Fly'a giriş... Ama nasıl?

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar 1 hafta önce Fly Fishing yöntemini araştırdım ve şu anda bir kamış ve makina siparişini vermek üzereyim. Bu sürede sayısız yazı okuyup , bilgiler edindim. Ancak Türkiye'deki malzeme sorunu kafamı kurcalıyor... :confused:

Fly avcılığının olmazsa olmazı olan Fly bağlama olayı özellikle canımı sıkan konu.

Öncelikle temel olarak farklı renklerde ve cinslerde kuş tüylerine ve hayvan kıllarına ihtiyacımız var. Bunları nerden temin edebiliriz?

Balık av marketlerde Fly için iğne bulunmuyor. Sizce altı çemberli normal iğneler iş görür mü?

Eva foam denen, Fly için uygun köpük malzemeyi nerden temin ederiz?

İp olarak ne almalıyız? Waxlı ya da silikonlu ip öneriliyor? Bunları nerden temin edebiliriz?

Fly bağlamak için ip makarasının takıldığı bobinden ancak Fly bağlama seti'ni aldığımızda edinebiliyoruz. Peki ama ben bobinim iş görmez hale geldiğinde yeni set mi almak zorunda kalacağım?

Bunun gibi bir sürü soru var arkadaşlar. Bu işte tecrübeli olan kişiler muhtemelen bu işlerin kısa, pratik yollarını keşfetmişlerdir. Bu malzemeleri teker teker arayarak olmaz bu iş çünkü :) . Bana yol gösterirseniz çok memnun olurum.

Bir konu da, İstanbul ve çevresinde Fly konusunda yardımcı olabilecek üstadlar varsa çok memnun olurum. Tek başıma olmayacak bu iş anladığım kadarıyla. :)

Teşekkürler.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Fly işine nerden girersen gir, çıkışı yok zaten. O yüzden bir yerden başla.

Tüyler evet, bulması güç, ama İstanbul içinde pek sorun değil. Tahtakaleye inersen, bocuk vs. satanlarda sana gerekecek her şey var.

İğne konusu, evet, biraz sıkıntı ama,iyi kötü iş görecek modeller bulunabiliyor. Sorun biraz pahalı oluyor, hepsi o.

Sana gerekenler şunlar:

1. İyisinden bir makas.
    2. Bir fly mengenesi. En adisi bile olsa, yeri dolmaz.
    3. İyi bir makas, hatta bir kaç makas. Kırtasiye tipi değilde, kuaför tipi veya benzeri olmalı. Mesela Rossman'da filan satılıyor, kıl kesecek kadar keskin, düzgün makaslar.

Bundan ötesini kendin yapabilir veya temin edebilirsin.

Ben sana elimden geldiğimce yardımcı olurum, olmaya çalışırım. İmkanlar ölçüsünde.

3. maximturka

maximturka mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin10-40g,Shimano Alivio AX8000 3,30mt 50-100gr, Lineaeffe ac casting surf 390cm,
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro SPa-25 , OKUMA AVENGER AV-55 MAKİNE,DAİWA CROSSFIRE 2500
    yabancı kaynaklı birkaç site var bu fly üzerine ürünler satan.
    zaman bulduğum an bende bu fly olayına girmek istiyorum.

4. Querorz

Querorz Fatih

Serdar Hocam, daha ne kadar yardımınızı göreceğim kim bilir fakat şimdiden hakkınızı ödeyemem. Çok teşekkürler. Siz olmasanız tek 1 kişi bulamazdım Fly konusunda yardımcı olacak.

Tahtakale'ye bugün gidebilirsem gideceğim bugün. Kuş tüyü de temin edebilir miyim ordan? O tarafa gitmişken Çiçek Pazarı'na uğrayıp tüy konusunda şansımı deneyebilirim fakat ordaki saygısız satıcılara kavga etmeden neyi nasıl sorarım bilemiyorum. Hayvan alırken bile anlaşamıyorum adamlarla.

Fly mengenesi ve diğer araçları ancak Fly bağlama setlerinden edinebilirim sanırım. Kamış ve makinayla birlikte onu da sipariş edeceğim.

