GIRGIRCILAR YASAK-SAHİL GÜVENLİK DİNLEMİYOR.

Konu, 'Tebliğler' kısmında dragonX tarafından paylaşıldı.

1. dragonX

dragonX selcuk

Bu yazıya göre Gırgırcılar Adalar Yasak Bölgede ne yasak ne de Sahil Güvenlik dinlemiyorlarmış..yazı herşeyi çok güzel özetlemiş.

http://www.gelbalder.org/showthread.php?t=6760 linkinden alıntıdır...

Bu bir dilekçe metni değil.

Bir durum bildirme yazısıdır bu, ne düşündüğümü, ne hissettiğimi ve size nasıl baktığımı paylaşmak istiyorum. Eğer benden başka aynı duygu ve düşüncelere sahip olan var ise onları da bu paylaşıma davet ediyorum.

Konu elbette balıkçılık ve hiç şüphesiz yasa dışı balıkçılık ama daha da kötüsü yasayla, Tarım İl Müdürlüğü ile Büyükdere Sahil Güvenlik Gurup Komutanlığı ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile alay edercesine yapılan bir yasadışı balıkçılık.

Sizlerinde bildiği gibi (sahi biliyorsunuz değil mi ) Adalar bölgesi 2012 yılından beri “ Gırgır ve çevirme ağları ile avcılığa kapalı” o günden bu yana da her kış makul sınırları zorlasa da adların ırak saklı köşelerinde yasa dışı avcılık devam etti. Yakalandıkları olsa da çoğu zaman yakalanmamayı becerdiler. Ama bu Ocak ayına gelene kadar hep gizli saklı iki ara bir derede yaptılar bunu. Alenen olan bir konu değil, gizli saklı yapılan bir kabahatti. Ne olduysa nasıl olduysa bu durum aniden değişti aylardır boğazda yatan balık sert hava ile birlikte boğazı terk ederek önce Fenerbahçe sığlıklarına oradan da Adalara yayılarak dağılmaya başladı. İstanbul’un Gırgırları da bunu bekliyordu zaten. Balığın boğazdan çıkmasını ve Marmara’da yapılacak avcılığı.

Beklenen oldu ve 1 Ocak’tan bu yana tarihimizde görülmedik bir küstahlık ama bir o kadar da üzücü olan vurdumduymazlık yaşanmaya başlandı. Daha düne kadar gizli saklı, gecenin karanlığın koyun körfezin sığlığında yapılan yasa dışı avcılık ayan beyan göz ortasında yapılmaya başlandı. Ne utanma ne saklanma, ne yakalanma korkusu nede adalet (yasağa uyan burada avlanmayan balıkçılar da vardı ve onlara karşı yapılan bir haksızlı, adaletsizlikti ) hatta daha ilginç olanı bu yasa dışı avcılığın bir meydan okumaya dönüşmesiydi.

Ankara nezdinde yaptığımız girişimler ve Ankara üzerinden Sahil Güvenlik iletişimleri neticesinde dün bir SG botu bölgede tam gün görev yaptı. Bu bot ve personeline yapılan denetim esnasında saldırı girişiminde bulunulması üzerine ek kolluk gücü çağırılarak konu yargıya taşındı. Peki bundan sonra ne oldu dersiniz? Pabucun pahallı olduğunu düşünüp bu yasa dışı avcılığa son mu verildi? Hayır, ne yazık ki hayır. Bu gün daha ortada gün ışında göz önünde daha fazla avcılık oldu. Yasanın, Tarım Bakanlığının ve Sahil Güvenlik komutanlığının gücü 10-15 yasa dışı av yapan motora yasa emrini dinletemedi sözünü geçiremedi. Ne yazık ki bölgede avcılık hala devam ediyor.

Şimdi aşağıda ismini zikrettiğim kurumlar, sizden gerçekten bir şey beklemiyorum. Çünkü inancımı kaybettim size.

Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü

Bundan sonra sizden bir şey beklemiyorum. Yoğun bürokratik yaşamınızdan başını kaldırıp burada olan biteni göremediğiniz için. Olayın sıradan bir balıkçılık vakası olmayıp topyekun merkezi bürokrasinin itibarının ayaklar altına alınmasına ( göz yumdunuz demeye dilim varmıyor ) sessiz kaldınız. Yasanın size yüklediği sorumluluğunuzu yerine getiremediğiniz gibi kendi çocuğunuz bizlerinde umudu olan iyileştirmelerin en önemlilerinden birisine, reform kapsamındaki kararlarınıza sahip çıkmadınız.

İstanbul Tarım İl Müdürlüğü

Balıkçılık ve su Ürünleri Şube Müdürlüğü

Sizler sadece Bakanlığın İstanbul’daki temsilcisi değil aynı zamanda bizlerin arkadaşları, kardeşleri idiniz. Arkadaşlık ve kardeşlikten daha önemlisi paydaşlarımız idiniz. Bu gelen fırtınayı, bu balığın boğazdan çıkacağını bildiğiniz halde önleyici bir önlem almadınız. Gözümüzün, gözünüzün önünde süren bu pervasızlığa kabadayılığa sessiz kaldınız. Hava koşullarını teknelerinizin yetersizliğini elbette biliyorum ama göreviniz bu yasa dışı avcılığı durdurmaktı, bunun yolu ise SG komutanlığının gerekiyorsa kapısında yatmaktı, yapmadınız.

Sahil Güvenlik Boğazlar Gurup Komutanlığı

Biliyorum bu ülkede hiçbir kurumun yüklemediği kadar görevden kanunen siz yükümlüsünüz. Yine de topu topu 4-5 gün sürecek bir bölge korumanın önemini anlamadınız. Mazot kaçakçılığı, göçmen kaçakçılığı gibi itibarlı görevler var iken bu görevi ciddiye alamadınız. Yada bilemediğimiz bir sebepten bu sahayı bış bıraktınız. Belki düne kadar görevinizi layığı ile yapamayışınızın bir sebebi vardır da biz bilmiyoruzdur. Bir şekilde bütün bu olanı anlayabilir size de hak verebiliriz. Dün yaşanan kabadayılık ve olayın bir kriminal olay haline dönüşmesinden sonra bu gün aynı bölgede çok daha fazla sayıda avcılığın nasıl yapılabildiğini ve sizin daha fazla SG botu ile orada nedem olmadığınızı anlayamayız. Bir başka deyiş ile benim idrakim bu gün neden orada olmadığınızı anlamaya yetmiyor.

Hani derler ya, doluya koysam almıyor boşa koysam dolmuyor.

Bütün samimiyetimle söylüyorum ki, sizlerden hiçbir şey talep etmiyorum.

Sizlere inancımı yitirdim ve sadece bilin istedim …

imza için link:

https://www.change.org/p/balıkçılık...eri-şube-müdürlüğü-duygu-ve-düşünce-açıklamak
    Kenan KEDİKLİ

GELBALDER

2. Elvis

Elvis Suat

Ümit ediyorum ki bu tip haberler karşısında sergilediğimiz tutum,gösterdiğimiz duyarlılık,vereceğimiz çaba;balık tutulan rapalanın modelini ve rengini öğrenmek için,hazır meraya konmak için gösterdiğimiz çabaya yakın olsun...

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yapılacak tek iş, uyuyan devleti uyandırmak için sürekli olarak kapısını çalmak ya da ...

4. zaad

zaad ZAFER

Bizde devlet yüzyıllardır uyuyor öyle 3-5 satır yazıyla uyanmaz.

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Kapıya dayanıp uyandıralım. :)