Dondurucuda Balık bozulur mu?

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuricem tarafından paylaşıldı.

1. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    1 ay önce yakalamış oldugum levrek ve mırmırları,temizlemeden dondurucuya koymuştum sizce bozulmuşmudur.şimdi demizledim,herhangi bir koku yok ama bilemedim ne kadar saglıklı olur ?Hiç yaptıgım şey değildir,balığı hep taze yerim dondurucuya bile atmam 2 gün içinde tüketirim,acil bir işim çıktıgı için dondurucaya attım çıktım evden üstünde bir ay geçti :D

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    balığı koyduğun zaman taze idi ise sorun yok,afiyet olsun.

3. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    Balıgı tuttuktan bir kaç saat sonra,dondurucuya atmıştım.Şimdi bişiriyorum bakalım tadı nasıl :) Bir sorum daha olacak dondurucuda ne kadar süre saklıyabilirim.

4. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Afiyetle yiyebilirsiniz, önemli olan balığı temizlemeden ve tatlı su vurmadan denizden çıktığı gibi dolaba atarsanız, aylar sonra bile tazeliğini korur. :hungry:

5. balikoltasi

balikoltasi Birol

Derin dondurucu ise 9 aylık lüferi palamutu denedim bir sorun çıkmadı.

6. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Cem kardeşim benim de bildiğim bir konu olduğu için doğruları yazmayı uygun gördüm.

Balıklar buz dolabında sağlıklı olarakj 24 saat kalabil.

Balıklar buz dolabının buzluğunda sağlıklı olarak 1 hafta.

Balıklar derin veya dikey dondurucuda 3 ay durabilir.

Balıklar sağlıklı bir şekilde -60 -75 derecelerde dondurulur.

Balıklar bu şekilde dondurulduktan sonra, 12 ay derin dondurucularda -22 derecede saklanırlar.

Balıklar dondurulduktan sonra sağlıklı olarak buz dolabında 12 saatte bekletilerek çözülmesi sağlanır.

Balıklar çözüldükten sonra bir daha dondurulamazlar, tekrar pişirip dondurulabilinir.

Mesleğimle ilgili bilgileri burada da kullanmak varmış sevgiler.:)

7. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Bu değerli bilgiler için teşekkürler üstadım, evdeki no frost buzdolaplarının dondurucuları hangi sınıfta yer alıyor acaba ? :)

8. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekür ederim orhan amca.Dün yediğim balıklarda,tadında herhangi bir sorun yoktu.ama yine taze yenmesi çok daha saglıklı olacaktır.dondurulmuş gıdalar çok saglıklı gelmiyor.yinede verdiğiniz bilgiler aklımızın bir köşesinde olsun.ısa abimizin dediği gibi no frost dondurucular hangi sınıfa giriyor?kaç derecede sogutuyor acaba ?

9. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.tatlı su deymeden direk dondurucuya atmıştım.tadıda güzeldi :)

10. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili İsa kardeşim, her konuya fazla girmem ama bu konu benim konum olduğu için doğruları da anlatma zorunluluğunu hissettiğim için yazdım.

Buz dolaplarında evvelden buzluk vardı şimdi ise yeni modellerinde dondurucular var, yani - 22 derece, senin dolabın bu sınıfta olsa gerek.
    Bir de şoklama sistemi olanlar var -30 veya -40 derece ye kadar düşerler ,işte o dolaplarda dondurma işini yapabilirsen çok sağlıklı olur.
    Bir de sanayi tipi soklayıcılar - 75 dereceye kadar olanlar, et ve balık için.Sevgiler.:)

11. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Nuri kardeşim, dondurmak var bir de sağlıklı dondurmak var, et ve balık büyük ünitelerde soklama sistemlerinde tek parca olarak şoklanırlar, evde -22 derecede saklanırlar bu sağlıklı bir şoklamadır, mamulün biraz olsun fiziksel görüntüsü değişmiş olsada sanki tazeliğini korumuş gibi yenebilir, evdeki dondurucularda dondurduğumuz balıklar her ne kadar sağlıklı donmasalar bile bozulmadıktan sonra kullanabilinir, bozuk oldğu mamulün parlak bir renk almasından ve değişik bir bayatlama kokusundan anlaşılır.
    En tehlikeli durum ise mamulün çözülüp tekrar dondurulması, midye, karides, ahtapot gibi deniz ürünlerinin tekrar çözülüp kullanılması durumunda ölüme kadar sorunlar yaşanabilir, çok dikkat edilmesi gereklidir, sevgiler.:)

12. ENGN

ENGN engin

Favori Kamış:
    im casting
    Favori Makine:
    awa shima
    orhan amca yeri gelmişken eğer tavsiye verebilirseniz banada memnun olurum.
    evde uğur marka sandık tipi donduru var. 10 yıllık bir çok sağlam sessiz tık demedi daha. ancak haliyle eski teknoloji fazlayakıyor.
    A++ olan dolaplardan düşünüyorum .elektrolüx veyahut uğur. gunluk 0.35 kw/24 saatlik bir tüketimden bahsedliyor. tavsiye edebilceğiniz bir ürün varmıdır.
    şuanki dolabım 1,10 kw/24 saat. A++ dolap fiyatları tuzlu.aradaki tuketim fadkı değıştırmeye değmezmi yoksa.
    teşekkur ederim.

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    -6 1 ay
    -12 6 ay
    -18 1 sene
    -40 3 sene
    -60 40 sene

taze gida ürünlerinin ambalajlanip muhafaza edilme kosullari bu sekilde. ürün derin dondurucudan çiktiktan sonra +1 +4 arasi pozitif dolapta eritilmeli. kesinlikle sicak suya koyup eritilmemeli. sicak suya koyarak eritilme yapildiginda bakteri olusumu kaçinilmazdir.
    stajini yapmistim böyle ögrettiler.

14. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Her iki değerde yanlış değerler.O değerler dolap boşken (hava dolu iken) -18 derecede tutmak için harcanan enerjiyi gösteriyor.Şimdilerde japon teknolojisi diye reklam var klima markasının biri,bir ampul kadar elektrik harcar diye!!! o da klimanın kompresörü çalışmayıp,sadece üfleyen fanın yaktığı enerjiyi öne çıkarmış.
    Sen soğutucunu ağzına kadar doldurursan (mesela senin dondurucu minimum 100 kiloluktur) o değerlerin çok çok üstüne çıkar tüketim.Bulunduğu ortamın sıcaklığıda çok önemlidir,hele daracık bir odaya tıkarsan soğutucuyu,bir yandan içini soğuturken,dışarısınıda hamama çevirir,kısır döngü başlar,sayaç döner babam döner.
    Şu liselerde,dört sene fizik dersi verilir,fiziğin en temel prensiplerinin pe sini öğretemeden (fen liseleri dahil) mezun eden sisteme sahibiz.Aksi olsa meşhur Einstein'ın enerjinin korunumu kanunu nu inkar eden bu tür reklamlara gülüp geçen bir toplumumuz olurdu.

15. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Engin sen bunu eskitene kadar kullan, bir ara servisini de yaptır, bundan sonrada şok yapan dolaplar var bendeki Bosch çok memnunum, ama uğurların da yeni ürünlerine de bakmak lazım, sevgiler.:)

16. ENGN

ENGN engin

Favori Kamış:
    im casting
    Favori Makine:
    awa shima
    teşekkur ederım orhan amca.eski ikametin çekmeceden selamlar.

17. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    İşin uzmanları zaten cevap vermiş ama ben de tecrübe ettiğimi söyleyeyim.
    Buzdolabının dondurucusunda 10 ay kadar beklemiş deniz balıklarını tükettiğimde ne görüntü veya form bozukluğu ile karşılaştım ne de tadında bir anormallik gördüm. Damak zevkime güvenirim. Tabiiki balık buzdolabına girdiğinde lezzet kaybı yaşar fakat dondurucudan çıkan balıklara oranla beni rahatsız eden birşey olmadı. 10 aylık balığı tükettim hala burdayım :) Ama bilimsel olanı uygulamak ve amaç edinmek tabii ki doğru olanıdır. Fakat bir lüferi mevsimi dışında da tüketebilmenin verdiği haz hiç bişeyde olamaz... Sağlıcakla

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bahsedilen klima, bir odayı ısıtmak için bir ampul kadar elektrik harcadığı iddiasında. Ve oda çapında düşünürsek, bunu da başarıyor. Nasıl mı başarıyor?