Hocam siz bana zaten çok yardımcı oluyorsunuz da bana uygulama alanında da yardım gerekiyor. Bildiğim kadarıyla sizle aynı bölgede bile değiliz. :confused:

Tekrar sağolun Hocam.

5. Querorz

Querorz Fatih

Var elbette fakat yurt dışına güven olmuyor. Ürününüz 3 günde de gelebiliyor 1 ayda da. Hatta hiç elinize ulaşmayabiliyor. Balık avcılığı gibi sürekli malzeme takviyesi isteyen bir iş için yurt dışıyla uğraşmak yerine Türkiye'de bu işi becermenin yollarını öğrenmek daha mantıklı geliyor :) .

Ama fly bağlama ekipmanlarından can alıcı bir kaç tanesi yurt dışından getirilebilir.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tüyleri hayvan satanlara gitmene gerek yok.

Bu işte Tavus, Marabou ve tavşan tüyü gibi bir kaç tüy aslidir. Bunlarla küper filan yapıyorlar, o yüzden bunlar boncuk vs. takı malzemesi satan yerlerde bulunuyor.

Kalan çeşitli tüylerse zaten malzemecilerde mevcut. Sim çeşidi yönünden de sıkıntın olmaz.

Dışarıdan getirtmek istiyorsan, hangi paternelere çalışacağına bir karar verip, topluca hepsinden getirtmen daha akıllıca olur. Zira 3 dolarlık şeye 10 dolar kargo vermek acayip olacaktır.

7. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Mustafa kardeşim merhaba,

Eğer gerçekten kararını verdiysen uzuuuun bir yola çıktın demektir. :D
    Her adımında keyif alacağını umuyorum.

http://www.balikavi.net/forum/forumdisplay.php?f=41 ana sayfası altında yer alan http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39947 linki altındaki Fly Fishing - Fly İle Balık Avı (Yeni başlayanlar için) bölümünü iyice okumanı tavsiye ediyorum.
    Sanırım bu anlatım içerisinde bir çok soruna cevap bulabilirsin.

Daha sonra hedef avının ne olduğuna karar verdiğinde yine buradan kararını bana bildirirsen 8-9 senedir üzerinde uğraştığım, öğrenmeye çalıştığım fly tekniği ile avcılık ve fly bağlama konusunda elimden gelen yardım ve desteği veririm.

Ben ilk adımda vise (iğne tutucu) olarak bulabildiğim küçük bir matkap mandrenini kullanmıştım. Makara tutucularımı ve düğüm aparatımı da kendim imal etmiştim ve halen kullanıyorum.
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39943 linki altında kendi yapabileceklerinin örneklerini bulabilirsin.

Daha sonraları kamış ve makaram gibi tüm fly ekipmanım ve fly yapımında kullandığım sarf malzemelerinin büyük bir çoğunluğunu cabelas dan getirttim ve gayet memnunum.
    http://www.cabelas.com/catalog/browse/_/N-1100421?WTz_l=SBC;MM
    Vise için Cabela's Deluxe Tool Kit with Case i tavsiye ederim. Kullanacağın tüm alet edevatı içeren ideal bir başlangıç kitidir. Matkap mandreni ile ince ayrıntıları yapmakta zorlanmaya başlayınca aldım ve halen çok verimli bir şekilde kullanıyorum.

Özellikle dry fly çalışacaksan kullanacağın taşıyıcı tüyleri dışarıdan temin etmen gerekiyor. Vaktiyle memleketin horozlarını çok kovaladım ve canlarını yaktım. Ne yazık ki onların tüyleri ile bu iş olmuyor. ;)

Sen öncelikle neyi yapacağına ve hedef avına karar ver.
    Ondan sonra fly takımını temin eder, hedefine göre yemleri yapmaya başlarsın.

Eğer hedefinde Alabalık ve Tatlısu Kefali varsa, elimdeki fly iğneleri ve fly bağlamada kullanman gereken taşıyıcı tüyler ve diğer malzeme için bana posta adresini vermen karşılığında sana bunlardan bir miktar yollayıp, yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin.

