Dip Oltası 3

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Dip oltasi 1 deki takima alternatif olacak bir düzenek,bu düzemekte kursunu daha agir ve misinayi daha kalin tutabiliriz...

2. mesulid

mesulid MESUT BALDIK

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    En İyi Avı:
    TURNA 9 KİLO KIRMIZI BENEKLİ ALABALIK
    kurşun en altta olsa bence daha iyi olur dolaşma riski olmaz

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yani oda bir görüs o sekil olaninida anlatmaya calisacagim gelecek günlerde,ben cesitli dip oltalarini anlatmaya calisiyorum,bu sistemde balik yemi alinca kursunu hisetmiyor ve yemi kapip kacmaya calisiyor,sizin demis oldugunuz sistemde ise balik yemi alinca direk kursunu hisederki sizin hemen tasmalama yapmaniz gerekir,halbuki clipsli bedene takilan kursunda sizin tasmalama yapmaya vaktiniz olur,kursunun bedene dolasmasina gelince,takiminiz suya düsmeden evvel makinayi elinizle tutarak bedenin ve köstegin düz olmasini saglarsaniz takilma riskini azaltmis olursunuz...

4. oltacı_

oltacı_

Takımlar tam centilmen işi Selim, Tek iğneli takım ile av yapmak ve balık almak çok keyifli, Geçen Serdar hocada değindiği gibi taş balıkları familyasında özelliklede mercanda çok güzel iş yapar.

Ellerine sağlık, çizimine sağlık.

5. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bizde(sahte haric)tek igneden fazlasi yasak hamit,mesela sazangillere(bizde beyaz baliklar olarak gecer) iki igne kulanamazsin yasaktir...

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Selim bey bilmiyorum farkında mısınız? Türkiye'de köstekler kısa tutulur, sizin burada sunduğunuz birbirinden güzel ve kullanışlı takımlarda ise Batı formu hakim (Almanya'da amatör balıkçılık yapan birinden başka da bir şey beklenmez :D)
    Bu takımları ısrarla öneren diğer bir dostumuz da Hüseyin Alp Arslan'dır. O da dünyanın öteki ucunda amatör balıkçılık yapmaktadır.

Denizde kıyıdan uzak atış oltacılığında ve sazan helikopter oltası gibi benzer takımları biz de kullanıyor ve verim alıyoruz.

Sizden bir ricam olacak, Türkiye'deki gibi kurşundan sonra bir karış misina, sonra 15 cm arayla 12 cm lik kösteklere 3 adet kanca ve sonra bir fırdöndüden oluşan Türk tipi dip oltasına göre, kurşunu kısa bedene kancası uzun bedene (kösteğe) bağlanan bu takımların uygulamadaki farkı, yararlı yönü nedir? açıklarsanız hem şahsen bana hem de diğer dostlara faydalı olacaktır.
    Şimdiden teşekkür ederim.

7. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

türk tipi demişsiniz bir türk vatandaşı olarak derimki en verimli takım budur. optimum takım daha doğrusu. dip balıklarının yakalanacağı varsa her şartta bu takıma yakalanır. diğer takımlara pek sıcak bakmıyorum kullanacağımıda sanmıyorum. incik boncuk işin süsüdür bence.

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    türk değil de Türk olacaktı sanırım. :)

Yukarıdaki mesajımda incik-boncuktan nerede söz etmişim anlamadım.

Trofe avcılığı ve sportif balıkçılık daha ileride aşamalardır. Amatör balıkçılık koşullarındaen çok et toplayan takım en iyi takımdır. Ama en iri balığı avlamak istediğimizde detaylar önemli oluyor.

9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Arkadasin incik boncuga tebkisi benim sunmus oldugum düzeneklere hocam size degil.

Yakup hocam ,bizim burada iki kamis ve tek kanca serbest,gerisi yasak.

Bizim burada baligi et olarak görmezler,coguda yemez zaten tatlisubaligi,yilan baligi,alabalik,sudak,sazan ve turna baliklarindan yiyenler var tabikide ama cogu geri birakir,sayet balik hasar almamissa,balikla yapilan mücadele ve bir kac resim balikcilari dahada mutlu eder.

Cok kancayli(iki kanca)düzenegi sadece harami baliklarda,ölübalik ve sahteler icin serbest birakilmis.

Hal böyle olunca balikcilar degisik düzenekler olusturmak zorunda,bazi avlaklarda etkili olan düzenek,bir baska avlakta etkili olmayabiliyor.

Bu dip oltasina gelince,yukaridada deginmis oldugum gibi,balik yemi aldiginda kursunu hisetmeyecek sekilde bir dip oltasi,sayet kursun sabit olursa balik yemi kapinca kursunu hisedip yemi geri birakmasi gibi bir dezavantaj olusur,sizin cok acele tasmalama yapmaniz gerekecektir,halbuki beden üzerindeki serbest kursunda balik yemi alip biraz yol katedebilir ve size bir sans sunar tasmalama yapmaniz icin.

Tabiki sabit kursununda avantajli oldugu zamanlar,avlaklar ve takimlar vardir,burada en iyi karari balikci avlagini tanidigi zaman vermelidir.

Ayrica uzun köstek yemi dip kisimda degisik sunmanizada yardimci olur,mesela misir kulaniyorsam,misirin yanina biraz sari renkte köpük dedigimiz strapor eklerim bu sayede yem dip kisimdan biraz yukarida olur ve baligin yemi kapmasi daha düzgün olur,öyle ya siz misirin yanina köpük eklediginiz zaman yem ve kanca dip kismin biraz üzerinde yüzer baligin yemi bulmasida daha kolaylasir,heleki dip kisim camurlu ise.

Aslinda dahada uzun bir konu oldugunu biliyorum,ben kisaca degindim,daha detayli yazmaya kalkarsam bütün tatlisu baliklarinin yeme karsi davranislarinida eklemek zorunda olurum`ki buda benim cok zamanimi alir,simdilik acele ile bu dip kisimlarda kulanabilecegimiz düzenekleri anlatmaya calisiyorum,bundan sonra samandira ve diger av sekilerinide eklemek istiyorum,ileride bir balikci"böyle bir avlakta nasil avlanirim"diye soracak olursa bu düzenekleri referans gösterip daha detayli anlatmak icin, bu kisimin yapilmasini istedim yönetici arkadaslardan.

Sizlerinde katilimi ile daha genis bir sayfa olusturabiliriz Yakup Hocam...

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    İşin aslına bakarsanız bu tip takımları yabancı kaynaklarda görmüş, kendince kullanan biriyim. Siz ise yukarıda bahsettiğiniz gibi, neredeyse zorunluluktan sadece bu tip takımları kullanan biri olarak doğrudan tecrübe sahibisiniz.

Bu tip takımları, Kırma sazan avlamaktan bıktığımızda, avlak ta uygunsa daha iri balıkları avlamak, kalkan oltasında yemin dalga tesiriyle daha hareketli olmasını sağlayıp uzaklardaki balığın ilgisini çekmek amacıyla tercih ediyoruz.

Ülkemizde kıyıdan çupra ve levrek avcılığında kullanılan en yaygın olta olan gezer kurşunlu oltanın dayanağı da aynı şekilde; yemin serbest kalması, balığın kancayı iyice yutacak kadar, oltayı hissetmemesidir.

Bu tip daha iri balığa yönelik takımları kullanmaya alışmak hepimiz için geçerli bir durum. Sayenizde yetersiz tercüme ile öğrendiğimiz takımların ince detaylarını öğreniyoruz. Gönlünüze sağlık ve elleriniz dert görmesin.

11. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    bu sistemde bende av yapma k istiyorum kafamda buna yakın bir sistem düşündüm ama hazır yapılmışı var bunu denerim daha iyi:)teşekkürler..:)

ama benim anladığım kadarı ile bu yöntemde kalama açık kalması gerekiyor galiba yanlışmıyım:)?...

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Koral merhaba,

Kalama, ince takımlarda trofe balıklar için gereklidir elbette.

Anladığım kadarıyla anlatılan sistemde/yöntemde böyle bir zorunluluk yok.

Yine de, senin çıkarımını merak ettim doğrusu, bilgi verebilir misin?:)

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Koral aslinda bir bütün olarak anlatmak isterdim ama siteye daha cok resim ekleyerek yük olmasini istemiyorum dogrusu,bu takim icin ya baitrunner tipi makina kulanacaksin yada makinanin telini acip,misinayida kamisa daha önceden eklemis oldugumuz lastik altina sikistirarak misinanin bos tel yüzünden dalga,akinti vs gibi makinadan bosalmasini önleyerek avi yapiyoruz,balik yemi kaptiginda makinanin teli acik oldugu icin,kamisa lastikle tuturdugunuz misina lastikten kurtulup baligin yol almasina engel olmuyor,bizede sadece kontrollü tasmalamak kaliyor,umut ederim anlatabilmisimdir,bir kac degisik kulanis sekli olsada en efektifi böyle...

14. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    abi ben bu takımı levrek avı için kullanıcam tuzlu su...bildiğimiz üzere levrek yemi ağzına aldıktan sonra hemen yutmaz tahmizi bir mesafeden sonra yutar bu yutma olayı gerçekleşmeden tasma atarsak kaçırma olasılığı arttığı içim bir süre beklemekte yarar var bu sistemdede balık yemi aldıktan sonra bir mesafe gideceği için bu mesafe bazı zaman biz 10 metre kadar misinayı serbest bırakır üstüne ufak bir taş parçası koyarız balık yemi alınca 10 m kadar serbest gider tasma sonra atarız... yada baitrunner mainanın kilidina açmak gerekiyor benim anladığım kadarı ile sevgili selim abinin de dediği gibi..:)

15. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    teşekkürler.. tam yöntemi anlamasamda ne yapıcağımı çok iyi anladım..:)

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Koral aslinda cok basit,sen bir lastik buluyorsun,kamisa daha evvelinden takiyorsun,bas tutacak tarafina takiliyor,ben bisiklet lastiklerinden 5mm keserek elde ediyorum bu lastikleri,daha sonra kamisi monte ediyorsun(makine,takim gibi)hersey tamamlaninca yemi suya atiyorsun,misinayi düz yapip makinanin telini aciyorsun ve misinayi bu kamisa takmis oldugun lastigin altindan gecirip baligin isirmasini bekliyorsun,misinayi tas vs gibi seylerlede tutabilirsin ama bu yöntem hepsinden daha iyi,balik yemi alinca misina hemen lastikten kurtuluyor ve balik yol almaya basliyor...

Resimli anlatim.

Son düzenleme: 13 Temmuz 2009
  17. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    şimdi daha iyi oldu teşekkürler abi..:)

18. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı

bu boncuk olayı nedir abi o olmasa ufak bir fır döndü olsa orada sadece olmazmı ne gibi problem çıkar?

19. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Gaye dügümü tahribattan koruma,sen boncuk yerine kücük silikon borucuklardan,yada silikon stopperde kulanabilirsin,dügümle kursun arasinda ne olursa olur,boncuk sadece bir örnektir ve kolayca bulunacak bir sey oldugu icin onu kulandim,benim cogu takimlarimda boncuk vardir bu ara,tabiki benim kulanmis olduklarim silikondan boncuk ama düz plastikten olanlarida ayni görevi görür,simdi"buna ne gerek var" diyenlerde olacaktir,ben yorum yapmiyacagim,nasil olsa iri bir balik takima vurunca dövünecek ben olmayacagim,dügümü korumazsak,zaten takimin en zayif noktasi dügüm dahada tahrip olup kopacaktir,bu kacinilmazdir,tabiki ben 1-2kg baliklardan bahsetmiyorum,iri balik bence 5kg üstüdür...

20. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    teşekkürler abi..:)