Gezer kursunun genlesmesi sonucu misinaya baski yapmasi

Konu, 'Kurşunlar' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Neredeyse her sezon bu sorunu yasiyorum.. ozellikle kalamanin onemi arttigi birakma takimlarinda ve bilhassa levrek pesindeyken.

Ne oluyorsa bir sekilde gezer kursunda misinanin gectigi goz suda kaldiktan bir kac saat sonra kapaniyor, tikaniyor yada genlesiyor. Bu da misinanin sikismasina sebep oluyor.

Takaniyor demeyelim, yani bisey tikamiyor tamamen kursun akiyormu yoksa genlesiyormu ne oluyorsa o delik kapaniyor. Sonucta kursun maddesi o deligi kapatiyor.

Konuyu daha iyi anlatabilmek amaciyla 2 adet cizelge hazirladim.

Gezer kursunun deniz suyuna girmeden onceki ilk hali.

Denize girdikten bir kac saat sonra olusan durum.

Sekil ikinci resimde gorundugu gibi misinanin gectigi goz deligi yavas yavas kapaniyor ve misinayi tamamen sikistirana dek bu islem devam ediyor.

Sizce bunun sebebi nedir?

Gezer kursunun misinaya surtmesi sonucu buna sebebiyet veren bir durum mu var?

Yoksa deniz suyundan kaynakli kursunun erimesimi soz konusu?

Bu konuyu cozmek icin aklima gelen bazi seyler var;

1. lolipop sekerlerin sapini kullanarak kursun deligine takmak ve misinayi bunun icerisinden gecirerek kullanmak.

2. Pipetlerden faydalanmak, kursuna gore kesip takarak misinayi icinden gecirerek kullanmak.

3. Kursun deligine biraz tutgal surup kursunun akarak o deligi kapatmasini onlemek. Yani kursun maddesi haricinde bir madde kullanarak akmayi engellemek.

Sizin daha once basiniza geldimi boyle birsey? konu onemli cunku bu sorun levrek kacirtir adama, istedigimiz kadar kalama verelim levrek agizinda yemi gotururken misinanin sikistigi kursun bir kayaya takilirsa yada levrek oltanin ucundaki agirligi hissederse yemi kusar ve birakir. Bu yuzden bu sorunu cozmem lazim. Siz degerli dostlarimin fikirleri dinlemek istiyorum.

2. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Öncelikle böyle bir durumla hiç karşılaşmadım,sebebi Türkiye'de su-hava sıcaklık farkının belki sizin avlandığınız yer kadar fazla olmaması olabilir.Bir de şu var ki havadan daha sıcak bir suya hiç rastlamadım,sebebi genleşme de olmayabilir.Bence en kolay ve mantıklı yöntem bahsettiğiniz lolipop sapı ya da kulak pamuğu çubuğu kullanarak daralmayı önlemek.

3. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Belkide suda bulunan pislikler,lez yada yosun gibi şeyler tıkıyordur.

4. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Erdem Selamlar, ben EGE'de avlaniyorum yaz aylarinda Turkiye'ye geliyorum. Isim geregi vaktim el vermediginden burada avlanma sansim zaten imkansizlasiyor, geceli gunduzlu calisiyoruz. Yani bu olay EGE'de oluyor, bizim sularda degil.

Lolipop sapi, kulak pamugu cubugu ve pipetler isimi gorebilir ancak gezer kursunun deligine uygununu bulmak yada o delige uydurmakta zor. Bazisi cok gevsek oluyor, bazisida uyuyor gibi ama misinayi cekince cikiyor.

Acaba pamuk yardimiyle oraya cubugu oturtmak nasil bir dusunce olur? yani kaymasin diye? veya gazete kagidi vs. ama deniz suyunda bunlar ne derece dayanikli olur oda ayri bi konu.

Tarcan agbi tesekkur ederim yanitin icin. Yok kesinlikle tikanma yok, bildigin resmen kursunun maddesi kapatiyor orayi nasil oluyorsa anlam veremiyorum, tekrar kapanan deligi bir aletle acmak istedigimde ise iyice bozuluyor ve kullanilmaz hale geliyor, atiyoruz cope yazik oluyor.

5. erolarik

erolarik erol arik

Mehmet kardeşim,gezerin hammaddesinde bir sorun olabilir gibi, Satın aldığın yeri, markasını değiştirip tekrar deneyip sonucuna bir baksan derim, Böyle birşeyi ilk defa duyuyorum, Rasgele

6. uaytun

uaytun ufuk

Favori Kamış:
    olta
    kurşun ve fırdöndü arasına stoper koymuyorsanız atış esnasında kurşunun büyük bir ivme ile fırdöndüye çarpması bu şekil bozukluğuna (uçlarda) neden olabilir.;)

7. simendifer

simendifer Sennur

Ben de böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Dediğiniz gibi fırdöndüye çaprmasından sebep ağız kısmında şekil bozukluğu meydana gelebilir belki ama delik boydan boya bu şekilde bir bozukluğa uğruyorsa nedeni stoper kullanmamak değildir diye düşünüyorum.

Mehmet, düşündüğün çözümler güzel ama onları o kadar dar bir delikten geçirmen ne kadar kolay olur bilemiyorum. Belki ince bir kablonun telini çıkararak kabloyu kullanabilirsin diye düşünüyorum ama onun da iç çapının misina çapından kalın, delik çapından ince olması gerekiyor. Böyle bir şeyi nasıl bulur da uydurursun bilemiyorum. Lolipop şekerlerinin saplarını oradan geçiremezsin muhtemelen ve dediğin gibi bir genleşme söz konusu ise onlar da kırılır kanaatindeyim. Dediğin gibi pipet olabilir ama o da kalın sanki biraz. Kullandığın kurşun boyutlarını bilmediğim için çok da fazla fikir yürütemiyorum açıkçası.

8. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Mehmet kardeşim bahsetmiş olduğun bu durum çok tuhaf yurdumuzun bütün denizlerinde olta salladım ama böyle bir şeyi ne gördüm nede duydum tahminimce bu durumun tek açıklaması çevreye duyarlı bir toplumun suda eriyebilen bir kurşun üretmiş olabileceğidir:confused:
    sana önerebileceğim şeyler kurşunun içini matkapla delip deliğini genişlettikten sonra içinden bulabilirsen alüminyum boru bulamaz isen lolipop çubuğu geçirip ondan sonrada sıkıştırmak içinde kurşunu hafiten ezmendir ama istersen bunlarla hiç uğraşmadan gezer kuşun yerine fırdöndülü kurşunuda misinene geçirip kullanabilirsin ;) :) :)

9. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Gezer kurşun su 26 dereceye çıksa bile genleşip misinayı sıkıştırmaz. Ancak fırdöndüye vurarak özelliğini kaybeder. Yukarıdaki çözüm en iyi alternatiftir derim.

10. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Erol agbi Selamlar, yanitin icin tesekkur ederim.. aslida tam olarak tercih ettigim bir marka yok, yani ben kilo ile almaktayim cogu isimsiz markalar ama bir cogunda ayni sorunu yasadim, yanliz dikkat ettigim bazilarinin delikleri genisce olurken bazilarinda dar ama hafiften kursun akintisi kalmis olanlar var. Tahminen kursun dokum esnasinda kalibin verdigi sekil sonucu kalintilar buna sebep oluyor.

Ufuk bey Selamlar, yanitiniz icin tesekkur ederim.. ben stopper kullanmiyorum ama tahminimce sizin bahsettiginiz sey buna sebep oluyorda olabilir, yanliz ben dugumleri yaptiktan sonra biraz disarda misina birakirim, yani gezer kursun dugume takilip kalmasin diye, kisaca firdondu ile temas etmiyor ama belkide ben yaniliyorumdur? dediginiz gibi firdonduye carpmasi sonucu boyle birsey olabilir. Onerinizi dikkate alip, birde stopperli olarak deneme yapacagim, cok tesekkur ederim.

Sennur Selamlar arkdasim, lolipop sekerinin cubuklari geciyor onda sorun yokta kursunun icinden kaymasin diye onu oraya sabitlemek biraz zorlayacak sadece ama Ufuk beyin bahsettigi konu sanirim benim yasadigim sorunu ifade ediyor. Acaba bir dugumun, 75gr gezer kursun ile her defasinda carpismasi sonucu ayni sorun meydana gelir mi? firdondunun carpismadigindan cok eminim cunku yukaridada yazdigim gibi ben dugumlerimde daima biraz misina kalintisi birakirim ki gezer kusun dugumun icine girip takilip kalmasin diye, bu sayede firdondu ile carpismada onlenmis oluyor.

Aytekin agbi cok tesekkur ederim yanitin icin. Valla cevreye duyarli bir kesim uretmisse boyle birsey icin ben gidip bizzat tebrik etmek isterim :p uzerinede 5 cuval daha kursun alirim :D

Firdondulu kursun kullanmama sebebim birakma takimina uygun olmamasi, yani atis esnasinda firdondu ile igne birbiri ile temas edecek ve belkide igne dugumune takilarak o sekilde su altinda dusecek, buda cok problem olacaktir cunku konuda belirttigim gibi kursunun bedenle veyahut igne ile herhangi bir sekilde sabitlenmesi avin tuzagi farkedip kacmasina sebep olacaktir. Bu sebeple firdondululeri birakma takiminde tercih etmiyorum ama buyuk bir stopper kullanilirsa sanirim oda bir cozum olarak gorulebilir? bu arada cift firdondu ile sanirim firdondulu kursunda islev gorebilir, herseyi yazdiktan sonra aklima geldi :)

Nejat agbi yanitin icin tesekkur ederim. Ifade olarak yanlis kullanmis olabilirim hos gorunuz Turkce kelimeleri yanlis kullaniyor olabilirim, en guzeli sanirim gezer kursunu stopperle kullanmak yada firdondulu kursunu ikinci bir firdondu ile yada yine stopperle sabitleyip bedene temas etmeyecek sekilde ayarlayarak kullanmak.

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    "Tuzlusularda kurşunda elektroliz olayı gerçekleşir" (mi) demek geliyor içimden ancak, bu iddiam çok havada kalır farkındayım. Zira ifade edildiği gibi hiçbir arkadaşımız böylesi bir durumla karşılaşmamış. Yine de, bir kimyacı gözüyle konu değerlendirilse diye düşünüyorum. Fikri olan üyelerimizin katkısı olaya değişik bir boyut katabilir. :rolleyes: