İçel/Mersin-Merkez, Kıyıdan Rapor Lazım (Haritaya Bakın)

Konu, 'Bölgeler' kısmında merkury33 tarafından paylaşıldı.

1. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    Merhaba Mersin.
    Amatör olarak forumda yeniyim. Acemi balıkçıyım. Şimdiye kadar ortaboy (Çupra, domuz, çıplak, aynalı sazan... gibi) bir çok balık çektim.
    Aşağıda haritası olan şehirimizin Kırmızı çizgi ile belirttiğim bölgede tutulabilecek balıklar ve mevsimleri lazım. Örneğin çizgiye göre Şubat-mart-nisan aylarında akşamları dil balığı çekenleri görüyorum ama ben hiç dil tutamadım. Bir örnekte, dün gece adesenin arkasındaki iskelede havada uçuşan kefalleri görünce çok şaşırdım, büyüklerdi. Bildiğim kadarıyla çizgiyle sınırlı olan merkezdeki bu bölge oldukça kısır ama bazı iddialı arkadaşlar iyi balık alabiliyor. Mersinli ve mersini bilen arkadaşlarımın yardımlarına ve görüşlerine ihtiyacım var.
    Bu aralar şehirden çıkamıyorum. Çizgi dışındaki yerleri ayrıca daha sonra işleyeceğim. Rapor oldukça ileteceğim. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi dört gözle bekliyorum.

Son düzenleme: 13 Nisan 2011
  2. xco

xco sercan

mevsim olarak konusamıyacagim ama adesenin karşisindaki o t iskelede ben dip takımıyla dil balıgı aliyorum

3. levrekçimetin

levrekçimetin metin oktay can

Favori Kamış:
    shimano blue romance
    Favori Makine:
    Daiwa saltiga
    En İyi Avı:
    levrek- 7 kg kofana-4,800kğ
    arkadaşım şehir merkezinde balık kalmadı erdemliyi geç sonra avlan derim

4. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    Arkdaşlar bende t iskeleden dil, kırlangıç, yılan balığı çekenleri gördüm, başkada görmedim 3 aydır (şubat mart nisan) balık tutan görmedim. Dün marinadan kıyıda bot ile ağ atanları gördüm ama elleri boştu. Ne oldu bu balıklar bilmiyorum. Bu aylarda, çocukken hiltonun arkasında yunus balığı bile görmüştüm. Bu gidişle SOS leri yakıp balık kalmadı tabelaları asacaz sahillere ki millet boşu boşuna uğraşmasın. Yine de ümit var, mersinli arkadaşlardan bekliyorum haberler ibüyük bir sabırla.

5. doguguclu

doguguclu

Favori Kamış:
    balık düdüğü
    En İyi Avı:
    hafızam tuttuğum balıkların ki kadardır
    Hasan Bey merhabalar,
    Mersin'de balık var hem de baya iyi seviyede,mesele bu işi bilenlerle takılmak.
    Dediğiniz 3 ay boyunca dünyanın balığını tuttuk ama tekneden kıyıdan değil.Bu aylarda hava ısınsın lüfer ve levrek başlayacak.Şu anda açıkta kolyoz ve istavrit var.Kıyıdan tek tük levrek alıyorlar.
    Benim size tavsiyem limandaki teknecilerle anlaşıp balığa çıkmanızdır.Onlar sizi hangi saatte isterseniz alıyorlar,balığın merkezine götürüyorlar,hepsinde GPS var zaten,genelde boş dönmüyorsunuz.
    Ama kıyı bu aralar kesat.

6. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    selamlar tamda ben kimse birşey yazmıyor diyordum. mayısa geldik, balık yok derken dün abilerden biri Vatoz yakaladı. yaklaşık çapı 40-45 cm. balığın ağsındaki kancayı büyük bir ustalıkla çıkarıp tekrar denize bıraktı. 2 ay öncede deniz anaları vardı. yukarıdaki haritaya göre başkada balık görmedim. tek tük levrek tutanlar oluyor ama onuda ben yapamıyorum.

7. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    şu anda mezitli ve müftü deresi , denize çamur döküyor . suyun rengi kahverengi , kıyıdan birşeyler almak bence mümkün değil . Açıkta bile zor , ancak 5 - 6 gün yağmur yağmazsa çamur rengi gidebilir . işte o zaman balık aç ve istekli olacak . hadi hayırlısı ...

8. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    Bugün de bir tane levrek, yem canlı balık. fotoğrafını yine çekemedim. bu arada dip balık yapmıyor. bol bol parmak büyüklüğünde küçük balıklar geziyor.
    33orfozun dediği gibi dereağızları çamurlu.
    pek rapor yok ama eklemeye devam edeceğim.

9. goksungokhan

goksungokhan Goksun Gokhan Kaynak

En İyi Avı:
    dorado 4.3 kg., barracuda 3.4 kg., kedi baligi 3.3 kg.
    Mersinli arkadaslarim, buyuklerim. Mayis sonu itibari ile Mersin'de olacagim takim ihtiyacim var onerebileceginiz, durust bir dukkan var midir?
    Gunubirlik gidebilecegim hem piknik modu hemde balik avi yapabilecegim yerler var midir? sehir merkezi olmasada olur.
    Herkese selamlar.

10. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    olta malzemesini sahilde, pozcuda adese arkasında iskele var. orada bulabilirsin. ali dayı hem balıkçı hem de balık malzemeleri satıyor. yeri yukarıdaki haritadan gözüküyor. çarşıdaki malzemeciler beni çok hayal kırıklığına uğrattığı için pek tavsiye etmem. yemler balık pazarında taze karedis alırsan işini görür hem günlük geliyor. sakın kurutulmuş kurt alma. şehir merkezinde pek balık yok. silifke tarafına gidersen güzel balık var. son iki aydır karaduvar dan da güzel haberler gelmedi. rastgele

11. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    o resimdeki arslanı sen mi çektin?

12. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    15.05.2011
    bugun balık güzeldi. şehir merkezinde kıyıdan domuz, çıplak, kayış balığı geldi. yem taze sardalya. bazı arkadaşlar mırmırları aldı yem karedis. çocuğun biri akşamüstü durgun denizde kalabalıkta gürültüde güzel bir levrek tuttu, abilerden biri çekti. yem canlı kurt. ayrıca iri kuppesler birçoğunun oltasında ikişer üçer yer aldı. fotoğrafları çekemedim. akşam dil balığı tutan çok oldu.

13. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    13.05.2011
    bugün yılan çoktu. özellikle kurt va tavuk atanlar yılandan başları derde girdi. oltalarını kesmek zorunda kaldılar.

14. goksungokhan

goksungokhan Goksun Gokhan Kaynak

En İyi Avı:
    dorado 4.3 kg., barracuda 3.4 kg., kedi baligi 3.3 kg.
    Hasan arkadasim tesekkur ederim. Eskiden sardalya alip fileto ile tuzlayip gazete kagidina istifleyip (katlama sistemi ile) cikardik baliga, soray 2 yi ve okan sitesini bilirsen, iki site arasinda aciklarda kayalik alanlarda avlanip guzel cipuralar, mirmirlar cekerdik, aksam uzeride yari dip yapip istavrit takimi kullanarak zargana avlardik. Kiyi konusunda mugdat cami on taraflarinda bazi arkadaslar avlaniyorlar. Ufak tefek baliklar cikiyor ama, eskisi gibi balik yapmadigi yonunde duyumlar aldim. Birde hilton sonrasinda bir nehir var denizle birlesen bazi donemlerde oradan kalkan cekildigini bazende guzel levrek yapildigini duymustum. Mersinde surekli bulunan arkadaslar daha iyi bilirler. Ben 2-3 defa ava cikmayi planliyorum. Buyuk ihtimal Erdemliden sonra tekne ile cikariz. Rastgele arkadasim. Selamlar.

15. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    goksungokhan kardeş Hilton orasi 10 yil oncesinde mazide kaldi. eski kalkanlar lagoslar ugramıyor artik. zaten oradan olta atanda yok. cunku o civari agladilar birde askeriye orayi denizden cevirdi dere agzindan. belediyede dere agzini surekli temizledigi icin balik yuvalari bozuldu. Soray2 de hala balik var deneyebilirsin ama sana tavsiyem sardalyayi taze al, ozellikle mersin baliklari sardalyaya cok merakli ve tazesi tuzlanmistan daha cok tutuyor. mersin sehir merkezinde hala balik yok ya da biz tutamiyoruz.

16. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER ERKAN

Favori Kamış:
    Shakespeare ugly stick
    Favori Makine:
    Shakespeare medalist
    En İyi Avı:
    8 kg Akya(Kuzu)
    kargıpınarı deresinin aktağı yerde çatalkuyruk ve akya yakaladım geçen yaz.Ve sezonuda 1 kgluk levrekle kapadım.Fakat geçen yıllara göre pek tadı yok.Sizden şu yardımı istiyorum oralara yakın levrek açısından verimli neresi var ve hangi ay mersinde at çek için ideal haziran eylül arası ?

17. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    levrek için 15 ağustosta limanın arkasında çok olur. ama biraz tehlikeli bir yer olduğunu söylediler.

18. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER ERKAN

Favori Kamış:
    Shakespeare ugly stick
    Favori Makine:
    Shakespeare medalist
    En İyi Avı:
    8 kg Akya(Kuzu)
    kargıpınarı dersinin aktığı yer hakkında bilginiz varmı oraya gelen mersinlilerle konuştuğumda burası mersinin en iyi avlağı diyolr

19. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    ömer33 isimli forumdaki arkadaş oraları iyi biliyor. kendisi erdemlili. birde oralarda yasak bölge var Köy hizmetleri araştıma enstitüsüne ait. ben de kargığınarının çok iyi avlak olduğunu duydum ama hiç gitmedim. bu aralar haziran 15 e kadar yine levrek iyi yapıyor, ilk fırsatta çıksan iyi olur.

20. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    22.05.2011
    arkadaşlar, yukarıdaki haritaya göre mersinde bugün balık geçen aylara oranla bereketli idi. ekmek ile bol bol kefal çektiler. bir tanesi kurt ile çekti kefali, eğer kefal de kurta talim ederse gözümden düşecek. en favori balığımdır kefal, özellikle ekmeğin etrafında dolanması balıkçının sinirlerini gerçekten iyi zorluyor. yine bir yavru levrek, ama büyük sayılır, çıplak yine ekmeğe geldi. ve arkadaşlardan biri irice kalamar tuttu. dil ve kuppes herzaman olduğu gibi yerini aldı.
    not: mersinde balık yok diyordum ama varmış, tutabilene... aceminin biri ustalardan fazla tuttu, daha mersine geleli 2 gün olmuş. Yine fotoğraf ekleyemedim. rapor oldukça mersin şehir merkezinde göndereceğim. bu arada ustalarda bildiklerini ekleseler iyi olacak, biz acemiler biraz daha öğrenebiliriz.