Eskişehirden kısa bilgiler.

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında Ufuk26 tarafından paylaşıldı.

1. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Merhabalar üstadlarım.

Malumunuz sezonumuz açıldı .Açılışı dodurga da yaptım.3 gün 2 gece dodurga göletinde avlandım.Fırtına yağmur çamur dolu derken .Zorunlu olarak 1 gün daha kaldık araba malesef battı.Gideceklerin dikkatine !

Sezon boyunca yasak kısıtlama bulunmuyor dodurgada.Biz dahil yan tarafdaki gözlemleyebildiğim çoğu kişi balık aldı.1.5 2 kilo dan yukarı balık gözlemleyemedim biz 3 kişi 5 balık alıkoyduk .

Şimdi ise Keskin göletini gidip geldim.Projeli olarak kiralanmış gölet sezon boyunca full olarak amatör balıkçılık yasaklanmı.Levhalar her yere konulmuş.1 kişi dahi yoktu göletin yanında.Anlamadığım nokta bu yasak yüzünden koca meraya avlanmaya gidemiyorsunuz banghead

Çatören den bahsedeyim ,çatörende kiralık bilindiği üzere ama cumartesi pazar günleri avlanmak serbest.Meraya giderken kırkaya varmadan eskişehir tarafından sola giriş var baraja.O girişin orası kalabalık ve bayır aşşağı en ufak bir yağmurda arabanız 4+4 değilse kesinlikle saplanır çıkamazsınız.Size ufak tavsiye kırkayı geçsikten sonra e 65 den devam edin sola dönen ilk sapakdan girip barajın diğer tarafına gidin.Hem yola yakın oltanızı atarsınız ihtiyacınız oldugu zaman tırmanmadan gidip alışverişinizi yaparsınız.

Kızıldamlar göleti içinde ,bir başka arkadaş gurubumuz biz dodurgadayken onlar kızıldamlara gitti.Malesef balık alamadıklarını tek vuruş olmadığını belirttiler.

Zemzemiye göletide aynı şekil zaten ufak bir mera ve neredeyse balık bitmiş durumda .Zemzemiyeye çok gittim geçen sene balık çıkıyor ama hep 15 20 cm çok nadir 1000 de 1 40 cm üzeri çıkıyor.Göletin sağ tarafında bir kaç söğüt ve çam agacı var olurda denk getirip boş bulursanız oltanızı atıp gölgede mangalınızı yakabilirsiniz.En azından bir kaç şıngırtı ve mantar zevkinizi alırsınız.

Şu an için gözlemlediğim bu zaman içerisinde gidebildiğim yerler buralar.İlerleyen günlerde sakarya nehrinin doğduğu yer çifteler tarafına gitmeyi düşünüyorum.Tahminen pazar günü yayın ve değişik bir kaç balık üstünd yoğunlaşacağım.Olurda istikrar sağlarsam orası hakkındada bilgilendirme yaparım.

Şimdilik saygı ve sevgiyle selamlıyorum hepinizi.İyi avlar dilerim Allaha emanet olun.

ZEMZEMİYE GÖLETİ

ÇATÖREN GÖLETİ

2. alihanerdem

alihanerdem Alihan

Favori Kamış:
    RYOBI FUJİ 295 cm
    Favori Makine:
    Shimano Alivio 2500 FC
    En İyi Avı:
    Daha nasip olmadı :)
    Merhaba çok güzel şeyler yakalamışsınız tebrik ederim . Bizde Eskişehir'de ikamet ediyoruz rica etsek bigün ortak biryere gitsek bize öğretseniz babamla bana biz tatlı sucu değiliz tuzlu sucuzda tatlı suyuda öğrenelim dedik :) Öm konuşsak :) Belki babamı tanırsınız :)

3. rastgele43

rastgele43 akif

Favori Kamış:
    AlbaStar 4160
    Favori Makine:
    AlbaStar Pion 30
    En İyi Avı:
    Sazan Balığı. 6 kilo
    Merhabalar ufuk abi yine şahane şeyler döktürmüşsün ortak noktamız dodurga oluyo galiba hem sana hem bana yakın oluyor :) Dün gece arkadaşlarım kaldı kiloluk bi adet balık almışlar. Fakat çatören ve zemzemiye göletlerini çok merak ediyorum. Zemzemiyede yayın var diyorlar sence doğrumu yayın varmı abicim ? Çatören cumartesi pazar kalabalık olmazsa gidem diyorum kalabalık olurmu?

4. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Akifcim haritalı olarak anlatıyorum.Üst kısımdaki yerde 100 metre civarında avlanma alanı var 100 metrede tepenin öbür tarafı .Yamaçlar dik ve kayalık.Sol üst baraj kapaklarının oralara hiç gitme jandarma gelip kaldırıyor.Kapak altlarında avlanmak güvenlik nedeniyle yasaktır hep.

Sağ yazıların ordaki plaj gibi yerde çok kalabalık ve kiracı tüm koyu ağlar ile kapatıyor .Yani av bulma şansın çok daralır.

O nedenle kırkanın cıkısındaki belirttiğim alanda daha rahat edebilirsin.Ben önce yemleyip yada oltalarıma yem torbası bağlayp avlanıyorum(eriyen poşet)YEm olarakda makarna çok iş yapıyor.Mısırda deneyebilirsin.O resimdeki balık 5.900 gram ve gümüş balığıyla tutulmuştur.

Zemzemiyede ki yayın balığı söylentisi bence koca bir yalan ,ha belki seneler önce vardı.ama ne ben ne benle gelenler ne oraya giden hiç bir dostum yayın izine rastlamadık.

Keskin göletide projeli olarak kiralanmış motosikletle gidip hususi baktım .1 kişi bile yoktu gölette levhalarla yasaklandıgı ibraz edilmiş gidecek varsada boşuna gitmesin.

5. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    22. haziran eskişehir raporum.Pazaryeri küçük elmalı göleti .Haftaiçi sakin avlanmaya diğer göletlere göre daha verimli.Alınan en büyük balık 3 kilo pullu.Gölette israil yok.En güzel tarafı tatlı su kefali boncuğa geliyor.Kepenez kasna değil farklı bir ırk.Tatlı su kefali en büyük ölçtüğüm 800 gram .Geçen hafta 2.5 kilo tatlı su kefali alınmış.Eski köy sular altında kalmış ,yeni köy vadinin üst taraflarına taşınmış.

Sabah ve öğleden sonra 3 4 gibi balıklar hareketlenmeye ,hoplanmaya başlıyor.Gece aksiyon yok 7 makara 3 sopa da gece hiç vurmadı, ama sabah 5 den sonra sanırım öğle saatlerine kadar alınan el kadarda olsa 50 balık (20 30 cm ),oltalar boş durmadı .tahmini 18 saatte fazlaca aksiyon sağlandı .

Gidecekler için söyliyeyim biz langır lungur gittiğimizden fazla yemleyemedik.Gidecek arkadaşlar köyün sular altında kalan yani bentin tam karşısını yemlerse ,su altında kalan köy evlerinden büyük balıkları çekebilir.

Kullanılan malzemeler:

1.Köpek yemi
    2.Boili
    3.Ufak 1 cm 1cm küspeli
    4.Taze mısır

Bunlar sadece makaralılar için, file içine taktığımız yemler.Yem olarak ufak boncuklu atılmıştır .Yüsük makarna ile sopalı ile 20 30 cm geçmeyen balıklar tutulmuştur.3 kiloluk pullu ve kefaller ufak boncuklu ile tutulmuştur.

Bazıları kızabilir lakin ,hepimiz eğlenmek için bu sporu yapıyoruz .Kimseyi görmedim avlağını paylaşssın .Ben paylaşıyorum tutup salıverdiğim sürece benlik sıkıntı yok.

Yeni avlak cuma günü eskişehir han ilçesi yine bir avlak gidip gelince konu altında ,tutlan balık kullanılan yem vs bilgilendirme amaçlı yazılacak.

Bilgi amaçlı küçük elmalı göletinden sopaya gelen balıklardan birini koyuyorum saygı ve sevgiyle.

Allah daha büyüklerini size nasip etsin.Umarım bazılarını teşvik eder.

