en beğendiğiniz iğne

Konu, 'İğneler' kısmında belekbeach tarafından paylaşıldı.

1. belekbeach

belekbeach süleyman

Favori Kamış:
    shımano catana dx,shımano hyperloop 30-50ıbs,remixon hurricane
    Favori Makine:
    Banax sx4000c,Spro Hardliner lcs1050,DAİWA Exceler 4000A HA,OKUMA Ceymar c-40,Daiwa Procaster 4000 A
    En İyi Avı:
    7.25 kg levrek,5.300 akya,2.7 kg yayın
    en begendiginiz igneleri marka tip numaralarini ve hangi balikta kullandığınızı yazarmısınız

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Singer marka, altın gözlü 5 numara iğne elbette.

En beğendiğiniz iğne diye bir şey olamz ki, bu eksik, yanlış bir terim. Yem ve av durumuna göre farklı iğneler, en iyi neticeyi verecektir. O yüzden piyasada bu kadar çok çeşit söz konusu.

Ha, mesela, aberdeen denen uzun pala düz kavisli iğne için bakabilirsin, mustad 3282 dersin, owner 5133 dersin vs. vs. bu başka tartışma. Ama en beğendiğiniz iğne gibi bir terim pek olası değil.

3. gladioman

gladioman mulayım naci

Favori Kamış:
    SHIMANO ASPIRE AX TELE SURF 4,30 MT 200 GR
    Favori Makine:
    SHIMANO Biomaster 8000 PG
    En İyi Avı:
    kofana - turna 82 cm
    =)=)=)=)=)

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Serdar abi doğru diyor, aynı balık için bile şu iğne en iyidir diyemeyiz. Örneğin karagöz için dip takımında kullanacağımız iğne farklıdır, şamandıralı takımda kullanacağımız farklıdır. Aynı takımda bile kullanılacak yeme ve diğer faktörlere göre değişik iğneler seçmek gerekebilir.

5. alcedo

alcedo ümit

Favori Kamış:
    Abu Garcia 2.40 7-28 gr
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinale 3
    En İyi Avı:
    5,5 Kg aynalı sazan, 2,250 Levrek
    Ben somut soruyu sorarak konuyu daha elle tutulur hale getirmek
    İcin devam edeyim o zaman :)

Karagözde dip takımında ve şamandıralı takımda hangi tür ve marka iğnelerden daha çok verim alıyorsun? :)

6. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Şamandıralı takım kullanıyorum, hedeflediğim yarım kilo üzeri karagözler için bunlarda circle iğneler kullanıyorum. Fudo Mutsu 3-4 numaralar ile Owner Mutu light circle 8-9 numaralar. Bu iğneler yaklaşık aynı boylarda. Son avlarda hep owner kullandım, tepesi halkalı olduğu için takımın dibine koyup palomar düğümü atıyorum ve çok sağlam oluyor.

Dip takımı pek kullanmıyorum ama kullansam circle olmayan bir iğne seçerdim.

7. alcedo

alcedo ümit

Favori Kamış:
    Abu Garcia 2.40 7-28 gr
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinale 3
    En İyi Avı:
    5,5 Kg aynalı sazan, 2,250 Levrek
    Konu açılmaya başladı :)

Mutu için 8-9 numara küçük değil mi? Ben şamandıralı takımda
    Çember iğne kullanmadım hiç. Genelde fudo chinulardan kullanıyorum. Çemberi dip oltasında kullanıyorum, özellikle de Mırmırda. Onların numarası da 1-2 oluyor.

8. istavritspor

istavritspor yalçın fatih

konu şu andan itibaren faydalı olmaya başladı :))

9. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Owner'ın numaralandırma sistemi farklı, Fudo'nun 3-4 numaraları ile aynı boylara denk geliyor. Mırmır ağzı daha iri ve yemi yutan bir balık. Mırmır'a 1-2 kullanırken karagöze 3-4 kullanmak doğru olacaktır. Çember iğne tabii şart değil, genel olarak tasma atmayacağımız balığın kendi kendine yakalanacağı takımlarda ve özellikle ispari karagöz gibi yem kaçıran balıklarda çember iğneyi tercih ediyoruz.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bir yerlerde, çember iğne seçim kriterlerini yazmışmıydım, yanlış mı hatırlıyorum?

Neyse, tekrar yazabiliriz, elimiz kökte değil.

Çember iğne seçerken;

1. İğnenin tamamı olarak, hedeflenen balığın ağzının içinde dönebilecek kadar küçük olacak.
    2. İğnenin ağız açıklığı, balığın dudak ile yanağının birleştiği yerin kalınlığından fazla olacak.

11. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Matzuo circle hook 4 no, Sesame Porto Chinu 2 no, Gamakatsu Worm 3 no

12. ozkan79

ozkan79 özkan

sinek iğnesi reeling :D

13. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Peki yarım - 1 kilo arası baltabaşlar için kaç numara çember iğne seçmemiz gerekir?

14. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Mustad no:11 :)

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Her tür şamandıralı takımda, tasmalama başarısı düşüktür. Aynı zamanda balık iğneyi, takımı daha zor farkeder, çok fazla işkillenmez.

Bu açıdan şamandıralı takımlarda çember iğne veya gaga uçlu iğne daha iyi netice verir. Gaga uç ne ola ki diyenler için, şurayı okumak iyi olur:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=50426

Karagöz, çupra gibi balıklar kuvvetli çeneleri olan balıklardır. Bunlar için kısa saplı iğne gerekir, yoksa iğneyi kolayca kırabilirler.

Köstekli vs. dip takımında ise, bahse konu olan karagöz olunca, yeldirme veya kısa köstekli takım olacağını düşünebiliriz. Yeldirmede, kurşun ile yem arasında bir hayli mesafe olduğu için, gene tasma atmak güçtür ve çember iğne yada gaga uçlu iğneler daha iyi netice verir. Hatırlanacağı üzere, yeldirme takım uzun olta gibi gezdirilmez, sabit beklenir, akıntılı yerde.

Köstekli takımda ise, apikodaki takımı karagöz kolayca hissedebileceği için, süratle kaçmaya vs. çıkabilir, bu açıdan bir tür kendine tasma atıyor gibi davranabilir. Bu durum çember iğnelerin başarısını azaltabilir. Bu gerçekleşiyorsa, düz uçlu iğneler kullanmak daha iyi netice verir. Fakat, genel tecrübe olarak, aynı şekilde çember iğne ve gaga uçluların bu balıkların avında köstekli takımda memnuniyet verici olduğu gözlenmektedir.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gamakatsu Octopus Circle 4 numara gayet iyi iş çıkarıyor o baltabaşlarda. Daha büyüklerine de hatta.

17. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Teşekkürler.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çember iğne sorunu yaşayan arkadaşlar, chinu iğneni ucunu nazikçe pense vs. ile kıvırıp, çember iğne elde edebilir, denenmiş, faydası görülmüştür.

Hatta, 8..10 numara düz beyaz norveç iğne, yani mustad 1521'in ucuda aynı şekilde kıvrılıp, izmarit avında oldukça başarılı neticeler alınmıştır, bilgilerinize.

19. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Karagöz için verilen bu bilgilerden sonra sezonun balığı lüfer için de bir tavsiyede bulunalım. Geçenlerde Yücel Usta'nın tavsiye ettiği bir iğneyi denedim ve çok memnun kaldım. Mantarlı sarıkanat takımlarında ve her türlü yemli lüfer takımında kullanabilirsiniz, ağzı küçük sapı uzun bu ince iğneler çok ama çok avcı. Mantarlı takımlarda neredeyse her vuruşu alıyor.

Sasame Long Shaft F-848 NO:2

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Ahanda bende gamagatsu octopus no 4 var :) arete de gösterdimdi.
    Kösteklik igne kesinlikle vmc 9299