Son düzenleme: 10 Aralık 2012
  8. muratcoskun

muratcoskun muratcoskun

Favori Kamış:
    alba star 2,70
    Favori Makine:
    şimano
    En İyi Avı:
    turna 2,5 : yayın 7,5
    Tarık abi merhaba.
    yeri gelmişken bende senden bir konuda bilgi istiyorum,
    fly konusunda bende meraklıyım hedef balığım kasna,
    susurlukta çayda bir kaç arkadaşım fly denemeleri yaptılar ama sonuç hüsran.
    meps ve böcek sahteler buralarda çok iyi iş görüyor,
    şimdi benim soruma gelince, fly için en uygun aylar hangileridir.
    acaba diyorum doğru zamanımı tutturamadık.

9. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Murat kardeşim,

Diğer av teknikleri gibi Fly avcılığında başarının ilk adımı doğayı incelemekten geçiyor.

Bence bu işin sırrı hedef ava o günün şartlarında yediği yemi uygun bir şekilde, onu ürkütmeden ve kuşkulandırmadan sunmaktır.

Öncelikle ister doğal yem ile (doğal alabalık avında yasaktır) ister yapay yemlerle kandırdığın balığın ne yediğini öğrenmek için bir nevi otopsi yapman lazım. ;) Aç ve incele.
    Bir çoğunda sindirilmiş böcükler göreceğin gibi, bazılarını da bozulmadan görmen mümkün. :)
    Sonra da tabii ki suya bağımlı yaşayan böcekler ve o kaynakta bulunup, hedef avının besinini oluşturan su ürünleri ile ilgili gözlemleri sıklaştırman gerek. Bilinçli av için taşların altına bakmak, suyun durgun bölgelerindeki çürük yaprak ve yosunların içine bakmak, su yüzeyindeki yaşamı incelemek ve benzer gözlemleri yapmak gerekiyor. Tabii ki bunları yapmadan elinde bulunduracağın geniş bir yelpazedeki çeşitli form ve renkteki yemleri değiştirerek, yani deneme yanılma yoluyla da başarılı yemi bulman mümkün.

Bu yazdıklarımın istisnası da vardır.
    Şöyle ki, avlanılan kaynakta hiç bir zaman yer almamış ve yer almayacak bir form ve renkteki bir sahte yem ile de av yapman mümkündür. Kendisi de avcı olan bazı balıklar beslenme menüsü içinde olmayan bazı objelere de ilgi duymakta.

Ama benim öğrenmeye çalışıp, uyguladığım yöntem her fırsatta avımın doğasını incelemektir. Balık avlamanın yanı sıra bu uğraş da keyif vericidir. Öyle ki onların ne ile beslendiğini, hangi form ve renge daha da arzu ile yaklaştığını araştırırken müthiş keyif alacağına da eminim.

Dış kaynaklı olup, aşağıdaki ve benzer bilgileri edinmen de avlandığın kaynak hakkında net bilgi veremese de ufkunu açacaktır.

Mesela http://www.flyfisherman.com/2011/07/12/what-trout-eat/#axzz2Ede9JPbQ
    (Açılan sayfanın reklamlarına takılmayalım. Hedefimiz balık avı malum. :D )

Soruna belki net bir cevap veremedim.
    Ama sebebini yukarıda açıkça yazdığımı umuyorum. :D

RASTGELSİN.

