iğne boyları

Konu, 'İğneler' kısmında RAPÇİ tarafından paylaşıldı.

1. RAPÇİ

RAPÇİ yagmur

Favori Kamış:
    alberto sea wave 360
    Favori Makine:
    alba star pion 50
    En İyi Avı:
    m olduğu zaman yazıcam
    mrehaba iğne boyları hakkında bir sorum olcak daha önce buna benzer bir konu görmüştüm ama pek anlayamamıştım.
    bu iğnelerin no lrının bellibir cm olarak boyu varmı.

cevaplar için şimdiden saolun:) :)

2. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

aslında bu çok göreceli bir durumdur iğne boyları yani cm yada mm olarak bir sıtandarda koymak çok zordur.Sizde bilirsinizki İğnelerin açık ağızlı, uzun palalı, papağan uçlu japon iğnler gibi ve iğnlerin bağlanış tarzına görede boylarıda değişiyor bu 1 markanın kendi ürettiği modellere görede değişişklik gösterir. Ama atıyorum bir mustad markasının sinek iğnesinin 10 numarası ile WMC nin sinek iğnesinin10 numrasında farklılıklar vardır ayrıca bağzı markalarda olan numralar başka markalarda yoktur yada Türkiyede bulmak zor olur. O yüzden numaraların cm yada mm olrak standartlaşması markanın o model üzerindeki tasarımları esnasında belirlenir ve üretim esnasında bu standartlara uyulur.Bu yüzdende markalara göre değişiklik gösterir

3. RAPÇİ

RAPÇİ yagmur

Favori Kamış:
    alberto sea wave 360
    Favori Makine:
    alba star pion 50
    En İyi Avı:
    m olduğu zaman yazıcam
    bilgiler için saolun ama 3 aşağı 5 yukarı bir boy söylenemezmi
    :confused: :confused:

4. ozan

ozan Ozan

mesela normal serinin 14 numarası çok küçük bir sinek iğnedir. paragat serisinin 14 numarası çapa gibi bişeydir. aynı yolla 14/0 iğneyi tekneye çapa diye kullanırsın. yani numaralar serilere modellere markalara göre değişir. 3 aşağı 5 yukarı 14 no iğne 4mm ile 15 cm arasında değişen boylara sahip demektir.

5. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

:D:D çok güzel açıklama olmuş birde buna ek olrak bağzı iğne numaraları mesela WMC nin 16 crom sinek iğnesi yerine kullanıcağın balığa göre yerine konulacak başka bir sinek iğne yok bağzen boyu özelliği bakımından markaların farklı tasarımları oluyor Mustatda siyah sinek iğnler oluyor yada başka bi markanın kromajlı iğnesi çok kalın ve 16 numraya göre 1-2 numara büyük oluyor