Dip Oltasi Firlatma Aparati

Konu, 'Takım Çantası' kısmında okayarslan tarafından paylaşıldı.

1. okayarslan

okayarslan okay

Selam Arkadaşlar Nette çok Aradim Ama Bir Türlü Bulamadim
    Dip Oltasi Veya Kasnakli Olta Firlatmak Için Bir Aparat Yada Makina Varmi Bilen Varsa Lütfen Bir Cevap Veya Ling Versin Yayli Dip Oltasi Firlatmak Için Bir Düzenek Varmi Acaba şimdiden Teşekkürler

2. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Benim bildiğim en kolay ve basit aparat, Makaralı kamış.

Tabi ağırlık ve misina kalınlığı iyi ayarlanmak koşulu ile :)

3. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    Okay bildiğim kadarıyla öyle bir aparat yok.
    Bende aramıştım,ama zihni sinir proje gerçekleştirmek yerine,2 tane daha makineli kamış aldım.3 makinalı kamış,gölde işi götürüyor.Aparata gerek kalmadı:D :D

4. okayarslan

okayarslan okay

vallaha ben biraz araştırayım bir aralar gözüme çarptı hani şu eski tarihlerde kaleleri fet etmek için kullandıkları devasal taş atan makineler vardı ya kale duvarlarını yıkmak için onun ufak versiyonunu yapmış adamlar 100 mt kadar etkili iyide fırlatıyor

5. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Okay bey hedef balıklar nelerdir? Hani eğer sazan yayın türü tatlısu balıklarıysa kasnakla yapılan atışların çoğu yeterli mesafeye ulaşıyor diye biliyorum. benim de tercihim makineli olta kullanmaktan yanadır. Makine ve kamışta gelen balığın keyfini hiçbiri vermez.. Bahsettiğiniz de mancınık şeklinde birşey olsa gerek ancak 100 metre öteye atış suya inişte yemin dağılmasına ya da çıkardığı düşme sesi sebebiyle bölgedeki balıkların ürküp uzaklaşmalarına sebep olmaz mı ne dersiniz?

6. okayarslan

okayarslan okay

ddiklerinize katılıyorum ama ekipmanlarım ona göre dizayn edilmiştir balık olarak sazan ama bulunduğum bölgenin sularnında karşılıklı kıyıları 500 mt ulaşan yerler var buralarda daha verimli balıklar çıkıyor yani nekadar uzak okar büyük balık demek

7. okayarslan

okayarslan okay

birde yemlemede macun kıvamında yem yapıyorum yaklaşık 3-4 saat suda dağılmadan durabiliyor sakız kıvamında oluyor etkili bir yem ben 5 senedir bu yöntemle avlanıyorum ama artık kasnak fırlatmaktan kollarım koptu illaki vardır bunu fırlatan bir aparat e nede olsa çinliler yapmıştır

8. turan

turan Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    oğlum 3,700 kg - 52 cm
    sapan kullanın :)

9. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    erty

öyle bir aparat yok ama bu çok zor değil gölde biraz uğraşırsan iyi atışlar yaparsın

10. okayarslan

okayarslan okay

arkadaşlar öyle bir aparat var yapmışlar ama artık kafa yormayacam yine bieğe kuvvet sallacaz artık

11. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

5-6 sene öncesinde tabanca şeklinde atış yapan altler vardı. Ancak çok teklikeli olduğu için sanırım imalatı durdu veya yasaklandı. Kurşun ağırlığına göre mesafeleri falanda ayarlanabiliyordu. Ancak atıcının bir anlık dikkatsizliği tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Geniz ağızlı sapanlar da kullanıldığını gördüm. Ancak tavsiye etmiyorum. Bir anlık dikkatsizlikle bir yere takılsa çok vahim sonuçlar doğabilir. Zaten surf kamışlar çıktığında gerek kalmadı çünkü zaten bir 3.60- 3-90 surf kamışla 80-120 m rahatlıkla atılabiliyor. Tatlı suda bu mesafeye gerek dahi olacağını sanmıyorum.

12. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    Valla bazen öyle gerekli oluyorki,şöyle,
    sular yaz ortasından sonuna doğru çekilmeye başladığında,sazlık bölgeler kurumaya başlıyor.Balık ilk başlarda sazlıklarda yemlenip yatıp uyurken,su çekilince bu kez göletin ortasına derin gördüğü yerlere gidiyor.
    İnanın kıyıdan 50-60 metrelik bölge bazen diz boyunu geçmiyor.Bu gibi durumlarda 100-150 metre uzaklığa takımı fırlatmak saat başı av almaya yarıyor.
    Gördüğüm bazı eski usta balıkçılar kasnak oltayla 100metreye rahatlıkla ulaşıp,üstüne nokta atışı yapıyorlar:D
    Bizde nerde o kabiliyet.:D
    Ben makinalı kamışla olayı çözdüm,bence en iyisi makinalı kamış.
    2 tane kamışı saldımmı bana yetiyor.Kenarda rahatlıkla mangal sefası yapıyorum.Arada bir zil vuruyor bakıyorum.
    Neymiş o öyle 10-15-20 tane kasnak olta atanlar.Yamyam bu millet.:mad:

13. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Ulkemizin gol ve barajlarinda ne derece gerek oldugunu bilmiyorum ama benim tatlisuda sazan avlayan arkadaslarim 150-180 metre mesafedeki bolgelere atis icin cok pahali ekipmanlara yatirim yapiyorlar.

Tabi avlanan sazanlar sitedeki gordugumuz gibi degil, devasa buyuklukte.

Ic sular da bilgim olmadigi icin daha fazla yorum yapamiyorum ama uzak atis tatlisudada yaygin olarak tercih edilmekte. En azindan bir cok ulkede yaygin.

14. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Tamamen yanlış bir bilgi.Ne kadar uzağa atarsan o kadar iyi anlayışı değil derinlik bilgisi alındıktan sonra mesafe atışı yapılır.
    Yani derinliğe göre atış yapılır.

15. TheCloUd_Bursa16

TheCloUd_Bursa16 Özkan küçüK

Favori Kamış:
    Remixon KING 50
    En İyi Avı:
    Turna 8 kg, 8 kg SazaN
    bencede Alaattin abi haklı;) ben bircok kez trofe sazanların 5-6 metre önümde yem aradığına şahit oldum..balık zaten en fazla yemi kıyıda buluyor-du(eskiden) ama biz ne yaptık oltalarımızı atabildiğimiz kadar uzağa attık ve balıklarda artık kıyıya yanaşmamaya başladı!balıkları yemleme yaptığımız yerlere topladık balıklarda o bölgede toplandı ve eğilim gösterdi ve artık kıyıdan cok zor balık almaya basladık...eskiden ufak balık kıyıdan büyük balık ileriden cıkardı ama smdi el kadar balıklar bile 100-150 mt ileriden cıkmaya başladı:confused: yapılması gereken şeyi biliyoruz zaten; balıkların tekrar yapılacak yemlemeler ile kıyıya sokulmalarını sağlamak(bence)...