gambusya sivrisinek balığı hakkında soru

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında burak e tarafından paylaşıldı.

1. burak e

burak e BURAK

http://imageshack.us/a/img585/8384/85481687.jpg
    http://imageshack.us/a/img13/5386/gambusya.jpg
    http://imageshack.us/photo/my-images/585/85481687.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/13/gambusya.jpg/
    iyi günler sevgili arkadaşlarım ve abilerim benim size bu balık hakkında bi sorum olucaktı bu balıklardan 5 6 ay önce kardeşim kovayla biz balık tutarken oda bunları tutmuş benim akvaryumumda bu balıklardan 25 30 tane var ama renksiz oldukları için sıkıldım ve evimizin yanında bize ait küçük bir gölet var bize ait içinde sadece kızılkanat var bu balık hakkında araştırma yaptım ama kesin bir bilgiye bir türlü varamadım kimisi zararlı istilacı bir tür yiyecek bulamadağı zaman diğer balıkların havyarlarını yiyo derken bir kısımda yararlı sadece sivrisinek larvalarını yediğini sölüyor bir türlü karar veremedim bu balıkları gölete salsammı bi zararı dokunurmu diğer balıklara bir seçenekte güneş balığı besliyorum onlara yem olarak kullanmam nasıl olur acaba siz değerli üyelerimize balık sevdalılarına sormak istedim şimdiden sağolun

2. werus59

werus59 Murat

Favori Kamış:
    Shimano Catana CX spinning
    Favori Makine:
    D.A.M QUICK SLR SPIN 530 FD
    En İyi Avı:
    42 cm*Lüfer
    Merhaba..
    Bu balığın adını yeni duydum açıkçası.Sizde salmayı düşundüğünüzü söylemişsiniz.Peki bu balıkları bugüne kadar ne ile beslediniz?Beslenme şeklinden bir şeyler çıkarabiliriz diye düşünüyorum.Ama merak ettim.Adı sivrisinek balığı.O zaman mantıksal olarak sivrisinekle de beslenebilır bu ad doğruysa :)
    Birşey daha..Bu balığın boyutu lepistes balığı kadar tahminimce.En azından benim gözüme o kadar gözüktü.Dişi erkek ayrımını yapabilıyorsanız ayrı bir yerde erkek bir lepistes ile birlikte koyup inceleyebilirsiniz.Belki güzel kombinasyonlarda renker elde ederseniz salmaktan vaz geçersiniz.Ama canlıların zarar göreceğini alarsanız hemen ayırın lütfen

3. karakuş

karakuş Burak Karakuş

Favori Kamış:
    Okuma V-system 2.70m. Lineaeffe S-Curve Spin 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 4000FA Okuma Epix pro-40
    Merhabalar ben aynı zamanda akvaryum hobisi ile ilgilendiğimden bu türü biliyorum. Lepisteslere çok benzeyen bu türler sivrisinek larvalarına olan ilgileri sebebiyle bu adı almıştır. Sivrisineklerin kontrol altına alınması için çeşitli bölgelerde suya salınmışlardır.
    Salıcağınız ortama zarar vermeyeceğini düşünüyorum sonuçta sivrisinek larvaları ile beslenen bir tür. Tabi salacağınız bölgede yaşamını sürdürebilecekler mi? Bu da ayrı bir soru.
    Saygılar.

4. salihh038

salihh038 salih gülücü

Favori Kamış:
    sheakspare deciver 1.80m 5-25 gr,ron thompson tyran 2.40cm 10-40gr - shımano catana 2.70cm 10-30 gr
    Favori Makine:
    trabbuco air blade 2000 shımano exage 2500fc okuma trio30s -okuma safina pro 25,balzer galaxy670
    En İyi Avı:
    tatlı su levreği 28 cm ,turna 102 cm,sazan 15kg tatlı sukefali 980gr
    o balık bildiğim kadarı ile çok zararlı sivrisinekle mücadele için atıldığı her yerde balık yumurtalarını yiyip doğal yaşamı harap ediyor mümkünse göle felan atma arkadaşım

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tüm tatlısu balıkları ve bir çok deniz balığının en sevdiği yiyecek sivrisinekler ve larvalarıdır. Sivrisineklerin yok edildiği bir su kaynağında ,balık populasyonu büyük bir azalma yaşar.
    Gambusya balığı,bitkisel ve hayvansal hertürlü yemle hayatını devam ettiren,florida menşeyli(poecilidae-canlı doğuranlar ailesinden) max.5-6 cm(erkekleri 1,5 cm) boya ulaşabilen bir balık.20 c.derece üzerinde ayda bir üreyebildiğinden,bu özelliği sayesinde bulunduğu ortamda çabuk çoğalabilmektedir.Sivri sinekle mücadelede (su birikintileri,pirinç tarlaları vs.ye salınırsa)fayda sağlaması amacıyla Dünyada yaygın olarak kullanılmış,ülkemizede teşrif ettirilmiştir.
    Salındığı sularda diğer balıklarla besin rekabetine girer,yumurta yer,yavru yer,yavrularını yedirir,kendini yedirir.Bir israil sazanı,turna,levrek,gümüş kadar ortama zarar veremezsede,gereksiz ve zararlı bir balıktır.

6. ozkan79

ozkan79 özkan

doğru söze ne hacet,

soğuk sulardada yaşayabiliyor.

istanbulda kışı atlatabiliyor bir kaç gölde var malesef. banghead

7. burak e

burak e BURAK

bakın yine görüş ayrılığı werus 49 ve karakuş kardeşlerimiz sal derken diğer kardeşlerimiz salma diyor balık yumurtalarını yediğine dair bi bi internet sayfası belge veya kanıt varmı ki acaba

8. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Evinin yanında size ait gölet büyük şans istediğin an balik tut. Yakaladığını sal ve gün geçtikçe daha büyüğünü tut. Harika olsa gerek. O balığın zararlı olma durumu veya ihtimali bile varsa kesinlikle salma

9. Querorz

Querorz Fatih

Gambusyaları ufak bir akvaryuma yahut büyükce bir fanusa alın. Zaten bu hayvanlar ısıtıcıya ihtiyaç duymayacaklarından sorun olmaz.

Büyük akvaryumunuza cichlidlerden satın alın ve bu gambusyaları üretip cichlidlerinizi bunlarla besleyin. En harika yem budur balıklar için. Hem de gambusyaları bir işe yaratmış olursunuz.

10. burak e

burak e BURAK

Querorz kardeşim o kadar iyi bir fikir verdinki gerçekten çok teşekkür ederim tam bende bunu yazıcaktım benim büyük akvaryumumda güneş balıkları var ve bunları çok seviyorlar sanırım bu güneş balıklarıda cichlid grubuna giriyor tamda bu soruyu yazıcaktım acaba bu gambusyaları bu balıklara mı yedirsem diye bu gambusyalar bittikten sonra her balığa gittiğimizde bu balıklardan yüzlerce dolaşıyor onları yakalıyıp güneş balıklarıma yem olarak kullansam iyi bi şeymi yapmış olurum acaba bu soruyuda çok merak ediyorum

11. Querorz

Querorz Fatih

:) Eğer bu Gambusyaları üretim için kullanırsanız 4 mevsim Gambusya stoğunuz olur. Akvaryumda her erkeğe 4 dişi olacak şekilde ayarlayın balıkları. Erkekler fazlalaştıkça yem yapın levreklere :D .

12. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Sakın o balıkları herhangi bir göle salmayın. Zaten sularımız oldukça tahrip edildi. Yanlış yapılan işlerden dolayı. Zararlı bir balık olduğu kesin diğer türler için.

13. burak e

burak e BURAK

balığa gittiğimiz gölde bunlardan aşırı çok var her gittiğimizde toplasam ordaki sisteme dengeye zarar vermiş olurmuyum yoksa bu balıkları gölden azalttığım için yararlı mı olur

14. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Balıkları bence yakaladığınız göle salın. Polemik yaratmak için yazmıyorum yanlış anlaşılmasın bence diğer balığı besleyeceğim diye diğer balığın yavrusunu veya kendisini lütfen yem etmeyin. Ayrıca balık yavruları canlı yem olarak kullanıldığın herzaman parazit riski taşır.

15. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Sakın atma istilacı bir türdür.

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Öncelikle bir balığı doğal olmayan bir yaşam alanına taşımak bence iyi birşey değildir. Yapılmaması lazımdır. Sonuçları bazen tahmin edilemez olabilir.
    Bölgedeki doğal hayat için yıkıcı olabilir.

Lakin balıkları istilacı tür diye tanımlamak ve bunun sonucu düşmanca bir tavır takınmak bana pek şirin de gelmemektedir.

Dünyada hangi tür istilacı değildir ki? !!!
    Hangi tür hayatta kalmak, olabildiğince çok çoğalmak azminde değil ki!!!
    Buradaki konuda olduğu gibi yanlış bölgelere salınan yanlış bir balık istilacı olarak damgalanabilmektedir.

Balık istilacı olmuştur, onu oraya salan kurum veya şahıs gayet temiz, huzurlu hayatına devam etmektedir. !!!

Chiklet veya güneş balıklarına yemeleri için gambusya salarsam iyi birşey yapmış olurmuyum demişsin?

Güneş balıkları için iyi birşey yapmış olabilirsin belki ama gambusya için aynı şeyi yazamayacağım. :)
    Kendini akvaryumdaki chiklet balığının yanına atılan gambusya olarak düşün. :)

17. Querorz

Querorz Fatih

Ben uzun süre akvaryum hobisiyle uğraştım. Bir balık türünün başka bir türe yem edilmesi konusu bu hobideki en çıkılmaz noktadır.

Eğer canlı hayatının değerli oluşundan bahsediyorsak o zaman balıklarımıza solucan da vermemeliyiz, değil mi? Ya da bir filin mi canı daha değerlidir yoksa bir karıncanın mı?

Ya da biz balık avcıları olarak oltaya canlı balık takıyoruz. Bundan ne farkı vardır balıkları başka bir balık türüyle beslemenin?

Hatta yemli av yapan biriyseniz bu polemiğe girme hakkınız yok demektir. Sonuçta siz karides ya da istavrit fileto bile kullansanız bu canlı sizin av zevkiniz için öldürülmüş demektir. Siz kendi ellerinizle öldürmeseniz bile...

Bu tartışmalar sonu gelmeyen tartışmalardır. Bir cevabı yoktur!

Kendi vicdanınızın sesini dinleyin. Nasıl isterseniz öyle davranın.

18. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    bu türü yirmi yıldan fazladır tanırım. yıllarca besledim, ürettim, hala da elimde var. gücünün yettiği her canlıya zarar verir, yavrusunu ya da yumurtasını yer. istilacı bir türdür, yayılır ve temmizlenmesi mümkün değildir. eğer bakmak istemiyorsanız, yakaladığınız göle geri salın, ama başka bir yere değil !

balığın özelliklerini tartışmaya gerek yok, çünkü her tebliğde yer alan bir zararlı balıktır. ( madde 8, çizelge 2)

http://www.balikavi.net/dokuman/teblig.php

19. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Fatih akvaryumda ülkemizde üretilebilen tüm balıklardan yavru almış biri olarak yazdım. Bana göre canlının ilkellik düzeyi yükseldikçe, insana olan yakınlığı arttıkça yem yapılma olayı etik gelmiyor. Benim için bir karıncada balıkda aynıdır. Sonuçda ikisininde ölüsüne can veremiyoruz...
    Dediğin gibi bu konu uzar. Yukarıdada yazdığım gibi polemik için yazmadım sadece düşüncemi belirttim.

20. GorkemDavazlı

GorkemDavazlı görkem davazlı

Akvaryum ile uğraştığım için zamanında okumuştum, gambusya sivrisinek lavraları ile beslenir fakat doğadaki diğer balık yumurtalarını da yer. Yakaladığınız göle salabilirsiniz veya aldığınız yere bırakabilirsiniz, fakat yakalamadığınız ve bu balığın olmadığı bir ortama dışarıdan aşılama yaparsanız doğaya dışarıdan müdahale etmiş olursunuz. Karar sizin.