Derinlerden gelen misafir

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında marmarasinariti tarafından paylaşıldı.

1. marmarasinariti

marmarasinariti Tuncay Kuşcu

En son raporladığımız balığın üzerinden tam bir sene geçti. Bu sene uzun yıllar boyunca görünmeyen kar yağışlı kış olmuş, deniz suları kar sularının denizle buluşmasından dolayı uzun süre normalin çok üzerinde soğuk kalmış, sıcak suyu seven sinarit gibi büyük balıkların bölgeye tam olarak girmemesine neden olmuştu. Bir yandan bu balıkları ara ara yoklarken, zamanımızın ve eforumuzun çoğunu kılıç balığı avlayabilmek için harcıyorduk. Sadece balığa çıktığımızda değil, çıkmadığımız zamanlarda bile bu balıkların yaşadıkları yerler, derinlikler, avlama teknikleri, kullanılabilecek yem çeşitleri ile ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyorduk. Tam olarak son üç aydır kendimizi bu avcılığa verebildik. Ülkemizde bu aylarda zıpkın, bırakma ve su üstü parakete avcılığı avı yapılabilmekte, bizi bu avcılık türleri cezbetmiyordu. Bu yüzden balığımızı olta ile yakalamak istiyorduk ve oltamızı tam olarak 600 metrelerde gezdiriyorduk..

Bu samanlıkta iğne aramak gibi bir şeydi. Her çıkışımızda en az 5 saat deniyor, bir yandanda sonarımızı takip ediyor ve bu balığın yaşam alanlarını bulmaya çalışıyorduk. Her çıkışımız büyük bir heyecan ve saatler geçtikçe umutların yavaş yavaş tükenmesi ile son bulup, bir yandanda vazgeçmek yok diyip bir sonraki sefer sanki oltayı ilk defa indiriyormuşcasına kendimizi motive diyorduk, çünkü buna mecburduk, çünkü gerçekten balıkçılık adına yapılabilecek belkide en zor avın peşindeydik ve bunu başarabilmenin hiçte kolay olmadığının bilincindeydik.

Son gidişimizde üçüncü ve son günümüzdü. ilk iki gün oltamıza dokunan olmamıştı, bu gerçekten moral bozucu bir durumdu! 2 saattir denizdeydik ve hiçbir kıpırtı görünmüyordu. Yine 600 metre derinliklerdeydik. Birden ufak bir kıpırtı oldu oltada! Sanırım beklediğimiz vuruş gelmişti! Elektrikli çıkrığımızı sarmaya başladık, Bir ağırlık vardı. Fakat kılıç balığı için oldukça hafif bir ağırlık! Neler olduğunu merak ediyorduk.. Beklenen misafir ileriden su üstüne çıkmıştı bile, makinanın otomatik sarımını durdurup son metreleri yavaş yavaş elle çekmeye başlamıştım, uzaktan tam olarak ne olduğunu kestirmek gerçekten zordu, başta bir poşet gibi duruyordu, yakınlaştıkça ne oldğuyla alakalı yorumlarda değişiyordu :) sonradan dev bir kalamak arkasından orfoz olabileceğini düşündük.Fakat yanımıza gelince bunların hiçbirinin doğru olmadığını gördük.Bu bir mırlan balığıydı :) 3 kiloluk bir balık.Bu davetsiz misafir birazcıkta olsa yüzümüzü güldürmüş, mutlu etmişti bizi. Akşam olmuş geri dönme vakti gelmişti.Tam olarak istediğimiz hedefe ulaşamamıştık ama saros genede bizi boş göndermek istememişti sanırım.

Daha iyileri sizlere rastgelsin, Sağlıcakla kalın

Can Kurtul bunu beğendi.
  2. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Maşallah elinize sağlık

3. yasargnd

yasargnd Yaşar Gündöner

En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    Teebrikler. Bir önceki avınızıda okumuştum. Hatırı sayılır bir orkinostu. Hedef çıtayı yine yüksek tutmuşsunuz:) Hedef balığı bulamamış olsanızda süpriz balık ortamı renklendirmiş.

600 metre derinlikte yem gezdirmek için ne kadar ağırlık kullandınız?

Rapor için teşekkürler.

4. marmarasinariti

Teşekkür ediyorum..

5. marmarasinariti

Ben teşekkür ediyorum. Evet doğru hatırlıyorsunuz :) oltayı 600 metreye indirip sırtı çekebilmek için 6 kiloluk ağırlık kullanıyoruz. Misinamız powerpro maxquatro 80 LB ve hızımız 2-3 km civarında. bu şekilde sistem uçmadan geliyor. Fakat bir sonraki sefer ağırlığımızı biraz daha hafifletip neler olacağını görmek istiyoruz.

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler, avın ve hikayesinin hakkını vermişsiniz. Keyifle okudum, emeğinize saglik. Benim haddim degil ama kılıç baligi için 600 metre derinleri taramışsınız sanirim. Sizde incelemişsiniz dır muhakkak ama benim bir takım belgesellerde izlediğim kılıç baligi avları yüzey sattinda yapılmakta. Çok iri popperlarla baligi çağırıp, görüntü alınca canlı balik salarak genelde başarılı olabildiklerini gördüm. Edindiğim izlenime göre kılıç derin suda bulunsa da yüzey suyunda avlanmakta olabilir mi acaba? Devam edecek aramalarınızda şansınız yaver gitsin, rastgelsin.

7. marmarasinariti

Merhabalar
    O gördüğünüz belgesellerdeki su üstü gelen balıklar marlin yada yelken balığı diye tahmin ediyorum, onların avcılığı su üstü yapılıyor, çok
    benzeselerde hepsi farklı balıklardır. Hatta marlinin bile kendi içinde siyah, beyaz ve mavi cinsi var diye biliyorum. Marlinler bizim sularımızda yok. Gelelim kılıç balıklarına, yaptığımız araştırmalara görr bu balıklar 24 saatin 20 saatini 600 metre veya daha derinlerde geçiriyorlar, daha çok geceleri su üstüne doğru çıkıyorlar, bir ışığı veya zemindeki sesleri 1 mil öteden farkedebiliyorlar. Avcılığındaki asıl zorluk ona rastlayabilmekte, çünkü sürü balığı değil, genlde tek, en fazla çift olarak geziyorlar, rastlamak zor, bütün gün dolaşıp hiç rastlayamamak çok büyük olasılık! Çünkü siz çok yavaş olduğunuzdan gün içinde çok az bir alanı geziyorsunuz, onlar ise denizin en hızlı balıklarından bir tanesi, kimbilir nerede hangi sürünün peşinde, belkide çok yakın ama kalamar sürüsü bulmuş saldırıyor, bizim indirdiğimiz buzluktan çıkma kokmuş yemimize rağbet ediceğini pek sanmıyorum:)