Ekipman Yorumu

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında gurayt tarafından paylaşıldı.

1. gurayt

gurayt Güray Tavşanlı

Merhaba Sayın Üstadlar,

Bursada ikamet eden bir kardeşinizim. Daha önceleri hep yemli olarak yaz tatilimde en fazla 1 hafta Edremit körfezinde avlanırdım. Yeni evlendiğim eşim de bu hobiyi benimle beraber benimsediği için kış ayılarında Bursada da devam ettireceğiz. Fakat şu aralar spin ve lrf avcılığına merakımız çok fazla. Hangi disiplin derseniz inanın artık okuya okuya kafamızda karıştı. Onun için sizlerden aşağıda paylaştığım kamış ve makina takımının uyumu hakkında fikir almak istiyorum. Hedef balık konusunda daha henüz Bursa için bilgim yok.

Kamış: Okuma G-force spin kamış 5-20gr 210cm çok hafif atarlı özelllikte
    Makina: Remixon Hurricane 3000 3 rulmanlı 4,5 devirli makina

Dediğim gibi yeni düğünün masraflarından dolayı şu anda açılamıyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar sevgiler

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Merhaba Güray.
    İlk olarak, inşallah eşinle beraber mutlu bir ömür geçirmenizi dilerim.
    Seçimlerine bakınca "bir takım yapayım, iki disiplinde de kullanayım" mantığındasın. Eğer öyleyse yapacağın takım ikisinde de tam olarak tatmin etmeyecek seni.
    Kafanızın çok karışmasına gerek yok Güray. Hangi balığı avlayacaksın? Eğer az yakalayayım ama oltayı eğsin diyorsan, yani levrek, lüfer peşinde koşacaksan spine yöneleceksin. Kiloluk olmasına gerek yok, oltanın ucunda balığı hissedeyim. Heyecanı yeter bana diyorsan LRF.
    (Bu kısmı pek hoşuna gitmeyecek, baştan uyarayım) Spin çok zevklidir. Ama 10 avda 1, şanslıysan 2 balık yakalamaya ve kalan 8-9 avda eli boş dönmeye razı olacaksın. Eee balık genelde patlak havada, soğukta av veriyor. O 10 avı da bu şartlarda yapmaya çalışacaksın. Ve emin ol, parmakların soğuktan donmuş bir şekilde 2-3 saat atçek yaptıktan sonra eli boş şekilde avı bitirirken hiç mutlu olmayacaksın. Ayrıca spin diğer disiplinlere göre daha maliyetli. Sadece kamış-makineyle bitmeyecek. Misinası var sahtesi var silikonu var. Kısaca, var oğlu var.
    Ama o an geldiğinde, hiç beklemediğin anda balık sahteyi kaptığında yaşayacağın mutluluğun da tarifi yok be arkadaşım...
    LRF daha uysal bir av stili. Havayı çok fazla kollamana gerek yok. Kilometrelerce yol kat etmene gerek yok. Spin kadar bütçe ayırmana gerek yok. Yakalayabileceğin balık çeşidi daha fazla.
    Sözün özü, ben size LRF öneririm. LRF için de daha düşük atarlı (max 7-8 gr.) bir kamış ve daha yavaş misina saracak bir makine (10 yada 20'lik) almanı öneririm.
    Yeni evlenmişsiniz. Durumunuz düzelince güzel bir spin takımı yaparsın kendine. O zamana kadar da LRF ile sen de, eşin de güzel zaman geçirebilirsiniz bence.
    Rastgele...

BARAGAN bunu beğendi.
  3. gurayt

gurayt Güray Tavşanlı

İnanın kafamdaki soru işaretleri azaldı. Aslında her iki disiplininde tamamen farklı olduğu apaçık ortada. Ayrıca şimdiden balık tutamadığım için üzülmeyip, denizin ve temiz havanın keyfini çıkarmaya kendimi alıştırmamda gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinize uyacağım kesin. :)