Gamit Nasıl Avlanir?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sgntch tarafından paylaşıldı.

1. sgntch

sgntch

Öncelikle herkese selamlar.

Forumda geçmiş konuları araştırdım ancak tatmin edici bir bilgi edinemedim. Kıbrıs oltasını, çatal köstek takımını hatta kırmızı kurt yemli mantarlı oltayı dahi denedim ancak bir türlü kefal yavrusu yakalayamıyorum. Hep palamuta benzeyen yuzgeclerının ve kuyrugunun uç kısmı siyah renkte olan balıklardan yakalıyorum.

Avlandığım bölgede kefalleri görüyorum atladıklarına şahit oluyorum. Ama oltaya gelmiyorlar. Avlak bölgem kumluk ve sığ. Bana başka nasıl bir yöntem tavsiye edebilirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

2. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    avlanıcağınız bölgeyi önceden ekmekle bolca yemleyin, ufak kefal için suüstü ekmekli-mantarlı sarma tabir edilen olta iyi iş yapar, ancak belirteyim, kefal ürkek balıktır, şamandıralı oltayla kurtlada yakalanabilir ama daha yiyici balıklar varken oltaya uğramaması normal, ekmekli takıma daha çok kefal rağbet eder, d,ğer balıklar bir iki ısırık atıp bırakıcaktır, denemenizi tavsiye ederim, yanlız bir konuya dikkat etmeniz gerekiyor, oltayı attığınız yerde melanur varsa bu olta kefalden çok melanur çekecektir ve melanur gelirse kefal yine oltaya uzak duracaktır

3. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Hocam bunların hepsini denediysen sen artık dinamiti dene.Olmayacak bu iş:D:D:D
    Şaka bir yana sen yücel ustayı dinle;)
    Yine olmadı eline bir yem süzgeci al.Ama geniş olsun ağzı.Elinede bir fener al loş ışıklı limanlarda gece kıyıyı dolaş.Mutlaka bir iki tane alırsın.Ama Hızlı olmak şart

4. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    güzel anlatım teşekür:)

5. sgntch

sgntch

Yucel Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kıbrıs oltasındaki iğnelerin arasına küçük boyutlarda 3lü iğneler ilave ederek bu tekniği iyileştirmeye çalışacağım.

Burak bana bu balıklar canlı lazım :) . Yoksa Homer Simpson gibi tost makinesini denize atardim :)

6. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
  7. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    E o zaman yapacak pek birşey kalmadı:D:D:D
    Ciddi olmam gerekirse meslek sırlarımdan biride budur ki;eğer gündüz yavru yakalayamadıysam(nadir olur ama)Kepçeyi elime alır kıyyı dolaşırım.Artık zargana,kaya,kefal,didekli ne denk gelirse.Ama limanlarda kefal mutlaka denk geliyor.

8. simendifer

simendifer Sennur

9. sgntch

sgntch

Evet gecmis konulara bende göz atmıştım ilk mesajımda belirttiğim gibi. Hatta o konulardan bazılarında benimde mesajlarım mevcut. Ben alternatif çözümlerden ziyade klasik bir çözüm aramıştım. Görünen o ki CANAZOR abimizin sıradışı yöntemlerini deneme zamanı geldi :)

10. sgntch

sgntch

Evet arkadaşlar bu sabah ilarya problemimi çözdüm. Avlandığım bölgeye yakın olan bir tatlı su birikintisinde kefaller olduğunu gördüm. Kıbrısımı oraya attım fayda etmedi. Ne yapsak ne etsek diye düşünürken şöyle bir yöntem buldum.

Küçük kepçemin bir yanına misina bağladım ve kepçeyi suya batirdim. Bağladığım taraftan kepçenin bir yanını yukarı kaldırdım ve ağzının dik durmasını sağladım. Kepçenin ağız kısmınada ekme kparçaları attım. Kefaller ekmege gelince hizli bir cekişle iş tamam. İlk çekişte 8 ilarya aldim. Diğer denemelerimde ekmeğim sınırlı olduğu için 2-3 tane alabildim. Boyları 5 ile 7 cm arası değişiyor bu ilaryaların. Bu arada birşey sormak istiyorum acaba bu balıkları canlı bırakma yaparken normal iğne yerine küçük boyutta üçlü iğne kullansak av şansımızı nasıl etkiler? Ve bu boydaki ilaryalar için kaç numara iğne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler...

11. simendifer

simendifer Sennur

Levrek için kullanacaksan 1 no iğne iyidir bence. Kilit yöntemiyle takarsan, atarken balık iğneden çıkmayacaktır.

Not : Yeme göre değil, avına göre iğne kullan ve o iğneye göre yem tak. ;)

Son düzenleme: 13 Eylül 2007
  12. BB1750

BB1750

Favori Kamış:
    Çatal Bıçak
    En İyi Avı:
    Balıkçıdan Çupra.Kilo 10 ytl =)
    acaba balık acıdan ölmesin diye su dolu kaba apranax koysak nasıl olur :D işin şakası paylaşım için teşekkür ederim