6. rastgele43

rastgele43 akif

Favori Kamış:
    AlbaStar 4160
    Favori Makine:
    AlbaStar Pion 30
    En İyi Avı:
    Sazan Balığı. 6 kilo
    Ufuk abi pazaryerine gitmeyi düşünüyoruz bizde sen gibi yakala bırakçılardanız tamamen zevk için gidecez hem sazanı görecez acaba gece kamp yapmak için uygun bi alanmı köyden gelip bişey diyen oluyormu ?

7. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Kimsenin kampcı için birşey deme lüksü yok akif memlekette .zaten köyden uzakda oluyorsun.Biz geçen hafta 3 araba 8 kişi gittik 3 çadır kurduk.GEce bir hayli çiğ yağıyor tepenize o yüzden çadır kuracaksanız mutlaka üstünü ortecek bir şey alın yanınıza.

Gölete yakın mesafedeki pazaryeri kazasında 3 balık malzemesi satan dükkan var.Eksik gediğide ordan tamamlayabilirsiniz.Harici bütün dükkanlar bulunmakta sehir gibi yani .

Küçük boncuğa muazzam balık geliyor .İyi bir yemlemeyle güzel balık aldık biz.Tavsiye köpek yemi götürün yemlemek için

8. rastgele43

rastgele43 akif

Favori Kamış:
    AlbaStar 4160
    Favori Makine:
    AlbaStar Pion 30
    En İyi Avı:
    Sazan Balığı. 6 kilo
    Ufuk abim cok tesekkur ederim seni ugrastirdim boncuk normal sari plastik boncuklarin ufak olanlarimi abi kopek mamasi markasi varmi yoksa bu pelet gibi siyah olanlardanmi :)

9. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Boncuk ufak boncuk sarı evet.Yem olarak kalın siyah renge yakın pellet yemler iyi iş yapıyor.Harici birde sazan yayı fena iş yaptı yanımızdaki arkadaşlar atıyordu 3 4 kişi.Ama 20 30 cm 100 yakın balık götürdüler yanlarında.

10. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Evet avlakları ve balıkları paylaşmaya devam.

Artvinli hasan abimiz.Çatörenden geçtiğimiz günlerde aldığı kuzu.Canlı yem ile gece saatlerinde alınmıştır.Kendisi bu balıklara alışkın oldugundan pek sevinmesede bizim yüzümüzü güldürmüştür.

Kırk takla atarak boiliydi, esans dı ,ekipmandı felan diye ugrasmamış gümüş balığıyla yine avını almıştır.7 kilo civarı .

11. rastgele43

rastgele43 akif

Favori Kamış:
    AlbaStar 4160
    Favori Makine:
    AlbaStar Pion 30
    En İyi Avı:
    Sazan Balığı. 6 kilo
    Ufuk abi senden çok şey istedim teşekkür ederim bu konuda bıkmadan yazdığın için bu gümüş balığını atıyoruz ama oltayı boş çekiyoruz nasıl takıcaz bu yemi bununla ilgili bi görsel yazı falan varmı ??

12. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Akifcim bu iş biraz sıkıntılı .Takma işini hallettikden sonra hayvanı öldürmeden yakın ve derin yere atmakda önemli.Büyük sazan balıklarının herzaman kıyıya yakın kayalık ve otluk alanlarda gümüş sürülerine saldırdığı malum.

2 li bir kanca ile kösteği bağladıkdan sonra .biri sırt yüzgecine biri kuyruğuna gelecek şekilde itinayla takman lazım.Malum gümüşler ufak ve narin hayvanlar kancaları ne kadar küçük tutarsan o kadar iyi olur.Taktın diyelim atarken balığı öldürmemen lazım.Onun için yakın bölgelere derin yerlerde bu düzenek iş yapar.

Bu iş için iki olta hazırlama lazım .Birisi canlı birisi ölü gümüş ile .Geriye kalan tamamen şans faktörü .Canlı yem için kursun bağlamanı önermiyorum .Balık hareketsiz kalavağından bir süre sonra mefta olacaktır.

Sana ufak bir tavsiye sen zevkini almaya devam ederken ,hazırladığın oltayla dene sadece bakarsın bir gün sende buraya foto koyarsın yakaladığın trofeyi .Yani ben illa büyük tutucam diye gümüş balığına abanma :).

Üstteki resim mantık kurman açısından turna balığı için yapılmıs bir düzenek.Tabi bizim sazanımız dip balığı oldugundan mantar ve stoper kullanmıyoruz.Resimdeki gibi sırt ve kuyruldan takıp suya salıyoruz.

13. rastgele43

rastgele43 akif

Favori Kamış:
    AlbaStar 4160
    Favori Makine:
    AlbaStar Pion 30
    En İyi Avı:
    Sazan Balığı. 6 kilo
    Ufuk abim ellerine sağlık son dediğini unutmucam abi inşallah banada denk gelicek bir gün denicem abi sağolasın yine yazmışsın uğraşmışsın bu konuyu kilitleseler keşke emek verildi o kadar :D

14. gkhn26

gkhn26 GÖKHAN

Favori Kamış:
    Henüz sahip olamadım :/
    Favori Makine:
    spro boxxer 165
    En İyi Avı:
    aynalı 4,550
    Öncelikle iyi bayramlar. Bilgilendirme içinde çok teşekkürler. Bugün facede eskisehir amatör balıkçılar grubundaki bir yazıda küçük elmalı goletinin milli park olduğu avlanmanın yasak olduğu yazılıydı ? Acaba bu konu hakkında bilginiz var mı ? Teşekkürler tekrar..

15. rastgele43

rastgele43 akif

Favori Kamış:
    AlbaStar 4160
    Favori Makine:
    AlbaStar Pion 30
    En İyi Avı:
    Sazan Balığı. 6 kilo

Yasak olsa eminim Ufuk hocamız delirirdi isyan ederdi ve gitmezdi sadece bilgi verirdi ayrıca tebliğdede yasak yok :)

http://www.balikavi.net/dokuman/teblig.php

16. gkhn26

gkhn26 GÖKHAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    spro boxxer 165
    En İyi Avı:
    aynalı 4,550
    Aslında tam olarak doğru cümleyi kuramamışım. Özel avlanma izni olmadan avlanmak yasak demeliymişim ? Tebliğde isim olarak yazılı olmayabiliyor ama genel kavramların içinde kalan yasak olan göletler var. Örn. Çukurhisar göleti projeli olarak kiralandı kesinlikle yasak. Acaba diyorum orasida bunun gibi bir statüde kaliyorda oradan mi kaynaklanıyor bu yasak. Yada özel izin muhabbeti ?

17. rastgele43

rastgele43 akif

Favori Kamış:
    AlbaStar 4160
    Favori Makine:
    AlbaStar Pion 30
    En İyi Avı:
    Sazan Balığı. 6 kilo
    Özel izin olayını bilmiyorumkı abicim bende atlamışım sazan gibi cevaplamışım kusura bakma özürdilerim :D Özel izin belki gerekiyodur ufuk abi girerse görür cevaplar belki biliyordur.

18. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Cuma günü küçükelmalı göletindeydim.Herhangi bir yasak uyarı vs yoktu.Ben dahil 10 arabadan fazla vardı gölet çevresinde.Eğer avlanmak yasak olsaydı jandarma gelir uyarırdı.Sonucda jandarmanın pazaryerinden gölete gelmesi takribi 4 5 dakikayı bulur.

19. gkhn26

gkhn26 GÖKHAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    spro boxxer 165
    En İyi Avı:
    aynalı 4,550
    Bilgilendirme için teşekkürler. Bu ara günyurdu yapmayı düşünüyorum geçen sefer gittiğimde çok çapak çıkmıştı banghead eğer yine aynısı olursa rotayı küçük elmalı ya çevirir im bende.;)

20. onurcan123

onurcan123 ONURCAN

ufuk abi biz eskişehirde öğrenciyiz hafta sonları ara tatilde balığa gitmeyi planlıyoruz amatörüz tabi ekipman olarak neye ihtiyacımız var eskişehir civarında nerelerde avlana biliriz ocak şubat ayında av yapılırmı sezon ne zamandır bizi bilgilendirirsen çok memnun oluruz şimdiden teşekkürler