Ilginç Balik-türü Konusunda Yardim??

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında poissonbleu tarafından paylaşıldı.

1. poissonbleu

poissonbleu murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kocaağız 4kg
    Aşağıda resimleri bulunan Atatürk Baraj Gölünde tutulan ilk başta yayına benzettiğim ancak kuyruğa kadar uzanan sırt yüzgeci nedeniyle yayın olmadığını anladığım tür hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Ayrıca balık sanki bir uçağa benzer yapıda sağ ve sol yüzgeçlerinin en başında çok dik ve sağa sola esnemeyen birer tane diken ve sırt yüzgecinin başında yine çok dik bir diken bulunuyor,yani sağda solda ve üstte birer tane diken var, çene altında 4 adet bıyık bulunuyor,ağzın sağı ve solundaki bıyıklar dik duruyor.

2. iftina

iftina

Mezopotamya Kedi Balığı

3. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
    Bu amerikalıların ellerini yem yaparak yakaladıkları catfish e benziyor.

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    İftina çırak anında tanımış :) Yetişen yeni nesil bayrağı iyi taşıyor canıım :D
    ========-************==========
    Daha önce başka bir platformda balığı şu şekilde tanımlamıştık;
    Mystus pelusius bilimsel adına sahip bizim Mezopotamya kedi balığı olarak bildiğimiz tür.
    15-20 cm ye kadar boyu olur.

Balığın en belirgin özelliği alabalıklarda bulunan dikensiz yağ yüzgecinin çok geniş olmasıdır.

Küçükçe bir balıktır. Akvaryumlarda köpek balığı diye beslediğimiz, tropik türlere göre çok daha hoş görünümlü ve beslemeye değer bir tür olduğuna inanırım.
    Ülkemizin akvaryuma alınabilecek türlerinden biridir.
    Yalnız aynı akvaryumda yiyebileceği boyda başka balık olmasa iyi olur. Genellikle koi ve diğer iri balık akvaryumlarında tutulması yerinde olur.

http://filaman.ifm-geomar.de/Summar...D=50971&genusname=Mystus&speciesname=pelusius

5. poissonbleu

poissonbleu murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kocaağız 4kg
    Yakup hocam size ve İftinaya türü tanımladığınız ve katkılarınız için teşekkür ediyorum,Atatürk baraj gölünün oluşmasıyla Fırat nehrinde yaşayan tür sayısının 27'den 13'e düştüğü söyleniyordu ve şu andaki türler arasında mezopotamya kedi balığı sayılmıyordu,bu da türün tamamen yok olmadığının göstergesi ve çok sevindirici buluyorum.

Son düzenleme: 23 Haziran 2009
  6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bu fotografları aldığınız yerde türe ilişkin yazımı görebilirsiniz.
    Bahsettiğim ilk tanımlama o sitede yapılmıştı. Mümkün olduğu kadar forumları birbirine karıştırmamaya gayret ediyorum. Fotografların site yönetiminin izni olmaksızın burada kullanımında sakınca olabilir.

Tür sayısına gelince; Barajlar gerçekten ardı ardına dizildi ve nehir akarsu vasfını yitirdi. Bazı türlerin yok olması ve yenilerinin ortaya çıkması normaldir. Fakat genelde tür listesi çıkartırjken kolaycı yöntemlere başvurulduğu için eksiklikler olabiliyor.