Dışarısı soğuk, tamam. Fakat 100W kadar enerji harcayıp dışarıdaki soğuk havadan daha soğuk bir hava üretip dışarı yolluyor. Bu durumda dışarı yolladığı hava, dışarda haliyle ısınıyor. Bu ısıyı da alıp yoğunlaştırıp odayı ısıtmakta kullanıyor. Yani, ısıtma için ekstra bir güç harcamıyor, dışarıdaki buz gibi havada olan ısıyı kullanıyor.

Bu arada Einstein'in enerjinin korunumu kanunu yok. O kanun, yani termodinamik kanunları, daha özelde termodinamiğin birinci kanunu, clasius ve thomson tarafından ortaya konmuştur.

Bu kanun der ki, enerjiyi yoktan var edemezsiniz, ama dışarıdan, başka bir yerden alamazsınız demez.

Eğer bir dondurucu, gerçekten iyi izole edilerek, iç entropisinin sabit kalması sağlanırsa, ısıyı transfer etmek için daha verimli yollar kullanılıp daha az enerji harcanabilirse, elbette ki daha az elektrik yakacaktır.

Burada mesele, en başta bu izolasyon meselesi. Bu başarılıysa, yani soğuğu kaçırmıyorsa, dondurucu gayet az enerji harcayacaktır.

Bazı ürünler bu konuda uğraşıp daha iyi neticeler alıyor. Bazıları ise uğraşmıyor. Bunların hepsini aynı kefeye koymak haksızlık olacaktır.

Bu gibi cin fikirli aksiyonlarla

19. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Einsteinin E=mc2 siyle karıştırmışım kanunu,normaldir 28 sene geçti:)
    DE,temel prensipler beynimde kazınık halde.
    o senin soğuk havadan daha soğuk hava elde etme işini yapmak içinde enerji harcanır.O cihazlar Carnot çevrimi prensibine göre çalışan ısı pompalarıdır.sıkıştırlmış Gazların BUHARLAŞIRKEN ortam ısısını absorbe etme özelliğinden faydalanır. Gazı sıkıştırırsın,sıvı hale gelir,sonra tekrar basınçtan arındırır gaz hale gelmesini sağlarsın,bir döngü oluşturursun.Bu döngü için bir kompresöre ihtiyaç duyarsın,işte o kompresör esas enerji tüketimini yapandır. 100 w lık enerji ile bir odayı ısıtacak kadar çevrimi yapabilecek pompa(kompresör) olmaz,burda kayıpları azaltma adına,sürtünmeyi minimize edici teknoloji,gaz kalitesinin yükseltilmesi,kontrol sistemlerinin hassasiyetinin artırımı gibi önlemleri alabilirsin ,verimliliği artırabilirsin ama,neticede bir odanın ısınması için gerekli saatte min. 3000 Kcal.enerjiyi ,dışardan içeri transfer etmen gerekli.O gazı sıkıştıracak belli bir gücün olmadan nasıl becerecen bu işi.
    100 W DEDİĞİN KLİMANIN FANINDAKİ VANTİLATÖRÜN YAKTIĞI OLUR ANCAK.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Abi, tamam, haklısın. Ama işte: "Capon yapmış abiii..". Capon, dış sıcaklı 7 derece iken, iç sıcaklığı 20 dereceye getirmek üzere, ıstıma için 30W, yani otuz watt enerji harcıyor.

Bir sürü takla atmış dediğin gibi. çift kompsresör, bilmemne kontrollü inverter vs. vs.

Ama kafaya koymuş ve yapmış. Enerji verimliği değerini 5.63'e çıkarmış Bizim türkler mesela ne yapmış: COP değeri en iyi 3.8 ...

Şimdi, her 1 W için 3.8 W ısıtma/soğutma verimi veren aletle, her bir W için 5.63 W verimi olan aleti aynı kefeye koymamak gerekiyor haliyle. Aradaki fark görüleceği üzere korkunç denecek seviyede.

Evet, odayı ısıtmak için yaptıkları klima, 30W tüketip işini görebiliyor. 100W çok geliyor hatta.

Peki sonuç? Ha, orası biraz çetrefilli. Elektrik fiyatları yüksek. Bu kilma yerine iyi bir doğalgaz kombisi daha verimli genel olarak ülkemiz için. Ama gündüz kombi, gece çift tarifeli sayaçla bu tür bir klima ısıtmada kullanılırsa, ciddi şekilde fayda edebilir bütçeye.