seyre çıktı,acaba bu durum kaptanlarının gözükaralığındanmı,yoksa denizcilere bilgi aktardığı iddia edilen meteoroloji genel müdürlüğünün hatasımıdır? buyrun yüz puanlık joker sorusu...

2. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Yapılan açıklama

BURULAŞ GENEL MÜDÜRÜ FİDANSOY: "HAVA KOŞULLARI BEKLENMEDİK BİR ANDA TERSİNE DÖNDÜ

Kaptanların gözü kara olduğunu düşünmüyorum deneyimli kaptanlar denizden korkar korkmuşki geriye dönmüş. Ancak bu fırtınayı sezmeside gerekirdi diye düşünüyorum

Seyir halinde hava raporu alma imkanları olmamış olabilir sitede ise hemen online değişmemişte olabilir iyimser olmaya çalışıyorum

Son olarak bu camlar emniyet açısındanmı hemen patlıyor yoksa dayanıksızlıktanmı

3. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Site on line değişmemiş olabilirmi diyorsun Mert:confused: Ben bir hafta takip ettim hergün aynı şeyler yazdı marmara için.Marmara denizi diye başlık olmaz bi kere:mad: Doğusuyla batısı bambaşka rüzgarlar yapar,yapılan tahmin tüm marmara denizini nasıl kapsasın.
    Ha,dünkü fırtına taa tekirdağdan koptu geldi, Trakya üzerinden gelen yağışlı hava kuzey doğudan nasıl rüzgar oluşturur, ilkokul çocuğuna öğretiyolar rüzgarın nasıl oluştuğunu ama bizimkiler hala 5-7 poyraz estiriyor marmarada:mad:

4. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Abi Tersini söylemiyorum. Bizim ülkemizde Meteoroloji uyduruktan tayyare ama artık almanın fransızın bilmemkimin bilmem kaç yılından kalma ikinci el oyuncaklarını almayalım bugün Sevgili Vedat Amca`nın teknesi bile 8 havada gidebiliyorsa bunlarda bata çıka bir şekilde sağ sağlim gitsinler

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    ben bu konuyu,bazı yeni tekne yada bot alıp,yaptığımız uyarılarda,meteoroloji sitelerinde rüzgar tahminlerine bakmadan denize açılmam diyen acemilere,denizle şaka olmayacağını,meteorolojinin ipiyle kuyuya inilmeyeceğini göstermek amacıyla açtım.Yoksa BUDO mudo eleştirisi için değil.
    Ben olsam o kaptanı işten atarım,çünkü saat 16 da çılgın bir karayel esiyordu zaten,gelen hava bağırıyordu ben geliyorum diye,bunlar yağmurla beraber hava kalır diye yola çıkmışlar,BATIYA yakalanmışlar.Tamamen acemilik yani.

6. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Sırf panik sebebi kadınlar ağabey.Yani abartmıyorum o gün orda olsaydım sanırım,gondola binen cocuk gibi yihuuu diye sevinirdim.Ne güzel bulmuşsun adrenalini yaşa işte :)

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    O tekne, oraya kesin giderdi. Sorun tekne değil. Sorun, içindekilerin Vedat Abayoğlu olmaması.

8. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Ufuk,Batı karayel dediğimiz havanın dalgası pistir(marmarada) yıkıcı ve güçlüdür,sürükler,devirir.Koca mendirekleri dümdüz eder bazen,mendirekteki tekneleri alır,kıyıdaki tekneleri süpürür.O burundan kuzeye verdinmi yönü,yandan yersin dalgayı ki orada o havada 4 m nin üstüne çıkar dalga boyu ki,kalkıp inerken için dışına çıkar,ufak bi hatada o tekneler tepe takla olabilir. Zaten yanlamaya fırsatı olmamış teknenin,batı yönüne gideyim derken yediği dalgalarla kırmış ön camı.Yani orada denizi bilen ERKEK de kendini bozabilir,büyük konuşmamak lazım,onun on katı büyük hızlı feribot geçen yıl mudanyaya varamayıp Kumla önüne demir attı:)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İşin aslı, bu feribotlar bu havaya bana mısın demez.

Şöyle anlatayım. Babam, camilerde hat işi yapardı. Hiç bir zaman, ölçü, gönye vs. olmaz o camilerde. Derdi ki, "bunlar usta falan değil, çimento icat olmasa, bunlar tavuk kümesi bile yapamaz, arkalarını dönmeden yıkılır bunların dikeceği duvar.."

Bu da onun gibi. O gemiler cidden çok sağlam, çok iyi şeyler, de ancak o yüzden batmadan filan gidip gelebiliyor. Kaptan diye başına konanlara kayık bile teslim etmem şahsen.

10. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Dere kenarlarında bulunan saz kamışı
    Favori Makine:
    2005 model markasız :)
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
  11. TMG

TMG Mert

Favori Kamış:
    Lineaffe Extrem Cast 4.30 220 Gr
    Favori Makine:
    Okuma Raw 2 65
    En İyi Avı:
    Lüferler
    Denizyolu ulaşım firmalarında kullanılan bu deniz otobüsleri( haber kanalları ısrarla feribot olarak bahsediyor) katamaran tipi deniz araçlarıdır. Üzerinde hareket ettiği kızaklar içerisinde ki boşluklardan ötürü batma ihtimalleri bulunmamaktadır. Marmara denizinde deniz ulaşımını sağlayan 2 firmanında süvarileri uzak yol deneyimleri vardır.

Şehirlerarası yolculuklarda bu hizmeti veren firmalarda sağlık personeli bulundurma zorunluluğu var. haberleri izlediğimde benim ilk dikkatimi çeken ilk müdahaleyi yapacak bir sağlık personelinin deniz otobüsünün içerisinde yer almamasıydı.

Bursa ve Yalova'da denizcilik ile uğraşan büyüklerimiz daha iyi bilir. Armutlu- Bursa arasında dip akıntıları'da aynı zamanda kuvvetlidir. Kuvvetli rüzgar ve şiddetlenen dip akıntısı deniz otobüsünün sallanmasına neden olmuş ve bu vahim kaza meydana gelmiştir. Ama benim anlamadığım nokta şu bu camların kırılmaz cam, yada temperleme yapılmışmıdır. Bu camların patlayıp insanlara zarar vermesi için bağlı olduğu plakalarda açılma olması sonucu beni daha çok düşündürdü. Bu araçların periyodik kontrollerinin yapılmadığı yada yapılsa da üstün körü yapıldığı sonucunu ortaya çıkardı.

Bu kazada yaralanan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun demekten başka yapacak birşeyimiz yok.

12. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Pazar günü birlik bursaya gittim arkadaşımla saat 11.00 de bindik 12.45 gibi mudanyadaydık, gezdik tozduk akşam saat 20.00 da kabataşa döneceğiz 1 saat kala oralardayız baktık seferler iptal 18:45 seferi batma tehlikesi geçirmiş bizim 20.00 de iptal bir sürü insan isyanlarda bursaya git otogara yağmur fırtına otogara gittik istanbula bilet yok ona sor buna sor yok isimsiz bir yerden 45 TL ye istanbula bilet bulduk saat 24.00 a otobüs 1 45 de geldi bindik yollar çakılı trafik gemiye binip eski hisara gittik oradan otogar istanbuldayız saat 7 30 gelde işe git gram uykusuz.

13. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Abi yolcuların yaptığı paniği diyorsan Vedat Abayoğlu yapmazdı panik falan jig bile yapardı :) hali hazırda bozburunda :)

14. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Vedat abi Transatlantik mi aldı :confused: