Dertmiş bu kamış işi.

Konu, 'Kamışlar' kısmında okkorama tarafından paylaşıldı.

1. okkorama

okkorama selman oktar

En İyi Avı:
    2.3 kg kofana
    Arkadaşlar. Öncelikler vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Ben de bir spin kamış almak istiyorum.Bu işten pek anlamıyorum. Aliexpressten 12 tane sahte aldım.Hatta merhaba yardım diye konu açtım ama yardımcı olan olmadı.Sahtelerin ağırlıkları: 2 tane 10 gr , 3 tane 14,8 gr , 2 tane 18 gr ,3 tane 13 gr , 2 tane 14,5 gr.

Şimdi bu ağırlıkta sahteleri atmak için kamışı 10-30 veya 10-40 mı almalı yoksa daha düşük atarlı mı almalı. 270 mi 240 mı derken baya karıştı kafam. Boyum 170cm. Bu arada antalyada avlanacağım.

2. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Spin takımla sahte atmak konusunda bilgili değilim.
    Sadece şu bahsettiğiniz "kamış boyunun insan boyuyla karşılaştırılması" konusunun garibime gittiğini yazmak istedim. Bunun orantılı olması gerektiğini savunan kişiler çok, fakat kendi kısacık boylu olup da 4.50'lik surf kamışla harika atışlar yapan ustalar tanıyorum.
    O yüzden boy detayına takılmayıp direkt "atar" üzerine yoğunlaşmanızı öneririm. :)

3. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Bence bahsettiğiniz sahteler için 10-40 atarlı kamış daha uygun gibi. Uzunluk olarak da 270 liği tercih edin derim.
    Benim boyum 180, sürekli kullandığım iki spin kamışımın biri 300 diğeri 270 cm. Spinde kamış uzunluğunun kişinin boyuyla çok ilgili olmadığını düşünüyorum, bence biraz alışmakla alakalı. 270'lik kamışla herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. 270 ve 10-40 atarlı kamışla daha iyi performans alırsınız. Diğer taraftan kamışların aksiyonları çok daha önemli. L ya da ML kamışlar daha esnek olduğundan 15-20 gr lık sahtelerin atımı iyi olmuyor. Su üstü takılıp WTD yapacaksanız da aynen, kamış az biraz sert olmalı. M ya da MH gibi. Ha, marka model nedir peki? derseniz, genel olarak da kullanılan ve beğenilen, benim de vazgeçilmezlerim olan Okuma V-system ve Cormoran Bullfighter derim. Tabi ki çok fazla marka/model var ama özellikle bu ikisinden oldukça memnun kaldım.
    Kamış seçiminden sonra bir de ip mi, misina mı? sorgunuz olabilir, ona da şimdiden kesinlikle ip diye cevap vermiş olayım. :)

Rastgele..

4. ibrahim1903

ibrahim1903 ibrahim

engin abiye katılıyorum 420 lik kamışları 2-2.5 metrelik insanlar kullanmıyor sadece :)
    meranız müsaitse 270 hatta 300 bile alabilirsiniz. merada ağaç, kablo vb. yukarıdan atışı engelleyecek bir şey varsa o zaman daha kısa kamışlara yönelinebilir.
    atar olarak da 7-35 olabilir.

5. okkorama

okkorama selman oktar

En İyi Avı:
    2.3 kg kofana
    Teşekkür ederim arkadaşlar bilgiler için. O zaman 270 lik alayım ben. Yalnız 10-40 lık v system alsam benim 10 grlık sahteleri atmama engel teşkik eder mi. Veya atışta zorlanırmıyım. 7-35 i seçsem v systemin 7-35 i yok. Bi de bu sorunu çözersek tamam.

6. DicentrarchusLabrax

Favori Kamış:
    At-Çek
    7-35 gr atar ile 10-40 gr atar arasındaki farkı bence hissedemezsiniz. 10 gr sahteyi 10-40 gr atar, hem de güzel atar. Yumuşak ya da hafif atarlı (5-20 gr gibi) kamışlar bence tuzlu su avında pek uygun değil. Ama lrf ya da tek silikon atacağım diyorsanız, o başka. İlk kamışım sahteler hafif diye 2-8 gr atarlı seçtiğim Shimano Alivio idi. Baya da levrek-kefal yakaladım. Ama farklı sahtelerle farklı arayışlara girince 10-30 ve 10-40 atarlı kamışlarla çok daha iyi performans aldım. Bu konu av stilinizle ve meranızla da direkt ilgili olup; sert sahteler kullanacak ve levrek, turna, lüfer peşinde koşacaksanız 10-40 atarlıyı tavsiye ederim. Zira diğer taraftan sert sahteler genelde 10-25 gr arasında değişiyor.

7. okkorama

okkorama selman oktar

En İyi Avı:
    2.3 kg kofana
    Teşekkür ederim Ulaş Bey. Önerebileceğiniz kamış var mıdır acaba. Bir de teleskopik alsam iki parçaya göre performans farkı çok olur mu?

8. Murat42

Murat42 Murat önder

ben parcali kamışla teleakobik kamış arasındaki farkı şöyle izah ediyim eger spin at cek yapıcam diyorsan parcalı kamıştan şaşma hem esnek oluyor hemde daha daha dayanıklı teleskobik kamışın cok kaliteli olmıyanları aşırı esnemeden dolayı halkalar dönmeye başlıyor hemde barcalıya nazaran daha agıroluyor at cekte teleskobik kamış at cekte kulanılırmı olur ama cabuk yorar yorulur boy hususuna gelince ben 2.30 5 20 atar 28 30 giramida cok guzel atıyor 2.30 aşagısıda genelde tekne avcılıgında kulanılıyor birde parcalı kamısta balıgın vuruşu ayrı bir tat veriyor markaya takılma makina takılan yere dikat et eline uygun olsun rasgele

9. okkorama

okkorama selman oktar

En İyi Avı:
    2.3 kg kofana
    Teşekkür ederim Murat Bey. Peki 10-20gr arası sahteler için hangi kamışı önerirsiniz?

10. Murat42

Murat42 Murat önder

11. Murat42

Murat42 Murat önder

5 gr altı mepps yada silikonlarda sıkıştıma kurşun takıyorum misinaya 20 gr üzeri olanlarda 30 gırama kadar denedim sıkıntı yok tuna icin tel misinalar var sıkıştırma kurşun ona takıyorum (TURNA DEMİSKEN 15 DE YASAK BAŞLIYOR TURNADA) lütfen uyalım

12. DicentrarchusLabrax

Favori Kamış:
    At-Çek
    Taşıması biraz zor olsa da (boyutundan dolayı) kesinlikle parçalı kamış diyorum. Okuma v system iyidir. :thumb: