Gündüz At-Çek Levrek Avı

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında koxford tarafından paylaşıldı.

1. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Değerli Dostlar merhaba. Dün gece bir türlü uyuyamayınca, bugün gündüz verimli çalışamayacağım da belli oldu. Sabah erkenden enstitüde bazı işlerimi halletmek için evden çıkmam da gerekiyordu ki, günün kalanını evde verimsizce pinekleyerek geçirmek yerine bazı levrek meralarımı yoklamaya karar verdim. Enstitüde işlerimi bitirince, hava koşullarını da dikkate alarak, kendim için bir avlanma güzergahı belirledim: Bugün seyyar bir at-çek avı yapacaktım.

Saat 11.45 gibi av güzergahımın başlangıç noktasından avlanmaya başladım. Saat 12.45’e kadar küçük jigleri (Maria Mucho Lucir 18 ve 25 g, Shout Dangan 20 g, Lucky Junior 20 g) bir kaşık ya da daha doğrusu sub-walk bir sahte gibi yatay aksiyonlarla kullanmama rağmen herhangi bir sonuç alamadım (gerçi bu tür kandırıcılar özellikle rüzgara karşı atışta büyük bir avantaja sahipler). 12.45 gibi beni çok mutlu eden bir hediye olarak aldığım ve bu yüzden gözüm gibi sakındığım Tackle House Feed Shallow 128 kandırıcımı kullanmaya karar verdim. İlk bir iki atışta dalgaların kopardığı yoğun otlar biraz sıkıntı yaratsa da, suyu gözleyip dakik atışlar yaparak kandırıcımı otlara mümkün olduğunca dolaştırmadan kullanmayı başardım. 6. veya 7. atışta kandırıcımın yine ota takıldığını sanmıştım ki, levreğin kafa atmasıyla balığı yapıştırdığımı anladım ve balık kalama almaya başladı. Balığı dikkatle kıyıya çekerken yaklaşık 10 metre ötemde balığı görebildim: Oldukça hırçın yaklaşık 50-60 cm büyüklüğünde güzel bir levrek :) Bu esnada balığın sahteyi çok ters bir şekilde aldığını da fark ettim, ki kısa bir süre sonra balık kurtuldu.

Vakit kaybetmeden atışlarıma devam ettim ve 5-10 dakika kadar sonra bir balık daha yapıştırabildim. Bu kez çok daha dikkatli bir şekilde davranmaya çalıştım ve balığı karaya aldım. Gerçek, gündüz levrek avı bir başka güzel; zira tüm olup biteni gözleyebiliyorsunuz :) Bir de sizler için sıcağı sıcağına bir video çekmeye çalıştım, bakalım beğenecek misiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=SXaeUCwlQos

Ve elbette bir iki kare de fotoğraf:

Video ve Fotoğraf faslından sonra Çok Değerli Av Partnerlerim Bahadır Abi (Bahadır Sarıca) ve Turgay Karaaslan’ı (modena) arayarak bu sevinci önce onlarla paylaştım. En Büyük Av Partnerim, Biricik Eşim Mine Hanım’a ise maalesef ulaşamadım.

Sevinçli telefon görüşmelerinden ve biraz soluklanmadan sonra yeniden at-çeke başladım. Yaklaşık 1 saat kadar Tackle House Feed Shallow 128 ile devam etmeme rağmen herhangi bir takip veya vuruş alamadım. Ardından meraya uygun olduğunu düşündüğüm bir başka kandırıcıya, Duel Hardcore Minnow 110F’ye geçtim. Bir yarım saat kadar bu kandırıcı ile devam etmeme rağmen, yine herhangi bir takip veya vuruş alamadım. Daha sonra tekrar Tackle House Feed Shallow 128’i kullanmaya başladım. Saat 15.15 gibi bir levreği daha yapıştırabildim. Bu esnada çizmelerimin el verdiği kadar suya girmiştim. Bir yandan levreği güzelce yanaştırırken bir yandan da onu sağ salim karaya alabileceğim bir noktaya doğru biraz yan ve biraz da geri hareket ediyordum. Bu şekilde hareket ederken, ilk ikisi ile hemen hemen aynı ebatta olan üçüncü levreği iyice kıyılatmıştım ki ayağım kaydı ve düşerek suyun içine oturdum. Elbette bu esnada takımımın ve balığın kontrolünü kaybettim ve ben suyun içinde oturur vaziyette iken balık sahteden kurtulup tam önümde kaldı. Balığa bir hamle yaptım ama balık kıyıya paralel bir şekilde 15 cm suyun içinde yüzmeye başladı. Balığa yetiştim, ellerimi ona uzattım ve gene suya düştüm. Bizim levrek de biraz daha kıyıya paralel yüzüp ardından köpüren dalgaların içinde kayboldu. Hemen ayağa kalkıp suyun dışına çıktım. Şöyle bir yürüdüm, ellerimi, kollarımı, belimi hareket ettirdim ve bedenimde bir sakatlık olmadığını sevinerek gördüm. Fakat basbayağı sırılsıklam olmuştum. Yapacak bir şey yoktu, çok iyi geçeceğini tahmin ettiğim akşam suyunu yapmadan derhal avı sonlandırmalı, bir an evvel eve gitmeliydim. Toparlanıp evin yolunu tuttum.

İşte Sevgili Dostlar, hiç yoktan – bence eşsiz – bir av macerası da böyle geçti. Biraz da kullandığım takımdan bahsetmek isterim. Önce genel bir görsel:

Bu avda kullandığım kamış 2.40 cm, 10-40 g atarlı Okuma Salina Sea Spin idi. Pek çok kereler ve haklı olarak övülmüş bir kamış bence.

Makinemız ise Simano Solstace 4000 FI:

Yurt dışı fiyatı 40 ABD Doları olan, fiyat performans oranı gerçekten iyi bir makine. 5.7 devir oranı (bir turda yaklaşık 82 cm sarım) ve 20 lbs (9.07 kg) drag gücünün yanında Shimano teknolojisinin bazı önemli özelliklerini de taşıyor.

Kullandığım misina 0.16 mm Bojin Dyneema misina. Turgay (modena) sayesinde öğrendiğim bu misinadan inanılmaz memnunum. Yaklaşık 3 kulaç kadar da 0.25 mm Ef&Fe Latex Super Soft misinayı leader olarak kullandım, ki bu mono misina hakkındaki son derece olumlu görüşlerimi de daha önce paylaşmıştım.

Burada kullandığım lip grip'in markası veya adı "Fish Grip" idi yanlış hatırlamıyorsam. Sevgili Turgay'ın beni çok sevindiren oldukça kullanışlı bir hediyesi (Teşekkürler Turgay :))..

Ve günün tüm balıklarını kandıran Tackle House Feed Shallow 128 Floating:

128 mm uzunluğunda, 18,5 gram ağırlığındaki bu kandırıcı en çok 30 cm dalıyor, yani sığ meralar için biçilmiş kaftan. Aksiyonu ise gerçekten çok hoş. Zaten benim takip ettiğim kadarıyla, yurt dışında favori bir levrek sahtesi. Bunun dışında, 18.5 g ağırlık, manyetik ağırlık transfer sistemi ile birleşince, gayet iyi atışlar yapılabiliyor. Unutmadan, buradakinin renk kodu #09 Slit HG Sardine. Ek bir bilgi olarak şunu da söyleyelim: Tackle House firması daha sonradan bu kandırıcının iki versiyonunu daha üretmiş: Tackle House Feed Shallow 105 Floating (105 mm, 16 g, 5-30 cm batarlı) ve Tackle House Feed Shallow 128 Plus (128 mm, 21 g, 5-30 cm batarlı, slow floating).

Henüz çalıştırma fırsatı bulamamış olsam da, bugün beğenerek kullandığım diğer kandırıcı Duel Hardcore Minnow 110f:

Oldukça ince (slim) profilli, 9 gr olmasına karşın gayet dengeli ve uzun atıma sahip bir kandırıcı. Atımdaki yüksek performansta manyetik ağırlık transfer sistemi oldukça etkili. Duel firmasının vediği bilgiye göre manyetik ağırlık sistemi ile sabit ağırlık sisteminin meziyetleri bu kandırıcıda bir araya getirilmiş. Bu kandırıcının en belirgin aksiyonu hoş bir kuyruk sallama şeklinde. Kandırıcı gerçekten oldukça az dalıyor; kamış ucunu uygun pozisyonda tutarak kandırıcıyı sadece 20-30 cm gibi bir derinlikten aksiyonunu kaybettirmeden getirmeniz mümkün. Buradakinin renk kodu PHRH. Yine firmanın verdiği bilgiye göre bu renk gece bulanık ve berrak suda, gündüz bulanık ve berrak suda, ayrıca gece ışık alan meralarda kullanıma uygun.

Av esnasındaki hava durumundan bahsedeyim: Rüzgar 2-4 Bft şiddetinde denizden karaya doğru idi (yani bildiğiniz köpüren levrek havası) ve hava zaman zaman güneşli iken zaman zaman da puslu idi. Suya gelince, tahmin edeceğiniz üzere hafif bulanık ve köpür köpür.

Değerli Dostlar, şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar; daha sonra tekrar görüşmek üzere :)

Son düzenleme: 4 Mart 2011
  2. modena

modena

biliyorum ki yaşadığın bu aksilik olmasaydı bu merada müthiş bir skora ve unutulmaz bir ava imza atacaktın...ama olsun önemli değil...önemli olan gündüz saatlerinde hep yapmak istediğin bu ava imza atmış olman...uzunca zamandır avlarda sana eşlik edemiyorum...nedenini biliyorsun anormal yoğunum...ama bu raporlar geldikçe zevkten dört köşe oluyorum...

tackle house feed shallow bu tip meralarda oldukça etkili bir kandırıcı...ve çalışması son derece memnuniyet verici...

sana zaten söyleyecek söz yok levrek mıknatısı kardeşim benim...en kısa sürede görüşmek üzere...kim bilir belki yarın belki yarından da yakın...:)

Son düzenleme: 4 Mart 2011
  3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    :Teşekkürler Aykut, yüreğine sağlık.:)

Harika betimlemeler ve geçen her saniyeyi yaşatan ayrıntılarla ferahlık veren, heyecana garkeden anlatımın hemencik bitti. Yine bir solukta raporun sonunu getirttin abicim yaa...:eek:

Eve dönüş ve Mine kardeşimle karşılaşman, o an yaşananlar... Nasıl merak ediyorum sorma gitsin.:eek:

"Aykutcuğum, ne bu halin, n'olmuş sana böyle??!!" :p :D

4. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Sevgili Turgay, gerçekten de, hem sevincimi hem de burukluğumu en iyi sen anlayabilirsin. Sevinçliyim, çünkü çok sevdiğim gündüz levrek avlarına bir yenisini ekleyebildim; buruk ve üzgünüm, çünkü senin iş yoğunluğun bu güzel avları paylaşmamızı engelliyor. Oysa bugün beraber olabilseydik, akıllara zarar bir levrek avı çıkarabilirdik, bundan en küçük bir şüphem yok.

Uzunca bir zaman levrek meralarımızı - malum sebeple - boş bırakıp başka türler verebilecek meraların keşfi ile ilgilendik. Bu, aslında çok iyi oldu; zira ilk baharın ortalarından itibaren son baharın sonuna kadar çok farklı avlara imza atabileceğimiz meralar edindik. Çok Değerli Arkadaşım, Sevgili Av Partnerim Turgay, umuyorum iş yoğunluğunu ayarlayabilirsin ve hem eski hem de yeni meralarımızda hayal ettiğimiz ve muvaffak olacağımızdan kuşku duymadığım avlarımızı yapabiliriz. Kim bilir belki yarın belki yarından da yakın:) :D :D :D

5. engin-35-33

engin-35-33 Engin Güzelaraz

Favori Kamış:
    REMİXON TIGER 2.70 Metre, DİSCOVERY 3.00 Metre Surf Tipi
    Favori Makine:
    Kumyang Paragon, Eurofish Excel 50
    En İyi Avı:
    Levrek, 1.250 kilo
    Aykut Bey merhaba bu mera neresi yani benim İzmirde bu mevsimde denemediğim pek yer kalmadı ama siz levrek aldınız tebrik ederim lütfen bu merayı bizlerede tarif edin iyi günler

6. modena

modena

sağol kardeşim...

gündüz avları konusunda aynı fikirlere sahibiz...uygun hava koşulları ve meralarda yapılan gündüz avları hep bol skorlu hemde çok eğlenceli olur...ama mümkün olan en kısa sürede mutlaka gündüz avı yapacağız beraber...

biliyorsun seninle en son geçen pazar yaptığımız ava kadar hep kuşadası ve civarında avlandım...ancak son zamanlarda yaşanan deprem yoğunluğu ne yazık ki meralarımı resmen boşalttı...en garanti noktalarda bile bir zarganayı su üstünde göremedim...umarım bu deprem durumu bir an önce biter...

bakalım eğer uydurabilirsem yarın yada pazar gelirim...sabah dan akşama at-çek yapar sonrada mine hanımın hazırladığı sıcak nescafelerimizi içeriz...sonra mine hanım her zaman olduğu gibi patır patır levrekleri çeker bizde bön bön birbirimize bakarız...:D :D :D

7. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Aykut'cuğum,
    Bu ne güzel rapor böyle. İçinde herşey var.
    Bugün sesini telefonda ilk duyduğumda "hah tamam dedim, paşayı aldı"
    Nitekim yanılmamışım. Çok güzel bir av günü olmuş. Hele düşüp balığı önünde görüp tekrar ulaşmaya çalışıp, tekrar düşmen. Bence çok güzel. Çok hoş bir macera...(Sakın kızma, inan senin yerinde olsaydım, gene çok güzel derdim.)
    Paşaya gelince; işte o en güzeli. Çok hoş, ince, narin ve uzunca. Sanırım yumurtlama sonrası oldukça ince(slim) durumdalar. Zamanla kilolanacaklar.
    Akşam suyuna kalamamış olman üzücü olmuş. Umarım hastalanmadan atlatırsın. Dikkatli ol sevgili Dostum.
    Sevgi ve selamlarımla...

8. konevii

konevii veysel

maşallah, kısmetiniz dâim olsun..

9. esref surek

esref surek eşref sürek

Favori Kamış:
    tekne ile olta balıkçılığı
    En İyi Avı:
    7 kiloluk sinarit
    Aykut tebrikler
    takım hakkında verdiğin açıklayıcı bilgiler için teşekkürler
    bu güzel avlarının devamını dilerim
    rastgele

10. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Ama..:eek:Gerci sasiracak bir durum yok senin her zaman yaptigin bir sey bu.Nasil imrendim bilemezsin Aykut agabey.Baliga gidebilecek olup gitmemekle,gidemeyexcegini bilerek evde oturmak zorunda kalmak arasindaki fark beni olduruyor su aralar.Bu gunlerde ihtiyacimiz olan raporlar bunlar.Resimleri goremiyorum maalesef mobil site bunu kisitliyor;ama senin ve pasalarin ne kadar guzel gorundugunu tahmin edebiliyorum.Ellerine saglik,iyi ki varsin agabey.Saygilarimla...

11. nautilus

nautilus Ahmet

Hızla bir fenomene dönüştüğünüzü söylemeliyim,paylaşım için teşekkürler ve av için tebrikler...Devamını bekliyoruz...

12. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Harika bir rapor hazırlamışsın. Aykut abi ellerine emeğine sağlık. Sahtlerin gayet güzel ve temiz ;) Işıl ışıl otlara taktırırsa insanın içi gider. Levrekte gayet güzelmiş. 50 cm migecen bi boyu var. Seninde dikkatini çektiğin bir durum var videoda da söylemişsin , göstermişsin. Benim düşüncem iki olaslık ikis de çok komik :D 1. Avcı levreği canlı yem yapmış. Tabi hedef büyük balık olunca , yemde büyük oluyor. 2.si ise bu biraz kişinin hassasiyetine bağlı olrak gülüne bilir yada üzüle biliriz. Canlı yemlerden birini yemiş. Oltayı kopartıp kaçmış daha sonra iğne hiçbir organına takılmadan dışkı yolundan çıkmış ama ucuna gelince ters olduğundan iğne orada takılıp kalmış. Bu olasılık daha gerçekci o yüzden avlanırken kaçırdığımız balıklara tüh büyüktü kaçtı yada olta gitti, takım bozuldu diye üzülmektense balık için endişe etmek daha yerinde olur. souç ortada videoda belgesi

13. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Sevgili Aykut. Özlenen ve beklenen mükemmel raporlarından birisi:)

Sadece avladığın güzel balık için değil, denizin kokusunu bize hissettirircesine hazırladığın rapor için tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Artık açıkça görülüyor ki avcılığın dışında rapor hazırlamak da ayrı bir kabiliyet meselesidir. Bravo...

Yaşadığın tatsız kaza için geçmiş olsun diyorum. Umarım hastalanmazsın.

14. goksungokhan

goksungokhan Goksun Gokhan Kaynak

En İyi Avı:
    dorado 4.3 kg., barracuda 3.4 kg., kedi baligi 3.3 kg.
    Guzel av olmus arkadasim, raporda sahane. Merani buldun artik surekli ugrar, guzel raporlar yayinlarsin insallah.

15. o_tutu

o_tutu Önder TUTUMLU

Favori Kamış:
    lineaeffe sorento 4.20-okuma v system 3.0m 10-40/shimano catana 240 1-11/cormoranbullfighter210 5-25
    Favori Makine:
    okuma bluehawk-765a/okuma trio30/shimano sahara3000fd-sienna2500fd
    En İyi Avı:
    6 kg lambuka-1.350 gr çipura
    Bekledin, durdun ve turnay gözünden vurdun, dostum tebrik ediyorum adına çok sevindim. Ben şahsen bir ay kadar daha beklemeyi düşünüyordum ama aklıma karpuz kabuğunu kaçırdın:) :) :) . Daha güzelleri seninle olsun.

16. AKİF ÖZKAN

AKİF ÖZKAN AKİF ÖZKAN

Favori Kamış:
    Okuma salina spin2.40 ve bilumum kamış
    Favori Makine:
    yeteri kadarı
    En İyi Avı:
    Yeşil ırmak nehrinden bir torba dolusu tırıvırı
    :D :D :D :D senaryon varsa görüşelim biz seninle, çok başarılı:D :D :D

17. AKİF ÖZKAN

AKİF ÖZKAN AKİF ÖZKAN

Favori Kamış:
    Okuma salina spin2.40 ve bilumum kamış
    Favori Makine:
    yeteri kadarı
    En İyi Avı:
    Yeşil ırmak nehrinden bir torba dolusu tırıvırı
    Aykutum, ben işi bıraktım,tamam. karıyı boşadım, tamam. evi terk ettim çantama bi tek balık malzemelerimi aldım, tamam. sabah sendeyim, 10 arabasını karşıla tamam.... (olacağı bu yakında) :D :D :D

18. dqn

dqn doğan

Favori Kamış:
    olta
    rapor tam anlamıyla brezilya dizisi gib olmuş..
    aşk ihtiras entrika...:D
    ufak kazalar, balığı kaçırmalar , yerde iken levrekle omuz omuza çarpışmalar..:D
    yani inan bende okurken heyecanlandım..
    yine güzel bir iş çıkartmışsın abi..
    tebrikler

19. salihzade_61

salihzade_61 Yılmaz

Sakın tadını , pişirimini anlatma, bu siteyi terk ederim:). İyi bir av ve güzel anlatım, tebrikler...

20. İzmirli51

İzmirli51 Fikret ALAYLIOĞLU

Favori Kamış:
    2,59 cm Shakespeare UglyStik Lite, 2,40cm Dam EMotion 25 IM6X ,
    Favori Makine:
    Sahara 3000FD ve Sonora 2500FB - 4000FB
    En İyi Avı:
    Levrek 1,950 kg
    Sevgili Aykut kardeşim, Antep baklavası tadında detaylı bir anlatımla yaşadığın bir av anısı.. Söyleyecek kelimeler bulamıyorum. Turgay kardeşimin katılımında kullandığı " balık mıknatısı" benzetmesi tam yerinde olmuş, aynen katılıyorum ve üstüne ustalığını da ekliyorum. Sonucu ıslanma dışında herhangi bir fiziksel sorun yaşamadığın kaza için geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Kendine iyi bak.
    Çok yakında (Turgay Kardeşimin ve Akif arkadaşım ki kadar yakın değil) görüşeceğimizi ümit ederek, sağlıcakla ve sevgi ile kalın.