10. maximturka

maximturka mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin10-40g,Shimano Alivio AX8000 3,30mt 50-100gr, Lineaeffe ac casting surf 390cm,
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro SPa-25 , OKUMA AVENGER AV-55 MAKİNE,DAİWA CROSSFIRE 2500
    tekrar selam ,
    kısa bir bilgi vermek için yazıyorum, yurtdışında bazı siteler var ağırlıklı olarak fly malzemesi satıyor. kargo gönderimleride 4-5 günde eline geçiyor.çindden alınca kargolar gecikebiliyor, ama amerikan firmaları bu işte çok iyiler. siparişi verdiğin gün kargoluyorlar. ben bir kaç kez alışveriş yaptım kargo ortalama 13-15 dolar, ama malzemeler Türkiye ye göre daha ucuz ve bol, 4-5 günde elime geçince bende şaşırdım.çünkü Turkiye deki bazı siteler yeri geliyor 1 hafta da siparişi gönderemiyor. cabelas ve benzeri yerlerden de temin edebileceğin gibi bu işle uğraşan başka sitelerde var. bir de aliexpress.com a bak.
    son olarak "Yemende soman avı" filmini izle eğer izlemediysen , yeni bir film ,internetten izleyebiliyorsun, yada sen bu filmi izledin ki fly a merak sardın, kim bilebilir ki )
    tahminimce çok zevkli bir işe giriyorsun ,

11. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Ayrıca emek veren kaynağına özel tablolar da yapıyor.
    Umarım emekli olunca ben de yapar, yayınlarım. :rolleyes:

Mesela;
    http://www.davidsonflyfishing.com/streams/hatch-chart.html
    http://armanglers.com/charts.php

Tabii ki bu tablolarda yer alan yemler de, verimli av yapılan tarihler de o kaynağa, o coğrafyaya özeldir.
    Aman bu önemli ayrıntıyı atlamayalım.
    Ben sadece fikir versin diye linklerini aktardım.

Kendi yeminin orijinalini kendin keşfeder, onun imitasyonunu yapar, eh bir de başarılı avlar yaparsan, tadından yenmiyor. :D

RASTGELSİN.

12. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Cabelas tan alış veriş yapmak isteyenler için taze bilgi edinmek üzere devamlı bu firmadan alış veriş yapan bir arkadaşıma şimdi sordum.

Eğer siparişinizin 3-4 gün içinde elinizde olmasını istiyorsanız (hava yolu ile geliyor) 64 dolar (ürün bedeli) + 40 dolar (Nakliye bedeli) = 104 dolara kadar gümrüğe takılmıyormuş.

Siparişimin elime geçmesi için o kadar da acelem yok diyerek 20 gün ile 1 ay arasında da gelebilir diyorsanız (deniz yolu ile) 84 dolar (ürün bedeli) + 20 dolar (Nakliye bedeli) = 104 dolara kadar gümrüğe takılmıyormuş.

Yani gemi ile gelecek ürün için yarı nakliye ödeyeceğiniz gibi 84 dolara kadar ki ürünleri de getirtebiliyormuşsunuz.

Ben epey önceleri kamış, makara, ip, liderler, iğneler ve vise mi bu yoldan getirtmiştim.
    Ama anlıyorum ki şartlar değişmiş durumda. Yani ihtiyaçları parçalar halinde getirtmek gerekiyor sanırım.

13. Querorz

Querorz Fatih

Serdar hocam çok teşekkürler. Anladım kıl, tüy meselesini. Sim derken, simli iplerden mi bahsediyorsunuz hocam?

Tarık hocam, çok teşekkür ederim. Bana linkini verdiğiniz ilk makaleyi daha önce okumuştum zaten, şimdi de tekrar bir göz gezdirdim. Diğer makalede harikaydı. Hiç düşünmemiştim bu araçları üretmenin bu kadar kolay olduğunu. Ben açıkcası üst konuları hep "video , resim nasıl paylaşılır" " forum kuralları " tarzı başlıklar olarak bildiğimden o konuların çoğuna açıp bakmamıştım bile. :) Şimdi farkettim de çok değerli makaleler var orda. Hemen hatmediyorum bugün.

Hocam memleketin horozunun tüyleri neden iş görmüyor acaba? Batıyor mu?

Bir de hocam dubbing malzemesi olarak kullanmak için bir öneriniz var mı? Bir kaynakta Birol Üstad, angora yününden elde edebileceğimizden bahsetmiş.

