Dip Oltası 1

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bu dip oltasini yapmak icin,bedenin ucundan yukari dogru 50cm tutup kücük bir göz olusturarak dügümü atiyoruz,bu gözün uc tarafina köstegimizi bagliyoruz,göz olarak belirtigimiz halkadan geri kalan 40-45cm`lik misinayada kursunumuzu bagliyoruz,dip oltamiz hazirdir.
    Yapmis oldugumuz bu dip oltasindaki göz veya halka,bedenle köstegin birbirine dolanmasini önlüyor,bu dip oltasi cesitli tatlisu baliklari icin yapilabilir,ayrica beden,köstek ve kursunun büyüklükleri yapilan av mevkine göre degistirilebilir,mesela akintisiz sularda ve takilma olanagi olmayan yerlerde10-30gr kursun,0.25mm beden ve 0.20mm köstek uygun olabilir,biraz akintili yerlerde bu oran yukari dogru cikar,akinti daha coksa mesela kursunun sekli degisebilir yassi olan kursunlar tercih edilir ve misina kalinliklari yukari dogru cikar.
    Kisaca dip oltasi 1 sekil olarak böyle,gerisini siz deneme yanilma ile bulacaksinizdir...

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Selim abi bir sorum olacak:

Çok akıntılı yerlerde misina kalınlığının artmasının sebebi nedir?

Bilgilendirme için teşekkürler.:)

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Misinanin kalin olmasi sart degil ama kursunun agirlinin artmasi kacinilmaz olacaktir akinti olacak yerde,haliyle misina kaliteside öne cikar,ben 0.20mm misina kulaniyorum,mono cekeri 7kg civari.

Misina ne kadar ince olursa takim o derece avci olacaktir ama misina, kursunuda atarken koparmayacak sekilde kalin olmalidir...

4. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Selim bey vermiş olduğunuz için teşekkürler. Sormak istediğim şey beden üzerinde yapmış olduğumuz halka yerine ufak ve hafif tipte üçlü fırdöndü koymamız bu takımın özelliğini kaybetmesine sebep olur mu? Bu sistemde uygulamamız gereken düğüm nasıl olmalı? Cevap için şimdiden teşekkürler.

5. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tam olarak bir sey söyleyemem,denemedim ama üclü firdöndü daha sabit olacagindan takimi daha sert yapacaktir.
    Dügüm olarak bedeni 50cm ikiye toplayin ve uc kisininda kücük bir halka olusturup iki kere bu halkanin icinden dolayarak bir dügüm olusturun,köstek icinse degisik dügüm sekilleri olsada bence en iyisi firdöndüye atmis oldugumuz dügüm seklidir,yanliz sunu unutmamak gerekiyor dügümü atmadan evvel islatmamiz lazimdir...

6. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Selim bey teşekkürler takım basit, hafif ama işlevsel bir takım soruyu sormaktaki amacımda beden üzerine düğüm vurmak yerine fırdödü kullanıp mukavemeti artırabilirmiyiz diyeydi ama bu seferde bahsettiğiniz sorunun yanısıra takıma ek bir ağırlık ilave ediyoruz sanırım en güzeli deneyip öğrenmek tavsiyeleriniz için teşekkürler.

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yasin bey haklisiniz,beden üzerindeki her dügüm mukavemetti azaltacaktir ama üclü firdöndüyede dügüm atmamiz gerekecektir,bu sekildeki takimda beden üzerinde iki dügüm var,üclü firdöndüye ise üc dügüm gerekecektir...

8. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Selim bey doğrusu burada biraz farklı düşünüyorum şöyle ki; direk beden üzerine vurulan düğüm vurulduğu yerin mukavemetini zayıflatacaktır sizinde belirtiğiniz gibi birde buradaki tüm yükü direk misinaya verdiğimizden zayıf yerden kopması olağandır diye düşünüyorum. (tabi bunu en aza indiricek düğümler var) Ancak fırdöndü de bu durum bence bu derece oluşmaz.
    Umarım konunuzu dağıtmıyorumdur Selim bey amacım muhalefet değil fikir alışverişi ile bilgilenmek. Teşekkürler.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Anladım, kalın misina sağlamlık açısından gerekebilir. ;)

Yalnız, fazla akıntıda kalın misina daha fazla sürüklenir ve durumu dengelemek için de kurşun ağırlığını arttırmak gerekir ve eğer böyle ise; bu durumda da takımın istenilen randımanı vermesi zorlaşır.(mı?):rolleyes:

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Teorik olarak öyle..

Ama tatlı suda, fazla akıntı, sığ su demektir (çoğu zaman, çoğu yerde). Bu da akıntıyı görecek çok az misina demektir. O yüzden pek ciddi bir fark, sorun olmaz..

Ama denizde, 35-40 metrelerde, bu ciddi bir sorun olur elbette..

11. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Haklisiniz beden üzerindeki dügüm mukavemeti dahada azaltir,yanliz sunu unutmayalim,sayet beden üzerinde dügüm yoksa bu sefer en zayif nokta clipslerdeki dügüm olur,ama genelde ben size hak veriyorum,tartismaya gelince,onun icin buradayiz zaten,tartisarak dogruyu ve degisik düzenekleri bulmak icin...

12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tabiki kalin misina akintida daha fazla sürüklenir,ne yapmamiz lazim o zaman,ya daha ince olan ama daha kaliteli misina yada örgü misina,ama yanliz ince misina yetmez kuvetli akintida,kursunun seklide cok önemlidir,tabiki burada sizlerin tecrübeleride önemlidir,ben böyle bir dip oltasi oldugunu gösteriyorum,isterseniz siz bu sekil bir dip oltasini modifiye edip daha degisik bir takim haline getirebilirsiniz gerek duyarsaniz,yani denemek,degisik sekillerde avlanmak bazen hem bizi avci kilar hemde avlaga uyum saglar...

13. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Selim bey vermiş olduğunuz bilgiler ve hoşgörünüz için tekrar teşekkürler. Rastgelsin...