Ferizli AKGÖL Ölüyor

Konu, 'Tebliğler' kısmında mehmergul tarafından paylaşıldı.

1. mehmergul

mehmergul Mehmet ERGÜL

Favori Kamış:
    Shimano 10-40
    Favori Makine:
    Okuma PL 865
    En İyi Avı:
    Sazan 8 kg. - Turna 78 cm.
    02 Eylül 2010 Perşembe Günü Sabahı Sakarya İl Jandarma Alay Komutanlığı Çevre Koruma Tim Komutanlığı, Ferizli Gölkent Jandarma Komutanlığı, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (SAMADER) ekipleri ile birlikte Sakarya İli, Ferizli İlçesi, Gölkent sınırları içerisinde bulunan Büyük Akgöl gölünde Ağ ve Pinter operasyonu yapılmıştır.

Yapılan operasyon esnasında 700 mt. Karides Pinteri, 700 mt. Civarında misina ağ, Ağlara ve pinterlere takılmış vaziyette 100 kg. civarında Sazan, Turna, Yayın, Kadife, Çapak ve Kızılkanat türü balıklar ölü olarak ele geçirilmiştir. Yapılan denetimde 2 kişi suçüstü ağ toplarken yakalanmış olup, haklarında yasal işlem yapılmıştır.

Ayrıca su yüzeyinde oldukça fazla miktarda irili ufaklı birçok tür balığın ölmüş olduğu tespit edilmiştir. Balık ölümleri ile ilgili olarak Sakarya Tarım İl Müdürlüğünden gelen personel sudan ve ölü balıklardan numuneler alarak Bakanlık Laboratuarına göndermiş bulunmaktadır. Yapılan ilk ölçümlerde su sıcaklığının 26 ºC, PH değerinin 7,58, Oksijen oranının ise 0,24 mg./lt. Olduğu tespit edilmiştir.

Samader Başkanı Nihat AVCI yaptığı açıklamada;
    Sudaki ölü balık görüntülerinin gerçekten çok kötü olduğunu, 5-6 kg.lık sazanların, turnaların ölüm nedenini ise Suda aşırı şekilde otlanma olmasından dolayı sudaki oksijen miktarının çok aşırı şekilde otlar tarafından tüketildiğini, sudaki oksijen oranının düşmesine ve diğer canlılara yaşama hakkı tanımaması olarak değerlendirdi. Kesin sonuçlar için ise Tarım İl Müdürlüğü’nden gelecek olan analiz sonuçlarını beklediklerini beyan etti.
    Ayrıca yetkililerden bu gölümüze sahip çıkmalarını, sadece balıkçılık olarak değil, diğer su kuşlarının da bir barınma ve yavrulama merkezi olduğuna dikkat çekerek buranın bir an önce ağcı baskısından korunmasını, kıyıda bulunan ruhsatsız kayıkların kaldırılması gerektiğini, gölü güzelleştirmek ve Sakarya’mıza kazandırmamız gereken bir doğa güzelliği olduğunu beyan etti.

Ayrıca, Bu Operasyona Katkıda Bulunan;
    Sakarya İl Jandarma Alay Komutanlığında görev yapan Subay, Astsubay, Erbaş ve Erlere;
    Sakarya İl Jandarma Çevre Tim Komutanlığında görev yapan Astsubay, Erbaş ve Erlere;
    Sakarya İli, Gölkent Karakol Komutanlığında görev yapan Astsubay, Erbaş ve Erlere;
    İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nde görev yapan personele,

Katkılarından dolayı teşekkür etti.

Ve Günün Anlam ve Önemini Taşıyan Resimler :
    1. Bölüm
    Operasyon Hazırlıkları

2. Bölüm
    Operasyon ve ortaya çıkan rezillikler, rezalet adını ne koymak istiyorsanız size bırakıyorum

3. Bölüm
    BALIK ÖLÜMLERİ
    Benim içimi en çok bu sahneler parçaladı, su yüzeyinde 1000 lerce belki 10000 lerce ölü sazan, turna, kızılkanat, sazanlar 4,5 kg.lık elimizde gördüğünüz sazan ise 6-7 kg.lık bir sazan. Umarım bir an önce tahlil sonuçlarından bir şeyler çıkar ve gerekli birimler bir an önce tedbirini alır.

2. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    MEhmet,
    Bu tür çalışmalarınızı hayranlık ve saygıyla izliyorum.
    Yasadışı olanların gözleri korkacak sayenizde.

Uğraşlarınız için tebrikler.

3. kassarulu

kassarulu İbrahim

Favori Kamış:
    Captain 1500 Camelon
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Sazan 5 kg, kefal 3kg
  4. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
    Allah razı olsun...

5. metalurjist41

metalurjist41 EMRAH

Favori Kamış:
    Ron Thompson
    Favori Makine:
    Shimano Nexave
    En İyi Avı:
    Turna, 87 cm
    Hepinizden Allah razı olsun. Bu doğa katliamcılarına nefes aldırmamak gerekiyor.

6. Snoek

Snoek Gurbuz

Favori Kamış:
    Ultimate Team (Thypoon)
    Favori Makine:
    Rozemijer Precicion
    En İyi Avı:
    Sudak 94 santim 7,5 kilo
    Bu görüntüleri gördükce üzerimde nekadar kil varsa diken gibi ayaga kalkiyor.
    Toplu katliyam diye buna diyorlar iste.
    Bu sekil kim bilir daha kac sularimizda ayni görüntüler vardir.
    Onun disinda konuya bakiyorum 5 gün önce acilmis ve duyarlilik yüzdesi nekadar düsük olduguna dahil kendi gözlerimizle sahit oluyoruz.

Vay memleketimin sularina.

Kizmayin arkadaslar bana ama 5 hafta yaz izinimi vatanimda gecirdim,bir cok göllerde avlandim tutulan balik ve ortaligin pisligi icler acisi.
    Hic bir sekilde kontrol veyahut herhangi bir görevli dahi göremedim.
    Ama bol bol bilincsiz avci gördüm.

Ben tutmus oldugum baliklari tekrar suya saldikca yanima gelip izleyenler
    sanki ben bir uzayliymisim gibi gözümün icine bakiyorlardi.
    Oda yetmiyor ne yapiyorsun o balik tekrar salinirmi hic birini atmasan baya bir aileyi doyurur gibi,bir cok laf isittim.

Kisacasi daha ne diyeyim.

7. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Daha sık mücadele şart. Çok yazık !!!