İkinci el fiber tekne alırken dikkat edilecek noktalar

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Orkun tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Orkun

Orkun Orkun

Merhaba Arkadaşlar,

İş yerinden arkadaşlarla hobi olarak kıyıdan balıkçılıkla uğraşıyoruz. Geçen patronumuz küçük bir tekne alalım deyince bizi bir heyecan sardı ve araştırmalara başladık. Forumlardaki bilgileri elimden geldiğince okumaya çalıştım. Deniz ve tekne işlerinden pek anlamıyoruz, ama bir şekilde bir yerden başlamak lazım.

İki adet tekne bulduk biri safter 4.50 diğerinin üretici model bilgisi şu anda elimde yok. Safter olanda 9.9 beygir mercury, diğerinde ise 15 beygir mercury var. Teknelerin ikisi de yeni sayılır biri 2016, diğeri 2017 model. İkisi de aşağı yukarı 12 bin tl civarlarında, pazarlıkla biraz daha düşer sanırım. Safter nerdeyse full donanım tente vs. Diğerinde bu donanımlar yok, baktın mı sadece tekne şeklinde.
    Tekneyi İstanbul boğazında daha çok amatör balıkçılık için kullanacağız. Öyle uçan kaçan bir şey olmasına gerek yok. Profesyonel olmadığımız için hava tereddütlüyse çıkmayız olur biter.

Okuduklarımdan öğrendiğim kadarıyla;
    - Tekneyi denizde tutacaksak bağlama yerini ayarlamak lazım
    - 15 beygir mercury için ADB belgesi gerekiyor. Gerekirse alırız sıkıntı olmaz
    - 9.9 beygir 4.5 luk bir tekneye zayıf kalabilir. Dediğim gibi çok bir performans beklemiyoruz. Ama kendimizi marmara denizinde de bulmayalım durup dururken :)
    - Tekne ve motorun ce belgeleri ve faturaları bağlama kütüğü belgesi için gerekli

Benim asıl merak ettiğim konu ikinci el fiber tekne alırken nelere dikkat etmek gerekir ? Mutlaka bir deneme seyri gerekir diye düşünüyorum, dengesini anlamak açısından. Üzerinde dolaşmakta gerekir ne kadar yatıyor vs. Bunlardan başka neler olabilir ?
    Mesela motorda bir şeye bakılabilir mi, ya da o tamamen şans işi midir ?

Birde denizciliği öğrenmek için internetten okuyabileceğimiz kaynak var mıdır ?

Herkese şimdiden teşekkürler