Hocam öncelikle hediye teklifiniz için çok teşekkür ederim. Memleketim tatlı sularında alabalık mevcut(Fırat Nehri). Şu anda balık popülasyonu oldukça düştü fakat Türkiye'nin en büyük alabalıkları ordan çıkıyor. Yazın 3 ay memlekette olacağım ve alabalık için avlanmaya gideceğim(İstanbul'da öğrenciyim). Ancak şu anda kasna ve coarse fish'lerle ilgileniyorum. Beni aslında fly konusunda heyecanlandıran asıl konu, normalde sahte yemlerle avlanamayan balıkların Fly ile avlanabiliyor olması. Son 2 gündür araştırıyorum da mesela fly ile gayet güzel kızıl kanat avlanabiliyor :) . Harika bir olay. Sizden malzeme kabul ederim fakat karşılığında ben de size ufak da olsa bir hediye gönderirim. Ancak bu şekilde kabul edebilirim :) . Tekrar çok teşekkürler.

Mert Abi, açıkcası aklıma iyice soktunuz bu yurtdışından alışveriş olayını. Şimdilik memleketimin malzemeleriyle idare edip eksiklerimi tam olarak gördükten sonra komple bir sipariş vermek istiyorum. Çünkü şu anda bana neyin gerekip gerekmediğini tespit edecek kadar bilgim bile yok.

14. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Mustafa kardeş,

Sorularının cevapları için mesala bizdeki horozlarla ilgili sorun için http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39948 linki altındaki Adams Fly konusunun 7. adımını okumanı rica edeceğim.

Dubbing malzemesi için de http://www.balikavi.net/forum/forumdisplay.php?f=41 linki altındaki her fly türünde kullanılan faklı malzemeleri incelemeni önereceğim. İncelediğinde anlayacağın gibi her farklı fly türü için farklı dubbing malzemesi kullanılabilmekte.

Bazı cevapları arayarak bulman gerek.

Son cümlen ile teşhisi kendin koymuşsun zaten.
    Çünkü şu anda bana neyin gerekip gerekmediğini tespit edecek kadar bilgim bile yok.

Bence tek çaren var. Bol bol araştırmak ve bilgi toplamak.

Mesela. :)
    http://www.flyfishingconnection.com/patterns/
    http://www.flystore.net/Fly Patterns.htm#Bucktail Coachman

15. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Ayrıca adresini verince sana yollayacağım ufak tefek malzeme karşılığında senin de bana hediyen yaz tatilinde kendi yaptığın flylarla avladığın alabalıkların fotoğrafları olsun.

Anlaştık mı? ;)

16. Querorz

Querorz Fatih

Hocam horoz meselesini anladım ve gerçekten üzüldüm. Yurtdışı'ndan alışverişe elimiz mahkum anlaşılan...

Dubbing malzemesi konusunu da zamanla çözeceğim anlaşılan :) . İnanın sabahtan akşama Fly'la ilgili yazılar okuyup araştırmalar yapıyorum. Ama biraz yavaş ilerlediği kesin :) .

Fly çeşitlerini anlatan bir link çok aramıştım. "Pattern" kelimesini akıl edemediğimden böyle güzel kaynaklara ulaşamadım sanırım. Çok teşekkürler :) .

Hocam malzeme konusunda bir sorum var. Garip bir soru olacak biraz. Çarşıya çıkıp beğendiğim simli iplerden, püsküllerden, yünlerden alsam işime yarar mı yoksa böyle rastgele alınan ürünler hüsranla mı sonuçlanır çoğunlukla? Yani bu işin malzemeleri konusunda katı kurallar var mıdır? :) Dışarı çıkınca gözüm 4 dönüyor çünkü :) .

Özel mesaj yolluyorum şimdi size hocam.

17. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Bir zamanlar ben de dünyaya senin gibi bakar olmuştum. :rolleyes:
    Neler buldum, aldım ve eve götürdüm bir bilsen? :D

Her türlü malzeme işine yarayabilir.
    Belki dry fly için gereken hafif ve su tutmayacak malzemeyi çevrenden rahatça bulamayabilirsin, ama larva yani nymph ve streamer yemlerin için çevreden bulabileceğin bir çok malzeme uygun olabilir.
    Bakır telden tut, paspas kılına, hatta terlik süngerine kadar bir çok malzemeyi kullanman mümkün.

Ayrıca sanıldığı gibi bu işte katı kurallar yok.

Bence öncelikli kural YAPIP, DENEMEK. :)

Bildiğimiz tüm flylar da girişimci kişilerce yapılıp, denendikten sonra başarılı av yaptıysa piyasaya çıkmadı mı? ;)

Yine de ben öncelikli olarak bilinen fly modellerini kopyalayıp, çalışmanı önereceğim.
    Onlar ile başarılı avlar yaptığında kafana göre hayalleyip, istediğini denemen de mümkün.
    Ama ilk adımda daha önce hiç yapılmamış ve denenmemiş formlarla uğraşırsan korkarım bir çoğunda başarılı olamaz ve çabucak bıkarsın bu işten.

Tabii ki sabahtan bu yana yazdıklarımın tamamı sadece BENCELERDİR.
    Yani hiç birisinde kesinlikle böyle olmalı gibi bir iddiam yoktur.

18. Querorz

Querorz Fatih

Anladım abi. Fly bağlama işi çok keyifli olacak gibi görünüyor :) . Fly bağlamayı hiç denemeden gereksiz bir sürü soru sorduğumun farkındayım ama elimden geldiğince acele ediyorum malzemeleri edinip işe koyulmak için.

Siparişimi verdim. Yarın gidip alacağım. Eğer bir hata yapıyorsam değiştirebilirim.

http://www.avdeposu.com.tr/?urun-8575-1610056-D-A-M-QUICK-FLY-ST==FLY-MAKINASI-.html ( 5/6 numarası bu makinanın. Quick Fly diyor ama ne anlama geldiğini bilmiyorum)

Kamış için 2 seçenek var.

http://www.avdeposu.com.tr/?urun-14534-2371-260-D-A-M-R-EVOLUTION-FLY==5-6.html

http://www.avdeposu.com.tr/?urun-8814-2370275-D-A-M-FORRESTER-SPEED-FLY-TR-275-CM-6-7.html (Bunun yine 5/6 numara olanı. Speed Fly diyor ama bilemiyorum. Bu kamışlardan hangisi fast action hangisi medium action onu da bilemiyorum. Medium almak istiyorum ancak bir açıklama yok)

http://www.avdeposu.com.tr/?urun-9036-3001006-D-A-M-FYL-iP-WF6-YUZEN-SARI.html

Leader misina 15 mm olandan sipariş ettim. Ayrıca tippet için 15 mm Fluoro Carbon misina sipariş ettim.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Teknik olarak, yurtdışına inan hemen hiç gerek yok.

Sen bir başla, oyalan, işi biraz kavramaya çalış. Sonra emin ol ki, olmadık yerlerden olmadık şekilde (küpe, toka, yastık içi vs. vs.) sana gerekecek hemen her malzemeyi bulabileceksin.

İyi bir makas.
    Daha iyi bir makas.
    Bir fly mengenesi.
    Biraz da içindeki deha.

Bunları bulursan, ötesi kolay.

20. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

:)

Kardeş, ben yine orijinal kamış, makara ve ip almanı tavsiye edeceğim.
    Senin tercihlerine bile cevap vermeyen ürünleri almamanı tavsiye edeceğim.

Bunların tamamının birbirine uyumlu olmalarını ve kamışın boyunun mutlaka 9' yani 2.70 cm. olmasını tavsiye edeceğim.

Bunları nereden alırsan al tamamı yabancı ülkelerin ürünüdür. Bunu da unutma. ;)

http://www.cabelas.com/catalog/brow...EGORY_SEQ_105571980?WTz_l=SBC;MM;cat104721480 link altında yer alan combo takımlardan getirtebilirsen (ABD de yaşayan bir tanıdığın varsa) keyifle kullanırsın.

Benim ikinci takımım da 6 aksiyon, 9' yani 2.70 cm. Cabela's Prestige Fly Combo dur.
    6 senedir keyifle kullanıyorum.